www.infoglobe.cz » Maroko: Africké království

Maroko: Africké království

Publikováno: 21.9.2021
Na našich toulkách světem tentokrát opustíme Evropu, abychom zavítali do Afriky, kde bude naším cílem Maroko, přesněji Marocké království. Tato severoafrická země, ve které žije bezmála 32 milionů obyvatel, je oblíbeným přímořským letoviskem s množstvím památek.

Nejpohodlnější cesta do Maroka je samozřejmě letadlem. Tento stát leží z části u Středozemního moře a na okraji Atlantického oceánu. Nejsevernější bod tvoří známý Gibraltarský průliv. Pod marockou správu patří i anektované území Západní Sahary. Hlavním městem je Rabat, kde má své sídlo král i vláda. Ale pro našince jsou určitě nejzajímavější přímořské destinace, které nabízejí písečné pláže, teplé moře a dovolenkový servis na té nejvyšší úrovni.

Maroko

Zatímco vnitrozemí Maroka je pro dovolenou z politicko-mocenských důvodů mírně řečeno nebezpečné, tak pobřežní části jsou rájem pro ty, kteří hledají odpočinek. Geopolitickou zajímavostí Maroka jsou takzvané španělské exklávy, tedy území Španělska na půdě cizího, v tomto případě marockého státu.

Maroko   Maroko

Z přírodních krás je výjimečné zejména pohoří Atlas (Vysoký Atlas, Střední Atlas...), které výrazným způsobem ovlivňuje zdejší klima. Díky němu jsou zde i v létě snesitelné teploty. Nevšední jsou i úrodné pobřežní nížiny, pohoří Rif a nepochybně i samotná Sahara. Maroko má bohatá naleziště prehistorických zkamenělých organismů a také mědi, železa, olova, kobaltu, niklu a dalších. Těží se zde i fosfáty nebo soli.

Maroko

Maroko   Maroko

Z historického hlediska je území obývané již od pravěku. Vystřídali se zde Féničané, Římané, Berbeři i východogermánský kmen Vandalů. Země byla obsazena i byzantskými vojsky, která později vystřídali Arabové. Ti zde postupně zavedli islámské vyznání. Později se na dějinách země podíleli Portugalci, Španělé i Francouzi, a to prostřednictvím koloniální politiky. Nezávislost země získala až v roce 1956. Jedná se o konstituční monarchii s voleným parlamentem, kde se kromě arabštiny domluvíte i španělsky či francouzsky. Maroko jako jediný africký stát nepatří do tzv. Africké unie, která je velmi vzdálenou obdobou Evropské unie.

Maroko

Mezi turisticky nejnavštěvovanější místa patří Casablanca, která je zároveň i největším městem Maroka. Je proslulá strategickým přístavem, významnými dějinnými konferencemi a samozřejmě stejnojmenným americkým filmem. Dále je to Agadir s průměrně 300 slunečnými dny v roce a typickou orientální architekturou nebo královský Marrákeš s velkolepou botanickou zahradou či muzeem islámské kultury. Evropané preferují i přímořská města jako Berkane (hlavní město citrusového ovoce) nebo Saidii, která v posledních letech zažívá turistický boom a kromě luxusních ubytování nabízí i stylové kavárny a nákupní střediska s množstvím služeb. Nákupy je známé i město Nador, a pokud holdujete historii a suvenýrům, tak za návštěvu stojí Oujda.

Maroko

Maroko   Maroko

Takto bychom mohli pokračovat ještě dlouho, ale osobní návštěvě Marockého království se žádný popis nevyrovná. Samozřejmě, že obavy z terorismu jsou v případě Maroka velké, ale přesto bychom vám návštěvu doporučovali. Určitě zažijete jinou kulturu, která se o vás královsky a za poměrně nízké ceny postará.

Maroko

GPS: 33°58'54.0"N 6°50'48.9"W (Rabat)

Text: Oskár Mažgút

Foto: Karin Hörmannová

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Maroko, Casablanca – pompézní mešita a art deco
Publikováno: 10.4.2015
Ze Senegalu cestujeme na sever k severozápadní části afrického kontinentu. Naší destinací je Maroko. Země, kde na téměř půl milionu kilometrech čtverečních žije asi 33 milionů lidí.

Tunisko – země bohatá na zážitky i ráj filmařů
Publikováno: 14.1.2021
Tunisko nejsou jen pláže a all inclusive pobyty, nachází se zde nespočet úžasných míst. Pokud přiletíte do Tuniska na pevninu, byla by škoda vynechat výlet do Sahary a moct tak strávit noc v poušti.

Tunisko, Sahara – do pouště
Publikováno: 7.1.2021
Kdo si myslí, že je Sahara jen písečná pláň, mýlí se. O tom jsem se na vlastní oči také přesvědčila při její návštěvě v Tunisku. Největší část Sahary je kamenitá, písečná část je ta menší. Je dobré myslet na bezpečnost a využít služeb profesionálního průvodce.

Maroko, Casablanca – výlet k africkým břehům Atlantiku II
Publikováno: 11.1.2019
Než se spolu vydáme poznávat další casablanské památky, představíme vám ještě městskou kulturu.

Maroko, Casablanca – výlet k africkým břehům Atlantiku I
Publikováno: 4.1.2019
Slunce sotva vystoupí nad horizont a Casablanca je již vzhůru. Červené taxíky křižují ulice lemované moderními budovami. Kolem sebe ucítíte neuvěřitelné množství energie, která se samozřejmě přelije i na vás. V Casablance to prostě žije.

Maroko: Kouzlo orientu IV – Marrákeš a Essaouira
Publikováno: 4.11.2017
Dnešní den trávíme v Marrákeši, ráno vyjíždíme do zahrad Agdal, které pocházejí ze 12. stol. a založili je berberští Almohadé a postavili tu rozmanité vodní nádrže a kanály. Je to nejdokonalejší nádrž v celém Maghrebu. Díky této nádrži je kolem velký sad olivovníků a citrusů. Přicházíme k velkému rezervoáru naplněnému vodou a v pozadí se rýsuje Vysoký Atlas s vrcholky pokrytými sněhem a dojem umocňují vysoké palmy všude kolem.

Maroko: Kouzlo orientu III – Fez, Meknes a Marrákeš
Publikováno: 28.10.2017
Ve druhé části Fezu se jdeme podívat k Modré bráně, která je ale z druhé strany zelená. Zelená je totiž barva islámu a modrá je barva Fezu. Všude se tu prodává spousta zeleniny, ořechů, datlí, ale také slepice.

Maroko: Kouzlo orientu II – uličky ve Fezu
Publikováno: 21.10.2017
Po cestě do Fezu projíždíme přes meknéskou planinu, které se přezdívá zahrada Maroka. Roste tady skoro všechno – melouny, banány, pomeranče, citrony, mandle i obilí.

Maroko: Kouzlo orientu I – Casablanca a Rabat
Publikováno: 14.10.2017
Hned cestou na letiště jsem se podívala na film Casablanca. To úplně zapadalo do scénáře mého výletu. Po čtyřech hodinách letu jsem se setkala se svým průvodcem v Agadiru. Po cestě z letiště mi ukázal osvětlenou pevnost Agadir, po které je město pojmenováno. Postavili ji Portugalci v 15. stol. Pod ní na kopci jsou krásně osvětlené tři nápisy v arabštině a znamenají Alláh, král a národ. Tři nejdůležitější pojmy v životě Maročana.

Tunisko – severem po stopách historie
Publikováno: 23.1.2021
Tentokrát se vypravíme na sever Tuniska, kde nás přivítá architektura s maurskými prvky, přívětiví obyvatelé a hlavně nekonečně dlouhé pláže. My ale plánujeme Tunisko prozkoumat o trochu více než jen z plážového lehátka.


Souvisejicí fotogalerie

Maroko – Africká romantika
Chtěli byste zažít romantické dobrodružství? Tak se vydejte na dovolenou do Maroka, kde vás čekaj...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Podzimní atmosféra

31. 8. – 31. 10. 2021
1. cena:
Knižní průvodce z vydavatelství Dajama
2. cena:
Obrazová publikace z vydavatelství CBS + mapa
3. cena:
Festivalový balíček Infofest 2021
1. cena redakce:
Krásný šperk od Zlatnictví MILI
2. cena redakce:
Dárková kazeta Vincentka + respirátory FFP2
3. cena redakce:
Vstupenka na ONLINE cestovatelskou besedu od Cestovatelská kina (jen pro SR)

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

20.10.2021
V pořadí 16. ročník festivalu Horyzonty se tento rok uskuteční v termínu od 11. do 13. listopadu 2021. Trenčanský festival divákům představí filmy v tradičním hávu, v podobě promítání v kinosálu, ale po pozitivní zkušenosti a příznivých diváckých ohlasech z minulého roku, si můžou festivalový program prohlédnout diváci i online.
19.10.2021
Transparency International Slovensko spustilo zajímavý projekt, který se zaměřuje na podporu férového podnikání a etického nakupování. V úvodní fázi se zaměřuje na hotelový sektor, ale v budoucnosti má ambice se rozšířit i na jiné segmenty trhu, například na sektor lázeňství, stravovacích služeb a podobně.
16.10.2021
Nejlepší světové zimní filmy v rámci filmového festivalu Snow Film Fest uvidíte už od října do prosince ve většině českých a slovenských regionů. Tento rok vás čeká dohromady 6 skvělých filmových zážitků, které se dostaly na výsluní a ocení je nejen vyznavači extrémních zážitků.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

TOP 5 MÍST na Ukrajině :

Ukrajina

Přinášíme vám městské tipy na výlety, které které stojí za to vidět.

 

Pripjať – město ruin a duchů

Lvov – chutě, vůně a tóny západní Ukrajiny

Kyjev – Starobylá metropole

Zakarpatská oblast – místní turistika

Užhorod – ráj prvorepublikové architektury

 

Pokud hledáte ještě více cestovatelsky atraktivních míst, tak se inspirujte ZDE.

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 22. 10. 2021
svátek:Sabina
dnes:
pátek 22.10.
9 °C
zítra:
sobota 23.10.
8 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X