www.infoglobe.cz » Mexiko, Mexico City: Zócalo - Plaza de la Constitución

Mexiko, Mexico City: Zócalo - Plaza de la Constitución

Publikováno: 5.12.2014
Mexiku jsme doposud na našem portálu nevěnovali příliš prostoru, nicméně v tomto čase, kdy začíná panovat zima, se pokusíme zahřát výletem do největší země Střední Ameriky.

Mexiko je země, kterou možná mnozí z vás znají kvůli jeho nechvalně proslulým drogovým kartelům. Pokud se tam rozhodnete vycestovat, je jistě na místě se dozvědět více o bezpečnostní situaci v zemi a dbát pokynů českého Ministerstva zahraničních věcí.

Zócalo

Hlavním městem Mexika je Mexico City, jedna z největších metropolí světa. Nachází se v jižní polovině země a tvoří zvláštní federální okrsek (federal district), podobně jako je tomu v případě Washingtonu D. C. Pro vaši zajímavost - žije zde 8 milionu lidí. Pokud bychom hovořili o jeho aglomeraci, pak Mexico City obývá 21 milionu lidí.

Mexico City se původně jmenovalo Tenochtitlan. Možná vám toto jméno něco říká. Bylo to totiž nové hlavní město aztécké civilizace, která jej postavila v první polovině 14. století. O tom, jak toto město vypadalo, si můžete udělat představu pohledem na ilustraci.

Tenochtitlan

Centrem současného Mexico City, které je vybudováno na ruinách Tenochtitlanu dobytého Španěly v roce 1524, je náměstí známé jako Zócalo. Zócalo je však neoficiálním názvem, formálně se náměstí jmenuje Plaza de la Constitución. Náměstí je již od aztéckých dob místem, kde se lidé shromažďují, aby slavili různé svátky, konají se zde vojenské přehlídky, nebo se demonstruje. Španělský dobyvatel Hernán Cortés nechal použít kameny z chrámu Templo Mayor na vydláždění náměstí.

Velikost Zócala ho přímo předurčuje pro masové události. Je čtvercového půdorysu o rozměrech 195 x 240 metrů (tj. 46 tisíc m²), což jej činí jedním z vůbec největších náměstí na světě. České Karlovo náměstí v Praze (přibližně 80 tisíc m²) jej však předčí. Zócalo je ovšem oproti Karlovu náměstí celé vydlážděné.

 

ZócaloZócalo

Od 80. let se náměstí pravidelně stává dějištěm různých uměleckých představení. Každý den zde například můžete vidět aztécké tance za zvuku bubnů. Jednou zde bylo dokonce postaveno dočasně kluziště. Z větších akcí se zde každoročně v částech koná Festival de México. Začíná v polovině března a trvá celé dva týdny, během nichž se na přibližně 50 místech v historickém jádru města konají tance, koncerty, divadelní nebo operní představení.

Katedrála

Na náměstí se nachází význačné historické budovy. Mezi ně patří kupříkladu katedrála Metropolitana de la Ciudad de México, která se stavěla v letech 1573-1813, monumentální Palacio Nacional, jenž je sídlem federální výkonné moci, nebo Portal de Mercaderes.

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org

Xenophon

Thelmadatter

Victormoz

Victormoz (2)

LuichetoDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Mexiko, Monterrey: Moderní centrum Mexika
Publikováno: 12.4.2013
Jedno z nejvyspělejších mexických měst se nachází na severovýchodě státu Nuevo León, kde je suché a horké klima (v létě průměrné teploty dosahují až čtyřiceti stupňů Celsia). Což ovšem není překážkou pro slibný rozvoj obchodu, Monterrey patří v tomto ohledu k vůbec nejlepším městům Latinské Ameriky.

Mexiko, Mexico City – stavby kolem Zócala
Publikováno: 12.12.2014
Minule jsme lehce nakousli nejvýznamnější náměstí v Mexiku. Jak jste si možná mohli všimnout, vlaje na něm obrovská státní vlajka Mexika, podle které jej okamžitě kdykoliv poznáte.

Mexiko, Mexico City - okolí Zócala
Publikováno: 19.12.2014
Potřetí zavítáme do hlavního města Mexika a jedné z vůbec největších metropolí světa. Budeme se opět točit v historickém jádru města kolem náměstí Zócala (Plaza de la Constitución).

Mexiko, Oaxaca de Juarez – barevné město
Publikováno: 1.7.2019
Naší poslední zastávkou v Mexiku, která stojí za zmínku, je město Oaxaca. Ze začátku jsem nevěděl, jak to pořádně vyslovit, tedy „Oachaka“, ale bylo to asi nejhezčí město na cestě Mexikem, které jsme navštívili. Jen ta cesta sem byla trochu divoká.

Mexiko – San Cristóbal de las Casas
Publikováno: 17.6.2019
Navštívit čtyři archeologická naleziště s mayskými ruinami nám stačilo a vydáváme se prozkoumat i nějaké to město. Zastávku děláme ve městě San Cristóbal de las Casas, o kterém se někteří návštěvníci vyjadřují jako o jednom z nejromantičtějších měst na světě a magickém městě. Bohatství tohoto města spočívá v jeho etnické rozmanitosti a koloniální tradici s architektonickými poklady v různých budovách ze šestnáctého až osmnáctého století.

Mexiko, Palenque – památky
Publikováno: 10.6.2019
Po mayských ruinách Tulúm, Becán a Balamkú se chystáme navštívit v Mexiku poslední, a to ty v Palenque. První se však dostáváme do města Escarcéga. Je to opravdu jen město na přespání, protože zde nic moc k vidění není, jen pár hotelů a dlouhé fronty u bankomatu.

Mexiko – mayské ruiny Becán a Balamkú
Publikováno: 3.6.2019
Nevyspalí po párty, které jsme se nedobrovolně zúčastnili, se vydáváme dál. Netušíme, kam až se stopem, případně colectivem dostaneme. Podaří se nám však stopnout cizince, se kterými navštívíme další mayské ruiny.

Mexiko, Bacalar – město i stejnojmenné jezero
Publikováno: 27.5.2019
Po Tulúmu máme v plánu navštívit další mayské památky, předtím se však chceme podívat k jezeru Bacalar, protože jej máme po cestě. Zkoušíme zase stopovat. Někdy se daří, někdy čekáme déle a někdy prostě vezmeme colectivo, protože začne pršet.

Mexiko, Tulúm – mayské památky
Publikováno: 20.5.2019
Po pár dnech na Isla Mujeres se vydáváme dál a máme v plánu navštívit pár mayských památek. Jako první máme namířeno do Tulúmu. Procházíme celým Cancúnem a zkoušíme stopovat. Občas to jde, občas ne, tak si vezmeme colectivo (dodávka – místní hromadná přeprava).

Mexiko, Isla Mujeres – ostrov s pohodovou atmosférou
Publikováno: 13.5.2019
Ostrov je jen 8 km dlouhý a široký necelý 1 km. Stovky let byl rybářskou vesnicí, a i když na něm turismus plně vzkvétá, stále si zachovává svou okouzlující a klidnou atmosféru. Ostrov byl původně zasvěcen mayské bohyni měsíce, plodnosti, medicíny a štěstí, bohyni Ixchel.

Mexiko: Ciudad Juárez – Drogová křižovatka
Publikováno: 17.5.2013
Pokud není Ciudad Juárez nejnebezpečnější město na světě, pak je rozhodně jedno z nejnebezpečnějších. Je to město, kam turisté příliš nesměřují, možná pouze ti, kteří si neuvědomují všudypřítomnou hrozbu, která dlouhé léta sužuje místní obyvatele. Kartely.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Česká krajina

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

5.6.2020
Podpořit cestovní ruch na Slovensku má nová publikace – Kouzelné sakrální památky. Kniha bude vhodnou pomůckou i pro hodiny dějepisu nebo zeměpisu.

3.6.2020
Gemersko-malohontské muzeum vás zve na výstavu s názvem Bionika – příroda na to přišla první, která je zaměřena na přírodu jako nevyčerpatelný zdroj inspirace a poznatků pro techniku, architekturu i design.
2.6.2020
Je téměř neuvěřitelné, že ještě dnes máme u nás, uprostřed hustě zalidněné Evropy, přímo za branou metropole zelený nepřerušený lesní koridor dlouhý 100 kilometrů – pohoří Brdy.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – TANZANIE (ZANZIBAR):

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 5. 6. 2020
svátek:Dobroslav
dnes:
pátek 5.6.
18 °C
zítra:
sobota 6.6.
17 °C