www.infoglobe.cz » Mexiko, Oaxaca de Juarez – barevné město

Mexiko, Oaxaca de Juarez – barevné město

Publikováno: 1.7.2019
Naší poslední zastávkou v Mexiku, která stojí za zmínku, je město Oaxaca. Ze začátku jsem nevěděl, jak to pořádně vyslovit, tedy „Oachaka“, ale bylo to asi nejhezčí město na cestě Mexikem, které jsme navštívili. Jen ta cesta sem byla trochu divoká.

Skončili jsme ve městě Arriaga a odsud jsme si koupili lístky na autobus druhé třídy do Oaxacy. Četli jsme právě, že na této cestě bývají někdy autobusy přepadány a oloupeny, tak jsme si říkali, že druhá třída je přece nemůže zajímat. Nevýhodu to mělo asi v tom, že řidič s námi jel asi rallye, celou noc jsem se ani nemohl napít z lahve, jak to se mnou házelo. A taky jsem se trochu bál o naše krosny v úložném prostoru, zda nám je nevyklopí po cestě. Nakonec vše dopadlo dobře. Sice náš autobus čtyřikrát v noci zastavili, ale byla to vždy jen policejní kontrola.

bus do Belize   Oaxaca

Centrum města Oaxaca, založené v 15. století, bylo v roce 1987 zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO. Kromě architektonických památek je možné ve městě nalézt kombinaci různých tradic a etnických skupin a kultur, které jej přeměňují na město plné barev, chutí mezcalu a vůni čokolády.

El Zócalo známé jako Plaza de la Constitución existuje již od koloniální doby. Vprostřed náměstí je altán připomínající kytici balónů. Na tomto náměstí to žije. Shon lidí přes den a večer se tu celé rodiny scházejí posedět. Kolem náměstí jsou soustředěny historické památky a zajímavosti města jako Palacio de Gobierno a katedrála. Také u katedrály se nachází malé náměstí. Samotná katedrála pochází z roku 1535, od té doby se však díky přestavbám hodně změnila. Po zemětřesení v roce 1714 a vážných škodách proběhla hlavní přestavba (1724–1730).

El Zócalo

katedrála   interiér katedrály

Templo de Santo Domingo patří k nejkrásnějším kostelům v celém spolkovém státě Oaxaca. Nachází se zde také kulturní centrum a botanická zahrada. Mezi další pěkné památky pak určitě patří divadlo Macedonio Alcalá a jižně od náměstí se pak nacházejí trhy 20 de Noviembre a Benito Juárez, které stojí za návštěvu. V celém městě jsou pak řemeslné a pouliční stánky. Město je velice pěkné a bezpečné procházet i navečer po setmění.

Santo Domingo     Santo Domingo

Parque del Llano je ve městě příjemnou zelenou plochou, kam si lidé chodí zasportovat a odpočinout od ruchu města. I my zde posedíme, kousek od pěkného kostela Iglesia de Guadalupe.

Pro pěkný výhled na město se jdeme projít ulicí Rubén Vasconcelos Beltrán až k Auditorio Guelaguetza, kde se nachází i observatoř. Když se chceme projít dál do parku (Parque Estatal Cerro Del Fortín), zastaví se u nás nějaký běžec a varuje nás, že dál chodit nemáme. Místo totiž není hlídané policisty, takže by nás mohl někdo přepadnout a okrást. Neriskovali jsme a šli jsme radši zpátky. Byla by škoda přijít o foťák.

Iglesia de Guadalupe

Po cestě z Mexika do Belize se ještě zastavujeme na noc ve městech jako Cosoleacaque a Chetumal, odkud se vydáváme bývalým školním americkým autobusem do Belize.

GPS: 17°03'47.1"N 96°43'35.0"W

 

Text a foto: Tomáš NovákDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Mexiko, Monterrey: Moderní centrum země
Publikováno: 17.2.2023
Jedno z nejvyspělejších mexických měst se nachází na severovýchodě státu Nuevo León, kde je suché a horké klima (v létě průměrné teploty dosahují až čtyřiceti stupňů Celsia). Což ovšem není překážkou pro slibný rozvoj obchodu, Monterrey patří v tomto ohledu k vůbec nejlepším městům Latinské Ameriky.

Belize – Corozal, Altun Ha a Spanish Lookout
Publikováno: 9.9.2019
Belize je na naší cestě Střední Amerikou malý stát, navíc i poměrně drahý, takže ho spíše jen tak projedeme stopem, než abychom se zdržovali u Karibiku nebo nějakých turistických aktivit. Za zmínku ovšem stojí tři místa.

Mexiko – kaňon Sumidero a město Chamula
Publikováno: 15.6.2021
El Cañón del Sumidero, jak ho známe dnes, se začal vytvářet asi před 70 miliony lety působením tektonických pohybů známých jako Horts-Graben. Skály vznikly přibližně před 136 miliony lety a byly vytvořeny na základě sedimentů a minerálů vápníku. Dnes je kaňon díky velkému ekologickému bohatství národním parkem. Rozsáhlou faunu zde tvoří např. jaguáři, krokodýli, pelikáni, volavky, opice a dravci.

Mexiko, Bacalar – město i stejnojmenné jezero
Publikováno: 27.5.2019
Po Tulúmu máme v plánu navštívit další mayské památky, předtím se však chceme podívat k jezeru Bacalar, protože jej máme po cestě. Zkoušíme zase stopovat. Někdy se daří, někdy čekáme déle a někdy prostě vezmeme colectivo, protože začne pršet.

Mexiko, Tulúm – mayské památky
Publikováno: 20.5.2019
Po pár dnech na Isla Mujeres se vydáváme dál a máme v plánu navštívit pár mayských památek. Jako první máme namířeno do Tulúmu. Procházíme celým Cancúnem a zkoušíme stopovat. Občas to jde, občas ne, tak si vezmeme colectivo (dodávka – místní hromadná přeprava).

Mexiko, Mexico City - okolí Zócala
Publikováno: 10.3.2023
Potřetí zavítáme do hlavního města Mexika a jedné z vůbec největších metropolí světa. Budeme se opět točit v historickém jádru města kolem náměstí Zócala (Plaza de la Constitución).

Mexiko, Mexico City – stavby kolem Zócala
Publikováno: 3.3.2023
Minule jsme lehce nakousli nejvýznamnější náměstí v Mexiku. Jak jste si možná mohli všimnout, vlaje na něm obrovská státní vlajka Mexika, podle které jej okamžitě kdykoliv poznáte.

Mexiko, Mexico City: Zócalo - Plaza de la Constitución
Publikováno: 24.2.2023
Mexiku jsme doposud na našem portálu nevěnovali příliš prostoru, nicméně v tomto čase, když panuje zima, se pokusíme zahřát výletem do největší země Střední Ameriky.

Mexiko – mayské ruiny Becán a Balamkú
Publikováno: 3.6.2019
Nevyspalí po párty, které jsme se nedobrovolně zúčastnili, se vydáváme dál. Netušíme, kam až se stopem, případně colectivem dostaneme. Podaří se nám však stopnout cizince, se kterými navštívíme další mayské ruiny.

Mexiko – San Cristóbal de las Casas
Publikováno: 17.6.2019
Navštívit čtyři archeologická naleziště s mayskými ruinami nám stačilo a vydáváme se prozkoumat i nějaké to město. Zastávku děláme ve městě San Cristóbal de las Casas, o kterém se někteří návštěvníci vyjadřují jako o jednom z nejromantičtějších měst na světě a magickém městě. Bohatství tohoto města spočívá v jeho etnické rozmanitosti a koloniální tradici s architektonickými poklady v různých budovách ze šestnáctého až osmnáctého století.

Mexiko, Isla Mujeres – ostrov s pohodovou atmosférou
Publikováno: 13.5.2019
Ostrov je jen 8 km dlouhý a široký necelý 1 km. Stovky let byl rybářskou vesnicí, a i když na něm turismus plně vzkvétá, stále si zachovává svou okouzlující a klidnou atmosféru. Ostrov byl původně zasvěcen mayské bohyni měsíce, plodnosti, medicíny a štěstí, bohyni Ixchel.

Mexiko, Palenque – památky
Publikováno: 10.6.2019
Po mayských ruinách Tulúm, Becán a Balamkú se chystáme navštívit v Mexiku poslední, a to ty v Palenque. První se však dostáváme do města Escarcéga. Je to opravdu jen město na přespání, protože zde nic moc k vidění není, jen pár hotelů a dlouhé fronty u bankomatu.


Souvisejicí fotogalerie

Mexiko – temperamentní země s bohatou historií
Zveme vás na foto procházku po Mexiku, temperamentní zemi, která dala světu přes třicítku památek...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Z lásky

15. 4. – 30. 6. 2023
1. cena:
Láskyplný balíček
2. cena:
Láskyplný balíček
3. cena:
Láskyplný balíček
1. cena redakce:
Láskyplný balíček
2. cena redakce:
Láskyplný balíček
3. cena redakce:
Láskyplný balíček

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

31.5.2023
V Bardějovských lázních se v pátek 2. června 2023 slavnostně začne 26. ročník lázeňské sezóny. Na programu bude otevření Parku Bély Kellera u Střediska obchodu a služeb, jeho hudební lavičky a pamětní tabule. Chybět nebude ani požehnání minerálních pramenů za účasti zástupců cirkví v prostorách lázeňské kolonády a mnoho jiného.
30.5.2023
Opět vám přinášíme zajímavý žebříček měst. Tentokrát vám představíme nejbohatší města světa, z pohledu počtu nejbohatších lidí žijících na jednom místě. Do studie byli započítaní nejen milionáři, stomilionáři či miliardáři žijící v jednom městě, ale důraz se kladl i na globální a realitní význam daných lokalít.
27.5.2023
Také toto léto se můžete těšit na množství akcí nebo novinek, které spolu s obrovským přírodním potenciálem, kulturním bohatstvím a kvalitou poskytovaných služeb zaručí, že region Horehroní se stane pro turisty oblíbenou dovolenkovou destinací.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 2. 6. 2023
svátek:Jarmil
dnes:
pátek 2.6.
16 °C
zítra:
sobota 3.6.
14 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X