www.infoglobe.cz » Makedonie, Skopje – kulturní hranice mezi Evropou a Asií

Makedonie, Skopje – kulturní hranice mezi Evropou a Asií

Publikováno: 20.12.2018
Makedonie asi není zrovna destinací, kam by se mnoho cestovatelů hrnulo, ale myslím, že by mělo. Je to nádherná země s krásnou přírodou. Lidé jsou tu velmi přívětiví, milí, snaží se turistům pomoci i přes jazykovou bariéru. Navíc Makedonie je pro Čechy finančně dostupná a vše je tu pro nás relativně levné. Tak co, vyrazíte do Makedonie i vy? Je totiž ideální čas začít plánovat.

Pokud se rozhodnete pro návštěvu Makedonie, určitě přiletíte do hlavního města Skopje. Přímé lety jsou z Bratislavy, s přestupem poté z Prahy nebo z Vídně. Popř. můžete volit i cestu přes bulharskou Sofii. Myslím, že cca 2–3 dny vám na Skopji budou i s muzei a návštěvou místních restaurací bohatě stačit. A poté bych vám doporučovala jet alespoň na denní výlet do Orichidu nebo někam do přírody.

Skopje

Samotná Skopje je velmi zajímavé město. Má relativně menší centrum, všude se dostanete pěšky, popř. MHD. Město je rozděleno řekou Vardar na 2 části, které jsou dost rozdílné jak architekturou, tak i původem obyvatel – moderní část a postarší část v tureckém stylu. Dalo by se říct, že je jedná o takovou pomyslnou kulturní hranici mezi Evropou a Asií. V 60. letech minulého století Skopji zasáhlo zemětřesení, které zcela zničilo část centra. Rekonstrukce prakticky probíhá až dodnes.

pravoslavný kostel sv. Klimenta   Skopje

Výhled na moderní část Skopje. Skopje je typická tím, že můžete navštívit jak moderní budovy, tak i typický turecký bazar (tržiště) či mešitu.

Nedaleko hlavního vlakového nádraží se nachází pamětní dům Matky Terezy, která se tu narodila. Odtud je to potom co by kamenem dohodil na hlavní náměstí. Na náměstí můžete spatřit několik obrovských soch a dominantou je socha Alexandra Velikého. Odsud se poté můžete vydat přes Kamenný most směrem k místní univerzitě přes tzv. tureckou čaršíju. Typické jednopatrové budovy, krámky se suvenýry, orientálním kořením nebo s lahodným jídlem. Vybere si tu opravdu každý. Určitě nezapomeňte navštívit bývalou tureckou pevnost.

hlavní náměstí

Pro milovníky túr a výšlapů bych doporučila výstup na kopec Vodno, odkud je nádhernýkříž na kopci Vodno výhled na celé město. Nahoře je velký kříž, který je vidět odkudkoli ze Skopje. Přes letní sezonu tu jezdí lanovka, přes zimu musíte pouze pěšky.

Další výlety v okolí Skopje, které byste neměli vynechat, jsou např. pohoří Kitka, kaňon Matka nebo celodenní výlet do Ochridu.

GPS: 42°00'07.0"N 21°26'08.4"E

 

Text a foto: Martina KoşarDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Makedonie I. – Obecné informace a dojmy z Makedonie
Publikováno: 27.6.2012
Do Makedonie mě na týden zavedla pracovní cesta, což ale nepřekáželo tomu, abych si alespoň část této báječné země, pokud možno, co nejlépe prohlédla a poznala. Pokud bych měla shrnout dojmy, které ve mně Makedonie zanechala, musela bych vzpomenout překrásnou přírodu, tedy nádherné hory, krasový reliéf a velká tektonická jezera, která mohou svou krásou v klidu konkurovat kdejakému moři.

Makedonie III.: Ochridské jezero
Publikováno: 11.7.2012
Celý jeden květnový týden jsem strávila v hotelu Metropol, jenž leží na březích Ochridského jezera. Každý večer se mi rozplývalo srdce nad tím nejkouzelnějším rudým západem slunce, jaký jsem v životě viděla. Sedm dní jsem pozorovala, jak se střídá klidná jezerní hladina s rozbouřeným vlněním, které způsobovaly větry, padající na jezero z albánských hor na protější straně.

Makedonie IV.: Ochrid
Publikováno: 18.7.2012
Na severovýchodním břehu Ochridského jezera leží město s odpočinkovou, skoro pohádkovou atmosférou. Nachází se v něm nespočet památek dávné i docela blízké minulosti. Nad městem se tyčí vápencové pohoří Galicica s červenou půdou terra rosa a krasovým reliéfem.

Makedonie V.: Národní park Galicica - 1. část
Publikováno: 25.7.2012
Když jsem jela do Makedonie, chtěla jsem za každou cenu navštívit hory, o jejichž kráse jsem toho již mnoho slyšela. Časový prostor jsem měla pouze pro výšlap do kopců, jež se tyčí přímo nad Ochridským jezerem. Jedná se o pohoří Galicica, ve kterém byl v roce 1958 vyhlášený stejnojmenný národní park. Hory se vypínají až do výšky okolo dvou tisíc metrů.

Makedonie VI.: Národní park Galicica - 2. část
Publikováno: 1.8.2012
Když jsem se drápala na kopce pohoří Galicica poprvé, byl mým původním cílem protestantský kostelík v horské vesnici Konjsko. K němu jsem se tenkrát nedostala, ale nemusela jsem litovat. Vydali jsme se k němu totiž jiné odpoledne společně s kamarádem, pod jehož vedením jsme jej nalezli a mohli si ho prohlédnout.

Makedonie VII: Svatý Naum a výlet do Albánie
Publikováno: 8.8.2012
Vřele doporučované místo, které jsem nesměla při své návštěvě oblasti Ochridského jezera v Makedonii opomenout, leží 28 km jižně od Ochridu, v blízkosti hranic Makedonie s Albánií. Je to klášter svatého Nauma, jednoho z významných následovníků a spolupracovníků Cyrila a Metoděje.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Město mýma očima

1. 9. – 31. 10. 2019
1. cena:
2. cena:
Kniha Jak si užít cestování z Knižního klubu
1. cena redakce:
Hotel Jítravský Dvorec - voucher na noc v hotelovém apartmánu pro dva se vstupem do wellness!
2. cena redakce:
Centrum digitálních služeb MINO zhotoví výherci šitou fotoknihu A4 o 40 stranách!
3. cena redakce:
2 vstupenky na exkurzi do Velkopopovického pivovaru Kozel

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

19.9.2019
Ve dnech 21. a 22. září se na Letišti Leoše Janáčka v Ostravě odehrává hlavní program Dnů NATO a Dnů Vzdušných sil Armády České republiky. Devatenáctý ročník letecké a obranné show představí leteckou i pozemní techniku členských států Severoatlantické aliance.
18.9.2019
Všichni příznivci tokajského vína se mohou těšit na v pořadí již 16. ročník vinobraní, který se uskuteční v obci Čerhov 27. a 28. září.

17.9.2019
Tradiční festival vinařů, kvalitního vína a zábavy vás čeká ve dnech 20. až 22. září v centru Mělníka.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – KOSTARIKA, PANAMA, NIKARAGUA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 19. 9. 2019
svátek:Zita
dnes:
čtvrtek 19.9.
14 °C
zítra:
pátek 20.9.
15 °C