Mexiko – mayské ruiny Becán a Balamkú

Jako první zastavujeme u archeologického naleziště Becán. Becán byl objeven v roce 1934 archeology Karlem Ruppertem a Johnem Denisonem. Starověký název tohoto místa znám není, proto jej pojmenovali Becán, což v překladu znamená rokle tvořená vodou. Stavba města začala již v 550 př. n. l. a v letech 100–250 n. l. byl vybudován příkop a zeď okolo komplexu a město bylo obýváno do roku 1200. Vodní příkop je přibližně 2 kilometry dlouhý, 5 metrů hluboký a až 10 metrů široký. Hlína a kameny z příkopu sloužily k vytvoření opevněné zdi kolem města. Do města bylo objeveno 7 vchodů, které překračují příkop.
V komplexu se nachází dvě pyramidy a na obě je možné vyjít. Největší pyramida dosahuje výšky 30 metrů a nahoře se nachází plošina s maskou na straně jedné a štítem na straně druhé. Becán soužil nejspíš jako vojenská pevnost, protože zde byly objeveny tunely, slepé chodby a falešná schodiště, což mělo zmást nepřítele.
Po návštěvě Becánu se vydáváme dál a míjíme Netopýří jeskyni (Cueva de Murcielago). Zastavujeme u silnice a jdeme se projít kousek do „džungle“. Je to opravdu jen kousek a nelze ji minout, je zde vychozená cesta a navíc se z jeskyně line zvířecí pach. Pod sebou vidíme velkou jeskyni, která je nyní úplně klidná. Jakmile se však začne stmívat, začnou odsud vylétávat stovky netopýrů, což my bohužel časově nestíháme.
Po cestě navštěvujeme ještě jedno archeologické naleziště – Balamkú. Je to další místo neobjevené návalem turistů, takže jsme zde zase sami. Oproti Becánu je více zarostlé jakoby v džungli a opice zde skáčou po stromech nad ruinami. Balamkú bylo obýváno od 300 př. n. l. a opuštěno mezi lety 800–1000 n. l. Místo bylo objeveno až v roce 1990 a výkopové práce začaly v roce 1994. „Balam“ znamená ochránce a nadpřirozenou bytost, „kú“ znamená chrám. Za návštěvu stojí především pro největší štukový vlys ze všech doposud odkrytých mayských památek. Tento vlys Čtyř králů je chráněn před sluncem a počasím v domě Jaguára a hlídá jej zde pracovník. Vlys je dlouhý 16,8 metrů. Každý král ve vlysu představuje dvě odlišné oblasti mayské víry – současný život a říši mrtvých.
Po Tulúmu plném turistů byla obě místa jako balzám na duši. Byli jsme zde téměř sami, všude byl klid, takže jsme si mohli obě památky mnohem více užít, projít se a vychutnat si výhledy.
GPS: 18°31'03.8"N 89°27'55.8"W
Text a foto: Tomáš Novák
Diskuze u článku (0) |
Vložit nový příspěvek
Souvisejicí články

Mexiko, Mexico City: Zócalo - Plaza de la Constitución

Mexiko, Oaxaca de Juarez – barevné město

Mexiko – kaňon Sumidero a město Chamula

Mexiko – San Cristóbal de las Casas

Mexiko, Palenque – památky

Mexiko, Bacalar – město i stejnojmenné jezero

Mexiko, Tulúm – mayské památky

Mexiko, Mexico City - okolí Zócala

Mexiko, Mexico City – stavby kolem Zócala

USA, Texas: El Paso

Mexiko, Isla Mujeres – ostrov s pohodovou atmosférou
Souvisejicí fotogalerie

Mexiko – temperamentní země s bohatou historií
Lokace:
