www.infoglobe.cz » Makedonie III.: Ochridské jezero

Makedonie III.: Ochridské jezero

Publikováno: 11.7.2012
Celý jeden květnový týden jsem strávila v hotelu Metropol, jenž leží na březích Ochridského jezera. Každý večer se mi rozplývalo srdce nad tím nejkouzelnějším rudým západem slunce, jaký jsem v životě viděla. Sedm dní jsem pozorovala, jak se střídá klidná jezerní hladina s rozbouřeným vlněním, které způsobovaly větry, padající na jezero z albánských hor na protější straně.

Několikrát jsem mohla vidět, jak z bouřkového mraku v jedné části jezera padají cáry vody k hladině, zatímco v jiné části je klid a jezero přitom hraje snad všemi odstíny modré.  

Ochridskému jezeru se říká perla Balkánu a ta přezdívka mi přijde trefná. Toto obdivuhodné jezero se rozkládá na ploše 348 km2, na délku měří 30 km a na šířku až 15 km. Leží v nadmořské výšce 695 m a nad ním se tyčí ze všech stran více než dva tisíce metrů vysoká pohoří, která mu dodávají na přitažlivosti a fotogeničnosti. Je to jezero tektonického původu, tedy ležící v tektonické depresi. Díky významné hloubce téměř 300 m se může pyšnit prvenstvím. Je nejhlubším jezerem Balkánského poloostrova. Je také hraničním jezerem, oddělujícím od sebe dva státy – Makedonii a Albánii, přičemž Albánii patří přibližně 1/3 jeho pobřeží.

Voda v jezeře je až neuvěřitelně čistá. Průzračná je až do 22 metrů hloubky. Když jsem z lodi zkoumala, co všechno je vidět, neměla jsem ale moc štěstí – zahlédla jsem jenom několik malých rybiček. Bohužel jsem už neviděla ochridského pstruha, který je jedním z řady endemických druhů, žijících v tomto jezeře, starém 3 - 4 miliony let.

Zajímavostí je zásobování jezera vodou. Když opomenu vodu ze srážek, mluvím o přítocích. Ty totiž vedou svoji cestu podzemím přes krasový reliéf pohoří Galicica. Voda pochází z jiného jezera – jezera Prespanského, ležícího o skoro 150 metrů výš a stéká do něj podzemními, vápencovými dutinami. Pokud by nastalo opravdu extrémně dlouhé období sucha, mohlo by se stát, že Prespanské jezero dočista vyschne, zatímco Ochridské bude stále plné vody.

Když jsem trávila čas na březích jezera, byla bych se v něm taky ráda vykoupala. Zapomněla jsem si ale plavky a nebylo moc vhodné při mojí pracovní cestě odhodit zábrany a vykoupat se bez nich. Ani teplota vody ještě na konci května nebyla tak docela ideální. Subjektivním odhadem bych ji tipla na takových 16 °C, možná o malinko víc. V létě se teplota jezerní vody pohybuje mezi 18 a 24 °C, což už je přeci jenom o něco přívětivější. Alespoň nohy jsem ale do Ochridu několikrát ponořila a musím přiznat, že mi to udělalo opravdu dobře.

Nemůžu říct, že bych na jezeře zaregistrovala rušný lodní provoz. Nějaký ale přeci jenom je. Zpozorovat se dají jak větší výletní lodě, tak malé plechové loďky, kterých jsem zahlédla velké množství hlavně na březích podél jezera. Viděla jsem je pak i „zaparkované“ u domků ve svahu pohoří Galicica. Měly různé barvy, z nichž nejvíc se mi líbila kombinace bílé s námořnickou modří. Právě na takovéto loďce by se mi bylo líbilo vyrazit, ovšem ani na výletní lodi, na které jsem měla to štěstí pobýt celkem něco přes hodinu, po cestě ke kostelu Sv. Nauma a zpět, to nebylo vůbec k zahození.

Ochridské jezero je zkrátka klenot Makedonie. Proto se do jeho letovisek, především do stejnojmenného města, sjíždí makedonští, ale třeba i němečtí turisté, jako by jeli k moři. Tak také já jsem si užívala plnými doušky nadzemskou pohodu, jež z něj sálá.

Text/foto: Kristýna BartůňkováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Makedonie II.: Skopje
Publikováno: 4.7.2012
První, co jsem z makedonského hlavního města Skopje viděla, opomenu-li letiště, bylo jedno velké staveniště. Všude kolem řeky Vardar, jež se valila městem poměrně rázně, ležely betonové bloky, kovové pláty, dráty a další haraburdí. Téměř všechny budovy v okolí, kam jen moje oči dohlédly, byly pod lešením. Mosty rozbité, neprůjezdné.

Makedonie IV.: Ochrid
Publikováno: 18.7.2012
Na severovýchodním břehu Ochridského jezera leží město s odpočinkovou, skoro pohádkovou atmosférou. Nachází se v něm nespočet památek dávné i docela blízké minulosti. Nad městem se tyčí vápencové pohoří Galicica s červenou půdou terra rosa a krasovým reliéfem.

Makedonie V.: Národní park Galicica - 1. část
Publikováno: 25.7.2012
Když jsem jela do Makedonie, chtěla jsem za každou cenu navštívit hory, o jejichž kráse jsem toho již mnoho slyšela. Časový prostor jsem měla pouze pro výšlap do kopců, jež se tyčí přímo nad Ochridským jezerem. Jedná se o pohoří Galicica, ve kterém byl v roce 1958 vyhlášený stejnojmenný národní park. Hory se vypínají až do výšky okolo dvou tisíc metrů.

Makedonie VI.: Národní park Galicica - 2. část
Publikováno: 1.8.2012
Když jsem se drápala na kopce pohoří Galicica poprvé, byl mým původním cílem protestantský kostelík v horské vesnici Konjsko. K němu jsem se tenkrát nedostala, ale nemusela jsem litovat. Vydali jsme se k němu totiž jiné odpoledne společně s kamarádem, pod jehož vedením jsme jej nalezli a mohli si ho prohlédnout.

Makedonie VII: Svatý Naum a výlet do Albánie
Publikováno: 8.8.2012
Vřele doporučované místo, které jsem nesměla při své návštěvě oblasti Ochridského jezera v Makedonii opomenout, leží 28 km jižně od Ochridu, v blízkosti hranic Makedonie s Albánií. Je to klášter svatého Nauma, jednoho z významných následovníků a spolupracovníků Cyrila a Metoděje.

Makedonie, Skopje – kulturní hranice mezi Evropou a Asií
Publikováno: 20.12.2018
Makedonie asi není zrovna destinací, kam by se mnoho cestovatelů hrnulo, ale myslím, že by mělo. Je to nádherná země s krásnou přírodou. Lidé jsou tu velmi přívětiví, milí, snaží se turistům pomoci i přes jazykovou bariéru. Navíc Makedonie je pro Čechy finančně dostupná a vše je tu pro nás relativně levné. Tak co, vyrazíte do Makedonie i vy? Je totiž ideální čas začít plánovat.

Makedonie I. – Obecné informace a dojmy z Makedonie
Publikováno: 27.6.2012
Do Makedonie mě na týden zavedla pracovní cesta, což ale nepřekáželo tomu, abych si alespoň část této báječné země, pokud možno, co nejlépe prohlédla a poznala. Pokud bych měla shrnout dojmy, které ve mně Makedonie zanechala, musela bych vzpomenout překrásnou přírodu, tedy nádherné hory, krasový reliéf a velká tektonická jezera, která mohou svou krásou v klidu konkurovat kdejakému moři.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Zapomenutá místa

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Ubytování pro 2 osoby na 2 noci se snídaní v penzionu Adélka Janské Lázně!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

3.8.2020
Karlovy Vary budou hostit 25. ročník karlovarského folklorního festivalu letos v září, o prodlouženém víkendu 3.–6. vystoupí folklorní soubory na různých scénách v regionu.
1.8.2020
Mělnické kulturní centrum Mekuc otevřelo na konci července v sadech u Masarykova kulturního domu (MKD) Relaxační art park pod heslem Mekuc v létě nespí. Denní programová kulturní nabídka poběží až do 2. září.
31.7.2020
Chcete vašim dětem dopřát výjimečný prázdninový výlet? Hledáte místo, kde by si mohly naplno vychutnávat dětské radosti a zažít něco nevšedního a obohacujícího? Nedaleko slovenských hranic se v malebné přírodní kulise na ploše 70 hektarů rozprostírá zámecký areál Schloss Hof, který se již brzy promění na jedno z nejpřitažlivějších míst pro rodiny s dětmi.

Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – KEŇA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 4. 8. 2020
svátek:Dominik
dnes:
úterý 4.8.
18 °C
zítra:
středa 5.8.
24 °C