www.infoglobe.cz » Maroko: Africké království

Maroko: Africké království

Publikováno: 24.7.2016
Na našich toulkách světem tentokrát opustíme Evropu, abychom zavítali do Afriky, kde bude naším cílem Maroko, přesněji Marocké království. Tato severoafrická země, ve které žije bezmála 32 milionů obyvatel, je oblíbeným přímořským letoviskem s množstvím památek.

Nejpohodlnější cesta do Maroka je samozřejmě letadlem. Tento stát leží z části u Středozemního moře a na okraji Atlantického oceánu. Nejsevernější bod tvoří známý Gibraltarský průliv. Pod marockou správu patří i anektované území Západní Sahary. Hlavním městem je Rabat, kde má své sídlo král i vláda. Ale pro našince jsou určitě nejzajímavější přímořské destinace, které nabízejí písečné pláže, teplé moře a dovolenkový servis na té nejvyšší úrovni.

Maroko

Zatímco vnitrozemí Maroka je pro dovolenou z politicko-mocenských důvodů mírně řečeno nebezpečné, tak pobřežní části jsou rájem pro ty, kteří hledají odpočinek. Geopolitickou zajímavostí Maroka jsou takzvané španělské exklávy, tedy území Španělska na půdě cizího, v tomto případě marockého státu.

Maroko   Maroko

Z přírodních krás je výjimečné zejména pohoří Atlas (Vysoký Atlas, Střední Atlas...), které výrazným způsobem ovlivňuje zdejší klima. Díky němu jsou zde i v létě snesitelné teploty. Nevšední jsou i úrodné pobřežní nížiny, pohoří Rif a nepochybně i samotná Sahara. Maroko má bohatá naleziště prehistorických zkamenělých organismů a také mědi, železa, olova, kobaltu, niklu a dalších. Těží se zde i fosfáty nebo soli.

Maroko

Maroko   Maroko

Z historického hlediska je území obývané již od pravěku. Vystřídali se zde Féničané, Římané, Berbeři i východogermánský kmen Vandalů. Země byla obsazena i byzantskými vojsky, která později vystřídali Arabové. Ti zde postupně zavedli islámské vyznání. Později se na dějinách země podíleli Portugalci, Španělé i Francouzi, a to prostřednictvím koloniální politiky. Nezávislost země získala až v roce 1956. Jedná se o konstituční monarchii s voleným parlamentem, kde se kromě arabštiny domluvíte i španělsky či francouzsky. Maroko jako jediný africký stát nepatří do tzv. Africké unie, která je velmi vzdálenou obdobou Evropské unie.

Maroko

Mezi turisticky nejnavštěvovanější místa patří Casablanca, která je zároveň i největším městem Maroka. Je proslulá strategickým přístavem, významnými dějinnými konferencemi a samozřejmě stejnojmenným americkým filmem. Dále je to Agadir s průměrně 300 slunečnými dny v roce a typickou orientální architekturou nebo královský Marrákeš s velkolepou botanickou zahradou či muzeem islámské kultury. Evropané preferují i přímořská města jako Berkane (hlavní město citrusového ovoce) nebo Saidii, která v posledních letech zažívá turistický boom a kromě luxusních ubytování nabízí i stylové kavárny a nákupní střediska s množstvím služeb. Nákupy je známé i město Nador, a pokud holdujete historii a suvenýrům, tak za návštěvu stojí Oujda.

Maroko

Maroko   Maroko

Takto bychom mohli pokračovat ještě dlouho, ale osobní návštěvě Marockého království se žádný popis nevyrovná. Samozřejmě, že obavy z terorismu jsou v případě Maroka velké, ale přesto bychom vám návštěvu doporučovali. Určitě zažijete jinou kulturu, která se o vás královsky a za poměrně nízké ceny postará.

Maroko

GPS: 33°58'54.0"N 6°50'48.9"W (Rabat)

Text: Oskár Mažgút

Foto: Karin Hörmannová

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Maroko, Casablanca – pompézní mešita a art deco
Publikováno: 10.4.2015
Ze Senegalu cestujeme na sever k severozápadní části afrického kontinentu. Naší destinací je Maroko. Země, kde na téměř půl milionu kilometrech čtverečních žije asi 33 milionů lidí.

Maroko: Kouzlo orientu I – Casablanca a Rabat
Publikováno: 14.10.2017
Hned cestou na letiště jsem se podívala na film Casablanca. To úplně zapadalo do scénáře mého výletu. Po čtyřech hodinách letu jsem se setkala se svým průvodcem v Agadiru. Po cestě z letiště mi ukázal osvětlenou pevnost Agadir, po které je město pojmenováno. Postavili ji Portugalci v 15. stol. Pod ní na kopci jsou krásně osvětlené tři nápisy v arabštině a znamenají Alláh, král a národ. Tři nejdůležitější pojmy v životě Maročana.

Maroko: Kouzlo orientu II – uličky ve Fezu
Publikováno: 21.10.2017
Po cestě do Fezu projíždíme přes meknéskou planinu, které se přezdívá zahrada Maroka. Roste tady skoro všechno – melouny, banány, pomeranče, citrony, mandle i obilí.

Maroko: Kouzlo orientu III – Fez, Meknes a Marrákeš
Publikováno: 28.10.2017
Ve druhé části Fezu se jdeme podívat k Modré bráně, která je ale z druhé strany zelená. Zelená je totiž barva islámu a modrá je barva Fezu. Všude se tu prodává spousta zeleniny, ořechů, datlí, ale také slepice.

Maroko: Kouzlo orientu IV – Marrákeš a Essaouira
Publikováno: 4.11.2017
Dnešní den trávíme v Marrákeši, ráno vyjíždíme do zahrad Agdal, které pocházejí ze 12. stol. a založili je berberští Almohadé a postavili tu rozmanité vodní nádrže a kanály. Je to nejdokonalejší nádrž v celém Maghrebu. Díky této nádrži je kolem velký sad olivovníků a citrusů. Přicházíme k velkému rezervoáru naplněnému vodou a v pozadí se rýsuje Vysoký Atlas s vrcholky pokrytými sněhem a dojem umocňují vysoké palmy všude kolem.

Maroko, Casablanca – výlet k africkým břehům Atlantiku I
Publikováno: 4.1.2019
Slunce sotva vystoupí nad horizont a Casablanca je již vzhůru. Červené taxíky křižují ulice lemované moderními budovami. Kolem sebe ucítíte neuvěřitelné množství energie, která se samozřejmě přelije i na vás. V Casablance to prostě žije.

Maroko, Casablanca – výlet k africkým břehům Atlantiku II
Publikováno: 11.1.2019
Než se spolu vydáme poznávat další casablanské památky, představíme vám ještě městskou kulturu.


Souvisejicí fotogalerie

Maroko – Africká romantika
Chtěli byste zažít romantické dobrodružství? Tak se vydejte na dovolenou do Maroka, kde vás čekaj...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Město mýma očima

1. 9. – 31. 10. 2019
1. cena:
2. cena:
Kniha Jak si užít cestování z Knižního klubu
1. cena redakce:
Hotel Jítravský Dvorec - voucher na noc v hotelovém apartmánu pro dva se vstupem do wellness!
2. cena redakce:
Centrum digitálních služeb MINO zhotoví výherci šitou fotoknihu A4 o 40 stranách!
3. cena redakce:
2 vstupenky na exkurzi do Velkopopovického pivovaru Kozel

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

23.9.2019
Podzim už klepe na dveře a přináší s sebou rozmanitost a neopakovatelnou atmosféru. Poslední zářijový víkend je na zámku Schloss Hof věnován krásné tradici pouštění draků, která se těší popularitě již celá tisíciletí a svůj původ má v daleké Číně.

22.9.2019
Přemýšleli jste někdy, jaké to je být uprostřed sportovního zápolení na olympijských hrách a mít přitom možnost zachytit emoce, které jsou všude kolem? To nadšení, očekávání, euforie i zklamání, slzy štěstí i zármutku nad skvělým či nepovedeným výkonem, možnost zachytit okamžiky, na které se čeká dlouhé čtyři roky a pro někoho jsou jen jednou za život…
21.9.2019
V rámci Dne architektury máte jedinečnou možnost navštívit multifunkční sportovní halu v Dolních Břežanech nedaleko Prahy, která připomíná mimozemskou vesmírnou loď. Prohlídka bude komentována architektem Jakubem Našincem, který stavbu sám navrhl. Sraz je v pátek 4. 10. v 11 hodin před halou, na adrese Na Vršku 290, Dolní Břežany.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – KOSTARIKA, PANAMA, NIKARAGUA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 23. 9. 2019
svátek:Berta
dnes:
pondělí 23.9.
20 °C
zítra:
úterý 24.9.
20 °C