www.infoglobe.cz » Malta: Božský klid, noční život i krásné pláže III

Malta: Božský klid, noční život i krásné pláže III

Publikováno: 27.6.2016
Dva díly mého vyprávění o Maltě máme již za sebou, ale stále je kam vyrazit. Dnes se podíváme na další dva obydlené ostrovy.

Jedinečným zážitkem je výlet na loďce, která se pod útesy jižního břehu ostrova téměř ztrácí. Cílem turistů jsou zde přírodní skalnaté jeskyně zvané Blue Grotto. Voda v jeskyních je průzračně modrá – je to prostě nádhera. Pro zájemce je možné i šnorchlování nebo skalní lezení, při kterém se padá do vody. Místní útes je dobrým vyhlídkovým místem na neosídlený skalnatý ostrov Filfla, který je nejjižnějším místem Malty.

výletní loď na Blue Grotto

Jižní útesy s Blue Grotto okouzlují dokonce i filmaře. Mnoho celosvětově rozšířených filmů bylo také točeno na liduprázdných pláních ostrova či na ostrovech Comino a Gozo – např. Troja, Gladiátor, Hrabě Monte Christo, Hra o trůny a Souboj Titánů. Po některých filmech dokonce zbyly jedinečné kulisy, které je možné navštívit. Řeč je o Popeye Village, vesnici Pepka námořníka, kterého hrál tehdy ještě neznámý herec Robin Williams. Rozkošnou barevnou vesničku s křivými budovami, která je stará přes 35 let, při návštěvě Malty určitě nesmíte minout.

Popeye Village   filmová vesnička Popeye Village je nyní turistickou atrakcí

Zajeďme nyní prozkoumat i další ostrovy Maltské republiky. Loď nám vyplouvá ze severozápadního cípu ostrova, který je ostrovům nejblíže. Vedle Malty se nachází Comino – malý ostrov obklopený průzračnou vodou a ostrůvky. Denně sem připlouvají stovky turistů a počet stálých obyvatel můžeme spočítat na prstech. Na Cominu se můžete pohybovat jen pěšky a najdete tu jeden hotel, který funguje pouze v sezoně. Na tomto ostrově se daří endemickému druhu včel. Někdo z vás možná již slyšel o speciálním druhu medu, který je k dostání pouze na Maltě. Malťané ho jedí se sladkým toustovým chlebem, který je všude k dostání.

Comino

Posledním ostrovem je Gozo. Je velmi tichý a i místní si sem jezdí odpočinout a načerpat síly. Loď míří do přístavu Mgarr, odkud se lidé rozejdou po ostrově. Trvale žijících obyvatel je zde minimum. Půda je tu úrodnější, a ostrov má tak spíše zemědělský ráz. Najdeme tu ale i několik turistických míst. Za návštěvu stojí chrám Ggantija, což je nejstarší z chrámů megalitické kultury. Zajímavým přírodním úkazem je Azure Window – veliký skalnatý oblouk. Nachází se u Dwejra Bay na západě ostrova. Vody okolo oblouku nabízejí koupání, jízdu na lodi, lezení po útesech a potápění.

Azure Window

útesy na ostrově Gozo   lodní garáže na Gozu

Turisty velmi oblíbená je také jeskyně, kde podle legendy strávil Odysseus část života s nymfou Kalypso (sever ostrova).

Maltské ostrovy jsou vhodné pro jakoukoliv generaci. Na své si tu přijde snad opravdu každý.

GPS: (Azure Window) 36°03'13.3"N 14°11'19.8"E

 

Text: Martina Brožková

Foto: Martina Brožková, Wikimedia Commons: PicmanDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Malta: Božský klid, noční život i krásné pláže I
Publikováno: 13.6.2016
Členitá skalnatá pobřeží, mezi kterými jsou nejrůznější zátoky, přístavy a písečné pláže – to je Malta. Maltské souostroví se skládá ze 3 obydlených ostrovů. Největší ostrov, který není dlouhý ani 30 km, se nazývá Malta. Středním ostrovem je Gozo a tím nejmenším Comino. Maltské souostroví leží v srdci Středozemního moře, jižně od Sicílie.

Malta: Božský klid, noční život i krásné pláže II
Publikováno: 20.6.2016
Kde to v noci nejvíce žije a jaké je hlavní město Valletta již víme. Pojďme se tedy společně podívat do krásné Mdiny, která byla v historii hlavním městem.

Malta: Ostrovní stát I.
Publikováno: 3.9.2011
Malta je ostrovní stát, ležící ve Středozemním moři 95 km na jih od ostrova Sicílie (Itálie) a 290 km od Tunisu. Největšími ostrovy jsou: Malta, Gozo, Comino, Filfla, Manoel, Cominotto, Ostrovy svatého Pavla. Celková plocha území činí 316 km².

Malta: Ostrovní stát II.
Publikováno: 7.9.2011
V druhém díle o Maltě se dozvíte o místních zvláštnostech.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Příroda – mezi snem a skutečností

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety lanovkou z nabídky cestovatelských knih Knižního klubu + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena:
Kniha tipů na výlety Nejkrásnější výlety lodí + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
1. cena redakce:
Prodloužený víkend pro dva s polopenzí v Hotelu Aktiv*** na Lipně! + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena redakce:
Centrum digitálních služeb MINO zhotoví výherci kalendář formátu A3 z vlastních fotografií + bonus: voucher na 10 fotografií ve formátu A4!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

14.11.2019
Od roku 2013, kdy se Česká republika zapojila do mezinárodního projektu European Theatre Night, je každoročně třetí listopadovou sobotu veřejnosti prezentováno divadlo v netradiční formě. Noci divadel, která proběhne v předvečer 30. výročí sametové revoluce, tedy 16. listopadu, se zúčastní stovka divadel.
13.11.2019
Ústředí lidové umělecké výroby (ÚĽUV) v Tatranské Lomnici otevřelo novou výstavu Betlémy. Návštěvníkům představí historii betlémů prostřednictvím vybraných děl ze sbírkového fondu.
12.11.2019
Oslavy svátku svatého Martina jsou spojovány s příchodem zimy a dnes také s hody, na kterých nesmí chybět svatomartinská pečená husa a mladé víno. Oslavy se konají na mnoha místech republiky, v Klimkovicích například v sobotu 16. listopadu začínají v 11.11 před zámkem.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace Měsíce - MALTA a MONAKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 14. 11. 2019
svátek:Sáva
dnes:
čtvrtek 14.11.
4 °C
zítra:
pátek 15.11.
8 °C