www.infoglobe.cz » Mnichov

Mnichov

Publikováno: 27.6.2010
Mnichov leží v podhůří Alp na řece Isar a je třetím největším německým městem. Je hlavním městem spolkové země Bavorsko.

Historie

MnichovBavorský korunní princ slíbil skutečně mnoho, když prohlásil: „Chci z Mnichova učinit město, které bude naší zemi dělat takovou čest, že nepozná Německo ten, kdo neuvidí Mnichov.“ Když pak jako král Ludvík I. začal v roce 1825 se stavbou Královského a Odeonského náměstí, Ludvíkovy ulice, Staré a Nové pinakotéky, Dvorany vojevůdců, Vítězné brány, Dvorany slávy a také s přestavbou rezidence a několika kostelů, proměnil svá slova v činy. Kromě toho přeložil v roce 1826 do Mnichova univerzitu v Landshutu a ještě se stihl věnovat své velké zálibě, krásným ženám.

Dnešní Mnichov září, jak se vzhledem k nablýskaným kupolím s oblibou tvrdí. Za svůj lesk však město nevděčí jen Ludvíkovi. Již v 17. století z něj totiž kurfiřti z rodu Wittelsbachů učinili místo plné barokní kultury. Díky znamenitým stavebním mistrům vyrostl barokní zázrakSynagoga Mnichov Nymphenburg a kostel sv. Kajetána byl postaven jako poděkování za narození korunního prince. Jako velice zdatní umělci sem nakonec rokokoví stavební mistři přinesli svá mistrovská díla, takže Mnichov je dnes se svým kostelem sv. Jana Nepomuckého, kostelem sv. Anny, s galerií předků, Reiche zimmer a Amalienburgem nepopiratelným klenotem a dokladem rokokového stavitelství. Zlatorudým skvostem je Cuvilliesovo divadlo, které dnes znovu září starým leskem.

Křížení věž svatého Pavla v MnichověSoučasnost

Mnichov je městem, v němž žije nejvíce nezadaných lidí v Německu a kde jsou pivní zahrádky tak veliké, že by se do nich vešlo malé městečko. Radost ze života je jedním z hlavních znaků Mnichova a zábava tou nejvyšší metou. Svůj podíl na atraktivitě města má i vhodná poloha na řece Isar, která se v délce 14 km vine Mnichovem a protéká i proslulou anglickou zahradou z 19. století, která je se svými 373 ha jednou z největších parkových ploch světa. Zahrada nabízí Mnichovanům různé možnosti trávení volného času, kromě sportovních aktivit zde lze navštívit i zajímavé drobné stavby, jako je například sluneční chrám Monopteros, čínská věž nebo japonský čajový pavilon.

Hofbräuhaus, MnichovK typickým znakům Mnichova patří rovněž potravinový trh, kde se nakupuje stejně dobře jako na kterémkoliv italském trhu, nebo dokonce ještě lépe. Stejně jako Schwabing, kde se s oblibou dříve setkávali umělci, přitahuje tato atraktivní část města svými krámky a hospůdkami nejen studenty, ale i vznešeně se tvářící vrstvy. V bavorském zemském hlavním městě se vše podstatné nachází těsně vedle sebe. Je velmi příjemné procházet se starobylým centrem města kolem novogotické radnice, obdivovat kostel Panny Marie se dvěma 99 m vysokými věžemi a uvnitř se nechat oslnit jeho pozdně gotickou nádherou. Z náměstí Marienplatz je to pak kousek ke kostelu sv. Kajetána, na nějž navazuje zahrada Hofgarten.

Brána vítězství, MnichovMezi nádhernými mnichovskými ulicemi vyniká zváště Maxmiliánova třída. Mezi 50 mnichovskými muzei stojí za návštěvu zvláště stará Pinakotéka vystavující malířská a sochařská díla z 18. a 19. století. Zklamáni jistě nebudou ani milovníci divadla, neboť v Mnichově se nachází více scén než v kterémkoliv německém městě. V neposlední řadě je třeba zmínit i bavorskou kuchyni, jelikož i v tomto odvětví si bavorské hlavní město udržuje vysokou pozici. I když je ve městě velice oblíbená italská kuchyně, tak skutečným domovem všech mnichovanů je pivní zahrádka. U jednoduchých stolků ve stínu stromů si návštěvníci vychutnávají své pivo a pozorují dění okolo. V některých pivních zahrádkách je povoleno přinést si i vlastní svačinu, neboť tento zvyk má v Mnichově dlouholetou tradici. Tradice je neúprosným zákonem bavorského hlavního města. Stále zde ještě existují krejčí zhotovující kožené kalhoty s laclem, což je místní národní kroj. Je tu dvorní pivovar a koná se zde množství okrojovaných průvodů, při nichž Mnichované prezentují dechovku a dirndly. A v neposlední řadě sem celý svět přijíždí slavit velice oblíbený pivní Oktoberfest.

Mnichov

Text: Denisa Arvajová, Toulky světem

Foto: Wikimedia Commons, Gryffindor, č 2, č.3, Biso, X, Andreasdziewior, Heav84   Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Bayreuth – město Richarda Wagnera
Publikováno: 3.1.2011
Bayreuther Festspiele, Markgräfliches Opernhaus a další zajímavá místa a aktivity nabízí toto německé město všem svým návštěvníkům i místním obyvatelům. Město, ležící v severním Bavorsku na řece Roter Main (Červený Mohan), je lehce přístupné autem nebo vlakem, ale spojení má i s letištěm v nedalekém Norimberku.

Peru - můj splněný sen I.
Publikováno: 10.11.2010
Jižní Amerika mě vždycky táhla k sobě jako magnet. Byla ale pro mě, studentku s ne příliš velkými příjmy, spíše takovým prozatím nedostupným snem, odloženým do budoucna. Jednoho dne mi v práci můj kolega Vojta řekl: "Nechtěla bys jet do Jižní Ameriky… Peru, Chile nebo tak...?" a tím mi v hlavě vyhlodal díru.


Souvisejicí fotogalerie

Německo: Zugspitze – nezapomenutelné lyžování
Víkendové lyžování na Zugspitzu (2962 m n. m.), nejvyšší hoře Německa, rozhodně stálo za to. Krom...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Objevujeme

1. 5. – 30. 6. 2022
1. cena:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
1. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
2. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
3. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

25.6.2022
V pořadí 67. ročník folklorního festivalu Východná se uskuteční od 29. června do 3. července 2022 v obci Východná. Lákadlem letošního festivalu budou nejen vítězové celostátních soutěží, ale i originální celovečerní programy, profesionální soubor z Budapešti, prezentace dudácké tradice a bohaté interaktívní a vzdělávací programy pro děti a dospělé.
23.6.2022
Ve dnech 25. a 26. června 2022 se v prostorách starého vlakového depa Bratislava východ uskuteční v pořadí již 22. ročník celoslovenského srazu historických železničních vozidel - Rendez 2022. Návštevníky čeká nejen více než třicet provozuschopných historických hnacích vozidel, ale i bohatý doprovodný program.
22.6.2022
Všichni závodnící nadšenci a příznivci automobilismu se již určitě nemůžou
dočkat unikátní akce a závodů 500km slovenských, které se uskuteční od 29. června do 2. července 2022. Součástí závodů bude i skvost na kolejnicích, vlak Slovenská strela.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 26. 6. 2022
svátek:Adriana
dnes:
neděle 26.6.
17 °C
zítra:
pondělí 27.6.
19 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X