www.infoglobe.cz » Mexiko, Oaxaca de Juarez – barevné město

Mexiko, Oaxaca de Juarez – barevné město

Publikováno: 1.7.2019
Naší poslední zastávkou v Mexiku, která stojí za zmínku, je město Oaxaca. Ze začátku jsem nevěděl, jak to pořádně vyslovit, tedy „Oachaka“, ale bylo to asi nejhezčí město na cestě Mexikem, které jsme navštívili. Jen ta cesta sem byla trochu divoká.

Skončili jsme ve městě Arriaga a odsud jsme si koupili lístky na autobus druhé třídy do Oaxacy. Četli jsme právě, že na této cestě bývají někdy autobusy přepadány a oloupeny, tak jsme si říkali, že druhá třída je přece nemůže zajímat. Nevýhodu to mělo asi v tom, že řidič s námi jel asi rallye, celou noc jsem se ani nemohl napít z lahve, jak to se mnou házelo. A taky jsem se trochu bál o naše krosny v úložném prostoru, zda nám je nevyklopí po cestě. Nakonec vše dopadlo dobře. Sice náš autobus čtyřikrát v noci zastavili, ale byla to vždy jen policejní kontrola.

bus do Belize   Oaxaca

Centrum města Oaxaca, založené v 15. století, bylo v roce 1987 zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO. Kromě architektonických památek je možné ve městě nalézt kombinaci různých tradic a etnických skupin a kultur, které jej přeměňují na město plné barev, chutí mezcalu a vůni čokolády.

El Zócalo známé jako Plaza de la Constitución existuje již od koloniální doby. Vprostřed náměstí je altán připomínající kytici balónů. Na tomto náměstí to žije. Shon lidí přes den a večer se tu celé rodiny scházejí posedět. Kolem náměstí jsou soustředěny historické památky a zajímavosti města jako Palacio de Gobierno a katedrála. Také u katedrály se nachází malé náměstí. Samotná katedrála pochází z roku 1535, od té doby se však díky přestavbám hodně změnila. Po zemětřesení v roce 1714 a vážných škodách proběhla hlavní přestavba (1724–1730).

El Zócalo

katedrála   interiér katedrály

Templo de Santo Domingo patří k nejkrásnějším kostelům v celém spolkovém státě Oaxaca. Nachází se zde také kulturní centrum a botanická zahrada. Mezi další pěkné památky pak určitě patří divadlo Macedonio Alcalá a jižně od náměstí se pak nacházejí trhy 20 de Noviembre a Benito Juárez, které stojí za návštěvu. V celém městě jsou pak řemeslné a pouliční stánky. Město je velice pěkné a bezpečné procházet i navečer po setmění.

Santo Domingo     Santo Domingo

Parque del Llano je ve městě příjemnou zelenou plochou, kam si lidé chodí zasportovat a odpočinout od ruchu města. I my zde posedíme, kousek od pěkného kostela Iglesia de Guadalupe.

Pro pěkný výhled na město se jdeme projít ulicí Rubén Vasconcelos Beltrán až k Auditorio Guelaguetza, kde se nachází i observatoř. Když se chceme projít dál do parku (Parque Estatal Cerro Del Fortín), zastaví se u nás nějaký běžec a varuje nás, že dál chodit nemáme. Místo totiž není hlídané policisty, takže by nás mohl někdo přepadnout a okrást. Neriskovali jsme a šli jsme radši zpátky. Byla by škoda přijít o foťák.

Iglesia de Guadalupe

Po cestě z Mexika do Belize se ještě zastavujeme na noc ve městech jako Cosoleacaque a Chetumal, odkud se vydáváme bývalým školním americkým autobusem do Belize.

GPS: 17°03'47.1"N 96°43'35.0"W

 

Text a foto: Tomáš NovákDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Mexiko, Mexico City: Zócalo - Plaza de la Constitución
Publikováno: 5.12.2014
Mexiku jsme doposud na našem portálu nevěnovali příliš prostoru, nicméně v tomto čase, kdy začíná panovat zima, se pokusíme zahřát výletem do největší země Střední Ameriky.

Mexiko – kaňon Sumidero a město Chamula
Publikováno: 24.6.2019
El Cañón del Sumidero, jak ho známe dnes, se začal vytvářet asi před 70 miliony lety působením tektonických pohybů známých jako Horts-Graben. Skály vznikly přibližně před 136 miliony lety a byly vytvořeny na základě sedimentů a minerálů vápníku. Dnes je kaňon díky velkému ekologickému bohatství národním parkem. Rozsáhlou faunu zde tvoří např. jaguáři, krokodýli, pelikáni, volavky, opice a dravci.

Belize – Corozal, Altun Ha a Spanish Lookout
Publikováno: 9.9.2019
Belize je na naší cestě Střední Amerikou malý stát, navíc i poměrně drahý, takže ho spíše jen tak projedeme stopem, než abychom se zdržovali u Karibiku nebo nějakých turistických aktivit. Za zmínku ovšem stojí tři místa.

Mexiko, Mexico City - okolí Zócala
Publikováno: 19.12.2014
Potřetí zavítáme do hlavního města Mexika a jedné z vůbec největších metropolí světa. Budeme se opět točit v historickém jádru města kolem náměstí Zócala (Plaza de la Constitución).

Mexiko, Mexico City – stavby kolem Zócala
Publikováno: 12.12.2014
Minule jsme lehce nakousli nejvýznamnější náměstí v Mexiku. Jak jste si možná mohli všimnout, vlaje na něm obrovská státní vlajka Mexika, podle které jej okamžitě kdykoliv poznáte.

Mexiko – mayské ruiny Becán a Balamkú
Publikováno: 3.6.2019
Nevyspalí po párty, které jsme se nedobrovolně zúčastnili, se vydáváme dál. Netušíme, kam až se stopem, případně colectivem dostaneme. Podaří se nám však stopnout cizince, se kterými navštívíme další mayské ruiny.

Mexiko – San Cristóbal de las Casas
Publikováno: 17.6.2019
Navštívit čtyři archeologická naleziště s mayskými ruinami nám stačilo a vydáváme se prozkoumat i nějaké to město. Zastávku děláme ve městě San Cristóbal de las Casas, o kterém se někteří návštěvníci vyjadřují jako o jednom z nejromantičtějších měst na světě a magickém městě. Bohatství tohoto města spočívá v jeho etnické rozmanitosti a koloniální tradici s architektonickými poklady v různých budovách ze šestnáctého až osmnáctého století.

Mexiko, Bacalar – město i stejnojmenné jezero
Publikováno: 27.5.2019
Po Tulúmu máme v plánu navštívit další mayské památky, předtím se však chceme podívat k jezeru Bacalar, protože jej máme po cestě. Zkoušíme zase stopovat. Někdy se daří, někdy čekáme déle a někdy prostě vezmeme colectivo, protože začne pršet.

Mexiko, Isla Mujeres – ostrov s pohodovou atmosférou
Publikováno: 13.5.2019
Ostrov je jen 8 km dlouhý a široký necelý 1 km. Stovky let byl rybářskou vesnicí, a i když na něm turismus plně vzkvétá, stále si zachovává svou okouzlující a klidnou atmosféru. Ostrov byl původně zasvěcen mayské bohyni měsíce, plodnosti, medicíny a štěstí, bohyni Ixchel.

Mexiko, Palenque – památky
Publikováno: 10.6.2019
Po mayských ruinách Tulúm, Becán a Balamkú se chystáme navštívit v Mexiku poslední, a to ty v Palenque. První se však dostáváme do města Escarcéga. Je to opravdu jen město na přespání, protože zde nic moc k vidění není, jen pár hotelů a dlouhé fronty u bankomatu.

Mexiko, Tulúm – mayské památky
Publikováno: 20.5.2019
Po pár dnech na Isla Mujeres se vydáváme dál a máme v plánu navštívit pár mayských památek. Jako první máme namířeno do Tulúmu. Procházíme celým Cancúnem a zkoušíme stopovat. Občas to jde, občas ne, tak si vezmeme colectivo (dodávka – místní hromadná přeprava).


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Můj mazlíček

1. 9. – 31. 10. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold*** + 2 vstupenky na veletrh Stříbrné vánoční dny

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

18.9.2020
Během víkendu 26. a 27. září se uskuteční akce, kterou děti doslova milují – Drakiáda na zámku Schloss Hof.

16.9.2020
V osadě Magurka (Partizánska Ľupča) se vracejí ke svým dávným kořenům. Začátkem října se bude v nejvýše položené osadě na Slovensku rýžovat zlato. Zároveň se slavnostně otevře důlní naučná stezka, která popisuje bohatou historii této lokality. Připraven je i pestrý doprovodný program.
14.9.2020
Fakulta výtvarného umění Vysokého učení technického v Brně pořádá ve dnech 17.–20. září módní festival, který přivítá české i zahraniční designéry a s jejich tvorbou seznámí veřejnost. Tématem letošního pátého ročníku je RETHINK – REUSE – REDESIGN, RE… Ve smyslu přehodnocení zaběhnutých postupů a pružné reakce na nové situace či hrozby.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – NEPÁL:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 19. 9. 2020
svátek:Zita
dnes:
sobota 19.9.
21 °C
zítra:
neděle 20.9.
17 °C