www.infoglobe.cz » Město Hongkong

Město Hongkong

Publikováno: 4.7.2010
Hongkong je čínské město ležící na pobřeží Jihočínského moře. Hongkong je významné ekonomické a obchodní centrum.

Historie

Pohlížet z výšky 554 m vysoké hory Victoria Peak dolů na zátoky a ostrůvky hongkongského regionu je nevšední zážitek. Téměř na dosah jsou helioporty na střechách zářících mrakodrapů, svítilny v oknech hotelových pokojů nebo reflektory ozářená Bank of China, snadno rozpoznatelná podle fasády rozdělné na čtverce a trojůhelníky. V mořské vodě přístavu se odráží poziční svítilny a osvětlený břeh Kowloonu a v dáli jsou v odlesku okrajových městských čtvrtí patrné romantické siluety hor.

Pohled na honkongský přístav z dálkyPo prohrané opiové válce musela Čína podle nájemní smlouvy z roku 1899 přenechat Británii celkem 236 ostrovů a území Kowloonu. Tato země byla z velké části tvořena pustinou nebo neobydlenými krajinami, ale Britové si velmi dobře uvědomovali obchodní a politický význam přírodního přístavu před hlavním ostrovem Hongkong a zahájili zde stavbu nábřeží a přepravních hal. Když byla korunní kolonie v roce 1997 znovu navrácena Číně, představovala se svými téměř sedmi miliony obyvateli jednu z nejhustěji zastavěných oblastí na světě a disponovala 85 miliardami dolarů devizových rezerv. Peking Hongkongu na příštích 50 let udělil zvláštní status samosprávné volné obchodní zóny. A skutečně zde od té doby vládne kapitalismus v téměř nezměněné podobě, který odměňuje chytré, poskytuje šance pilným a chudé nenechává strádat hlady. Hospodářství vzkvétá a na letišti denně přistávají zástupy turistů.

Současnost

Výškové budovyCizinec, který se v osídlených čtvrtích, jakou je například Kowloon, bezcílně nechá unášet davem, nic nepokazí. Možná se tak dostane až k Nefritovému trhu, kde se smlouvá u obrovských hromad polodrahokamů, či k restauraci , kde voní polévky z hadího masa. Vůně svíček vábí do chrámu Wong Tai Sin, jehož taoistický hlavní svatý má na starosti výhry ze sázek na koňských dostizích. V dlouhých policích čínských lékáren zase odpočívají zásoby tygřích penisů, sušených mořských koníků, prášku z nosorožčích rohů a dalších prostředků, které se užívají na zvýšení potence. Hlasitě se pak ozývá Ptačí trh, a to ještě dlouho předtím, než jej návštěvník vůbec zahlédne. I navdzory dvěma nově Hongkong a jeho budovyvybudovaným tunelům zůstává nejhezčím spojením mezi pevninou a ústředním městským obvodem na hongkongském ostrově plavba po vodě. Za krátkou chvíli dorazí trajekt Star Ferry do hlavního města Victoria, kde mrakodrapy nahradily budovy z koloniálních časů. Bydlení zde je velmi různorodé, jelikož asi 1000 obyvatel Hongkongu stále žije na člunech a džunkách, zatímco úspěšní obchodníci platí za komfortní byt měsíční nájemné ve výši až 17 000 euro. Téměř nedostižné jsou pak vily s výhledem na moře, jež stojí na hoře Victoria Peak.

Se všemi většími přilehlými ostrovy je Hongkong spojen prostřednictvím trajektů. Před ruchem ulic tak lze utéct na Výletní loďostrov Lamma, kam nesmí automobily, ale kde narazíme na nádherné pláže. Na jižním výběžku Kowloonu si rybářská osada Lei Yue Mun zachovala svou původní podobu. Na dobře zásobeném trhu si každý může koupit svou rybu a nechat si ji připravit v některé z místních restaurací. Rovněž magické světy se řadí mezi zvláštnosti bývalé britské kolonie. Na špičatou „skálu milenců“ pokládají zamilované páry květy lotosů, aby si tak naklonily božstva. V chrámech je možné si od věštců a žen, kteří čtou z čar na rukou nechat předpovědět budoucnost. Nejdůležitější roli ovšem hrají taoističtí experti na feng-šuej, bez jejichž rady si žádný pověrčivý Číňan nekoupí pozemek ani nepostaví dům. Někdy postačí zatarasit zlým duchům cestu komínem, ale občas musí dojít i na rozsáhlejší opatření. Tak například znalec feng-šuej varoval včas při výstavbě bloku výškových domů. Na pláži Zátoky odmítnutí by tak totiž bylo drakovi žijícímu na hoře za ní zabráněno ve výhledu na moře. Opatrný stavitel pohotově změnil plán a na správném místě železobetonové stavby ponechal drakovi velký průzor.

Panorama města

 

Text: Denisa Arvajová, Toulky světem

Foto: Picasaweb.comDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Víte, že? Nejmenší exotické státy světa I.
Publikováno: 7.8.2011
Macao, Nauru a Tuvalu - nejmenší exotické státečky světa a cíl našich nejbližších cestopisných výprav. Pohled na život, historii a turistické možnosti v těchto mini státech si dnes přiblížíme prvním dílem, věnovaném jihoasijskému Macau.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Město mýma očima

1. 9. – 31. 10. 2019
1. cena:
2. cena:
Kniha Jak si užít cestování z Knižního klubu
1. cena redakce:
Hotel Jítravský Dvorec - voucher na noc v hotelovém apartmánu pro dva se vstupem do wellness!
2. cena redakce:
Centrum digitálních služeb MINO zhotoví výherci šitou fotoknihu A4 o 40 stranách!
3. cena redakce:
2 vstupenky na exkurzi do Velkopopovického pivovaru Kozel

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

22.9.2019
Přemýšleli jste někdy, jaké to je být uprostřed sportovního zápolení na olympijských hrách a mít přitom možnost zachytit emoce, které jsou všude kolem? To nadšení, očekávání, euforie i zklamání, slzy štěstí i zármutku nad skvělým či nepovedeným výkonem, možnost zachytit okamžiky, na které se čeká dlouhé čtyři roky a pro někoho jsou jen jednou za život…
21.9.2019
V rámci Dne architektury máte jedinečnou možnost navštívit multifunkční sportovní halu v Dolních Břežanech nedaleko Prahy, která připomíná mimozemskou vesmírnou loď. Prohlídka bude komentována architektem Jakubem Našincem, který stavbu sám navrhl. Sraz je v pátek 4. 10. v 11 hodin před halou, na adrese Na Vršku 290, Dolní Břežany.
20.9.2019
Oblíbený mezinárodní festival současného umění – Bílá noc se uskuteční od 27. do 29. září v Bratislavě a od 4. do 6. října v Košicích. Letošní novinkou bude prodloužení trvání festivalu z jedné na tři noci.


Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – KOSTARIKA, PANAMA, NIKARAGUA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 22. 9. 2019
svátek:Darina
dnes:
neděle 22.9.
19 °C
zítra:
pondělí 23.9.
18 °C