www.infoglobe.cz » Maskarény, Rodrigues: divoká krása Indického oceánu

Maskarény, Rodrigues: divoká krása Indického oceánu

Publikováno: 25.10.2015
Pokud máte rádi kitesurfing, potápění, chobotnice, rybaření a objevování masovou turistikou nepoznamenaných míst, kam se na klasickou dovolenou nejezdí, budete to tady milovat.

Řeč je o ostrově Rodrigues. Na mapě světa hledejte zanedbatelnou tečku uprostřed podmanivé modři teplého Indického oceánu, nejmenší ostrov půvabných Maskarén. Průměrně zdatný běžec ho celý oběhne asi do tří hodin. Ta tečka má ve skutečnosti 18 km na délku, 8 km na šířku a je domovem 40 000 lidí. Oficiálně spadá pod mnohem známější 600 kilometrů vzdálený Mauricius, s nímž dohromady tvoří Mauricijskou republiku. Místní obyvatelé (kreolové afrického nebo indického původu a římskokatolického vyznání) jsou nesmírně hrdí na správní autonomii svého domova.

hlavní město Port Mathurin je spíš taková větší vesnice, pulzuje ovšem čilým životem

Nicméně pokud byste od cesty na Rodrigues očekávali wow efekt Maurcia, oplývajícího západním komfortem luxusních resortů, raději sem nejezděte, byli byste zbytečně zklamaní. Rodrigues má s Mauriciem totiž společného jen málo. Ano, najdete tady nádherné pláže, ale cesta k nim je stejně složitá jako historie ostrova. Ten v roce 1528 objevil portugalský mořeplavec Diego Rodrigues, aby jej v 18. století kolonizovali Francouzi a po nich na počátku 19. století Angličané (právě díky tomu se tady bez problémů domluvíte francouzsky a anglicky téměř s každým z domácích). Když chcete dosáhnout těch nejkrásnějších tyrkysových zátok lemovaných cukrovým pískem, jako je třeba Ústřicová zátoka, musíte nejdřív překonat ostré vyprahlé tufové skály bičované větrem. Celý ostrov je velmi suchý a pokusy o rozvoj zemědělství tady nelítostně pohřbívá půdní eroze.

pobřeží je velmi členité a k těm nejkrásnějším scenériím v zapadlých zátokách se musíte propracovatpobřeží je velmi členité a k těm nejkrásnějším scenériím v zapadlých zátokách se musíte propracovat

Rozhodnete-li se přijet na Rodrigues, budete jedním z pouhých 55 000 turistů, kteří sem ročně zavítají. Tolik lidí navštíví Pražský hrad za pouhých 13 dní. Mimochodem loni tady bylo i 24 Čechů. Většina turistů sem jezdí za větrem. Díky plným třem stům větrných dní v roce je totiž Rodrigues bezkonkurenčně nejlepším místem pro kitesurfing na světě a v červnu se tady dokonce koná festival věnovaný tomuto stále vyhledávanějšímu sportu. Rodrigues toho ovšem může nabídnout mnohem víc. Když tady budete, rozhodně nesmíte vynechat návštěvu přírodní rezervace Francoise Leguata s gigantickými želvami, které ještě relativně nedávno obývaly celý ostrov. Dostanete se tady těmto ušlechtilým starým velikánům na dotek blízko. Dozvíte se třeba i to, jak snadno na první pohled poznat samce od samice a díky přísně udržované původní divoké vegetaci dostanete možnost nahlédnout také do podoby ostrova, jaký byl před třemi sty lety.

obří želvy kdysi obývaly celý ostrov, dnes památky na tuto éru najdete v unikátním přírodním parku jednou z atrakcí ostrova je jízda na kladce nad roklí

Typickým obrazem ostrova jsou nízká vesnická stavení s venku nataženými šňůrami ověšenými sušícími se chobotnicemi s chapadly vlajícími ve větru. Ty jsou tady totiž velmi populární pochoutkou a tvoří zásadní složku jídelníčku ostrovanů. Místní vody jsou na chobotnice nezvykle bohaté a možná vás trochu překvapí, že jejich výlov v zátokách nejčastěji obstarávají ženy. Z čerstvých chobotnic si tu nejčastěji dáte kari a zapijete ho kyselým hnědým tamarindovým džusem, ovšem žádný velký gurmánský zážitek nečekejte. Ale zpátky k tomu typickému obrázku. Po pár hodinách na ostrově přestanete počítat kozy, jsou tady totiž prostě všude. Rodrigues funguje jako taková malá zásobovací chovná stanice Mauricia. Hlavní obživou místních je právě chov koz a dalších domácích zvířat pro prodej na bohatý a turisty milovaný Mauricius, kde se masná zvířata kvůli zachování zeleného prostředí a přitažlivosti krajiny téměř nechovají. Jen pro představu o místním životním standardu – vychovat jednu kozu do prodejního stavu trvá zhruba osm měsíců a výkupní cena se pohybuje kolem padesáti eur.

kozy a další hospodářská zvířata najdete na každém kroku

typický obrázek ostrova – ve slaném větru vanoucím od oceánu se suší chobotnicetypický obrázek ostrova – ve slaném větru vanoucím od oceánu se suší chobotnice

Pokud jde o ubytování, na ostrově najdete celkem slušné hotely za přijatelnou cenu. Postupně už se sem vkrádá i luxus, ovšem obvykle spravovaný evropskými přistěhovalci. Možná je to dáno maličkou rozlohou ostrova, díky níž se tady nic neutají, možná nebývale přátelskou a otevřenou povahou místních, každopádně je tu nulová kriminalita, takže se nemusíte ničeho bát. Izolace ostrova způsobila i to, že je Rodrigues v podstatě živoucím muzeem fascinující kreolské kultury, která tady není uměle udržovaná pro davy turistů, ale skutečně živá. Jejím nejtypičtějším projevem je temperamentní tanec Sega, se kterým se setkáte, i kdybyste nechtěli – je to prostě místní kulturní bohatství a Rodriguesané vás ho rádi naučí.

na ostrově nelze nenarazit na tradiční tanec Sega – kreolská kultura je tady mimořádně autentická kari je typickým jídlem místních obyvatel

Hlavním městem ostrova je Port Mathurin, přístav, který je v podstatě rušná vesnice. Úzké uličky jsou tady lemované malými hospůdkami, kde si můžete dát talíř kari s výhledem na moře nebo si poslechnout vyprávění starých rybářů. Vlny kolem ostrova ovšem kromě rybářských extra kousků ukrývají třeba i romantické vraky lodí. Tím nejslavnějším je britská loď Trio, která tady ztroskotala roku 1846 při své plavbě z Kalkaty. Sen každého potápěče. Pod hladinou ovšem čekají na objevení dychtivými dobrodruhy i přírodní zázraky podmořského života, na které tady narazíte už v hloubce od patnácti metrů. Mezi hlavní lákadla patří mořské želvy carangues, pestrobarevné tropické rybky a korálové zahrady. A jestli je pro vás potápění málo adrenalinové, zamiřte na sever ostrova do Montagne Malgache, kde vás čeká téměř půlkilometrová jízda na zipline (ocelové lano) mezi dvěma okraji propasti hluboké více než 100 metrů. Trochu jiná dimenze tropického vzrušení s výhledem na oceán.

GPS: 19°40'42.0"S 63°25'40.2"E

 

Text a foto: Jitka VolnerováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Mauricius: Celodenní trek k vodopádům
Publikováno: 11.5.2020
V centrální části ostrova Mauricius se nachází soustava 7 kaskád. V období dešťů jich můžete spatřit dokonce jedenáct. Pro všechny, kteří se je rozhodnou navštívit, čeká po náročné trase úžasná podívaná.

Mauricius, La Vanille a Rochester Falls – krokodýlí farma a vodopády
Publikováno: 18.5.2020
V jižní části Mauriciu se nedaleko od sebe nachází krokodýlí farma a překrásný vodopád Rochester. Náš první cíl je krokodýlí farma, oficiálně La Vanille Nature & Tortoise Park. Ta se nachází v oblasti bývalé vanilkové farmy u městečka Rivières des Anguilles.

Mauricius, Le Morne Brabant – výstup na horu otroků
Publikováno: 25.5.2020
Pokud už vás na Mauriciu nebaví slunit se na pláži, popíjet drinky a relaxovat, bude pro vás příležitostí podívat se na tento ostrov v Indickém oceánu z výšky. Pro ty, kteří mají rádi pěší turistku, je jednou z možností vyšlápnout si na horu Le Morne Brabant, která je od roku 2008 zapsána v UNESCO pro svůj přírodní, kulturní a historický význam.


Souvisejicí fotogalerie

Mauricius – tropický ostrov v Indickém oceánu
Ostrovní stát s rozlehlým pobřežím korálových útesů je vyhledávanou turistickou destinací. Je tak...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Zapomenutá místa

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Ubytování pro 2 osoby na 2 noci se snídaní v penzionu Adélka Janské Lázně!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

15.7.2020
Hlavním centrem letošních Dnů lidové architektury Středočeského kraje bude Muzeum lidových staveb v Kouřimi. Slavnostní zahájení víkendové akce se uskuteční v sobotu 18. července od 11 hodin, doprovodný program je plánován do neděle 19. července do 18 hodin.

13.7.2020
Jeden z nejatraktivnějších objektů válečné historie na Dukle – vyhlídková věž – je v současnosti otevřena pouze v expoziční části v přízemí. Ve vyhlídkové části věže probíhají rekonstrukční práce a veřejnosti by měla být jako celek zpřístupněna od 1. srpna 2020.
12.7.2020
Pražský lesopark Kamýk prošel zásadní proměnou. Obnovy se dočkaly nefunkční staré objekty, hájovna i oblíbený zookoutek. Tam mají teď nové útočiště například kozy kamerunské.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – MAURICIUS:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 15. 7. 2020
svátek:Jindřich
dnes:
středa 15.7.
21 °C
zítra:
čtvrtek 16.7.
18 °C