www.infoglobe.cz » Malta: Ostrovní stát II.

Malta: Ostrovní stát II.

Publikováno: 7.9.2011
V druhém díle o Maltě se dozvíte o místních zvláštnostech.

Ulice VallettyPozoruhodnosti

Celý ostrov připomíná obrovské muzeum pod širým nebem. Na severovýchodu země se nachází dvacet měst a množství malých obcí, kdežto jihozápad a západ prakticky nejsou obydlené.

Valletta (il-Belt Valletta, Valletta) – jedno z nejkrásnějších měst ve Středozemí, jedno z mála zachovalých středověkých opevněných měst v Evropě. Velmistr řádu Johanitů Jean Parisot de La Valette začat budovat tuto pevnost v roce 1566 jako politické, ekonomické a kulturní centrum řádu. Valletta je unikátní město, protože zde na každém kroku lze potkat kulturní a historické památky.

V centru města se nachází Palác velmistra Maltézského řádu (1570-1580), který v současnosti je rezidencí prezidenta Malty a místem zasedání parlamentu. Z dalších památek lze poukázat na pevnost Saint Elmo, Rikasoli, Saint-Ange-de-Birgu a Saint-Angelo, Arsenál Maltézského řádu, palác Parisio, palác Kastille, Admiralita, kde se v současnosti nachází Národní umělecké muzeum, překrásné Hastingsové zahrady vedle Gate City aj.

MnajdraNa území Malty se nachází 365 katolických chrámů, mezi kterými nejvýznamnějším je Katedrála svatého Jana z roku 1573, kde jsou soustředěna unikátní umělecká díla a v kapli je umístěn proslulý obraz Caravaggia „ Stětí svatého Jana Křtitele“. K dalším zajímavým kostelům patří kostel Panny Marie Vítězné (1565), zrekonstruovaný karmelitánský kostel ve 20. století – přesná kopie baziliky z roku 1570.

Na Maltě lze navštívit také muzea, mezi kterými vynikají Národní archeologické muzeum, Vojenské muzeum v pevnosti Saint Elmo, Národní knihovna se sbírkou originálních dokumentů maltézského řádu, a také výstavní haly Malta Experience a Středozemské kongresové centrum v budově staré nemocnice Sacra Infermeria. Doporučuje se navštívit také botanickou zahradu Argotti ze 17. století, zahrady Sa Maison, Upper Barrakka a Lower Barrakka a také Národní divadlo Manoel – jedno z nejstarších účinkujících divadel vMalta Evropě (první představení se konalo v roce 1732).

Hlavní město Valletta má celou řadu předměstí: Paola, Tarshin, Zabar, Birgu-Vittoriosa, Kospikua a Sengle, ve kterých je také hodně historických a architektonických památek. Zvláštní pozornost zasluhují kostel svatého Lorence, Palác inkvizitora z 12. století, kostel Neposkvrněného početí Panny Marie, kostel svatého Filipa (17. stol.), Sacra Infermeria (1531), biskupský palác, podzemní chrám Hal Saflieni, Námořní muzeum v bývalém sídle středomořské britské flotily v pevnosti St. Angelo (Birgu-Vittoriosa), pevnost St. Michael, věž Vedetta (Il-Gardiola) a malebná Provansalská brána.

Severně od Valletty leží nejfrekventovanější rekreační a zábavná oblast na ostrově – Sliema – St. Julian – Paceville. Je zde všude plno restaurací, kaváren, bufetů, hospod, diskoték, hotelů, kterých v ostatních oblastech na ostrovech tolik není.

Mdina je bývalým hlavním městem, je to typické středověké město ležící uprostřed ostrova. Až do současnosti se ve Mdině zachovaly téměř beze změn úzké klikaté uličky a středověké budovy. Nachází se zde Katedrální museum, ve kterém jsou vystavena unikátní umělecká díla včetně sbírky děl Dürera, Pevnost St. AngeloNormánský dům (Palazzo Falzon), Hlavní brána staré Mdiny, Řecká brána, arcibiskupské paláce, Ingianes, svaté Sofie a Verdala (1586) s malebným parkem Baskett Gardens, Muzeum tortur, Muzeum římské antiky, podzemní nekropole katakomb svaté Agáty, Issele de Cataldo a svatého Pavla, umělecká galerie Cremona a staré opevnění na Bastion Square.

Jedním z nejmalebnějších míst ostrova je zátoka Il Hnejja, jižněji od městečka Zurrieq, která je proslulá svými nepřístupnými skalami a Modrým hrotem (Blue Grotto), stejně malebné jsou strmé útesy Dingli blízko stejnojmenného městečka. Na jihovýchodě ostrova se nachází Marsaxlokk – jedna z největších a nejmalebnějších rybářských vesnic na Maltě.

Na Maltě se také nachází záhadné megalitické svatyně, připomínající Stonehenge, staré 4-6 tisíc let - unikátní stavby Haġar Qim a Mnajdra blízko Qrendi, Scorba a Ta' Haġrat blízko Mdjaram, Tarshin a Ta' Qali severovýchodně od Mdiny, Tas-Silg u Marsaxlokka, chrám Ġgantija na ostrově Gozo, jeskyně-muzeum Dhar Dalam s unikátními vykopávkami zkamenělin atd. Typický maltský autobus

Ostrov Gozo je druhým největším ostrovem v Maltském souostroví, je klidnější a víc patriarchální než Malta. Venkovské oblasti si zde zachovaly původní podobu, všude jsou pole a háje, ani v hlavním městě ostrova Victorii (Rabat) nejsou velké budovy. Největší pozoruhodností ve Victorii je velká pevnost Citadella ze 16. století, kde jsou rozmístěna muzea, a také katedrála Panny Marie ze 17. století a kaple svatého Giuseppe. Dalšími zajímavými památkami jsou kostel svatého Františka, bazilika svatého Jíří ze 17. století, biskupský palác, Centrum řemesel v budově staré věznice, a také megalitické chrámy Ggantija (asi rok 3800 př.n.l.), legendární jeskyně Callypso, kde byl vězněn bájný Odysseus, socha Ježíše (výška 21 m) u Marsalforna, malebná vesnička Shlendi a kostel Ta Pinu se zázračným obrazem Panny Marie.

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikimedia Commons - Myriam Thyes (foto 2), Maximilian Bühn, Väsk, -jkb-Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Malta: Ostrovní stát I.
Publikováno: 3.9.2011
Malta je ostrovní stát, ležící ve Středozemním moři 95 km na jih od ostrova Sicílie (Itálie) a 290 km od Tunisu. Největšími ostrovy jsou: Malta, Gozo, Comino, Filfla, Manoel, Cominotto, Ostrovy svatého Pavla. Celková plocha území činí 316 km².

Malta: Božský klid, noční život i krásné pláže I
Publikováno: 13.6.2016
Členitá skalnatá pobřeží, mezi kterými jsou nejrůznější zátoky, přístavy a písečné pláže – to je Malta. Maltské souostroví se skládá ze 3 obydlených ostrovů. Největší ostrov, který není dlouhý ani 30 km, se nazývá Malta. Středním ostrovem je Gozo a tím nejmenším Comino. Maltské souostroví leží v srdci Středozemního moře, jižně od Sicílie.

Malta: Božský klid, noční život i krásné pláže II
Publikováno: 20.6.2016
Kde to v noci nejvíce žije a jaké je hlavní město Valletta již víme. Pojďme se tedy společně podívat do krásné Mdiny, která byla v historii hlavním městem.

Malta: Božský klid, noční život i krásné pláže III
Publikováno: 27.6.2016
Dva díly mého vyprávění o Maltě máme již za sebou, ale stále je kam vyrazit. Dnes se podíváme na další dva obydlené ostrovy.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Příroda – mezi snem a skutečností

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety lanovkou z nabídky cestovatelských knih Knižního klubu + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena:
Kniha tipů na výlety Nejkrásnější výlety lodí + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
1. cena redakce:
Prodloužený víkend pro dva s polopenzí v Hotelu Aktiv*** na Lipně! + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena redakce:
Centrum digitálních služeb MINO zhotoví výherci kalendář formátu A3 z vlastních fotografií + bonus: voucher na 10 fotografií ve formátu A4!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

14.11.2019
Od roku 2013, kdy se Česká republika zapojila do mezinárodního projektu European Theatre Night, je každoročně třetí listopadovou sobotu veřejnosti prezentováno divadlo v netradiční formě. Noci divadel, která proběhne v předvečer 30. výročí sametové revoluce, tedy 16. listopadu, se zúčastní stovka divadel.
13.11.2019
Ústředí lidové umělecké výroby (ÚĽUV) v Tatranské Lomnici otevřelo novou výstavu Betlémy. Návštěvníkům představí historii betlémů prostřednictvím vybraných děl ze sbírkového fondu.
12.11.2019
Oslavy svátku svatého Martina jsou spojovány s příchodem zimy a dnes také s hody, na kterých nesmí chybět svatomartinská pečená husa a mladé víno. Oslavy se konají na mnoha místech republiky, v Klimkovicích například v sobotu 16. listopadu začínají v 11.11 před zámkem.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace Měsíce - MALTA a MONAKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 14. 11. 2019
svátek:Sáva
dnes:
čtvrtek 14.11.
4 °C
zítra:
pátek 15.11.
8 °C