Madrid

Publikováno: 26.2.2010
Madrid je hlavním městem Španělského království. Má přes 3 milióny obyvatel, je též hlavním městem stejnojmenné provincie, která je jednou ze 17 autonomních španělských oblastí. Návštěvník zde naplno pocítí tradiční španělskou lidovost, místní obyčeje a zvyky, které doplňuje přepych královských paláců a šlechtických domů.

Historie

Tomu, kdo se pokusí projít v Madridu systematicky všechny pamětihodnosti, hrozí, že jeho záměr ztroskotá již na jejich počtu. Trocha plánování sice neškodí, ale hlavní město Španělska, které návštěvníkům nabízí nepřeberné množství smyslových vjemů, je nejlepší si vychutnat tak, jak nám jej naservíruje náhoda při bloudění ulicemi a chvilkách oddychu v kavárnách a barech tapas. Již cestou z letiště do centra si můžeme vychutnat velkoměstský ráz tohoto města. Cesta vede přes široké bulváry plné zeleně, přes obrovská náměstí a kolem pompézních architektonických staveb.

Madrid

Míjí triumfální oblouky, domy působící jako renesanční zámečky, ale i hypermoderní mrakodrapy. Historie Madridu začala na západním okraji historického středu města, kde postupem času vyrostl monumentální královský palác. Právě zde na horním břehu Río Manzanares si nechal roku 852 arabský dobyvatel emír Muhammad I. postavit pevnostní palác lcázar, nazývaný Mayrit. Po vyhnání Maurů v 11. století byl Alcázar křesťanskými panovníky využíván jako lovecký zámek a z jména Mayrit se vyvinul název Madridu.

Madrid

Z Madridu se pak roku 1561 stalo hlavní město Španělska. Ještě téměř 200 let sloužil Alcázar jako rezidence katolických králů, pak roku 1734 vyhořel a byl nahrazen Palaciem Real. Jako poslední král zde sídlil Alfons XIII., který v roce 1931 ve strachu před demontrujícími republikány uprchl do exilu. Současný král Juan Carlos I. používá tuto monumentální stavbu již jen k reprezentačním účelům. Na portrétech malovaných dvorními malíři mají monarchové, kteří v paláci žili, pěkné a ušlechtilé obličeje. Skutečnosti bližší jsou portréty visící na stěnách muzea Prado. Některé z panovníků habsburské linie věrněji zachytil například Velasquéz. Také Tizian zobrazil na jednom portrétu Karla V., teprve 27 letého, již jako starce. Spíše jako demaskující než idealizující působí Goyův skupinový portrét rodiny krále Carlose IV.

Madrid

Současnost

Na náměstí Mayor, nejkrásnějším náměstí Madridu, přihlížela vrchnost ze svého balkonu popravám, býčím zápasům a upalování kacířů. V současnosti slouží tato volná plocha obyvatelům Madridu jako ideální místo na venkovní posezení u kávy a diskutování s přáteli. Ať se již z Plaza Mayor vydáme kterýmkoliv směrem, vždy se dostaneme do některé ze zajímavých částí města. V bezprostřední blízkosti Plaza Mayor se nacházejí pokroucené uličky, průchody s branami, schůdky a malá náměstí starého města.

Plaza Mayor

Mnoho domů má ještě fasády podle habsburského vkusu, jako napříkald Palacio Santa Cruz. Španělské hlavní město je jakýmsi muzeem architektonických stylů po širým nebem. Historická kaple del Obispo je příkladem přísně gotického slohu, zatímco jeden z nejkrásnějších iberských barokních portálů může návštěvník obdivovat na starém hospicu, který se proměnil v muzeum. U příjemného náměstí Plaza de Santa Ana uchvátí budova Teatro Espaňol ve stylu ušlechtilého klasicismu, na Plaza de Cibeles zase španělská banka postavená ve stylu zdobné neorenesance. Styl art deco v jeho čisté formě nabízí na Gran Via multikino Palacio de la Música, styl art noveau zastupuje budova Autorského svazu. Návštěvník, který dokáže všechny zajímavé památky oběhnout za několik hodin, si zaslouží něco na posilněnou. Naštěstí je vždy na dohled bar nebo taverna, které ke každému nápoji servírují tapas. Tapas mohou být naložené mušle, kousek tortilly, sýr, šunka, olivy nebo různé speciální laskominy. Bez nich by člověk patrně těžko vydržel až do večeře, která se v restauracích začíná servírovat nejdříve ve 22 hodin.

Královský palác Madrid

 

Text: Denisa Arvajová

Foto: Wikipedia.com, Zrsch3, Roberto García, Beamillion, Epozokatrib, Esetena, J.L.De Diego

zpětDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Španělsko: Madrid - Retiro Park
Publikováno: 7.11.2011
Obrovská až 350hektarová plocha, množství půvabných zákoutí, upravené keře, květinové záhony, lesní stinné části i sluncem ohřáté umělé jezero s romantickými čluny, vzácné sochy a památníky nebo hudebníci. Takový je madridský Retiro Park. Přichází tam denně množství návštěvníků, hledajících oddech, romantickou atmosféru, možnosti na aktivní sport nebo kulturní obohacení.

Španělsko: Madrid – Katedrála Almudena
Publikováno: 14.11.2011
Centrum Madridu je bohaté na zajímavá místa, kulturně společenské akce i na překrásné umělecké skvosty. Jedním z nich je Katedrála Santa Maria la Real de la Almudena, situovaná těsně u královského paláce. Představuje směs neoklasicizmu, gotiky a novorománského slohu. Je zajímavá hodnotnými vitrážemi, malbami a dvěma hlavními loděmi ve tvaru kříže.


Souvisejicí fotogalerie

Španělsko: Křížem krážem Valencií II.
Druhá procházka po krásném španělském velkoměstě. Foto: Maxim Kucer

Španělsko: Křížem krážem Valencií I.
Valencie je hlavním městem stejnojmenné provincie. Město obývá přes 800 tisíc lidí, kteří mohou b...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Slunečná dovolená

1. 7. – 31. 8. 2021
1. cena:
Letní čtení s vydavatelstvím CBS v podobě obrazové publikace
2. cena:
Letní čtení s Dajamou v podobě turistického průvodce
1. cena redakce:
Letní balíček překvapení od portálu Infoglobe
2. cena redakce:
Unikátní čokoláda s Vincentkou
3. cena redakce:
Výběr legendárních turistických map VKÚ

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

24.7.2021
Až do září pořádá strážní a informační služba národního parku několik prázdninových exkurzí pro veřejnost. Nahlédnete tak do každodenního života strážců přírody.
21.7.2021
Všichni milovníci slovenské přírody a kvalitního prázdninového čtení by měli sáhnout po novém čísle Krásy Slovenska, které přináší mnoho zajímavých článků, jakož i rozhovorů nebo informací.
20.7.2021
Medvědí dny, nejoblíbenější rodinný festival ve Vysokých Tatrách, potěší po roční přestávce všechny malé i velké návštěvníky. 31. 7. a 1. 8. na vás čekají hry, soutěže i zajímaví hosté.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

TOP 5 MÍST v Polsku :

TOP 5 MÍST v Polsku

Přinášíme vám městské tipy na výlety, které které stojí za to vidět.

 

Poznaň – procházky i kultura

Osvětim – vzpomínka na holokaust

Krakov – město králů a jednoho draka

Varšava – zapomenuté město

Wrocław – bývalé sídlo knížete Vratislava I.

 

Pokud hledáte ještě více cestovatelsky atraktivních míst, tak se inspirujte ZDE.

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 26. 7. 2021
svátek:Anna
dnes:
pondělí 26.7.
23 °C
zítra:
úterý 27.7.
24 °C