www.infoglobe.cz » Makedonie VII: Svatý Naum a výlet do Albánie

Makedonie VII: Svatý Naum a výlet do Albánie

Publikováno: 8.8.2012
Vřele doporučované místo, které jsem nesměla při své návštěvě oblasti Ochridského jezera v Makedonii opomenout, leží 28 km jižně od Ochridu, v blízkosti hranic Makedonie s Albánií. Je to klášter svatého Nauma, jednoho z významných následovníků a spolupracovníků Cyrila a Metoděje.

Kromě samotného klášterního komplexu a kostela je tato pamětihodnost významná také tím, že se všude kam se podíváte, potulují nádherní barevní pávi. Nikdy jsem neviděla tolik krásných rozvinutých pavích ocasů a neslyšela tolik pavího křiku, připomínající spíš než ptáka kocoura, řádícího po nocích s kočkami na střeše. Taky pávi se proháněli po střechách, kam si bez obtíží sami vyletěli, kdykoli se jim zachtělo.

Do kostela se platí vstupné, je ale naprosto směšné. Pán v kase nám ještě k tomu půjčil průvodce, abychom si ho nemuseli kupovat. Uvnitř kostela se nachází fresky, většinou z 19. století. Některé fragmenty pochází ze 16. a 17. století. V jedné z místností je hrob s ostatky svatého Nauma.

Poblíž celého komplexu je ulička, ve které se koncentrují stánkaři s různými výrobky. Nejčastější je prodej ochridských perel a dalších šperků, dále pak tematických triček, ale také medu. Možnost navštívit restauraci je samozřejmá. Toto místo je ryze turistická záležitost, mohu ji ale jen doporučit.

Když jsme jeli ke svatému Naumu my, rozhodli jsme se, že spojíme návštěvu této pamětihodnosti s něčím dalším. Jelikož sv. Naum leží přímo u hranic s Albánií, zachtělo se nám, byť jen na chvíli, navštívit i tuto, na první pohled odlišnou zemi. Vydali jsme se proto pěšky k hranicím, přešli je bez nejmenších potíží a taxíkem, kterých za hranicemi čekala spousta, jsme odjeli do nejbližšího města Pogradec.

Oznámili jsme taxikáři, aby na nás asi hodinu počkal a prošli jsme si město. Pobřeží Ochridského jezera bylo v Pogradci neskutečně špinavé, oproti Makedonii hotové smetiště. Kdybychom si ale odpadky odmysleli, viděli bychom přímo u jezera rozrůstající se turistickou destinaci. Bylo by nás zajímalo, jestli se hotelové komplexy a atrakce, které tu rostou a mnohdy už narostly, dokážou uživit.

  

Od pobřeží jsme si vyšli i trochu hlouběji do města. Nejprve jsme se podívali do zdejší, trošku chudé, mešity. Poté jsme se prošli ulicemi Pogradce, které na nás zanechaly skoro až asijský dojem. Pouliční prodavači prodávali všechno možné, hlavně ale ryby a maso, bez jakéhokoli chlazení. Mezi lidmi na ulici chodily albánské pouliční směnárny v podobě mafiánů, v ruce držících štosy peněz, ve kterých se se zalíbením prohrabovali. My jsme si peníze vyměnili, nikoli však na ulici, ale v normální směnárně. Chtěli jsme si albánské leky prohlédnout a nechat nějaké drobáky na památku. Poslední místo, kam jsme se v Pogradci podívali, bylo dlouhé náměstí, na kterém byly v řadě poskládány desky se jmény různých významných osobností. Od Beatles, přes Franze Kafku až k Sokratovi.

Po hodině v Albánii jsme se vydali taxikem zase zpátky k albánsko-makedonským hranicím s dojmem, že by stálo zato se do Albánie někdy vydat. A když jsme pak o pár dní později opouštěli Makedonii, věděli jsme, že tato země stojí za víc než jeden týden a že se sem budeme určitě chtít vbrzku vrátit.

Text/foto: Kristýna BartůňkováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Makedonie, Skopje – kulturní hranice mezi Evropou a Asií
Publikováno: 20.12.2018
Makedonie asi není zrovna destinací, kam by se mnoho cestovatelů hrnulo, ale myslím, že by mělo. Je to nádherná země s krásnou přírodou. Lidé jsou tu velmi přívětiví, milí, snaží se turistům pomoci i přes jazykovou bariéru. Navíc Makedonie je pro Čechy finančně dostupná a vše je tu pro nás relativně levné. Tak co, vyrazíte do Makedonie i vy? Je totiž ideální čas začít plánovat.

Albánie – národní park Llogara – VIDEO
Publikováno: 14.11.2017
Nedaleko města Vlorë na jihu Albánie leží na první pohled nenápadný horský národní park Llogara. Při plánování cesty po Albánii jsem si na něj nechal jen půl dne, ale už jak jsem se k němu z dálky blížil, jsem toho litoval. Patří totiž mezi nejhezčí místa celé země a nabízí možnosti pro nezapomenutelné treky do hor.

Albánie, Durrës – gastronomický ráj – VIDEO
Publikováno: 7.11.2017
Jen zhruba 30 kilometrů od hlavního města Tirany leží poklidné přímořské město Durrës (česky Drač), o kterém vám většina Albánců řekne, že tam vlastně nenajdete nic zajímavého. Mají trochu pravdu, přesto se v Durrës určitě zastavte. Proč? Čeká vás tam geniální středomořská kuchyně za ještě geniálnější ceny.

Albánie, Berat – romantický výlet do středověku – VIDEO
Publikováno: 31.10.2017
Drsná příroda, hory, průzračně čistá řeka a majestátní hrad, který střeží středověké město. Tak by se ve zkratce dal popsat albánský Berat. Patří mezi nejnavštěvovanější místa země a právem se vyjímá na seznamu kulturního dědictví UNESCO. Pojďme se do něj na chvíli přenést.

Albánie, Tirana – tepající centrum – VIDEO
Publikováno: 24.10.2017
Albánie je malá a poklidná země, dokonce i její hlavní město Tirana působí ve srovnání s evropskými metropolemi hodně klidným dojmem. Však má také jen něco kolem půl milionu obyvatel. Ulice jsou ale plné života a Tirana určitě má své nezaměnitelné kouzlo.

Albánie, Tirana – Skanderbegovo město
Publikováno: 7.8.2015
Cílem dnešní cesty je hlavní město Albánie, které je téměř celé obklopeno horami.

Makedonie VI.: Národní park Galicica - 2. část
Publikováno: 1.8.2012
Když jsem se drápala na kopce pohoří Galicica poprvé, byl mým původním cílem protestantský kostelík v horské vesnici Konjsko. K němu jsem se tenkrát nedostala, ale nemusela jsem litovat. Vydali jsme se k němu totiž jiné odpoledne společně s kamarádem, pod jehož vedením jsme jej nalezli a mohli si ho prohlédnout.

Makedonie III.: Ochridské jezero
Publikováno: 11.7.2012
Celý jeden květnový týden jsem strávila v hotelu Metropol, jenž leží na březích Ochridského jezera. Každý večer se mi rozplývalo srdce nad tím nejkouzelnějším rudým západem slunce, jaký jsem v životě viděla. Sedm dní jsem pozorovala, jak se střídá klidná jezerní hladina s rozbouřeným vlněním, které způsobovaly větry, padající na jezero z albánských hor na protější straně.

Makedonie IV.: Ochrid
Publikováno: 18.7.2012
Na severovýchodním břehu Ochridského jezera leží město s odpočinkovou, skoro pohádkovou atmosférou. Nachází se v něm nespočet památek dávné i docela blízké minulosti. Nad městem se tyčí vápencové pohoří Galicica s červenou půdou terra rosa a krasovým reliéfem.

Makedonie V.: Národní park Galicica - 1. část
Publikováno: 25.7.2012
Když jsem jela do Makedonie, chtěla jsem za každou cenu navštívit hory, o jejichž kráse jsem toho již mnoho slyšela. Časový prostor jsem měla pouze pro výšlap do kopců, jež se tyčí přímo nad Ochridským jezerem. Jedná se o pohoří Galicica, ve kterém byl v roce 1958 vyhlášený stejnojmenný národní park. Hory se vypínají až do výšky okolo dvou tisíc metrů.

Makedonie I. – Obecné informace a dojmy z Makedonie
Publikováno: 27.6.2012
Do Makedonie mě na týden zavedla pracovní cesta, což ale nepřekáželo tomu, abych si alespoň část této báječné země, pokud možno, co nejlépe prohlédla a poznala. Pokud bych měla shrnout dojmy, které ve mně Makedonie zanechala, musela bych vzpomenout překrásnou přírodu, tedy nádherné hory, krasový reliéf a velká tektonická jezera, která mohou svou krásou v klidu konkurovat kdejakému moři.

Makedonie II.: Skopje
Publikováno: 4.7.2012
První, co jsem z makedonského hlavního města Skopje viděla, opomenu-li letiště, bylo jedno velké staveniště. Všude kolem řeky Vardar, jež se valila městem poměrně rázně, ležely betonové bloky, kovové pláty, dráty a další haraburdí. Téměř všechny budovy v okolí, kam jen moje oči dohlédly, byly pod lešením. Mosty rozbité, neprůjezdné.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Město mýma očima

1. 9. – 31. 10. 2019
1. cena:
2. cena:
Kniha Jak si užít cestování z Knižního klubu
1. cena redakce:
Hotel Jítravský Dvorec - voucher na noc v hotelovém apartmánu pro dva se vstupem do wellness!
2. cena redakce:
Centrum digitálních služeb MINO zhotoví výherci šitou fotoknihu A4 o 40 stranách!
3. cena redakce:
2 vstupenky na exkurzi do Velkopopovického pivovaru Kozel

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

19.10.2019
Jednou z hlavních kulturních událostí letošního roku na Pražském hradě je výstava věnovaná českému a římskému králi Václavu IV. a umění jeho doby, kterou můžete navštívit až do 3. listopadu, denně od 10 do 18 hodin.
18.10.2019
V sobotu 19. října probíhá v Národním domě na Vinohradech již sedmý ročník veletrhu a festivalu současné fotografie – FOTOEXPO 2019, který představí to nejlepší ze současné fotografické tvorby, fotografické techniky a příslušenství, ale hlavně spoustu inspirace a zábavy.
17.10.2019
U příležitosti Mezinárodního dne archeologie vás Sázavský klášter zve v sobotu 19. října na speciální tematické prohlídky s archeology, které budou náhledem nejen do výzkumů kláštera a okolí, ale i do prostředí české počítačové hry z časů pozdního středověku.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - IRSKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 19. 10. 2019
svátek:Michaela
dnes:
sobota 19.10.
16 °C
zítra:
neděle 20.10.
17 °C