www.infoglobe.cz » Německo, Berlín – mezi kulturami

Německo, Berlín – mezi kulturami

Publikováno: 18.8.2016
Nechte se vlákat do pulzujícího Berlína, do čtvrtí Kreuzberg, Neukölln nebo Prenzlauer Berg. Velké množství turistů se shlukuje kolem Muzejního ostrova, Braniborské brány nebo televizní věže Fernsehturm ve středu Berlin-Mitte, která jde podobně jako Eiffelova věž vidět ze všech koutů města.

Procházet se mezi sarkofágy a svitky s hieroglyfy starověkého Egypta v Neues Museum nebo stanout před Ištařinou bránou v Pergamonmuseum, očima se dotýkat obrazů a soch mistrů zvučných jmen i těch méně známých v Alte Nationalgalerie je bezpochyby vzrušující. Je důležité navštívit nedaleko Braniborské brány pomník zavražděných Židů a Romů nebo se můžete kouknout do betonové kostky na krátké video v originálním památníku homosexuálním obětem nacismu. Pokud se ale budete pohybovat jen v centru města, může se vám Berlín zdát přelidněný, komerční, rozestavěný a suchopárný.

Neues Museum   Neues Museum

Berlín ale nejsou jen muzea a památky, luxusní obchody a stylové kavárny, ale také lidé různých kultur a národností, lidé kreativní, kteří vytvářejí atmosféru tohoto města. Každou neděli v jarních a letních měsících je ve čtvrti Prenzlauer Berg obzvlášť živo. V pověstném parku Mauerpark se koná karaoke, pouliční umělci ukazují všelijaké kousky, parta kluků hraje na betonovém plácku basketbal a ve vyhrazeném prostoru podél parku se mačká desítka stánků na nejznámějším berlínském bleším trhu (Flohmarkt). Najdete tu starožitné kousky i kreativní výrobky, ke kterým se jinde nedostanete, plátěné tašky, placky, staré fotoaparáty nebo gramofonové desky.

karaoke v Mauerparku

Podobné nadšení vyvolávají i trhy Maybachufermarkt v Kreuzbergu. Objevují se zde pravidelně několikrát do týdne. Jednou se překřikují Turci při prodeji šťavnatého ovoce, jejichž cena prudce klesá s koncem dne. A tak zatímco ráno seženete mango za dvě eura, večer už čtyři za půl eura nebo bedničku meruněk za euro. Stejně tak jahody, hrozny, hrušky nebo třeba meloun. Podruhé tu narazíte na stránky s rukodělnými výrobky, látkami, arabskými sladkostmi a různými pokrmy od slaných i sladkých dobrot, tortill, pečeného masa až po kváskový chleba. Lidé se sice mačkají a hučí jako v úlu, ale není se co divit. Kdo by odolal vůni nakrájeného ovoce, energičnosti prodejců nebo hebkosti barevných látek?

každoroční festival kultur v Kreuzbergu

Kdo by chtěl prožít intenzivnější mezikulturní kontakt, je to právě čtvrť Kreuzberg, kde probíhá každý rok vícedenní festival kultur (Festival der Kulturen) Alte Nationalgaleries nabitým programem a závěrečným průvodem.

O kousek dál se rozkládá čtvrť Neukölln s arabskými cukrárnami, súdánským fastfoodem s vynikajícími veganskými bulkami s arašídovým dresinkem a uzeným tofusocha Jana Ámose Komenského v Comenius-Garten nebo italská pizzerie. Zde si mimochodem můžete užít i vyhlídku na město na tzv. kulturní střeše v baru Klunkerkranich na ulici Karl-Marx-Straße 66. 

Pár set metrů od této ulice se nachází bývalá osada protestantských uprchlíků z Čech a Moravy z 18. století – Böhmisch-Rixdorf neboli Český Rixdorf. Je velkým překvapením se do uliček této části města zatoulat náhodou, protože má člověk díky malým starým domkům pocit, jako by cestoval časem i prostorem. Za návštěvu stojí i nenápadný, ale malebný a tichý park pojmenovaný podle Jana Ámose Komenského – Comenius-Garten na ulici Richardstraße.

Zatímco v tomto článku jsme putovali mezi lidmi, v tom příštím se přesuneme do minulosti.

GPS: 52°31'10.3"N 13°23'51.0"E

 

Text a foto: Ester DobiášováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Německo: Svět cestování se znovu otevírá
Publikováno: 24.7.2020
Prázdninové sny se probouzejí ze „spánku Šípkové Růženky“. Je načase objevit přírodu v srdci Evropy, tajuplné hrady a zámky, metropole plné života a dobrosrdečných lidí. Vydejte se do Německa!

250. výročí narození Ludwiga van Beethovena
Publikováno: 24.4.2020
Nesmrtelný skladatel, revolucionář, vizionář i kosmopolita z Porýní by se letos dožil 250. narozenin. Ludwig van Beethoven završil svými hudebními díly epochu vídeňské klasiky a otevřel cestu romantice.

Německo, Wuppertal – sen železničních fanoušků
Publikováno: 30.1.2020
Fotografie z německého města Wuppertal vypadají úžasně – jako oživlé ilustrace z futuristického komiksu, a to díky visuté dráze veřejné dopravy zvané Schwebebahn. Vlaky prohánějící se zavěšené nad řekou či nad ulicí v úrovni třetího patra okolních domů jezdí po této dráze už od roku 1901 a od roku 1997 se Schwebebahn zaslouženě těší i památkové ochraně.

Německo: Zimní radosti
Publikováno: 18.12.2019
Zažijte vánoční romantiku v Německu. Navštivte třeba Saské Švýcarsko nebo Šlesvicko-holštýnský Wattenmeer, kde táhnoucí se ranní mlhy vytvářejí nezapomenutelné, dokonce až pohádkové pohledy na zimní krajinu.

Německo: Procházka smutnými dějinami – Kehlsteinhaus
Publikováno: 21.11.2018
Dnes se budeme věnovat návštěvám nechvalně slavných památek. Od jezera Königssee se vydáváme do oblasti Obersalzberg, která se rozprostírá nedaleko města Berchtesgaden. Naším cílem je Kehlsteinhaus, známější pod názvem Orlí hnízdo.

Německo: Warnemünde II – za námořnickou atmosférou  
Publikováno: 29.8.2018
Letovisko Warnemünde vám nenabízí jen procházky po pláži, vodní sporty a lenošení na bílém písku na břehu Baltského moře. Vyrazte po promenádě do jeho centra a užijte si romantiku a čilý ruch staré rybářské vesnice či přístavu.

Německo: Rostock II – námořnická atmosféra starého přístavu
Publikováno: 15.8.2018
Na pobřeží Baltského moře je stále cítit námořnická atmosféra. Srdce Rostocku patří právě námořnictvu a tato romantika se ještě umocňuje při západu slunce během procházky městským přístavem.

Německo – Hanzovní město Brémy
Publikováno: 1.12.2016
Brémy a přístavní město Bremerhaven spolu tvoří samostatnou spolkovou zemi s oficiálním názvem Svobodné hanzovní město Brémy. Jde o rozlohou nejmenší a zároveň nejchudší spolkovou zemi Německa. Většina průmyslových center, která zaměstnávají i obyvatele Brém, se totiž nachází už za hranicemi Brém – ve spolkové zemi Sasko-Anhaltsko – a daně z jejich zisku tedy nejdou do brémské státní kasy. Brémští rodáci jsou ale přesto pyšní na to, že jejich město má status spolkové země a jistou míru autonomie.

Německo, Berlín – podél zdi do minulého století
Publikováno: 25.8.2016
Jedním z hlavních důvodů, proč se lidé vydávají do Berlína, je nepochybně jeho bohatá a dramatická minulost. Nemusíme mluvit hned o druhé světové válce, přestože je svým způsobem strhující procházet se ve starém nemocničním bunkru, kde můžeme okukovat zaprášené injekční stříkačky a zrezivělá lůžka, nebo navštívit bývalé sídlo americko-britské odposlouchávací základny na kopci Teufelsberg, o kterém jsme psali v minulém díle.

Německo, Berlín – město zeleně
Publikováno: 11.8.2016
Interkulturní zahrádky, nudapláž, ovce, ptačí zpěv, zrezivělé ruské kolo tajemně skřípající ve větru, travnatá plocha bývalého letiště – těmito a dalšími pozoruhodnostmi láká berlínská zeleň. Uvolněná a přátelská atmosféra je pro letní Berlín typická a je škoda těch, kteří se snaží zdolat všechny památky, muzea nebo obchody, aniž by se na chvilku prošli bosí trávou.

Německo, Berlín – od majestátního Reichstagu až po všudypřítomný streetart – VIDEO
Publikováno: 5.4.2016
Hlavní město Německa buď milujete, nebo nesnášíte. Není nic mezi tím. A vlastně to ani není tak úplně Německo. Žijí zde lidé z celého světa a díky míchání kultur je Berlín naprosto jedinečný. Plný života, umění, výborného jídla i zajímavých lidí. Už jen jako druhé největší město Evropy si vaši návštěvu určitě zaslouží.


Souvisejicí fotogalerie

Německo, Tübingen – večerní procházka městem
Vydejte se spolu s námi na procházku uličkami německého univerzitního města Tübingen. Pokochejte ...Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Rodný můj kraj

31. 10. – 31. 12. 2020
1. cena:
Kniha z vydavatelství Dajama
2. cena:
Kniha z vydavatelství CBS
3. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Pobyt pro 2 osoby na 3 dny se snídaní a wellness službami v Hotelu Jánošík**** Liptovský Mikuláš
2. cena redakce:
Dárková kazeta Vincentka
3. cena redakce:
Darčekový balíček od vydavatelství Tatrica

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

27.11.2020
Jedním z nejvýznamnějších hradů na severovýchodě Slovenska je zřícenina Zborov. V letošní turistické sezoně, poznamenané dvěma vlnami koronaviru, se stal oblíbeným náhradním výletním cílem.
25.11.2020
Klub Slovenských turistů, sdružující více než 16 000 milovníků výletů do přírody, sestavil hlavní turistické akce pro rok 2021, avšak jejich aktuálnost bude záviset na epidemiologické situaci.
23.11.2020
Slovenský vysokohorský turistický spolek zveřejnil předběžný kalendář akcí na nadcházející rok 2021. Jeho aktuálnost však bude podmíněna epidemiologickou situací.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – ÍRÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 28. 11. 2020
svátek:René
dnes:
sobota 28.11.
0 °C
zítra:
neděle 29.11.
1 °C