www.infoglobe.cz » Myanmar: Země mnoha tváří I – Mandalaj za starých časů

Myanmar: Země mnoha tváří I – Mandalaj za starých časů

Publikováno: 16.7.2016
Hradní brány, gigantický královský palác, dřevěný teakový klášter, největší kniha na světě, řeka Iravádí – to je Mandalaj.

Let z thajského vnitrostátního letiště v Bangkoku do Mandalaje (Mandalay) trvá 60 min. Letenku je praktické zakoupit už z domova. Stejně tak doporučujeme vyřídit e-vízum, které stojí 50 dolarů na 28 dnů pobytu v Barmě (pozn. red. – Barma je jiný název pro Myanmar). Na mandalajském letišti si vyměňte eura nebo dolary za místní měnu, kyaty. Není od věci ponechat si čtvrtinu peněz v dolarech nebo v eurech, protože ubytování a dopravu je možné platit cizí měnou. Důležité je, abyste si do země přivezli nové, neponičené a neohnuté bankovky. Ještě rychle stihnout autobus do města, který je od společnosti AirAsia v ceně letenky. Letiště je od Mandalaje vzdáleno 45 km.

oslavy v Barmě – barevné provedení má důležitou roli  dítě, které vstupuje do kláštera a vydává se na svou pouť  detaily, zdobení, průvod a řád slavnosti

Příjezd do vyprahlé Mandalaje, která je plná prachu od všudypřítomných aut, motorek a mopedů, je náročný. Ale centrum města se začíná oblékat do svého pěkného architektonického kabátu a ze špinavé a syrové Mandalaje se klube krása posledního královského hlavního města Myanmaru. Tak zvané zlaté město založil roku 1857 král Mindon Min, předposlední vládce dynastie Konbaung, který si zde nechal postavit honosnou rezidenci. Mandalaj byla hlavním městem celých 25 let. Poté začínala sláva upadat. Roku 1885 Mandalaj obsadili Britové. Za 2. sv. války ovládali město Japonci a nyní je v moci vojenské junty – tak jako celá země.

veřejná doprava   zákoutí města s příbytky chudých

Ubytováváme se v Nylon hotelu za 20 dolarů pro dvě osoby (na noc), pokoj je čistý, ale bez okna. Vydáváme se do centra. Všude se staví, u domů stojí bambusová lešení a hromady rozpáleného písku. Mandalaj se velmi rychle rozvíjí. Hlavním důvodem jsou od 90. let otevřené hranice s Čínou. Přes 120 000 lidí bylo nuceno pracovat například na silnici z Yangonu do Mandalaje, stavět mosty a železnice. Vývoj infrastruktury si vyžádal stovky obětí. Lidé umírali na nemoci, vyčerpání a pracovní úrazy.

Zakupujeme si vstupenku za 10 dolarů, se kterou můžeme navštívit nejen všechny památky v Mandalaji, ale i pamětihodnosti nedaleké Amarapury a Inwy. Hlavním cílem turistů je královský palác, který se skládá ze 130 budov. Hradby paláce jsou dlouhé 3,2 km a vysoké 8 metrů. Turisté smějí do komplexu vcházet pouze východní stranou, která je střežena vojáky. Vycházíme na zpřístupněnou (33 m vysokou) strážní věž, ze které se nám naskytl báječný výhled na komplex a ceremonii s barevným průvodem s buddhistickým podtextem.

palác se skládá ze 130 budov   hradby mandalajského královského paláce jsou dlouhé 3,2 km

Vydáváme se k další památce – teakovému klášteru. Dřevěný klášter Shwenandaw Kyaung je přístupný pouze bez bot. Atmosféra je neuvěřitelná. Bosýma nohama chodíme po jemně vrzající dřevěné podlaze a připadá nám, jako bychom se vrátili do časů rozkvětu města. Shwenandawu se přezdívá „klášter zlatého paláce“ a bylo to hlavní sídlo krále Mindona.

Palác Kuthodaw Paya neboli „největší kniha na světě“ je od kláštera vzdálen co by kamenem dohodil. Každá mramorová deska představuje jednu stránku – celkem jich je tu v bílých stúpách umístěno 729. Sněhově bílé domečky chrání stránky před horkými slunečními paprsky i silnými monzuny.

největší kniha na světě   729 stránek je chráněno před přírodními vlivy

Mandalay Hill je jako stvořený pro pozorování východu a západu slunce. Mandalajský kopec je 236 metrů vysoký. Nahoře nás vítá buddhistická atmosféra s panoramatickým výhledem na město, břeh řeky Iravádí a Šanské hory. Slunce se pomalu vytrácí za vrcholky a mě napadá, jak krásný byl první den v Myanmaru.

GPS: (letiště) 21°56'25.8"N 96°05'22.7"E

 

Text a foto: Šárka Vacková



Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Bangladéš, Dháka – hlavní město rikši
Publikováno: 25.1.2022
Hlavní město rikši je přezdívka pro metropoli země s největší hustotou zalidnění na planetě. Více v našem článku.

Myanmar: Země mnoha tváří VII – Bagan na kole
Publikováno: 27.8.2016
250 let staré monumentální pagody se zlatavě třpytí pod paprsky slunce. Mezi chrámy z okrově červených cihel se tyčí špičaté kaktusy a keře s červenými a růžovými květy. Zdálky je slyšet pastevcův klapající zvuk dřeváků.

Myanmar: Země mnoha tváří VIII – trek na Mount Victorii
Publikováno: 3.9.2016
Pojďme se podívat na druhou nejvyšší horu Myanmaru. Za pěkného počasí se přes rozvětvené rododendrony nabízí výhled na vrcholky indických hor a do Bangladéše. Hora s komplikovanou cestou do základního tábora zaručuje naproti tomu nenáročný a příjemný výstup do výšky 3 053 m n. m.

Myanmar: Země mnoha tváří IX – jezero Inle
Publikováno: 10.9.2016
Rybář pádlující nohou, plovoucí vesničky na vodě, příjemný chlad jeskyní, fotbalové utkání i návštěva třtinového cukrovaru.

Myanmar: Země mnoha tváří X – meditační město Pindaya
Publikováno: 17.9.2016
Je jen málo míst, kde dokážete na nic nemyslet. Já jsem si toto kouzlo okamžiku vychutnala až ve skalní puklině.

Myanmar: Země mnoha tváří XI – pláže Chaungtha a Ngwe Saung
Publikováno: 24.9.2016
Poslední zastávka v Barmě patří zaslouženému plážovému odpočinku a treku na motorkách. K snídani banánový shake, k večeři mořské plody. Ticho, klid a šplouchání vln při východu i západu slunce. Ráj, nebo skutečnost?

Myanmar – výlet do „nezkažené” Asie – VIDEO
Publikováno: 11.4.2017
Jihovýchodní Asie se rozvíjí neuvěřitelným tempem a Thajsko, Vietnam či Malajsie jsou v mnohém výrazně dál než my ve střední Evropě. Pokud ale chcete zažít tu „pravou”, globalizací nezkaženou Asii, vyrazte do Laosu, na venkov do Kambodže nebo – jako my v tomto krátkém videu – do Myanmaru, který možná znáte spíše pod starším jménem Barma.

Myanmar, Inle Lake – tradiční rybáři, plovoucí zahrady i „asijské Benátky” – VIDEO
Publikováno: 18.4.2017
Jedno z nejnavštěvovanějších míst Myanmaru – Inle Lake – láká na několik věcí naráz. V první řadě zde uvidíte tradiční rybáře, dokonalý objekt na focení při východu či západu slunce, ale také unikátní plovoucí zahrady a mnoho vesnic postavených na vodě jak přímo v samotném jezeře, tak na řece, která z jezera vytéká.

Myanmar, Yangon: křižovatka ve středu Asie – VIDEO
Publikováno: 2.5.2017
Říká se, že Myanmar je brána mezi Indií, Čínou a jihovýchodní Asií. A hned v největším městě země – Yangonu – vám snadno dojde proč. Potkávají se tu totiž nejen vlivy všech okolních kultur, ale i vzhledově výrazně odlišní lidé. Indové, Číňané a samozřejmě Barmánci. Pojďme se krátce podívat jak do centra, tak na předměstí metropole.

Myanmar: země tisíce chrámů a pagod
Publikováno: 4.3.2019
Máte rádi starodávné památky, chrámy a kulturu? Pak na světě pravděpodobně není lepší místo než Myanmar, země, která roku 2012 otevřela západnímu světu svoje hranice. Svazová republika Myanmar (dříve známá jako Barma) je nejnovějším přírůstkem jihovýchodní Asie. Nejzápadnější země Indočíny se nachází na poloostrově Zadní Indie při pobřeží Bengálského zálivu. Sousedí s Bangladéšem, Indií, Čínou, Laosem a Thajskem. Od roku 2005 je jejím novým hlavním městem Neipyijto. Barma je buddhistickou zemí, k tomuto náboženství se hlásí necelých 90 % obyvatel. Oficiální měnou je kyat, avšak některé hotely a místní cestovní kanceláře přijímají americké dolary.

Myanmar: Země mnoha tváří VI – Pwin U Lwin: květinové království a duhové vodopády
Publikováno: 20.8.2016
Koloniální stavby, věž v anglickém stylu, železniční zastávka, orchidejový park, bambusová buš, vyhlídka na botanickou zahradu, jízda na motorce, vodopády s duhovou clonou a sladká melounová tečka. Tak to je Pwin U Lwin, město se skrytou tváří svěží barmské krásy.

Myanmar: Země mnoha tváří V – vlakem přes viadukt Gokteik
Publikováno: 13.8.2016
Na minutu přesně přijíždí houkající vlak. Železniční koleje vrzají a my z viaduktu Gokteik vzhlížíme do chřtánu kaňonovitého údolí. Co sledovat dříve? Výhled do hrůzostrašně hluboké rokle nebo pomalé popojíždění strojvedoucího? Vítejte na jednom z nejproslulejších železničních obloukových mostů na světě.

Myanmar: Země mnoha tváří IV – Hsipaw a festival Bawgyo
Publikováno: 6.8.2016
Při našem cestování Barmou vyjíždíme na sever do Šanského státu – do města Hsipaw. Blíží se úplněk a s ním i slavnost v nedalekém Bawgyo se spoustou barmských pochutin, pouťových atrakcí a ohňostrojů.

Thajsko I.: Tropická země s úsměvem - VIDEO
Publikováno: 20.5.2023
Nekonečné pláže s bílým korálovým pískem, podmořský život hýřící barvami, nespočet buddhistických chrámů, dechberoucí horské scenerie, nepřeberné druhy exotického jídla i rušný život hlavního města.

Thajsko II.: ostrov Ko Lanta – VIDEO
Publikováno: 27.5.2023
Ostrov Ko Lanta je ideální místo k poklidnému odpočinku a užívání si pohodové tropické atmosféry jižního Thajska. Okouzlí vás poloprázdné pláže, bungalovy a malé penzionky roztroušené po kokosových hájích, ospalé bary a restaurace, výborné možnosti pro potápění i rozsáhlý národní park v hornatém středu ostrova. Z letiště v Krabi sem přitom autobusem dojedete za pouhé tři hodiny.

Thajsko III.: Ao Nang – nejoblíbenější místo provincie Krabi - VIDEO
Publikováno: 3.6.2023
Provincie Krabi na jihu Thajska je rok od roku populárnější a právě letovisko Ao Nang je spolu s Ko Phi Phi největším lákadlem. Nabízí úžasné scenerie okolních vápencových útesů, nespočet přátelských barů a restaurací, a hlavně snadný přístup k plážím Railay, Ko Poda a Ko Hong, které patří k nejkrásnějším v celém Thajsku.

Thajsko IV.: Krabi – krátká zastávka po cestě k plážím - VIDEO
Publikováno: 10.6.2023
Když jsem přijížděl do centra provincie Krabi, nečekal jsem vlastně vůbec nic. Průvodci se o něm téměř nezmiňují a pro většinu cestovatelů pravděpodobně slouží jen jako nutná zastávka po cestě na okolní ostrovy a do nedalekého letoviska Ao Nang.

Thajsko V.: Bangkok – rušná metropole s mnoha tvářemi – VIDEO
Publikováno: 17.6.2023
Hlavní město Thajska patří se svými 8,3 miliony obyvatel k největším metropolím v celé jihovýchodní Asii. Díky levným letům z Evropy funguje jako přirozený výchozí bod pro cesty po celém regionu, a to i pro země jako Kambodža, Laos, Vietnam nebo Malajsie. Podle mě je však velká škoda, že v něm mnoho cestovatelů tráví pouze jeden nebo dva dny a hned se přesouvají dál.

Thajsko VI.: Čínská čtvrť v Bangkoku - VIDEO
Publikováno: 24.6.2023
Začíná se stmívat a ulice pomalu ožívají – jídlem. Když jsem sem přicházel, neměl jsem ani trochu hlad, jenže teď bych chtěl ochutnat nejlépe úplně všechno. Nudle a rýže na stovky způsobů, nespočet mořských potvor, výborné grilované maso a nekonečné množství ovoce a zeleniny. Čínská čtvrť v Bangkoku mě pohltila a nechce pustit.

Thajsko VII.: Chiang Mai – metropole s příchutí kávy - VIDEO
Publikováno: 7.7.2015
Nespočet chrámů, desítky malých uliček s krásnými starými domy, luxusní hotely, muzea, všudypřítomná vůně jídla a bezkonkurenčně nejlepší káva v celém Thajsku. Chiang Mai si zamilujete na první pohled. A to nemluvím o zdejších velmi přátelských lidech, mezinárodní atmosféře a na asijské poměry až neuvěřitelné čistotě.

Myanmar: Země mnoha tváří II – Inwa z koňského povozu
Publikováno: 23.7.2016
Město s vodním kanálem, banánovníky a dřevěnými pozůstatky klášterů. Zvídavé pohledy myanmarských dětí i příjemné seznámení se zemědělcem Umanem.

Myanmar: Země mnoha tváří III – teakově voňavá Amarapura
Publikováno: 30.7.2016
Parádní sluneční představení s pozadím nejdelšího teakového mostu na světě můžete vidět jen na jednom místě světa.

Myanmar – trek k jezeru Inle
Publikováno: 3.8.2020
Myanmar představuje svou nejkrásnější stranu v Shanském státě a v okolí turistického magnetu, jezera Inle. Můžete se k němu jednoduše dostat autobusem, ale co se takhle vydat na dvoudenní až třídenní dobrodružnou cestu z městečka Kalaw? Zažijete tak putování od vesnice k vesnici, mezi různými etnickými skupinami. Přespíte v buddhistickém klášteře, budete mít příležitost se přiblížit k místní kultuře a životu na venkově, a nakonec dojdete až k zmiňovanému jezeru Inle. Jezero je jedním z nejoblíbenějších a zároveň nejkrásnějších turistických cílů v Myanmaru.


Souvisejicí fotogalerie

Myanmar – jedna z nejtajemnějších destinací světa
V dlouhé a pošmourné zimě je tropická dovolená nejlepší možností, jak dobít baterky. Spolu s námi...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

V tuto chvíli není žádná soutěž aktivní. Předchozí soutěže najdete v našem archivu soutěží.

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
22.12.2023
Portál Infoglobe vám přeje krásné vánoční svátky, hodně štěstí, lásky a splněných přání v novém roce 2024 ;-)
21.9.2023
Takovýto dokumentární film zatím nemá žádná řeka na světě. Jenom náš Hron! Legendami opředený vrchol Královy hole, tam začíná příběh, který se bude rozprostírat na dlouhých několika sto kilometrech. V jejich útrobách se nachází horská voda, která si hledá cestu, aby mohla dávat život dolinám. Přesně těmito slovy vás uvítá nově vzniklý film světového charakteru.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 25. 4. 2024
svátek:Marek
dnes:
čtvrtek 25.4.
3 °C
zítra:
pátek 26.4.
2 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X