www.infoglobe.cz » Mauricius, Curepipe – nákupní horečka

Mauricius, Curepipe – nákupní horečka

Publikováno: 13.6.2020
Dalším významným mauricijským městem po Port Louis je město Curepipe, kterému je někdy přezdíváno „La Ville-Lumièr“, v překladu „Město světla“, neboť bylo jako první na ostrově plně elektrifikováno.

Svůj název ale město nezískalo od světla, ale z francouzského spojení curer sa pipe, jež se dá volně přeložit jako čištění dýmky. I toto spojení doprovází nejrůznější teorie jeho původu, kdy první odkazuje na to, že cestovatelé a vojáci si do města chodili doplňovat své zásoby do dýmek, druhá k tomu, že zde žil stejnojmenný majitel půdy.

kráter u města

Než se však ponoříte do víru samotného města, můžete se na něj podívat i z výšky. Kousek od města se nachází Trou Aux Cerfs Volcano, kde je k prohlédnutí kráter vyhaslé sopky. Kvůli husté vegetaci si ale spíše užijete výhled na město a také na typické mauricijské sopečné kopce.

výhled na město

Samotné Curepipe je zaměřené na drahé šperky a také na textilní průmysl, který se řadí mezi hlavní průmysly celého Mauricia. Povinnou zastávkou jsou tedy obchůdky plné toho nejpestřejšího zboží, co může obchodník nabídnout. A protože se Mauricius řadí mezi země, kde je populární smlouvat, je základním pravidlem nebrat hned první nabídku a nedat se lehce.

Nakupování se ale netýká jen žen, na muže zde čekají populární výrobny dřevěných modelů lodí, které se řadí mezi jedny z nejoblíbenějších mauricijských suvenýrů. Samotná výroba je v několika případech i volně přístupná, můžete se tedy podívat přímo pod ruce pracovníků, kteří dávají dohromady nejrůznější lodě všech typů a velikostí, a to do sebemenšího detailu. Další kroky posléze samozřejmě vedou do obchodu, nabídka je opravdu obrovská.

výrobna lodí   výrobna lodí

Město Curepipe ale překvapivě obsahuje i českou stopu, nachází se zde nádraží a nákupní centrum pojmenované po Janu Palachovi. Toto rozhodnutí padlo v průběhu sedmdesátých let, kdy se místní městská rada rozhodla, že se budou ulice a budovy jmenovat po lidech, kteří učinili nějaký hrdinský čin. Přesto místní často nevědí, o koho vlastně jde.

nádraží pojmenované po Janu Palachovi

Curepipe je rozhodně zajímavým městem pro návštěvu. A odvezete si něco typicky mauricijského.

GPS: 20°19'34.6"S 57°31'59.2"E

 

Text: Karolína Hrušková

Foto: Karolína Hrušková, Wikimedia Commons: Abu ShawkaDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Mauricius – čaj, vanilka a rum
Publikováno: 6.6.2020
Čaj, rum a vanilka – tři základní a typické produkty ostrova Mauricius. Jsou tedy nejčastější náplní všech výletů.

Mauricius – Grand Bassin, Chamarel, Gris Gris
Publikováno: 20.6.2020
Na Mauriciu leží krásný národní park Black River, na jehož východním okraji se nachází silnice B88 – Grand Bassin Road, která vede ke stejnojmennému jezeru. To se během svátku Maha Shivaratri stává cílem poutníků. Samotný vstup k jezeru hlídají dvě obrovské sochy, přesněji hinduistický bůh Šiva a nedostavěná socha Durga Maa. Zmíněná socha Šivy je zároveň s výškou 33 metrů nejvyšší sochou nalézající se na Mauriciu. V okolí soch je velký počet opic, které je vhodné nekrmit, neboť dokáží člověka i nebezpečně obsypat.

Mauricius, La Vanille a Rochester Falls – krokodýlí farma a vodopády
Publikováno: 18.5.2020
V jižní části Mauriciu se nedaleko od sebe nachází krokodýlí farma a překrásný vodopád Rochester. Náš první cíl je krokodýlí farma, oficiálně La Vanille Nature & Tortoise Park. Ta se nachází v oblasti bývalé vanilkové farmy u městečka Rivières des Anguilles.

Mauricius, Le Morne Brabant – výstup na horu otroků
Publikováno: 25.5.2020
Pokud už vás na Mauriciu nebaví slunit se na pláži, popíjet drinky a relaxovat, bude pro vás příležitostí podívat se na tento ostrov v Indickém oceánu z výšky. Pro ty, kteří mají rádi pěší turistku, je jednou z možností vyšlápnout si na horu Le Morne Brabant, která je od roku 2008 zapsána v UNESCO pro svůj přírodní, kulturní a historický význam.

Mauricius: Celodenní trek k vodopádům
Publikováno: 11.5.2020
V centrální části ostrova Mauricius se nachází soustava 7 kaskád. V období dešťů jich můžete spatřit dokonce jedenáct. Pro všechny, kteří se je rozhodnou navštívit, čeká po náročné trase úžasná podívaná.

Mauricius, Port Louis – z pláže do města
Publikováno: 30.5.2020
Malý ostrůvek v Indickém oceánu v posledních letech získává čím dál tím větší popularitu. Bílé pláže, skvělé počasí a krásná příroda musí lákat každého, Mauricius se tak stává dokonalým zimním útočištěm.


Souvisejicí fotogalerie

Mauricius – tropický ostrov v Indickém oceánu
Ostrovní stát s rozlehlým pobřežím korálových útesů je vyhledávanou turistickou destinací. Je tak...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Zapomenutá místa

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Ubytování pro 2 osoby na 2 noci se snídaní v penzionu Adélka Janské Lázně!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

10.7.2020
Nové návštěvnické centrum zprostředkuje pohled na výsledky archeologických průzkumů a nálezů v oblasti zaniklé obce Mušov, která ustoupila vodní nádrži Nové Mlýny v Jihomoravském kraji.
8.7.2020
Fond na podporu umění rozhodl o vítězi 3. ročníku projektu Město kultury. Příští rok se pochlubí tímto titulem město Stará Ľubovňa, které je v daném regionu kulturním uzlem.
5.7.2020
Rekonstrukce státního zámku Slatiňany přináší téměř po třech letech svým návštěvníkům bezbariérové návštěvnické centrum, unikátní dětské hospodářství a revitalizovaný zámecký park. Obnovou prošly i interiéry, některé budou sloužit novým účelům.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – MAURICIUS:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 10. 7. 2020
svátek:Libuše, Amálie
dnes:
pátek 10.7.
29 °C
zítra:
sobota 11.7.
18 °C