www.infoglobe.cz » Německo, Berlín – město zeleně

Německo, Berlín – město zeleně

Publikováno: 11.8.2016
Interkulturní zahrádky, nudapláž, ovce, ptačí zpěv, zrezivělé ruské kolo tajemně skřípající ve větru, travnatá plocha bývalého letiště – těmito a dalšími pozoruhodnostmi láká berlínská zeleň. Uvolněná a přátelská atmosféra je pro letní Berlín typická a je škoda těch, kteří se snaží zdolat všechny památky, muzea nebo obchody, aniž by se na chvilku prošli bosí trávou.

V jádru turistického centra, čímž myslíme okolí Braniborské brány, se nachází Tiergarten. Bývalý lovecký park z 19. století je dnes svojí plochou jedním z nejrozlehlejších parků v Berlíně. Můžeme ho vidět i z ptačí perspektivy z vrcholku Vítězného sloupu (německy Siegessäule) v podobě zlatého anděla, kterým mimochodem začíná úvodní scéna filmu Nebe nad Berlínem od režiséra Wima Wenderse. Sloup se nachází v samém středu parku na křižovatce čtyř hlavních tepen města.

     Tiergarten   Tiergarten   Spreepark   Teufelsberg

Přitahuje nás kopec Teufelsberg, který je obestřen tajemnou atmosférou. Dodnes na něm stojí bývalé sídlo americko-britské odposlouchávací základny. V jejích útrobách žijí squatteři, kteří zde působí i jako průvodci. Cesta na vrchol kopce je poměrně příkrá, ale výhled z nejvyššího patra budovy do okolí vynahradí vynaložené úsilí. Kromě samotné historie místa i proto, že výhledů do krajiny nenajdete v Berlíně mnoho. Pokud tedy nepočítáme televizní vysílací věž na náměstí Alexanderplatz, ke které se táhnou dlouhé fronty a vstup stojí cca třináct eur.

Teufelsberg   Teufelsberg

Teufelsberg se stejně jako mezi stromy skrytý rybník s nudapláží – Teufelssee – nachází ve východně položeném lese Grunewald, který obtáčí řeka Havel (Havola). Místo se nachází jen několik stanic od centra a je příjemným oddechnutím v přírodě. Člověk zde může narazit i na divočáka nebo o něco méně nebezpečného cyklistu. Na okraji lesa se nachází turisty milované jezero Schlachtensee, dobře dostupné S-Bahn (označení specifického systému městské nebo příměstské železnice – pozn. red.).

Málokdo nejspíš ví ještě o jedné úchvatné vyhlídce, a to na opačném konci Berlína – o rozhledně Müggelturm ve čtvrti Köpenick. Samotné město tvoří sice jen proužek na obzoru a zbytek vyplňuje řeka Dahme s lesy Müggelbergen, ale o to víc si uvědomíte různorodost a rozlehlost největšího města Německa. Tato rozhledna je dostupná zdarma.

vyhlídka z rozhledny Müggelturm   vyhlídka z rozhledny Müggelturm

Otřelejším návštěvníkům Berlína jistě neuniklo, že jsme se nezmínili o bývalém a kdysiPuschkinallee největším letišti s bohatou historií – Tempelhofu ve čtvrti Neukölln, které dnes slouží jako prostor pro kulturu, sport i tvůrčí vyžití obyvatel a kde najdeme více jak sto interkulturních zahrad. Stejně tak nepadla ještě zmínka o malebném parku táhnoucím se podél řeky Sprévy ve čtvrti Treptow s monumentálním sovětským válečným památníkem. Směrem od středu města k němu vede úchvatná Puschkinallee neboli Puškinova alej – pás majestátních topolů, které lemují silnici. Na tento park navazuje zchátralý zábavní park Spreepark, který se stává lákadlem nejednoho odvážlivce, který s fotoaparátem na krku uniká pohledu hlídače i jeho psa a prozkoumává svým objektivem zašlá zákoutí zakázaného království.

Mohli bychom zmínit i park v Lichtenbergu (Landschaftspark Herzberge), kde se pasou ovce a v nočních hodinách můžeme zahlédnout i mývala nebo lišku, nebo korejskou či čínskou zahradu v Marzahnu. Ale popsat všechny pozoruhodnosti berlínské zeleně by vydalo na knihu.

Landschaftspark Herzberge

V příštím díle naší procházky Berlínem opustíme parky a lesy a budeme se proplétat jeho uličkami.

GPS: (Teufelsberg) 52°29'50.4"N 13°14'29.1"E

 

Text a foto: Ester DobiášováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Německo, Braniborsko: Benátská romantika a buddhistický klid na řece Sprévě
Publikováno: 7.9.2015
Chcete proplouvat říčními toky na gondole, sledovat lužickou přírodu, potkat hasičskou a pošťáckou pramičku, ochutnat spreewaldské okurky a palačinky s jablkovým pyré? Tak navštivte lužickosrbský Spreewald (Sprévský les).

Německo, Wuppertal – sen železničních fanoušků
Publikováno: 29.6.2022
Fotografie z německého města Wuppertal vypadají úžasně – jako oživlé ilustrace z futuristického komiksu, a to díky visuté dráze veřejné dopravy zvané Schwebebahn. Vlaky prohánějící se zavěšené nad řekou či nad ulicí v úrovni třetího patra okolních domů jezdí po této dráze už od roku 1901 a od roku 1997 se Schwebebahn zaslouženě těší i památkové ochraně.

Německo, Trier – dějinami zkoušené město
Publikováno: 2.6.2021
Naše výlety po Evropě nás dnes zavedou do západoněmeckého města Trier (Trevír) ve spolkové zemi Porýní-Falc. Jedno z nejstarších městských sídel v Německu si pro nás připravilo bohatou historii, množství architektonických skvostů a několik zajímavostí, které si postupně odhalíme.

Německo, Limburg an der Lahn – významný dopravní uzel
Publikováno: 16.1.2019
Německo má mnoho zajímavých a známých míst, pro která je typická jejich architektura. Výjimkou není ani méně známé městečko ve spolkové zemi Hesensko, které leží na dálnici vedoucí mezi Pasovem a Nizozemskem. Pokud touto cestou projíždíte, udělejte si odbočku do městečka s názvem Limburg an der Lahn a odpočiňte si v romantických uličkách města.

Německo: Königssee, kostel sv. Bartoloměje a vodopád Röthbach
Publikováno: 7.7.2021
V poznávání Bavorska budeme pokračovat i dnes. Naši cestu začneme na břehu přírodního jezera Königssee, kde nastoupíme na loď a budeme si vychutnávat plavbu po zrcadlící se hladině, kterou obklopuje národní park Berchtesgaden.

Německo: Rostock I – historické hanzovní město
Publikováno: 8.8.2018
Příjemnou procházku po pobřežní promenádě a nádech historie nemusíte hledat jen v oblasti Středomoří. Pokud vám vyhovuje mírnější podnebí, vydejte se k Baltskému moři. Jednou z možností je město Rostock, po jehož historické části se dnes projdeme.

Německo – Hanzovní město Brémy
Publikováno: 1.12.2016
Brémy a přístavní město Bremerhaven spolu tvoří samostatnou spolkovou zemi s oficiálním názvem Svobodné hanzovní město Brémy. Jde o rozlohou nejmenší a zároveň nejchudší spolkovou zemi Německa. Většina průmyslových center, která zaměstnávají i obyvatele Brém, se totiž nachází už za hranicemi Brém – ve spolkové zemi Sasko-Anhaltsko – a daně z jejich zisku tedy nejdou do brémské státní kasy. Brémští rodáci jsou ale přesto pyšní na to, že jejich město má status spolkové země a jistou míru autonomie.

Německo, Berlín – podél zdi do minulého století
Publikováno: 25.8.2016
Jedním z hlavních důvodů, proč se lidé vydávají do Berlína, je nepochybně jeho bohatá a dramatická minulost. Nemusíme mluvit hned o druhé světové válce, přestože je svým způsobem strhující procházet se ve starém nemocničním bunkru, kde můžeme okukovat zaprášené injekční stříkačky a zrezivělá lůžka, nebo navštívit bývalé sídlo americko-britské odposlouchávací základny na kopci Teufelsberg, o kterém jsme psali v minulém díle.

Německo, Berlín – mezi kulturami
Publikováno: 18.8.2016
Nechte se vlákat do pulzujícího Berlína, do čtvrtí Kreuzberg, Neukölln nebo Prenzlauer Berg. Velké množství turistů se shlukuje kolem Muzejního ostrova, Braniborské brány nebo televizní věže Fernsehturm ve středu Berlin-Mitte, která jde podobně jako Eiffelova věž vidět ze všech koutů města.

Německo, Berlín – od majestátního Reichstagu až po všudypřítomný streetart – VIDEO
Publikováno: 5.4.2016
Hlavní město Německa buď milujete, nebo nesnášíte. Není nic mezi tím. A vlastně to ani není tak úplně Německo. Žijí zde lidé z celého světa a díky míchání kultur je Berlín naprosto jedinečný. Plný života, umění, výborného jídla i zajímavých lidí. Už jen jako druhé největší město Evropy si vaši návštěvu určitě zaslouží.


Souvisejicí fotogalerie

Německo, Trier – nejstarší skvost země
V údolí řeky Mosely se rozprostírá nejstarší město v Německu – Trier (Trevír). K vidění jsou zde ...

Německo: Bavorsko – země jezer, majestátních hor a památek
Na jihovýchodě Německa se rozprostírá územně největší stát spolkové země – Bavorsko. Návštěvníkům...Souvisejicí videa

Německo, Berlín – od majestátního Reichstagu až po všudypřítomný streetart
V Berlíně žijí lidé z celého světa a díky tomu je tak jedinečný – plný umění, života, skvělého jí...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Hra barev

1. 9. – 31. 10. 2022
1. cena:
Podzimní balíček plný barev
2. cena:
Podzimní balíček plný barev
3. cena:
Podzimní balíček plný barev
1. cena redakce:
Podzimní balíček plný překvapení
2. cena redakce:
Podzimní balíček plný překvapení
3. cena redakce:
Podzimní balíček plný překvapení

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

21.9.2022
Oslavy sběru úrody a vína probíhají už v plném proudu. V následujících řádcích vám přinášíme přehled hodových slavností i vinobraní, které by jste si určitě neměli nechat ujít.
20.9.2022
Slavnosti jídla a pití z darů země jsou v plném proudu. V následujících řádcích vám přinášíme přehled hodů, které by jste si určitě neměli nechat ujít.
16.9.2022
Největší festival současného umění na Slovensku – Bílá noc se tento rok uskuteční od 16. do 18. září v Bratislavě a od 23. do 25. září 2022 v Košicích.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 26. 9. 2022
svátek:Andrea
dnes:
pondělí 26.9.
8 °C
zítra:
úterý 27.9.
9 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X