www.infoglobe.cz » Malta: Božský klid, noční život i krásné pláže I

Malta: Božský klid, noční život i krásné pláže I

Publikováno: 13.6.2016
Členitá skalnatá pobřeží, mezi kterými jsou nejrůznější zátoky, přístavy a písečné pláže – to je Malta. Maltské souostroví se skládá ze 3 obydlených ostrovů. Největší ostrov, který není dlouhý ani 30 km, se nazývá Malta. Středním ostrovem je Gozo a tím nejmenším Comino. Maltské souostroví leží v srdci Středozemního moře, jižně od Sicílie.

Na žádném z ostrovů nenajdete řeky ani hory. Krajina je velmi suchá a jsou pro ni typická plochá či mírně strmá pole, která jsou ohraničena kamennými zídkami. Baráky jsou zde velmi strohé, většinou mají holé rovné omítky. Jsou to několikapatrové stavby, které mají na střeše nádrž na vodu a šňůry na sušení prádla.

malta nemá hory ani řeky

Tato původně britská kolonie získala svou nezávislost v roce 1964 a roku 2004 se stala členem Evropské Unie. Úředním jazykem je maltština, ale každý Malťan se domluví anglicky, což je velká výhoda. Malta je také velmi proslulá svými kurzy angličtiny, na které se hojně sjíždějí mladí lidé ze zahraničí. Kurzisté si ji rychle oblíbí, protože jakmile skončí jejich vyučování, sjíždějí se do centra dění – neformální čtvrti Paceville, která se nachází na severním pobřeží mezi zátokami St. Georg's a St. Julian's bay. Právě zde najdete mnoho barů snad se všemi hudebními žánry, noční kluby, hospody ale i pouťové atrakce!

obytné domy na Maltě jsou několikapatrové a prosté   u velkého zálivu pravidelně střílejí z děla

Když už jsme u severního pobřeží Malty, musím vám povědět něco o místní dopravě. Autobusy jsou většinou žluté a stále zde jezdí i velmi historické kousky (i když tyto autobusy už nahrazují zelené a klimatizované). Když chcete vystoupit, musíte si jednoduše zatáhnout za šňůru, která vede podél celého autobusu a je přivázaná ke zvonku. Pokud chcete naopak nastoupit, musíte si na něj pořádně mávnout, jinak vás s naprostým klidem mine. Zaplatíte zde nástupní poplatek, který je platný maximálně 2 hodiny. Ceny se liší dle sezony a denní doby. V zimě je poplatek 1,5 €, v létě 2 € a noční tarif je 3 €. Dále si také můžete koupit 7denní lístek za 21 €. Večer je autobus plný dobré nálady, protože rozváží lidi z Pacevillu. Cestující si v něm velmi často zpívají, jízda je tak velmi zábavná.

místní autobusy mají typickou žlutou barvu

Přesuneme-li se po pobřeží východně, narazíme na Sliemu, což je bohaté přístavní město, kde sídlí tým reprezentantů ve vodním pólu. Mají zde tréninková hřiště a vy můžete jít posedět do přilehlé pobřežní restaurace a omrknout jejich tréninkovou strategii.

fontána v zahradě Upper Barraca   hradby Valletty

Ač je ze Sliemy hlavní město Valletta téměř na dosah, musí se objet jeden ze dvou fjordů, které ji obklopují. Po dvaceti minutách jízdy již můžete objevovat kouzlo jejích uliček, kostelů, kaváren a muzeí. Ve Vallettě najdete mnoho historických budov i obytných domů. Město patří do světového kulturního dědictví UNESCO. Jeho hlavní ulicí je třída Republiky, kde můžete nakupovat a pochutnávat si v restauracích. Pokud vás to moc neláká, zajděte se podívat na Velkou zátoku a její jedinečné velké plachetnice a obří výletní lodě z hradeb Upper Barraca, kde se nachází také zahrady, fontány a krásné stavby. Případné dlouhé chvíle čekání na velkém kruhovém autobusovém nádraží vám zpříjemní Tritonova fontána uprostřed. Já bych vám však radila neodjíždět a zůstat zde na noční prohlídku města, protože potvrdí jeho půvab.

Už příští pondělí poznáte další zajímavá místa Malty.

GPS: (Valletta) 35°53'50.6"N 14°30'44.6"E

 

Text a foto: Martina BrožkováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Malta: Ostrovní stát I.
Publikováno: 3.9.2011
Malta je ostrovní stát, ležící ve Středozemním moři 95 km na jih od ostrova Sicílie (Itálie) a 290 km od Tunisu. Největšími ostrovy jsou: Malta, Gozo, Comino, Filfla, Manoel, Cominotto, Ostrovy svatého Pavla. Celková plocha území činí 316 km².

Malta: Božský klid, noční život i krásné pláže II
Publikováno: 20.6.2016
Kde to v noci nejvíce žije a jaké je hlavní město Valletta již víme. Pojďme se tedy společně podívat do krásné Mdiny, která byla v historii hlavním městem.

Malta: Božský klid, noční život i krásné pláže III
Publikováno: 27.6.2016
Dva díly mého vyprávění o Maltě máme již za sebou, ale stále je kam vyrazit. Dnes se podíváme na další dva obydlené ostrovy.

Nejlepší pláže na světě pro rok 2019
Publikováno: 24.3.2019
Milujete moře a sluncem zalité pláže? Celosvětově známý cestovatelský portál sestavil žebříček těch nejoblíbenějších pláží na světě a my vám přinášíme jejich přehled.

Malta: Ostrovní stát II.
Publikováno: 7.9.2011
V druhém díle o Maltě se dozvíte o místních zvláštnostech.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Příroda – mezi snem a skutečností

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety lanovkou z nabídky cestovatelských knih Knižního klubu + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena:
Kniha tipů na výlety Nejkrásnější výlety lodí + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
1. cena redakce:
Prodloužený víkend pro dva s polopenzí v Hotelu Aktiv*** na Lipně! + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena redakce:
Centrum digitálních služeb MINO zhotoví výherci kalendář formátu A3 z vlastních fotografií + bonus: voucher na 10 fotografií ve formátu A4!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

14.11.2019
Od roku 2013, kdy se Česká republika zapojila do mezinárodního projektu European Theatre Night, je každoročně třetí listopadovou sobotu veřejnosti prezentováno divadlo v netradiční formě. Noci divadel, která proběhne v předvečer 30. výročí sametové revoluce, tedy 16. listopadu, se zúčastní stovka divadel.
13.11.2019
Ústředí lidové umělecké výroby (ÚĽUV) v Tatranské Lomnici otevřelo novou výstavu Betlémy. Návštěvníkům představí historii betlémů prostřednictvím vybraných děl ze sbírkového fondu.
12.11.2019
Oslavy svátku svatého Martina jsou spojovány s příchodem zimy a dnes také s hody, na kterých nesmí chybět svatomartinská pečená husa a mladé víno. Oslavy se konají na mnoha místech republiky, v Klimkovicích například v sobotu 16. listopadu začínají v 11.11 před zámkem.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace Měsíce - MALTA a MONAKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 14. 11. 2019
svátek:Sáva
dnes:
čtvrtek 14.11.
4 °C
zítra:
pátek 15.11.
8 °C