www.infoglobe.cz » Německo, Berlín – od majestátního Reichstagu až po všudypřítomný streetart – VIDEO

Německo, Berlín – od majestátního Reichstagu až po všudypřítomný streetart – VIDEO

Publikováno: 5.4.2016
Hlavní město Německa buď milujete, nebo nesnášíte. Není nic mezi tím. A vlastně to ani není tak úplně Německo. Žijí zde lidé z celého světa a díky míchání kultur je Berlín naprosto jedinečný. Plný života, umění, výborného jídla i zajímavých lidí. Už jen jako druhé největší město Evropy si vaši návštěvu určitě zaslouží.

Po znovusjednocení Německa se Berlín automaticky stal administrativním centrem, ekonomicky ale zůstal dlouho na periferii a s Frankfurtem či Mnichovem se dodnes nemá šanci měřit. Jenže právě díky tomu sem hlavně na přelomu tisíciletí zamířili umělci a kreativci z celého světa a začali město přetvářet (doslova) k obrazu svému. Několik let zpět je následovalo i mnoho startupů (pozn. red. – nově vznikající projekt či firma) a z Berlína se tak pomalu stává evropské Silicon Valley. Z chudých umělců se stávají vlivné osobnosti a z nenápadných startupů giganti, jako je například Delivery Hero, majitel DameJidlo.cz.

Říšský sněm

Pokud chcete v Berlíně jen chodit po památkách, bohatě vám stačí jeden nebo dva dny. Zajděte si do Říšského sněmu – Reichstagu, prohlédněte si Braniborskou bránu a Berliner Dom a vyjeďte na televizní věž. Berlín má tu smůlu, že ke konci 2. světové války z velké části lehl popelem, takže v něm například v porovnání s Prahou zůstalo naprosté minimum památek. Určitě se projděte i po slavném bulváru Unter den Linden, který vede od Braniborské brány. Najdete zde nejen mnoho módních obchodů, ale i palác korunního prince, Státní operu nebo Humboldtovu univerzitu. Oblíbeným cílem výletníků je i zámek Charlottenburg

Berliner Dom

Berliner Dom  Braninborská brána

Berlín naprosto vyniká množstvím muzeí, památníků a galerií. V těch můžete trávit dlouhé týdny a stále bude co objevovat. Naším tipem je Pergamonmuseum, jeden z obrovských komplexů na Museumsinsel (Muzejní ostrov). Muzeum je rozdělené do tří velkých částí, z nichž jedna představuje antické umění a architekturu, druhá se zaměřuje na Střední východ a třetí na islámský svět a kulturu. Nečekejte ale žádnou nudnou expozici se střepy džbánů a hroty šípů. Naopak – v muzeu stojí například celá slavná Ištařina brána nebo rekonstrukce řecké Pergamon Altar. Jejich krása, velikost a preciznost vám vyrazí dech.

Národní galerie  Národní galerie

Milovníci filmu by se určitě měli podívat do berlínského Muzea filmu, které vás provede celou historií německé kinematografie a vezme vás i do zákulisí vzniku těch nejslavnějších kousků. Ve 13 místnostech najdete přes tisíc filmů, scénáře, kostýmy, poznámky režisérů i další objekty, které se k filmům váží.

Unikátní muzeum Topographie des Terrors vás vezme do světa nacistické tajné policie a v prostorách bývalých cel gestapa vám přiblíží, jak celá obrovská mašinerietelevizní věž na Alexanderplatz strachu a násilí fungovala. Je to trochu depresivní podívaná, ale rozhodně to stojí za to. Nedaleko uvidíte i jeden z pozůstatků Berlínské zdi – zdi, která město nenadále a surově rozdělila na dvě části a svým pádem ho opět spojila.

Díky památníku holokaustu si možná uvědomíte opravdový rozsah „konečného řešení“, které znamenalo pro Židy a vlastně celý svět katastrofu. Celé náměstí je zde pokryté strukturou velkých mramorových kvádrů, což vzdáleně připomíná židovský hřbitov. Projděte se mezi nimi a nasávejte historii…

Jak už jsme ale zmínili na začátku, Berlín vyniká hlavně kulturou, designem a gastronomií. Zastavte se v jedné ze zdejších slavných kaváren, jako je například The Barn nebo Five Elephant Coffee & Cake – další tipy najdete v průvodci European Coffee Trip. Každý čtvrtek se ve čtvrti Kreuzberg v Markthalle Neun koná obrovský Street Food Thursday, kde můžete ochutnat vynikající jídla z celého světa, pro nás jeden z gastro zážitků celého Berlína. Nebo prostě vyrazte do ulic kolem Boxhagener Platz ve čtvrti Friedrichshain, kde najdete nespočet restaurací a barů, kde se míchají styly celého světa.

Markthalle Neun

Anne Frank Zentrum  Anne Frank Zentrum

Do Berlína se snadno dostanete za čtyři a půl hodiny vlakem i autobusem, případně můžete využít i krátký let z Prahy. Určitě dejte německé metropoli šanci a snažte se ji poznat i z jiného pohledu než toho klasicky turistického. Jedině tak si totiž město můžete opravdu naplno užít.

Berlín  Berlín

GPS: (letiště) 52°33'30.9"N 13°17'17.2"E

 

Text, foto a video: Matouš Vinš

Hudba: Kai EngelDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Německo: Berlín - kavárny a hipster
Publikováno: 22.12.2014
Berlín se za posledních několik let stal uměleckým centrem Evropy a místem, kde vyrostla (a stále roste) velice silná alternativní kultura. Jeho "turistickou" stránku jsem již znal, rozhodl jsem se proto podívat se i do míst, kam běžný turista nechodí. Do míst, která mají "šťávu" a kde se pořád něco zajímavého děje.

Německo, Wuppertal – sen železničních fanoušků
Publikováno: 30.1.2020
Fotografie z německého města Wuppertal vypadají úžasně – jako oživlé ilustrace z futuristického komiksu, a to díky visuté dráze veřejné dopravy zvané Schwebebahn. Vlaky prohánějící se zavěšené nad řekou či nad ulicí v úrovni třetího patra okolních domů jezdí po této dráze už od roku 1901 a od roku 1997 se Schwebebahn zaslouženě těší i památkové ochraně.

Německo, Trier – město římských památek a paláců
Publikováno: 24.3.2019
Po týdnu se opět vracíme do města Trier (Trevír). Po seznámení se s jeho historií se vydáváme za pamětihodnostmi. Naší první zastávkou je nejzachovalejší římská městská brána severně od Alp – Porta Nigra.

Německo: Königssee, kostel sv. Bartoloměje a vodopád Röthbach
Publikováno: 14.11.2018
V poznávání Bavorska budeme pokračovat i dnes. Naši cestu začneme na břehu přírodního jezera Königssee, kde nastoupíme na loď a budeme si vychutnávat plavbu po zrcadlící se hladině, kterou obklopuje národní park Berchtesgaden.

Německo: Warnemünde I – relaxujte u Baltského moře
Publikováno: 22.8.2018
Máte rádi procházky po pláži a nevadí vám ani chladnější teplota moře či vítr ve vlasech? Zamiřte spolu s námi na německé pobřeží Baltského moře – do známého turistického střediska Warnemünde – a vychutnejte si léčivé účinky moře.

Německo: Mnichov – Oktoberfest, oslava (nejen) pro milovníky piva
Publikováno: 23.4.2017
Pivo. Nápoj, který se pije po celém světě, ale není všude stejný. Také si rádi vychutnáte pořádně vychlazené pivo ve vašem oblíbeném podniku? Co kdybyste za ním šli tentokrát trochu dál než jen za roh? Ano, řeč je o největším pivním festivalu – Oktoberfestu.

Německo – Hanzovní město Brémy
Publikováno: 1.12.2016
Brémy a přístavní město Bremerhaven spolu tvoří samostatnou spolkovou zemi s oficiálním názvem Svobodné hanzovní město Brémy. Jde o rozlohou nejmenší a zároveň nejchudší spolkovou zemi Německa. Většina průmyslových center, která zaměstnávají i obyvatele Brém, se totiž nachází už za hranicemi Brém – ve spolkové zemi Sasko-Anhaltsko – a daně z jejich zisku tedy nejdou do brémské státní kasy. Brémští rodáci jsou ale přesto pyšní na to, že jejich město má status spolkové země a jistou míru autonomie.

Německo, Berlín – podél zdi do minulého století
Publikováno: 25.8.2016
Jedním z hlavních důvodů, proč se lidé vydávají do Berlína, je nepochybně jeho bohatá a dramatická minulost. Nemusíme mluvit hned o druhé světové válce, přestože je svým způsobem strhující procházet se ve starém nemocničním bunkru, kde můžeme okukovat zaprášené injekční stříkačky a zrezivělá lůžka, nebo navštívit bývalé sídlo americko-britské odposlouchávací základny na kopci Teufelsberg, o kterém jsme psali v minulém díle.

Německo, Berlín – mezi kulturami
Publikováno: 18.8.2016
Nechte se vlákat do pulzujícího Berlína, do čtvrtí Kreuzberg, Neukölln nebo Prenzlauer Berg. Velké množství turistů se shlukuje kolem Muzejního ostrova, Braniborské brány nebo televizní věže Fernsehturm ve středu Berlin-Mitte, která jde podobně jako Eiffelova věž vidět ze všech koutů města.

Německo, Berlín – město zeleně
Publikováno: 11.8.2016
Interkulturní zahrádky, nudapláž, ovce, ptačí zpěv, zrezivělé ruské kolo tajemně skřípající ve větru, travnatá plocha bývalého letiště – těmito a dalšími pozoruhodnostmi láká berlínská zeleň. Uvolněná a přátelská atmosféra je pro letní Berlín typická a je škoda těch, kteří se snaží zdolat všechny památky, muzea nebo obchody, aniž by se na chvilku prošli bosí trávou.

Německo: Léto v turistické zemi
Publikováno: 15.6.2020
Pojďte spolu s námi aktivně strávit následující letní dny v Německu, které nabízí nádherné lesy, dlouhá pobřeží, idylická jezera a množství pamětihodností.


Souvisejicí fotogalerie

Německo, Sasko – zámek Pillnitz a jeho obří kamélie
Návštěva Drážďan bývá často spojována s návštěvou bývalé rezidence saského královského rodu, a to...Souvisejicí videa

Německo, Berlín – od majestátního Reichstagu až po všudypřítomný streetart
V Berlíně žijí lidé z celého světa a díky tomu je tak jedinečný – plný umění, života, skvělého jí...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Rodný můj kraj

31. 10. – 31. 12. 2020
1. cena:
Kniha z vydavatelství Dajama
2. cena:
Kniha z vydavatelství CBS
3. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Pobyt pro 2 osoby na 3 dny se snídaní a wellness službami v Hotelu Jánošík**** Liptovský Mikuláš
2. cena redakce:
Dárková kazeta Vincentka
3. cena redakce:
Darčekový balíček od vydavatelství Tatrica

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

23.11.2020
Slovenský vysokohorský turistický spolek zveřejnil předběžný kalendář akcí na nadcházející rok 2021. Jeho aktuálnost však bude podmíněna epidemiologickou situací.
20.11.2020
Oslava divadel se letos uskutečni on-line! Nenechte si ujít skvělé umělce i úžasná představení v rámci akce Noc divadel, která se uskuteční v sobotu 21. listopadu.

18.11.2020
Žijeme v době, kdy je cestování hodně omezené, proto jsme se vám rozhodli sestavit redakční výběr cestovatelských podcastů. Alespoň na chvilku vás přenesou na blízká i vzdálená, záhadná i exotická místa.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – ÍRÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 24. 11. 2020
svátek:Emílie
dnes:
úterý 24.11.
-1 °C
zítra:
středa 25.11.
-1 °C