www.infoglobe.cz » Malta: Ostrovní stát I.

Malta: Ostrovní stát I.

Publikováno: 3.9.2011
Malta je ostrovní stát, ležící ve Středozemním moři 95 km na jih od ostrova Sicílie (Itálie) a 290 km od Tunisu. Největšími ostrovy jsou: Malta, Gozo, Comino, Filfla, Manoel, Cominotto, Ostrovy svatého Pavla. Celková plocha území činí 316 km².

PortomasoNa Maltě žije dle odhadu kolem 408 tisíc obyvatel, jejich původní předci byli Féničané a Kartáginci, ke kterým se přidali Italové a jiné středomořské národy. Úředními jazyky na Maltě jsou maltština a angličtina. V každodenním životě se používá maltština, semitský jazyk podobný arabštině, který absorboval velké množství románských, arabských a anglických struktur. V maltštině se také konají soudní řízení. Ve vzdělávacím systému převládá angličtina.  Literatury v maltském jazyku je poskrovnu. Podle náboženského vyznání v zemi převládají římští katolíci (98%). Průměrná délka života činí téměř 80 let (muži – 77,5 let, ženy – 82 let).

Podle státního zřízení je Malta parlamentní republikou. Hlavou státu je prezident, kterého volí Románská mozaikaparlament na dobu 5 let. Prezident jmenuje předsedu vlády a na jeho návrh členy kabinetu. Parlament – sněmovna reprezentantů - je jednokomorový a čítá 65 poslanců. Stát není administrativně členěn, hlavním městem je Valletta.

Dějiny

Malta má velmi bohaté dějiny, kvůli své strategické pozici byla vždy předmětem zájmů různých cizích mocností. Předpokládá se, že v 5. století před n. l. ostrovy byly obývány neolitickými kmeny ze Sicílie. Později se souostroví stalo centrem vysoce rozvinuté a záhadné civilizace, po které zůstalo mnoho památek a budov. Nejslavnější z nich je chrám Hypogeum v Hal Saflieni, postavený v letech mezi 3200 a 2900 př. n. l.  Během vykopávek archeologové našli pozůstatky asi 6000 lidí pochovaných spolu s rituálními předměty.

VallettaV 8. století př. n. l. na ostrovy přišli Féničané. Právě oni dali ostrovu jméno, protože název Malta pochází z fénického slova „malat“ – přístav, protože na Maltě byly dobré přístavy. V 6. století př. n. l. Maltu na celých tři sta let ovládlo Kartágo a ostrovy se staly důležitým mořským centrem a hlavně hrozbou pro Řím. V roce 218 př. n. l. během druhé punské války Římská říše dokázala Kartágince z ostrovů vyhnat. Během římské vlády v novém letopočtu, se na Maltě rozšířilo křesťanství. Podle legend ho rozšířil apoštol Pavel, který zde po cestě do Říma ztroskotal. Během svého pobytu na Maltě Pavel uzdravil otce vládce Publiusa, založil křesťanskou komunitu a jmenoval Publiusa prvním biskupem. V roce 870 souostroví dobyli Arabové, kteří měli zásadní vliv na hospodářství, kulturu a jazyk místního obyvatelstva. Zavedli zde zavlažovací systém, čímž se významně zvýšila úroda. V tomto období se na Maltě upevnil islám. V roce 1090 si ostrovy podmanili Normané a posléze se Dopravní prostředkyMalta stala součástí Sicilského království. Znamenalo to obnovení spojení s Evropou, rozvoj hospodářství a návrat křesťanství. Ve 13. století Maltu ovládli Španělé, během následujících třech století souostroví vzkvétalo, na ostrovech se pěstovala pšenice, bavlna, kmín, které se vyvážely do Evropy, rozvíjela se řemesla. V roce 1530 španělský král Karel V. předal Maltu řádu johanitů, který se přejmenoval na Maltský řád, který, aby ochránil ostrov před Turky, začal ho opevňovat.  V roce 1565 s podporou španělské armády řád odrazil tureckou invazi.  V roce 1566 velmistr řádu Jean Parisot de la Valette založil nové město – Vallettu, pevnost vysekanou ve skalách. 

V roce 1798 u břehů Malty na cestě do Egypta se zastavila francouzská flotila s Napoleonovou armádou. Velmistr řádu se bez odporu vzdal a podle dohody řád měl z ostrova odejít. Počáteční nadšení Malťanů vystřídal hněv, protože francouzští okupanti rabovali kostely aLaguna paláce, zavedli nové daně. Již v září obyvatelé povstali, vyhlásili na ostrově Gozo republiku a požádali o pomoc britského admirála Nelsona. Nelson po dlouhé blokádě v roce 1800 Maltu ovládl a nad Maltou byl ustanoven britský protektorát. Velká Britanie odmítla vrátit Maltu řádu a v roce 1813 prohlásila Maltu za britskou kolonii. Na Maltě se nacházela britská vojenská posádka v počtu 10 tisíc vojáků a ostrov sloužil jako významná britská základna ve Středozemi. V roce 1919 se uskutečnilo první velké vystoupení Malťanů proti koloniálnímu režimu. Malta byla pod britskou nadvládou až do roku 1964, kdy byla vyhlášena její nezávislost. V roce 2004 Malta byla přijata do Evropské unie. 

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Immaculate, Erik1980, FlickreviewR, Briangotts, Gibmetal77, TrotterDiskuze u článku (0)

Název: *
Obsah: *
Nick: *
E-mail:
Kontrolní číslo: *
* Povinná položka

Souvisejicí články

Malta: Ostrovní stát II.
Publikováno: 7.9.2011
V druhém díle o Maltě se dozvíte o místních zvláštnostech.

Malta: Božský klid, noční život i krásné pláže I
Publikováno: 13.6.2016
Členitá skalnatá pobřeží, mezi kterými jsou nejrůznější zátoky, přístavy a písečné pláže – to je Malta. Maltské souostroví se skládá ze 3 obydlených ostrovů. Největší ostrov, který není dlouhý ani 30 km, se nazývá Malta. Středním ostrovem je Gozo a tím nejmenším Comino. Maltské souostroví leží v srdci Středozemního moře, jižně od Sicílie.

Malta: Božský klid, noční život i krásné pláže II
Publikováno: 20.6.2016
Kde to v noci nejvíce žije a jaké je hlavní město Valletta již víme. Pojďme se tedy společně podívat do krásné Mdiny, která byla v historii hlavním městem.

Malta: Božský klid, noční život i krásné pláže III
Publikováno: 27.6.2016
Dva díly mého vyprávění o Maltě máme již za sebou, ale stále je kam vyrazit. Dnes se podíváme na další dva obydlené ostrovy.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Můj mazlíček

1. 9. – 31. 10. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold*** + 2 vstupenky na veletrh Stříbrné vánoční dny

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

21.9.2020
Mezinárodní den architektury nabídne na tři stovky akcí v různých městech v Čechách a také na Slovensku. V týdnu od 1. do 7. října vás zve na místa veřejnosti běžně nepřístupná. Hlavní téma letošního ročníku je UDRŽITELNOST a podtéma Sociální aspekt.
18.9.2020
Během víkendu 26. a 27. září se uskuteční akce, kterou děti doslova milují – Drakiáda na zámku Schloss Hof.

16.9.2020
V osadě Magurka (Partizánska Ľupča) se vracejí ke svým dávným kořenům. Začátkem října se bude v nejvýše položené osadě na Slovensku rýžovat zlato. Zároveň se slavnostně otevře důlní naučná stezka, která popisuje bohatou historii této lokality. Připraven je i pestrý doprovodný program.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – NEPÁL:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 21. 9. 2020
svátek:Matouš
dnes:
pondělí 21.9.
23 °C
zítra:
úterý 22.9.
22 °C