www.infoglobe.cz » Malta: Božský klid, noční život i krásné pláže I

Malta: Božský klid, noční život i krásné pláže I

Publikováno: 13.6.2016
Členitá skalnatá pobřeží, mezi kterými jsou nejrůznější zátoky, přístavy a písečné pláže – to je Malta. Maltské souostroví se skládá ze 3 obydlených ostrovů. Největší ostrov, který není dlouhý ani 30 km, se nazývá Malta. Středním ostrovem je Gozo a tím nejmenším Comino. Maltské souostroví leží v srdci Středozemního moře, jižně od Sicílie.

Na žádném z ostrovů nenajdete řeky ani hory. Krajina je velmi suchá a jsou pro ni typická plochá či mírně strmá pole, která jsou ohraničena kamennými zídkami. Baráky jsou zde velmi strohé, většinou mají holé rovné omítky. Jsou to několikapatrové stavby, které mají na střeše nádrž na vodu a šňůry na sušení prádla.

malta nemá hory ani řeky

Tato původně britská kolonie získala svou nezávislost v roce 1964 a roku 2004 se stala členem Evropské Unie. Úředním jazykem je maltština, ale každý Malťan se domluví anglicky, což je velká výhoda. Malta je také velmi proslulá svými kurzy angličtiny, na které se hojně sjíždějí mladí lidé ze zahraničí. Kurzisté si ji rychle oblíbí, protože jakmile skončí jejich vyučování, sjíždějí se do centra dění – neformální čtvrti Paceville, která se nachází na severním pobřeží mezi zátokami St. Georg's a St. Julian's bay. Právě zde najdete mnoho barů snad se všemi hudebními žánry, noční kluby, hospody ale i pouťové atrakce!

obytné domy na Maltě jsou několikapatrové a prosté   u velkého zálivu pravidelně střílejí z děla

Když už jsme u severního pobřeží Malty, musím vám povědět něco o místní dopravě. Autobusy jsou většinou žluté a stále zde jezdí i velmi historické kousky (i když tyto autobusy už nahrazují zelené a klimatizované). Když chcete vystoupit, musíte si jednoduše zatáhnout za šňůru, která vede podél celého autobusu a je přivázaná ke zvonku. Pokud chcete naopak nastoupit, musíte si na něj pořádně mávnout, jinak vás s naprostým klidem mine. Zaplatíte zde nástupní poplatek, který je platný maximálně 2 hodiny. Ceny se liší dle sezony a denní doby. V zimě je poplatek 1,5 €, v létě 2 € a noční tarif je 3 €. Dále si také můžete koupit 7denní lístek za 21 €. Večer je autobus plný dobré nálady, protože rozváží lidi z Pacevillu. Cestující si v něm velmi často zpívají, jízda je tak velmi zábavná.

místní autobusy mají typickou žlutou barvu

Přesuneme-li se po pobřeží východně, narazíme na Sliemu, což je bohaté přístavní město, kde sídlí tým reprezentantů ve vodním pólu. Mají zde tréninková hřiště a vy můžete jít posedět do přilehlé pobřežní restaurace a omrknout jejich tréninkovou strategii.

fontána v zahradě Upper Barraca   hradby Valletty

Ač je ze Sliemy hlavní město Valletta téměř na dosah, musí se objet jeden ze dvou fjordů, které ji obklopují. Po dvaceti minutách jízdy již můžete objevovat kouzlo jejích uliček, kostelů, kaváren a muzeí. Ve Vallettě najdete mnoho historických budov i obytných domů. Město patří do světového kulturního dědictví UNESCO. Jeho hlavní ulicí je třída Republiky, kde můžete nakupovat a pochutnávat si v restauracích. Pokud vás to moc neláká, zajděte se podívat na Velkou zátoku a její jedinečné velké plachetnice a obří výletní lodě z hradeb Upper Barraca, kde se nachází také zahrady, fontány a krásné stavby. Případné dlouhé chvíle čekání na velkém kruhovém autobusovém nádraží vám zpříjemní Tritonova fontána uprostřed. Já bych vám však radila neodjíždět a zůstat zde na noční prohlídku města, protože potvrdí jeho půvab.

Už příští pondělí poznáte další zajímavá místa Malty.

GPS: (Valletta) 35°53'50.6"N 14°30'44.6"E

 

Text a foto: Martina BrožkováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Malta: Ostrovní stát I.
Publikováno: 3.9.2011
Malta je ostrovní stát, ležící ve Středozemním moři 95 km na jih od ostrova Sicílie (Itálie) a 290 km od Tunisu. Největšími ostrovy jsou: Malta, Gozo, Comino, Filfla, Manoel, Cominotto, Ostrovy svatého Pavla. Celková plocha území činí 316 km².

Malta: Božský klid, noční život i krásné pláže II
Publikováno: 20.6.2016
Kde to v noci nejvíce žije a jaké je hlavní město Valletta již víme. Pojďme se tedy společně podívat do krásné Mdiny, která byla v historii hlavním městem.

Malta: Božský klid, noční život i krásné pláže III
Publikováno: 27.6.2016
Dva díly mého vyprávění o Maltě máme již za sebou, ale stále je kam vyrazit. Dnes se podíváme na další dva obydlené ostrovy.

Malta: Ostrovní stát II.
Publikováno: 7.9.2011
V druhém díle o Maltě se dozvíte o místních zvláštnostech.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Poezie všedního dne

1. 1. – 29. 2. 2020
1. cena:
Kniha Vltavské vyhlídky z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Výlety podél Sázavy z Knižního klubu
1. cena redakce:
Poukaz na 1 noc pro 2 osoby se vstupem do wellness v LH Hotelu Jana**** v Přerově!
2. cena redakce:
+ BONUS: každý vítěz obdrží dvojici vstupenek na veletrh FOR BIKES 2020!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

24.1.2020
Chtěli byste zažít splavování na raftech v zimě? Tak navštivte dnes nebo zítra malebnou obec Červený Kláštor, která leží v nádherné přírodě Pieninského národního parku.
23.1.2020
5. ročník závodu dvoučlenných týmů na saních rohačkách doplněný o speciální disciplíny spojené s historií Malé Úpy a jejími prvními osadníky se koná v sobotu 25. ledna od 10 hodin na sjezdovce U Kostela.
22.1.2020
Bratislavské letiště si letos pro cestující připravilo několik novinek. Snad tou nejlepší jsou pravidelné letecké linky na řecké ostrovy Korfu a Rhodos.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – RUSKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 24. 1. 2020
svátek:Milena
dnes:
pátek 24.1.
-3 °C
zítra:
sobota 25.1.
-2 °C