www.infoglobe.cz » Morové sloupy – kamenní svědkové vítězství  nad epidemiemi II

Morové sloupy – kamenní svědkové vítězství nad epidemiemi II

Publikováno: 7.6.2020
Na slávu církve i jako dík za ochranu před nebezpečím epidemií či válečných konfliktů vznikaly památníky na nejčestnějších místech měst. Dnes se u těch honosnějších zastavíme, zaujmou nás svou krásou a monumentálností. Ale známe jejich minulost a víme, proč dnes zdobí naše náměstí?

Ať už jde o mariánské sloupy, nebo ty trojiční, oba typy vznikaly obdobně jako morové sloupy. Společnou mají křesťanskou tematiku a jsou si v mnohém podobné. Některé skromnější, jiné zas honosné a monumentální. Jejich charakteristickým znakem je díky za ukončení jistého špatného období v dané oblasti a zároveň ochrana, aby se takové období už neopakovalo. Jak se říká „všechno zlé je pro něco dobré“.

korunovace Karla I. u trojičního sloupu v Budapešti; wikipedia.org

V případě epidemie moru, která vylidnila města a způsobila hladomor, se těžko hledá to výše zmiňované dobro. Výstavba morových sloupů je dost malá náplast za to, co mor způsobil. Po epidemiích následovala období hladu, což vedlo k zavedení pěstování nových plodin – brambor, kukuřice a tabáku. V těžkých časech pomohly i právě tyto plodiny zdecimovanému obyvatelstvu přežít. Tabák dokonce někteří považovali za lék, který je ochrání před nemocí. Dnes si asi jen těžko umíme představit, že bychom nejedli brambory či kukuřici. Samozřejmě nemoc se v minulosti šířila z jedné země do druhé pomaleji, jelikož nebyly takové možnosti rychlého přesunu, ale na druhé straně také informace o ní se získávaly pomaleji.

Opatření v čase epidemií

trojiční sloup v Olomouci

Kromě uzavření samotných měst, kde se epidemie začala šířit, se zejména lékaři chránili i maskami. Ty připomínaly ptačí zobák a byly naplněny senem a různými bylinkami či kořením. 

Vznik a dějiny

mariánsky sloup v Olomouci

Trojiční sloupy jsou korunovány vyobrazením Nejsvětější Trojice (Otec, Syn a Duch svatý) a obvykle oslavovaly církev a víru.

sloup Nejsvětější Trojice na náměstí Graben v centru Vídně

Typ trojičního sloupu vznikl jako variace mariánského sloupu v 80. letech 17. století ve Vídni a zdomácněl zejména na území habsburské monarchie. Jako příklad uvádíme sloup Nejsvětější Trojice na náměstí Graben v centru Vídně. Památník byl postaven po morové epidemii v roce 1679 na podnět císaře Leopolda I.

sloup Nejsvětější Trojice na náměstí Graben v centru Vídně; wikipeda.org

Když císař kvůli nákaze opouštěl Vídeň, slíbil, že po skončení epidemie postaví morový sloup. Nejprve vznikl provizorní dřevěný sloup, v roce 1687 položili základní kámen současného sloupu, jehož bohatá výzdoba je tvořena mramorovými oblaky, sochami světců a anděly. Císař sám financoval náklady na jeho stavbu, vysvěcen byl 29. října 1693 a stal se inspirací většiny trojičních sloupů. Zasvěcení Nejsvětější Trojici mohlo souviset i s tehdejší tureckou hrozbou. Zatímco dosud stavěné mariánské sloupy byly namířeny i proti reformaci (protestanti odmítají mariánskou úctu), ty trojiční vyjadřují trojjedinost Boha a odporují tak islámu, který hlásá přísný monoteismus.

sloup Nejsvětější Trojice, Olomouc

Doba trojičních sloupů vyvrcholila jedním z nejvýznamnějších a největších sloupů Nejsvětější Trojice, který se tyčí na Horním náměstí v Olomouci. V letech 1716–1754 ho postavil a financoval architekt Václav Render. Téměř současně se stavěl také sloup na sousedním Dolním náměstí. Toto dílo vrcholného barokního umění je výjimečné díky své monumentálnosti, bohaté výzdobě i neobvyklé kombinaci sochařských materiálů kamene a pozlacené mědi. Základna památníku je tak velká, že uvnitř mohla vzniknout modlitebna. Tento sloup je jediný, který byl samostatně zapsán na seznam světového dědictví UNESCO.

Už za týden se zaměříme na trojiční sloupy na Slovensku.

GPS: 48°12'31.4"N 16°22'11.4"E (Graben, Vídeň)

 

Text: Mgr. Anna Nociarová

Foto: Wikipedia.org - K.u.k. Kriegspressequartier, Lichtbildstelle, Thomas Ledl, , pixabay.com

Textová úprava: redakce

Překlad: Stanislava Waniová



Diskuze u článku (0)

Název: *
Obsah: *
Nick: *
E-mail:
Kontrolní číslo: *
* Povinná položka

Souvisejicí články

Rakousko, Vídeň - metropole s noblesou I.
Publikováno: 28.1.2023
Hlavní město Rakouska patří mezi turisticky nejatraktivnější evropská města. Bohatost historických památek, množství architektonicky zajímavých pamětihodností i současných pozoruhodností – to vše spojené se slavnými jmény a jejich příběhy či legendami dělá z Vídně příjemný a stále jiný cíl pro návštěvníka.

SR, Morové sloupy – kamenní svědkové vítězství nad epidemiemi III
Publikováno: 28.6.2020
Dnes se společně vydáme za poznáváním slovenských trojičních sloupů. Naší první zastávkou bude Bratislava, která zažila nejednu morovou epidemii.

Evropské morové sloupy – kamenní svědkové vítězství nad epidemiemi I
Publikováno: 24.5.2020
V dobách, kdy se nemůžeme vydat za poznáním jiných kultur, možná přijde vhod poohlédnout se i kolem sebe. Uvědomíme si, že i v minulosti se lidé museli vyrovnávat s nástrahami nemocí, které ve velkém zasáhly do chodu společnosti. Důkazem toho jsou památníky vyjadřující vděčnost. Jedny z těchto památníků, které jsme možná v minulých letech vnímali pouze jako body setkávání, jsou morové sloupy.

SR: Morové sloupy – kamenní svědkové vítězství nad epidemiemi V
Publikováno: 12.7.2020
Po týdnu se opět vracíme do Kremnice, konkrétně k pozdně baroknímu sloupu Nejsvětější Trojice, který připomíná morovou epidemii.

Rakousko, Vídeň – okouzlující prohlídka muzea
Publikováno: 25.3.2023
Hlavní město Rakouska nabízí mnoho turistických zajímavostí. Jednou z nich je zcela určitě i návštěva Přírodovědného muzea, které sídlí v někdejší rezidenci Habsburků – v zámeckém komplexu Hofburg.

Rakousko: Vídeň IV. - Dóm svatého Štěpána
Publikováno: 18.2.2023
K nejnavštěvovanějším památkám Vídně patří jeho dominanta – Dóm svatého Štěpána. V dalším pokračování našeho volného cyklu, věnovanému rakouské metropoli, se dnes zastavíme u této pamětihodnosti, jež kromě jiného nabízí i jedinečný výhled na město.

Rakousko: Vídeň II. - vše za jediný den
Publikováno: 4.2.2023
V první části našeho putování po Vídni jsme se prošli pěšky centrem města. Dnes nabízíme několik tipů, jak z rakouské metropole uvidět v krátkém čase co nejvíce.

SR: Morové sloupy – kamenní svědkové vítězství nad epidemiemi
Publikováno: 31.5.2020
Minulý týden jsme psali o historii výstavby a symbolice morových sloupů v Evropě, dnes se zaměříme na tyto pamětihodnosti na Slovensku. Největší zastoupení tu mají mariánské sloupy. Ty jsou typické vyobrazením Panny Marie s dítětem nebo sochou Immaculaty (Neposkvrněné Panny Marie) na jejich vrcholu.

ČR, Olomouc – město světových unikátů I
Publikováno: 15.2.2017
V následujících řádcích navštívíme středomoravské město Olomouc, které se ve světě proslavilo nejen syrečky či památkami, ale i květinovou výstavou nebo bohatou historií.

ČR, Olomouc – město světových unikátů II
Publikováno: 22.2.2017
Minulý týden jsme začali poznávací procházku po Olomouci a ve stručnosti jsme si řekli o její historii. Naším výchozím bodem bylo Horní náměstí, jehož dominantou je sloup Nejsvětější Trojice, ale i budova radnice s věží.

ČR, Olomouc – město světových unikátů III
Publikováno: 1.3.2017
Po návštěvě Dolního náměstí a obhlídce Žerotínova náměstí jsme pokračovali spletí uliček a dostali jsme se znovu na Horní náměstí, v jehož těsné blízkosti se nachází unikátní kostel sv. Mořice.

ČR, Olomouc – město světových unikátů IV
Publikováno: 8.3.2017
Od náměstí Republiky jsme se vydali ke katedrále svatého Václava, která se nachází na Václavském náměstí a je sídlem olomoucké římskokatolické arcidiecéze. Tato velkolepá románsko-gotická stavba s prvky baroka a bohatou sochařskou výzdobou je skvostem tohoto města.


Souvisejicí fotogalerie

ČR, ZOO Olomouc – zimní návštěva
Na Svatém Kopečku v Olomouci se na ploše 42,5 hektaru rozprostírá zoologická zahrada, která nabíz...

ČR, Olomouc a Svatý Kopeček
Moravská metropole Olomouc nabízí všem cestovatelům skutečné dobrodružství. Vydejte se poznávat p...

Rakousko: Vídeň – procházka po městě
Hlavní město Rakouska patří mezi turisticky nejatraktivnější evropská města. Bohatost historickýc...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

V tuto chvíli není žádná soutěž aktivní. Předchozí soutěže najdete v našem archivu soutěží.

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

27.3.2024
Ať vám Velikonoce přinesou hodně radosti, zdraví, klidu i splněných cestovatelských tužeb. Běžte se ve dnech volna projít do přírody a načerpejte novou energii.
1.3.2024
Klub slovenských turistů, Fakulta informatiky РEVŠ a OZ Karpaty Vás zvou na 38. ročník mezinárodního setkání expedičních turistů a netradičních cestovatelů EXPEDICE 2024.
15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 29. 3. 2024
svátek:Taťána
dnes:
pátek 29.3.
6 °C
zítra:
sobota 30.3.
11 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X