www.infoglobe.cz » Makedonie II.: Skopje

Makedonie II.: Skopje

Publikováno: 4.7.2012
První, co jsem z makedonského hlavního města Skopje viděla, opomenu-li letiště, bylo jedno velké staveniště. Všude kolem řeky Vardar, jež se valila městem poměrně rázně, ležely betonové bloky, kovové pláty, dráty a další haraburdí. Téměř všechny budovy v okolí, kam jen moje oči dohlédly, byly pod lešením. Mosty rozbité, neprůjezdné.

Pomyslela jsem si, že jednou, až budou všechny stavební práce dokončeny, bude tady na to snad pěkná podívaná. Teď se to ale rozhodně říci nedalo.

Přijela jsem autobusem, za sto denárů, k hotelu Holiday Inn ráno, po noci strávené na letišti, bez batohu, který mi nepřiletěl. Ihned jsem se vydala podle mapy, kterou jsem si pořídila v letištním stánku, směrem do centra. Procházela jsem konsternovaně po staveništi na březích Vardar, když mě oslovil muž – očividně stavbyvedoucí s otázkou, zda jdu na robotu. Odvětila jsem, že nikoli a on mi se smíchem ukázal cestu na náměstí Ploštad Makedonia.

Tam se mi otevřel jiný svět, jiné Skopje. Jak jsem přicházela k náměstí, uslyšela jsem ve vzduchu hrajícího Mozarta a po chvíli se mi otevřel prostor s obrovskou fontánou, jíž dominovala socha jezdce na koni, upevněná na sloupu bohatě zdobeného válečnými výjevy. Alexandr Veliký, jehož socha fakticky zosobňuje, je obklopen válečníky a směrem k nim chrlí vodu lvi. Chvilku za chvilkou se střídají rozmanité proudy vody, které vytváří příjemnou podívanou. Výjev mi připomněl Křižíkovu fontánu v Praze, jejíž „vystoupení“ jsem byla navštívit pouze jednou jedinkrát, když jsem byla ještě dítě.

Tato socha je trošku problematická. Ač se to nezdá, je stará pouhopouhý rok. Byla vystavěna v roce 2011 a ihned poté byla podrobena ostré kritice ze strany Řecka, které jí nazvalo jasnou provokací. Spor o název Makedonie i o Alexandra Velikého se táhne již celá léta (od rozpadu Jugoslávie) a jak je vidět, nemá žel bohu stále ještě konce.

Přešla jsem přes most na druhou stranu řeky a prošla malebnými uličkami starého města. Bylo ještě poměrně brzy a tak jen občas vykoukl z některého z obchůdků sympatický Makedonec a snažil se se mnou udělat obchod. Já jsem ale nic kupovat nechtěla a pokračovala jsem raději dál, směrem k pevnosti Kale a pak zpět, kolem sochy svatého Cyrila (neboli Kirila) a Metoděje, do novější části města. Prošla jsem ulicí plnou obchodů, pouličních antikvariátů a restaurací a dorazila k památnému domu Matky Terezy, který mě zaujal, protože mi architektonicky učaroval. Vyfotila jsem si jej, včetně detailů bílých holubic na modrém podkladu, kamenných stěn i sochy Matky Terezy a vyrazila dál.

Mým cílem se stal kopec, jenž se tyčí nad městem, a kterému dominuje velký železný kříž. Ten kopec se jmenuje Vodno a vypíná se do výšky 1066 m n.m. Nejprve se musí dojít nebo dojet do místa Stredno Vodno, odkud se dá buďto pokračovat pěšky, anebo velice moderní a luxusní lanovkou nahoru. Já jsem pro cestu na vrchol zvolila svoje nohy, ač nevhodně obuté (sportovní boty se nacházely v mojí krosně kdesi ve vzduchu). Ani přes puchýře, které se mi za cestu vytvořily, jsem toho nelitovala, dolů jsem se ale raději nechala svézt lanovkou a následným stopem. Výlet se mi líbil, vždyť to byl můj první makedonský kopec.

Po návratu mě už čekala jenom večeře a odjezd autobusem do Ochridu, kde jsem měla strávit následující týden. Skopje je pěkné a zajímavé město, plné soch, kostelů, mešit a dalších památek, které v době mojí návštěvy byly bohužel z velké části schované pod lešením. Za návštěvu by jistě stály třeba turecké lázně, kostel Svatého Dimitrije, mešita Mustafy Paši a další místa, na která láká papírový průvodce. Tak zase někdy příště…

Text/foto: Kristýna Bartůňková               Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Makedonie I. – Obecné informace a dojmy z Makedonie
Publikováno: 27.6.2012
Do Makedonie mě na týden zavedla pracovní cesta, což ale nepřekáželo tomu, abych si alespoň část této báječné země, pokud možno, co nejlépe prohlédla a poznala. Pokud bych měla shrnout dojmy, které ve mně Makedonie zanechala, musela bych vzpomenout překrásnou přírodu, tedy nádherné hory, krasový reliéf a velká tektonická jezera, která mohou svou krásou v klidu konkurovat kdejakému moři.

Makedonie III.: Ochridské jezero
Publikováno: 11.7.2012
Celý jeden květnový týden jsem strávila v hotelu Metropol, jenž leží na březích Ochridského jezera. Každý večer se mi rozplývalo srdce nad tím nejkouzelnějším rudým západem slunce, jaký jsem v životě viděla. Sedm dní jsem pozorovala, jak se střídá klidná jezerní hladina s rozbouřeným vlněním, které způsobovaly větry, padající na jezero z albánských hor na protější straně.

Makedonie IV.: Ochrid
Publikováno: 18.7.2012
Na severovýchodním břehu Ochridského jezera leží město s odpočinkovou, skoro pohádkovou atmosférou. Nachází se v něm nespočet památek dávné i docela blízké minulosti. Nad městem se tyčí vápencové pohoří Galicica s červenou půdou terra rosa a krasovým reliéfem.

Makedonie V.: Národní park Galicica - 1. část
Publikováno: 25.7.2012
Když jsem jela do Makedonie, chtěla jsem za každou cenu navštívit hory, o jejichž kráse jsem toho již mnoho slyšela. Časový prostor jsem měla pouze pro výšlap do kopců, jež se tyčí přímo nad Ochridským jezerem. Jedná se o pohoří Galicica, ve kterém byl v roce 1958 vyhlášený stejnojmenný národní park. Hory se vypínají až do výšky okolo dvou tisíc metrů.

Makedonie VI.: Národní park Galicica - 2. část
Publikováno: 1.8.2012
Když jsem se drápala na kopce pohoří Galicica poprvé, byl mým původním cílem protestantský kostelík v horské vesnici Konjsko. K němu jsem se tenkrát nedostala, ale nemusela jsem litovat. Vydali jsme se k němu totiž jiné odpoledne společně s kamarádem, pod jehož vedením jsme jej nalezli a mohli si ho prohlédnout.

Makedonie VII: Svatý Naum a výlet do Albánie
Publikováno: 8.8.2012
Vřele doporučované místo, které jsem nesměla při své návštěvě oblasti Ochridského jezera v Makedonii opomenout, leží 28 km jižně od Ochridu, v blízkosti hranic Makedonie s Albánií. Je to klášter svatého Nauma, jednoho z významných následovníků a spolupracovníků Cyrila a Metoděje.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Poezie všedního dne

1. 1. – 29. 2. 2020
1. cena:
Kniha Vltavské vyhlídky z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Výlety podél Sázavy z Knižního klubu
1. cena redakce:
Poukaz na 1 noc pro 2 osoby se vstupem do wellness v LH Hotelu Jana**** v Přerově!
2. cena redakce:
+ BONUS: každý vítěz obdrží dvojici vstupenek na veletrh FOR BIKES 2020!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

28.1.2020
Národní galerie Praha oslaví výročí 224 let od svého založení volným vstupem. Ve dnech 1. a 2. února se do sbírkových expozic dostanete zcela zdarma. Akci provází bohatý doprovodný program.
27.1.2020
Druhou únorovou sobotu (8. 2.) ožije obec Valaská jedinečným 3. ročníkem slovenského poháru v krňačkových závodech.
26.1.2020
Nenechte si ujít 8. ročník tradiční masopustní zabijačky v sobotu 1. února od 10 hodin v centru královského města Kežmarok.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – RUSKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 28. 1. 2020
svátek:Otýlie
dnes:
úterý 28.1.
4 °C
zítra:
středa 29.1.
2 °C