www.infoglobe.cz » Makedonie V.: Národní park Galicica - 1. část

Makedonie V.: Národní park Galicica - 1. část

Publikováno: 25.7.2012
Když jsem jela do Makedonie, chtěla jsem za každou cenu navštívit hory, o jejichž kráse jsem toho již mnoho slyšela. Časový prostor jsem měla pouze pro výšlap do kopců, jež se tyčí přímo nad Ochridským jezerem. Jedná se o pohoří Galicica, ve kterém byl v roce 1958 vyhlášený stejnojmenný národní park. Hory se vypínají až do výšky okolo dvou tisíc metrů.

Vrcholy pohoří Galicica od sebe oddělují výše položené jezero Prespanské od jezera Ochridského. V Národním parku Galicica žije a roste množství endemických druhů, například kriticky ohrožený balkánský rys, který je jako symbol vyražený na pěti denárové minci. Celá oblast má charakter krasu a je tvořena vápencem.

Poprvé jsem se vydala do kopců nad Ochridským jezerem náhodou. Měla jsem totiž toho odpoledne úplně jiné plány. Chtěla jsem zajet autobusem do města Ochridu, abych tam nakoupila výborné makedonské červené víno Vranec. Po cestě na autobusovou zastávku jsem si ale povšimla odbočky, u které byl ukazatel směrem ke kostelu, nacházejícímu se od tohoto místa ve vzdálenosti tří kilometrů. Přišlo mi to jako nemnoho, a tak jsem se rozhodla před odjezdem do města trošku projít a prohlédnout si jeden ze zdejších pravoslavných kostelů.

Šla jsem chvíli po asfaltce, když jsem si povšimla odbočky, které říkám „oslí stezka“. Tedy stezka, spojující přímější cestou dva úseky silnice. Chodec si pomocí takové cesty ušetří zdlouhavé serpentiny. Jakmile jsem se po ní vydala, zjistila jsem, že nespojuje úseky asfaltky, po které jsem šla, ale zahýbá více do strany. Nikterak mi to ale nevadilo, lesní cesta byla mnohem příjemnější než silnice.

Šlapala jsem spokojeně poměrně prudkou stezkou nahoru, když jsem uviděla stádo koz. Jakmile jsem je začala fotit, vyřítil se na mě se štěkotem zpoza keře velký bílý pes – jejich hlídač. Mazala jsem hned pryč a ani se nezastavila s jejich pasákem, který se už začínal zvedat ze svého stanoviště, zřejmě aby mě pozdravil.

Šlapala jsem dál a zanedlouho jsem narazila na další stádo, tentokrát bez chlupatého hlídače, ale rovněž s pastevcem. Tento se ke mně hned vydal na kus řeči. Sice neumím makedonsky a on neuměl česky, ani žádným jiným jazykem, který aspoň trochu ovládám, stejně jsme si ale docela dobře popovídali. Makedonština je totiž, zrovna tak jako čeština, slovanský jazyk a má s ním mnoho podobných slov.  Pasák koz byl stařík. Říkal, že byl kdysi na robotě v Čechách, ale česky se tam mluvit nenaučil. Jeho dcera už mnoho let žije v Austrálii, odkud jezdí občas domů, do Makedonie. „Jednou mi přivezla krásné hodinky,“ povídal a hned mi je začal strkat před obličej, aby se pochlubil. Dříve dělal prý jiné zaměstnání, ale teď je v penzi, a tak pase kozy. Dával si ruce za hlavu, aby posunkem ukázal, jaká je to pohodička. Povídal, že má kozy pojmenované a všechny že na svoje jméno slyší.

 

Zeptala jsem se, kde najdu kostel, a pasák mi ukázal okruhem, jak se k němu dostanu. Poté jsme se rozloučili. Opět mě čekalo stoupání, už ale jenom velmi krátké. Brzy se stromy rozestoupily a já uviděla vysílač, který je možno spatřit i zdola ze silnice, vedoucí podél jezera. Kousek ode mě byla sice vesnice s hledaným kostelem, já jsem si ho ale na dálku nevšimla, budovy jsem ignorovala, a šla jsem dál. Prošla jsem, už po asfaltce, okolo kovového kříže, který je rovněž vidět ze silnice, a pokračovala v cestě. Brzy jsem se ale rozhodla, že se mi ještě nechce sestupovat po silnici a začala jsem místo toho stoupat terénem výš. Les se brzy změnil na křoviny a louky, na kterých se válela spousta vápencových kamenů. Připadala jsem si chvílemi jako ve Slovenském krasu.

Narazila jsem cestou na turistickou trasu vedoucí na skalní výchoz, který se mi už zdálky zdál jako vhodný cíl dnešního neplánovaného výletu, a vydala se po ní. Cesta to byla nádherná. Všude kolem skály a kamení, bujně kvetoucí květena i překrásný výhled na Ochridské jezero. Bez problémů jsem dorazila k cíli, chvíli se pokochala a vydala se nazpět. Trochu jinou cestou, tak trochu intuitivně, jsem dorazila k asfaltové silnici a po ní sestoupila až k hotelu, a tak zakončila svůj vydařený, neplánovaný výlet.

Text/foto: Kristýna Bartůňková

 Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Makedonie II.: Skopje
Publikováno: 4.7.2012
První, co jsem z makedonského hlavního města Skopje viděla, opomenu-li letiště, bylo jedno velké staveniště. Všude kolem řeky Vardar, jež se valila městem poměrně rázně, ležely betonové bloky, kovové pláty, dráty a další haraburdí. Téměř všechny budovy v okolí, kam jen moje oči dohlédly, byly pod lešením. Mosty rozbité, neprůjezdné.

Makedonie VI.: Národní park Galicica - 2. část
Publikováno: 1.8.2012
Když jsem se drápala na kopce pohoří Galicica poprvé, byl mým původním cílem protestantský kostelík v horské vesnici Konjsko. K němu jsem se tenkrát nedostala, ale nemusela jsem litovat. Vydali jsme se k němu totiž jiné odpoledne společně s kamarádem, pod jehož vedením jsme jej nalezli a mohli si ho prohlédnout.

Makedonie VII: Svatý Naum a výlet do Albánie
Publikováno: 8.8.2012
Vřele doporučované místo, které jsem nesměla při své návštěvě oblasti Ochridského jezera v Makedonii opomenout, leží 28 km jižně od Ochridu, v blízkosti hranic Makedonie s Albánií. Je to klášter svatého Nauma, jednoho z významných následovníků a spolupracovníků Cyrila a Metoděje.

Makedonie, Skopje – kulturní hranice mezi Evropou a Asií
Publikováno: 20.12.2018
Makedonie asi není zrovna destinací, kam by se mnoho cestovatelů hrnulo, ale myslím, že by mělo. Je to nádherná země s krásnou přírodou. Lidé jsou tu velmi přívětiví, milí, snaží se turistům pomoci i přes jazykovou bariéru. Navíc Makedonie je pro Čechy finančně dostupná a vše je tu pro nás relativně levné. Tak co, vyrazíte do Makedonie i vy? Je totiž ideální čas začít plánovat.

Makedonie IV.: Ochrid
Publikováno: 18.7.2012
Na severovýchodním břehu Ochridského jezera leží město s odpočinkovou, skoro pohádkovou atmosférou. Nachází se v něm nespočet památek dávné i docela blízké minulosti. Nad městem se tyčí vápencové pohoří Galicica s červenou půdou terra rosa a krasovým reliéfem.

Makedonie III.: Ochridské jezero
Publikováno: 11.7.2012
Celý jeden květnový týden jsem strávila v hotelu Metropol, jenž leží na březích Ochridského jezera. Každý večer se mi rozplývalo srdce nad tím nejkouzelnějším rudým západem slunce, jaký jsem v životě viděla. Sedm dní jsem pozorovala, jak se střídá klidná jezerní hladina s rozbouřeným vlněním, které způsobovaly větry, padající na jezero z albánských hor na protější straně.

Makedonie I. – Obecné informace a dojmy z Makedonie
Publikováno: 27.6.2012
Do Makedonie mě na týden zavedla pracovní cesta, což ale nepřekáželo tomu, abych si alespoň část této báječné země, pokud možno, co nejlépe prohlédla a poznala. Pokud bych měla shrnout dojmy, které ve mně Makedonie zanechala, musela bych vzpomenout překrásnou přírodu, tedy nádherné hory, krasový reliéf a velká tektonická jezera, která mohou svou krásou v klidu konkurovat kdejakému moři.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Město mýma očima

1. 9. – 31. 10. 2019
1. cena:
2. cena:
Kniha Jak si užít cestování z Knižního klubu
1. cena redakce:
Hotel Jítravský Dvorec - voucher na noc v hotelovém apartmánu pro dva se vstupem do wellness!
2. cena redakce:
Centrum digitálních služeb MINO zhotoví výherci šitou fotoknihu A4 o 40 stranách!
3. cena redakce:
2 vstupenky na exkurzi do Velkopopovického pivovaru Kozel

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

22.9.2019
Přemýšleli jste někdy, jaké to je být uprostřed sportovního zápolení na olympijských hrách a mít přitom možnost zachytit emoce, které jsou všude kolem? To nadšení, očekávání, euforie i zklamání, slzy štěstí i zármutku nad skvělým či nepovedeným výkonem, možnost zachytit okamžiky, na které se čeká dlouhé čtyři roky a pro někoho jsou jen jednou za život…
21.9.2019
V rámci Dne architektury máte jedinečnou možnost navštívit multifunkční sportovní halu v Dolních Břežanech nedaleko Prahy, která připomíná mimozemskou vesmírnou loď. Prohlídka bude komentována architektem Jakubem Našincem, který stavbu sám navrhl. Sraz je v pátek 4. 10. v 11 hodin před halou, na adrese Na Vršku 290, Dolní Břežany.
20.9.2019
Oblíbený mezinárodní festival současného umění – Bílá noc se uskuteční od 27. do 29. září v Bratislavě a od 4. do 6. října v Košicích. Letošní novinkou bude prodloužení trvání festivalu z jedné na tři noci.


Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – KOSTARIKA, PANAMA, NIKARAGUA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 22. 9. 2019
svátek:Darina
dnes:
neděle 22.9.
19 °C
zítra:
pondělí 23.9.
18 °C