www.infoglobe.cz » Makedonie VI.: Národní park Galicica - 2. část

Makedonie VI.: Národní park Galicica - 2. část

Publikováno: 1.8.2012
Když jsem se drápala na kopce pohoří Galicica poprvé, byl mým původním cílem protestantský kostelík v horské vesnici Konjsko. K němu jsem se tenkrát nedostala, ale nemusela jsem litovat. Vydali jsme se k němu totiž jiné odpoledne společně s kamarádem, pod jehož vedením jsme jej nalezli a mohli si ho prohlédnout.

Dovnitř jsme se ale bohužel nedostali, protože kostel nebyl otevřený. Po cestě zpět jsme potkali pasáka koz a starou babičku. S oběma jsme prohodili pár česko-slovensko-makedonských (kamarád je Slovák) slov. Oba se na nás usmívali a byli neskutečně přívětiví. Myslím, že přátelství je vlastnost snad skoro všech Makedonců.

Další den jsme se rozhodli opět vystoupat do hor. Tentokrát jsme museli stopem popojet kus od našeho hotelu. Stopli jsme skupinku dělníků a ti nás odvezli pod vesnici Elšani, která byla výchozím místem pro náš výlet. Ve vesnici byl také kostel. Byl hezčí, než který jsme viděli předchozí den v Konjsku. Přivítal nás u něj zahradník, který se nám ihned začal věnovat. Dovnitř nás ale pustit nemohl, neměl totiž klíč. Říkal, že musíme přijít jiný den, když se konají bohoslužby. U kostela byl stylový hřbitov s výhledem na jezero. Takto umístěný hřbitov navozoval klidnou atmosféru. Zůstala jsem chvíli mezi hroby, prohlížela si kříže a fotky zesnulých a představovala si jejich osudy. 

Ve vesnici jsme kromě kostela se hřbitovem navštívili malou prodejnu potravin. Kamarád si tam chtěl koupit krém na opalování, bohužel však nepochodil. Vodu, další nezbytnou potřebu, na krámě ale měli, a tak jsme si koupili alespoň ji. Prodavač se na nás pokoušel mluvit lámanou němčinou. Je vidět, na jakou národnost turistů jsou zde zvyklí.  

Poté, co jsme vyrazili z vesnice, čekalo nás zdlouhavé, ale příjemné stoupání tu lesem, tu loukou se skalnatými výstupky. Jakmile jsme jednou vyšli z lesa, byli bychom očekávali, že přecházíme jeho hranici ve vysoké nadmořské výšce a bude nás už čekat jen holá horská planina. Bylo to ale jinak, lesy se střídaly s bezlesím pro nás poměrně nelogicky. Po určité době jsme ale přeci jen z lesa vyšli nadobro a tady nás už obklopovala jenom nekonečná krása hor, skal a jezer Ochridského na jedné a Prespanského na druhé straně. V některých sníženinách se ještě držel sníh.

Vyšli jsme na několik vrcholků s kótou něco málo pod dva tisíce metrů a nechali jsme příjemný vítr, aby si s námi pohrával. Když jsme se nasytili pohledem na horstvo i obě jezera, které odděluje, počali jsme sestupovat do sedla pod horou Magaro, která je v pohoří druhou nejvyšší. Tato hora byla původně naším cílem pro tento den, když jsme ale klesali k sedlu, začala nás přecházet morálka na další výstup. Když jsme pak do sedla dorazili, vyprchala již docela a my se rozhodli k návratu dolů.

Vyšli jsme tedy po asfaltové silnici, která tudy vede, s vidinou nepříjemného a zdlouhavého sestupu. Hned na začátku cesty jsme potkali muže, nesoucího nějaké byliny. Začali jsme si představovat, že je to majitel auta, zaparkovaného v sedle a že až za chvíli pojede dolů, vezme nás s sebou. Jaká byla naše radost, když se tak doopravdy stalo. Nejel sice až úplně k jezeru, jeho odvoz nám ale velmi pomohl a další stopnuté auto na sebe nenechalo příliš dlouho čekat. Zanedlouho jsem již seděla v kufru automobilu, jehož majitel se bavil s mým kamarádem, sedícím vpředu vedle něj, o makedonské politice.

Odvezl nás až k jezeru, do města Peštani, kde jsme museli na další stop čekat o něco déle. Nakonec jsme se ale dočkali a byli opět dovezeni až k našemu hotelu. Když jsem se večer podívala do zrcadla na svůj zarudlý obličej, připomněla jsem si, jak je důležité si do hor s sebou brát opalovací krém.  

Text/foto: Kristýna Bartůňková

 Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Makedonie III.: Ochridské jezero
Publikováno: 11.7.2012
Celý jeden květnový týden jsem strávila v hotelu Metropol, jenž leží na březích Ochridského jezera. Každý večer se mi rozplývalo srdce nad tím nejkouzelnějším rudým západem slunce, jaký jsem v životě viděla. Sedm dní jsem pozorovala, jak se střídá klidná jezerní hladina s rozbouřeným vlněním, které způsobovaly větry, padající na jezero z albánských hor na protější straně.

Makedonie, Skopje – kulturní hranice mezi Evropou a Asií
Publikováno: 20.12.2018
Makedonie asi není zrovna destinací, kam by se mnoho cestovatelů hrnulo, ale myslím, že by mělo. Je to nádherná země s krásnou přírodou. Lidé jsou tu velmi přívětiví, milí, snaží se turistům pomoci i přes jazykovou bariéru. Navíc Makedonie je pro Čechy finančně dostupná a vše je tu pro nás relativně levné. Tak co, vyrazíte do Makedonie i vy? Je totiž ideální čas začít plánovat.

Makedonie VII: Svatý Naum a výlet do Albánie
Publikováno: 8.8.2012
Vřele doporučované místo, které jsem nesměla při své návštěvě oblasti Ochridského jezera v Makedonii opomenout, leží 28 km jižně od Ochridu, v blízkosti hranic Makedonie s Albánií. Je to klášter svatého Nauma, jednoho z významných následovníků a spolupracovníků Cyrila a Metoděje.

Makedonie V.: Národní park Galicica - 1. část
Publikováno: 25.7.2012
Když jsem jela do Makedonie, chtěla jsem za každou cenu navštívit hory, o jejichž kráse jsem toho již mnoho slyšela. Časový prostor jsem měla pouze pro výšlap do kopců, jež se tyčí přímo nad Ochridským jezerem. Jedná se o pohoří Galicica, ve kterém byl v roce 1958 vyhlášený stejnojmenný národní park. Hory se vypínají až do výšky okolo dvou tisíc metrů.

Makedonie IV.: Ochrid
Publikováno: 18.7.2012
Na severovýchodním břehu Ochridského jezera leží město s odpočinkovou, skoro pohádkovou atmosférou. Nachází se v něm nespočet památek dávné i docela blízké minulosti. Nad městem se tyčí vápencové pohoří Galicica s červenou půdou terra rosa a krasovým reliéfem.

Makedonie I. – Obecné informace a dojmy z Makedonie
Publikováno: 27.6.2012
Do Makedonie mě na týden zavedla pracovní cesta, což ale nepřekáželo tomu, abych si alespoň část této báječné země, pokud možno, co nejlépe prohlédla a poznala. Pokud bych měla shrnout dojmy, které ve mně Makedonie zanechala, musela bych vzpomenout překrásnou přírodu, tedy nádherné hory, krasový reliéf a velká tektonická jezera, která mohou svou krásou v klidu konkurovat kdejakému moři.

Makedonie II.: Skopje
Publikováno: 4.7.2012
První, co jsem z makedonského hlavního města Skopje viděla, opomenu-li letiště, bylo jedno velké staveniště. Všude kolem řeky Vardar, jež se valila městem poměrně rázně, ležely betonové bloky, kovové pláty, dráty a další haraburdí. Téměř všechny budovy v okolí, kam jen moje oči dohlédly, byly pod lešením. Mosty rozbité, neprůjezdné.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Zapomenutá místa

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Ubytování pro 2 osoby na 2 noci se snídaní v penzionu Adélka Janské Lázně!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

10.8.2020
Veškerý oficiální program Chodských slavností s výjimkou poutní mše bude letos virtuální. Z budovy Městského kulturního centra – Pivovaru Domažlice budou ve dnech 15.–16. srpna vysílány premiéry předtočených pořadů a medailonů chodských souborů a dva živé přenosy.
8.8.2020
Státní hrad a zámek si letos připomíná kulaté výročí osmi set let od své první písemné zmínky. K této příležitosti uspořádal zámek netradiční prohlídky v denních i nočních hodinách, obohatil je o unikátní exponáty a pro veřejnost otevřel kostel sv. Jakuba s černínskou hrobkou. Bonusem je cenově zvýhodněná slosovatelná výroční vstupenka.
7.8.2020
V těchto dnech byla veřejnosti představena nová bezplatná mobilní aplikace Horské záchranné služby (dále jen HZS), která kromě přivolání pomoci prostřednictvím jednoho tlačítka přináší hned několik dalších novinek.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – KEŇA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 11. 8. 2020
svátek:Zuzana
dnes:
úterý 11.8.
29 °C
zítra:
středa 12.8.
29 °C