www.infoglobe.cz » Morové sloupy – kamenní svědkové vítězství  nad epidemiemi II

Morové sloupy – kamenní svědkové vítězství nad epidemiemi II

Publikováno: 7.6.2020
Na slávu církve i jako dík za ochranu před nebezpečím epidemií či válečných konfliktů vznikaly památníky na nejčestnějších místech měst. Dnes se u těch honosnějších zastavíme, zaujmou nás svou krásou a monumentálností. Ale známe jejich minulost a víme, proč dnes zdobí naše náměstí?

Ať už jde o mariánské sloupy, nebo ty trojiční, oba typy vznikaly obdobně jako morové sloupy. Společnou mají křesťanskou tematiku a jsou si v mnohém podobné. Některé skromnější, jiné zas honosné a monumentální. Jejich charakteristickým znakem je díky za ukončení jistého špatného období v dané oblasti a zároveň ochrana, aby se takové období už neopakovalo. Jak se říká „všechno zlé je pro něco dobré“.

korunovace Karla I. u trojičního sloupu v Budapešti; wikipedia.org

V případě epidemie moru, která vylidnila města a způsobila hladomor, se těžko hledá to výše zmiňované dobro. Výstavba morových sloupů je dost malá náplast za to, co mor způsobil. Po epidemiích následovala období hladu, což vedlo k zavedení pěstování nových plodin – brambor, kukuřice a tabáku. V těžkých časech pomohly i právě tyto plodiny zdecimovanému obyvatelstvu přežít. Tabák dokonce někteří považovali za lék, který je ochrání před nemocí. Dnes si asi jen těžko umíme představit, že bychom nejedli brambory či kukuřici. Samozřejmě nemoc se v minulosti šířila z jedné země do druhé pomaleji, jelikož nebyly takové možnosti rychlého přesunu, ale na druhé straně také informace o ní se získávaly pomaleji.

Opatření v čase epidemií

trojiční sloup v Olomouci

Kromě uzavření samotných měst, kde se epidemie začala šířit, se zejména lékaři chránili i maskami. Ty připomínaly ptačí zobák a byly naplněny senem a různými bylinkami či kořením. 

Vznik a dějiny

mariánsky sloup v Olomouci

Trojiční sloupy jsou korunovány vyobrazením Nejsvětější Trojice (Otec, Syn a Duch svatý) a obvykle oslavovaly církev a víru.

sloup Nejsvětější Trojice na náměstí Graben v centru Vídně

Typ trojičního sloupu vznikl jako variace mariánského sloupu v 80. letech 17. století ve Vídni a zdomácněl zejména na území habsburské monarchie. Jako příklad uvádíme sloup Nejsvětější Trojice na náměstí Graben v centru Vídně. Památník byl postaven po morové epidemii v roce 1679 na podnět císaře Leopolda I.

sloup Nejsvětější Trojice na náměstí Graben v centru Vídně; wikipeda.org

Když císař kvůli nákaze opouštěl Vídeň, slíbil, že po skončení epidemie postaví morový sloup. Nejprve vznikl provizorní dřevěný sloup, v roce 1687 položili základní kámen současného sloupu, jehož bohatá výzdoba je tvořena mramorovými oblaky, sochami světců a anděly. Císař sám financoval náklady na jeho stavbu, vysvěcen byl 29. října 1693 a stal se inspirací většiny trojičních sloupů. Zasvěcení Nejsvětější Trojici mohlo souviset i s tehdejší tureckou hrozbou. Zatímco dosud stavěné mariánské sloupy byly namířeny i proti reformaci (protestanti odmítají mariánskou úctu), ty trojiční vyjadřují trojjedinost Boha a odporují tak islámu, který hlásá přísný monoteismus.

sloup Nejsvětější Trojice, Olomouc

Doba trojičních sloupů vyvrcholila jedním z nejvýznamnějších a největších sloupů Nejsvětější Trojice, který se tyčí na Horním náměstí v Olomouci. V letech 1716–1754 ho postavil a financoval architekt Václav Render. Téměř současně se stavěl také sloup na sousedním Dolním náměstí. Toto dílo vrcholného barokního umění je výjimečné díky své monumentálnosti, bohaté výzdobě i neobvyklé kombinaci sochařských materiálů kamene a pozlacené mědi. Základna památníku je tak velká, že uvnitř mohla vzniknout modlitebna. Tento sloup je jediný, který byl samostatně zapsán na seznam světového dědictví UNESCO.

Už za týden se zaměříme na trojiční sloupy na Slovensku.

GPS: 48°12'31.4"N 16°22'11.4"E (Graben, Vídeň)

 

Text: Mgr. Anna Nociarová

Foto: Wikipedia.org - K.u.k. Kriegspressequartier, Lichtbildstelle, Thomas Ledl, , pixabay.com

Textová úprava: redakce

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

SR, Morové sloupy – kamenní svědkové vítězství nad epidemiemi III
Publikováno: 28.6.2020
Dnes se společně vydáme za poznáváním slovenských trojičních sloupů. Naší první zastávkou bude Bratislava, která zažila nejednu morovou epidemii.

Evropské morové sloupy – kamenní svědkové vítězství nad epidemiemi I
Publikováno: 24.5.2020
V dobách, kdy se nemůžeme vydat za poznáním jiných kultur, možná přijde vhod poohlédnout se i kolem sebe. Uvědomíme si, že i v minulosti se lidé museli vyrovnávat s nástrahami nemocí, které ve velkém zasáhly do chodu společnosti. Důkazem toho jsou památníky vyjadřující vděčnost. Jedny z těchto památníků, které jsme možná v minulých letech vnímali pouze jako body setkávání, jsou morové sloupy.

SR: Morové sloupy – kamenní svědkové vítězství nad epidemiemi
Publikováno: 31.5.2020
Minulý týden jsme psali o historii výstavby a symbolice morových sloupů v Evropě, dnes se zaměříme na tyto pamětihodnosti na Slovensku. Největší zastoupení tu mají mariánské sloupy. Ty jsou typické vyobrazením Panny Marie s dítětem nebo sochou Immaculaty (Neposkvrněné Panny Marie) na jejich vrcholu.

ČR, Olomouc – město světových unikátů I
Publikováno: 15.2.2017
V následujících řádcích navštívíme středomoravské město Olomouc, které se ve světě proslavilo nejen syrečky či památkami, ale i květinovou výstavou nebo bohatou historií.

ČR, Olomouc – město světových unikátů II
Publikováno: 22.2.2017
Minulý týden jsme začali poznávací procházku po Olomouci a ve stručnosti jsme si řekli o její historii. Naším výchozím bodem bylo Horní náměstí, jehož dominantou je sloup Nejsvětější Trojice, ale i budova radnice s věží.

ČR, Olomouc – město světových unikátů III
Publikováno: 1.3.2017
Po návštěvě Dolního náměstí a obhlídce Žerotínova náměstí jsme pokračovali spletí uliček a dostali jsme se znovu na Horní náměstí, v jehož těsné blízkosti se nachází unikátní kostel sv. Mořice.

ČR, Olomouc – město světových unikátů IV
Publikováno: 8.3.2017
Od náměstí Republiky jsme se vydali ke katedrále svatého Václava, která se nachází na Václavském náměstí a je sídlem olomoucké římskokatolické arcidiecéze. Tato velkolepá románsko-gotická stavba s prvky baroka a bohatou sochařskou výzdobou je skvostem tohoto města.

Rakousko, Vídeň – okouzlující prohlídka muzea
Publikováno: 13.4.2016
Hlavní město Rakouska nabízí mnoho turistických zajímavostí. Jednou z nich je zcela určitě i návštěva Přírodovědného muzea, které sídlí v někdejší rezidenci Habsburků – v zámeckém komplexu Hofburg.

Rakousko: Vídeň I.
Publikováno: 16.10.2010
Hlavní město Rakouska patří mezi turisticky nejatraktivnější evropská města. Bohatost historických památek, množství architektonicky zajímavých pamětihodností i současných pozoruhodností – to vše spojené se slavnými jmény a jejich příběhy či legendami dělá z Vídně příjemný a stále jiný cíl pro návštěvníka.

Rakousko: Vídeň II. - vše za jediný den
Publikováno: 23.10.2010
V první části našeho putování po Vídni jsme se prošli pěšky centrem města. Dnes nabízíme několik tipů, jak z rakouské metropole uvidět v krátkém čase co nejvíce.

Rakousko: Vídeň III. - startujeme od nádraží
Publikováno: 30.10.2010
V předcházejících dvou částech jsme připomenuli nejvýznamnější pamětihodnosti v centru rakouské metropole a v jeho okolí. Dnešní část věnujeme hlavně těm, kdo do Vídně zavítají po železnici.

Rakousko: Vídeň IV. - Dóm svatého Štěpána
Publikováno: 24.1.2011
K nejnavštěvovanějším památkám Vídně patří jeho dominanta – Dóm svatého Štěpána. V dalším pokračování našeho volného cyklu, věnovanému rakouské metropoli, se dnes zastavíme u této pamětihodnosti, jež kromě jiného nabízí i jedinečný výhled na město.


Souvisejicí fotogalerie

ČR, ZOO Olomouc – zimní návštěva
Na Svatém Kopečku v Olomouci se na ploše 42,5 hektaru rozprostírá zoologická zahrada, která nabíz...

ČR, Olomouc a Svatý Kopeček
Moravská metropole Olomouc nabízí všem cestovatelům skutečné dobrodružství. Vydejte se poznávat p...

Rakousko: Vídeň – procházka po městě
Hlavní město Rakouska patří mezi turisticky nejatraktivnější evropská města. Bohatost historickýc...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Zapomenutá místa

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Ubytování pro 2 osoby na 2 noci se snídaní v penzionu Adélka Janské Lázně!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

8.7.2020
Fond na podporu umění rozhodl o vítězi 3. ročníku projektu Město kultury. Příští rok se pochlubí tímto titulem město Stará Ľubovňa, které je v daném regionu kulturním uzlem.
5.7.2020
Rekonstrukce státního zámku Slatiňany přináší téměř po třech letech svým návštěvníkům bezbariérové návštěvnické centrum, unikátní dětské hospodářství a revitalizovaný zámecký park. Obnovou prošly i interiéry, některé budou sloužit novým účelům.
3.7.2020
Nenechte si ujít úžasné výstavy a akce během tohoto léta ve Slovenském národním muzeu. Snad největším lákadlem bude světová výstava Poklad Inků, která se koná v prostorách Bratislavského hradu.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – MAURICIUS:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 9. 7. 2020
svátek:Drahoslava
dnes:
čtvrtek 9.7.
25 °C
zítra:
pátek 10.7.
27 °C