www.infoglobe.cz » Maďarsko: Termální lázně Hévíz

Maďarsko: Termální lázně Hévíz

Publikováno: 6.6.2011
Země s největším středoevropským jezerem Balaton je bohatá na termální lázně. Mezi nejznámější patří unikátní rašelinové jezírko v městečku Hévíz, asi 6 km vzdáleném od letoviska Keszthely v jihozápadní části Balatonu.

HevizNa první pohled městečko každého návštěvníka překvapí typickou klidnou lázeňskou atmosférou, kde vládne pohoda a oddech uprostřed množství zeleně. Centrum městečka kolem lázeňského parku s jezerem postupně obsadily hotely a apartmánové novostavby. Větší část řadové zástavby ve stylu minulých století i moderních vil je dnes přebudována na penzióny. I tam se však projevily poslední roky krize a kromě nabídky ubytování často na stavbách visí strohý plakát se slovíčkem „éladó“ (na prodej).

Heviz

Unikátem lázní Hévíz je chráněné přírodní rašelinové jezírko (Hévízi-tó) s termální vodou, jejíž teplota se po celý rok pohybuje kolem 30° C. Údajně jde o jediné jezero tohoto druhu na světě, v němž se dá koupat. Zajímavostí je, že hlavní část termálního koupaliště s typickými věžičkami je vybudována na pilotech, takže do vody s množstvím tmavozelených listů leknínů s bílo-fialovými květy na hladině se může pohodlně vstoupit až ve středu jezera. Hloubka jezera dosahuje přes 30 metrů s hrubou vrstvou rašeliny a podvodními proudy pod hladinou, které vyvolává stálá výměna horké vody ze dna a ochlazení z povrchu. Termální pramen je tak vydatný, že voda v celém jezeře s plochou téměř pět hektarů se údajně vymění přibližně každého jeden a půl dne.

HevizHeviz

Mírně radioaktivní voda s vysokým obsahem minerálů, síry, jódu a dalších účinných látek pomáhá léčit pohybové a revmatické nemoce, ale i množství jiných zdravotních těžkostí. Účinné jsou i rašelinové zábaly a pitná kúra se používá na léčení trávicího traktu. Na druhé straně však může vyvolat problémy u lidí s oslabeným srdcem, epileptickými záchvaty, otevřenými ranami a dalšími kontraindikacemi.

HevizHeviz

HevizI když osídlení v okolí jezera je doloženo až z římských dob, tradice lázní sahá do 17. století. Na okraji hlavní parkové promenády s platanovou alejí a květinovými záhony, jež nese jméno Dr. Vilmosa Schulhofa, stojí citlivě zrekonstruované starší lázeňské domy. V parku si nejlépe uvědomíte celkové mikroklima v lázeňském údolí, ovlivněné teplými výpary z jezera a množstvím zeleně.Heviz

Z dalších turistických pamětihodností městečka stojí za zmínku například vykopávky římské vily na konci ulice Attila út. Ještě o kousek dál začíná čtvrť Egrégy, v turistických mapách bývá označena německým názvem Weinberg. Na svahu kopce se rozkládají vinohrady, u kterých v minulých desetiletích vyrostla ulička vinných sklepů, hospůdek a penzionů, kde až do pozdní noci nabízejí domácí produkty od vín (ochutnali jsme skvělé z místní odrůdy s tajuplným názvem Cserszegi Füszeres) a pálenky přes klobásy a jiné masové speciality až po různé lidové řemeslné výrobky a suvenýry.Heviz Egregy

Kdo by se chtěl očistit od všech lákavých tělesných požitků trochou duchovního rozjímání, může po svahu Weinbergu vyjít výš, na starý hřbitov s romantickým pozdně románským kostelíkem ze 13. století, který také bývá otevřen do pozdních večerních hodin. K atrakcím této čtvrti patří i zachovaný hrob římského vojáka, vykopaný při zemních pracích v první polovině 20. století, který uchovali za prosklenou mříží.Heviz Egregy

Hévíz jsme navštívili poslední dubnový víkend, kdy tam právě zahajovali letní sezonu. Podvečerní kulturní program v centru města a v okolí lázeňského parku se nesl ve stylu retro, kdy nostalgickou atmosféru minulých století ještě umocňovaly dlouhé róby dam a elegantní uniformy pánů.Heviz

Přátelé, kteří nás do Hévízu pozvali, vybrali – na základě velmi dobrých hodnocení na internetu – jeden ze stylových penzionů s názvem Kaktusz Villa, což potvrzovala i výzdoba balkonů. Podle vyjádření majitele, v minulosti v lázních kromě domácích převažovala německá klientela, v poslední době začínají hlavně hotely obsazovat hosté z rusky mluvících a asijských zemí. Do jeho penzionu nejčastěji jezdí Rakušané, ale začínají přijíždět i Češi a Slováci, kteří podle jeho slov Hévíz teprve objevují a nejčastěji volí právě penziony s jejich rodinnou atmosférou.Pečené krůtí stehno na kdoulích

Komfort na úrovni hotelu vyšší třídy (např. klimatizované pokoje) totiž poskytují mnohem laciněji (nocleh od 9 € za osobu) a navíc poskytují celou řadu doplňkových služeb, jako je například posezení u zahradního grilu nebo zapůjčení kol. Mimochodem, okolí Hévízu a celého Balatonu je protkáno sítí cyklistických stezek po zajímavých historických aHeviz přírodních lokalitách.

Z nadstandardní nabídky Kaktusz Villy jsme zvlášť ocenili přepravu po městě malým elektrickým vozítkem, známým spíše z golfových hřišť, které nás spolehlivě zavezlo až na trochu strmý Weinberg. Přestože po městečku jezdí i turistický „vláček“, podle reakce kolemjdoucích takový „caddie“ tam zřejmě nepatří k běžným turistickým radovánkam (jiný jsme ve městě ani neviděli). Další výhodou penzionu Kaktusz Villy je možnost navštívit wellness ve čtyřhvězdičkovém hotelu NaturMed Carbona, na stejné ulici. Majitelé penzionu totiž pro hotel zabezpečují aranžérskou výzdobu, a tak mají zvýhodněný vstup i pro své hosty.

Heviz

Přímo v hotelovém komplexu se nachází klasický krytý plavecký bazén se saunami a bazénkem s podvodními tryskami v různé výšce - na horkou masáž (teplota vody je asi 36° C) různých částí těla. Další „sedací“ bazén s vodou teplou 30° C je pod širým nebem a do pozdního večera v něm bylo velice příjemně.

Text a foto: Jiří Výborný

Titulní foto: Hungarian National Tourist OfficeDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Maďarsko: Putování I. - cíl prodloužených víkendů
Publikováno: 1.8.2008
Pětidílná výprava po Maďarsku je inspirativním povídáním o zajímavých místech, stylu života i historii státu, který má s naší vlastí společného více, něž bychom očekávali. První díl je věnován otázce, proč Maďarsko vůbec navštívit, proč se nebát cestování na vlastní pěst a naučíme se i pár základních slovíček...

Maďarsko: lázeňské městečko Hévíz
Publikováno: 11.10.2015
Město na severozápadním břehu Balatonu, vzdálené necelých 10 km od jeho břehů. Známé je především svým lázeňstvím a termálním jezerem Hévíz. Veškerá příroda, co miluje teplo a bahnité podloží, zde našla své místo a dává prostor i člověku. Daří se tu i vínu. Dokladem toho je kopec Egregy s malými vinicemi a soukromými vinárnami.

Maďarsko: Budapešť - tepající metropole na Dunaji - VIDEO
Publikováno: 30.12.2014
Vystupuji po několikahodinové pohodové cestě z vlaku na konečné stanici Budapest Keleti Pályaudvar a už příjezdová hala nádraží mě nutí vylovit z batohu foťák. Jen škoda, že už zde člověk nepotká parní lokomotivu, musela to být nádhera. Večerní lehký opar jen podtrhuje monumentální atmosféru. Zůstanu zde dvě noci předtím, než odletím na Srí Lanku, a mám štěstí, protože se mi povedlo najít velice příjemné ubytování přes AirBnb přímo v centru města. Za 300 korun za noc...

Maďarsko: Komárom – město na pravém břehu Dunaje
Publikováno: 23.10.2013
Kdysi jedno město na Dunaji, dnes dvě samostatná města, ve dvou různých státech. Jedno na Slovensku - Komárno a jedno v sousední Maďarské republice - Komárom. A právě do města Komárom se dnes vydáme za poznáním jeho krás a bohaté historie.

Maďarsko: Malebné městečko Tihany – Balaton jako na dlani
Publikováno: 3.8.2021
Malebné maďarské městečko Tihany leží ve Vesprémské župě v obvodu Balatonfüred, ale takové určení polohy většině Čechů ani Slováků mnoho neřekne. Dodám tedy, že Tihany se nachází na poloostrově jezera Balaton. Teď už mnozí zcela přesně vědí, kde ho hledat.

Maďarsko: Putování V. - vzhůru k Balatonu
Publikováno: 7.11.2008
Pokud chceme jeden prodloužený víkend věnovat Balatonu a některým termálním lázním Maďarska, měl by být prodloužený o něco víc nebo na celý týden, případně by to mohly být výlety dva. Tady totiž mále bezpočet možností a je jen věcí našeho vkusu, která z nich nám bude víc vyhovovat.

Maďarsko: „Turismus bez hranic" - Gotická cesta
Publikováno: 4.10.2010
Poznávat nejzajímavější lokality východního Slovenska a severovýchodního Maďarska umožňuje společný projekt maďarsko-slovenské spolupráce pod názvem "Turismus bez hranic", spolufinancovaný Evropským fondem regionálního rozvoje. Jedna z jeho tras se nazývá Gotická cesta.

Maďarsko: Ostřihom není jen známá bazilika
Publikováno: 17.1.2011
Víte, čím je zajímavá Ostřihom (Esztergom)? Samozřejmě, nachází se zde známá Bazilika sv. Štěpána. Bez ohledu na její výjimečnost však Ostřihom nabízí ještě jednu zajímavost. Velice snadno se dá z maďarské strany hledět přímo na Slovensko.

Maďarsko: Královské město Székesfehérvár
Publikováno: 18.7.2011
Přibližně stotisícové město na cestě směrem k Balatonu má v maďarských dějinách výsadní postavení jako místo korunovací uherských králů. S jeho moderní současností jsou zase spojeny známé značky Videoton nebo Ikarus.


Souvisejicí fotogalerie

Maďarsko: Györ – bazilika a historické jádro
Jedno z důležitých a významných měst Maďarska. Je propojeno kvalitní dopravní sítí a letištěm. Kr...

Maďarsko, Hévíz: termální jezero a lázně Hévíz
Na severozápadním břehu Balatonu leží městečko Hévíz, které je známé po celém světě díky jezeru s...

Maďarsko, Sümeg: středověký hrad
Zřícenina středověké tvrze na vápencové skále se vryla snad do všech znaků města Sümeg, ležícího ...


Souvisejicí videa

Maďarsko, Eger – město baroka, termálů a vína
Maďarské městečko Eger je známé městským hradem, termálními lázněmi, barokní architekturou a nejs...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Podzimní atmosféra

31. 8. – 31. 10. 2021
1. cena:
Knižní průvodce z vydavatelství Dajama
2. cena:
Obrazová publikace z vydavatelství CBS + mapa
3. cena:
Festivalový balíček Infofest 2021
1. cena redakce:
Krásný šperk od Zlatnictví MILI
2. cena redakce:
Dárková kazeta Vincentka + respirátory FFP2
3. cena redakce:
Vstupenka na ONLINE cestovatelskou besedu od Cestovatelská kina (jen pro SR)

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

16.10.2021
Nejlepší světové zimní filmy v rámci filmového festivalu Snow Film Fest uvidíte už od října do prosince ve většině českých a slovenských regionů. Tento rok vás čeká dohromady 6 skvělých filmových zážitků, které se dostaly na výsluní a ocení je nejen vyznavači extrémních zážitků.
13.10.2021
Tento rok si připomínáme celých 150 let od narození nejslavnějšího moderního českého malíře 20. století Františka Kupku, kterého díla vystavují přední světové galerie, a když se náhodou některý z Kupkových obrazů dostane do prodeje, jeho ceny atakují rekordy. Vydejte se po stopách grafika, ilustrátora a jednoho ze zakladatelů abstraktního malířství.
12.10.2021
První a jediný mapomat na Slovensku sloužil turistům ve Vysokých Tatrách už pár let, ale jen nedávno se přestěhoval na střední Slovensko, přesněji do obce Kynceľová, ve ktoré vydavatelé legendárních turistických map VKÚ sídlí.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

TOP 5 MÍST na Ukrajině :

Ukrajina

Přinášíme vám městské tipy na výlety, které které stojí za to vidět.

 

Pripjať – město ruin a duchů

Lvov – chutě, vůně a tóny západní Ukrajiny

Kyjev – Starobylá metropole

Zakarpatská oblast – místní turistika

Užhorod – ráj prvorepublikové architektury

 

Pokud hledáte ještě více cestovatelsky atraktivních míst, tak se inspirujte ZDE.

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 17. 10. 2021
svátek:Hedvika
dnes:
neděle 17.10.
10 °C
zítra:
pondělí 18.10.
12 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X