www.infoglobe.cz » Německo, Berlín – podél zdi do minulého století

Německo, Berlín – podél zdi do minulého století

Publikováno: 25.8.2016
Jedním z hlavních důvodů, proč se lidé vydávají do Berlína, je nepochybně jeho bohatá a dramatická minulost. Nemusíme mluvit hned o druhé světové válce, přestože je svým způsobem strhující procházet se ve starém nemocničním bunkru, kde můžeme okukovat zaprášené injekční stříkačky a zrezivělá lůžka, nebo navštívit bývalé sídlo americko-britské odposlouchávací základny na kopci Teufelsberg, o kterém jsme psali v minulém díle.

Stačí se ale podívat do roku 1963, abychom spatřili hlasatele demokracie J. F. Kennedyho, který svojí větou „Ich bin ein Berliner“ (Jsem Berlíňan) rozehřměl dav pod balkonem schönebergské radnice v západním Berlíně. Cosi z jeho osobnosti se v prostoru odráží stále. Rozdělení Německa betonovou zdí vyvolávalo nekončící odpor a touhu ji svrhnout. Nastupující generace vědí, proč se její pozůstatky musejí zachovat. Například proto, aby nebyla postavena žádná další zeď a aby ta stará byla upomenutím na ztráty, které její existence přinesla.

berlínská zeď na Niederkirchnerstraße

Berlínská zeď není pouze upomínkou, ale také atrakcí. Nejnápadnější je to na ulici Niederkirchnerstraße, kde se nachází nejspíš nejdochovanější „čistá“ část zdi, a tak zde najdeme i mnoho stánků a obchodů se suvenýry. Je to zároveň prostor, kdeberlínská zeď na Niederkirchnerstraße stálo ústředí gestapa, na jehož místě dnes najdeme muzeum Topografie teroru. Pokud však chcete získat hlubší vhled do historie berlínské zdi a zároveň s ní chcete být v kontaktu, doporučuji se projít po ulici Bernauer Straße, kde stojí kromě pozůstatků zdi i Gedenkstätte Berliner Mauer neboli památník berlínské zdi. Ten vypráví historii od jejího postavení až po její pád.

Nejsou to však jen historici a ti, kteří se historií rádi zaobírají, pro které je berlínská zeď lákavá. Podíváme-li se na East Side Gallery, vidíme kreativní výstavní plochu o délce 1,3 km s originálními malbami. Zároveň je to nejdelší dochovaná část berlínské zdi. Pochopíte tak, proč jsme předtím zdůraznili slovo čistá. V roce 1990 si zeď rozebralo přes sto německých a zahraničních umělců, kteří na ní vyobrazili náměty z její historie. Tato „galerie“ se táhne podél řeky Sprévy na ulici Mühlenstrasse – od středu města až po čtvrť Kreuzberg.

East Side Galler  East Side Gallery  East Side Gallery

Poslední zastávkou podél berlínské zdi pro nás bude pověstný Mauerpark – místo, kde zeď tvořila hranici mezi čtvrtěmi Prenzlauer Berg a Wedding. Především o víkendu je zaplaven lidmi, kteří si sem přicházejí poslechnout dobrou i špatnou hudbu, zazpívat si karaoke, pohoupat se na houpačkách, díky kterým prý kdysi bylo vidět přes zeď, což normálně nebylo možné, nebo se ponořit do jednoho z nejznámějších bleších trhů (Flohmarkt am Mauerpark), které v Berlíně najdete.

East Side Gallery   East Side Gallery   Mauerpark

Berlíně je pochopitelně mnoho dalších míst, která odkazují na život v NDR. Například ústředí státní policie, které dnes slouží jako muzeum (Stasimuseum v Lichtenbergu). O jejích praktikách byl natočen skvělý film „Das Leben der Anderen“ (česky Životy těch druhých).

Další objevování tohoto bohatého města si však užijte vy sami.

GPS: (památník berlínské zdi) 52°32'06.0"N 13°23'23.4"E

 

Text a foto: Ester DobiášováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Německo, Berlín – město zeleně
Publikováno: 11.8.2016
Interkulturní zahrádky, nudapláž, ovce, ptačí zpěv, zrezivělé ruské kolo tajemně skřípající ve větru, travnatá plocha bývalého letiště – těmito a dalšími pozoruhodnostmi láká berlínská zeleň. Uvolněná a přátelská atmosféra je pro letní Berlín typická a je škoda těch, kteří se snaží zdolat všechny památky, muzea nebo obchody, aniž by se na chvilku prošli bosí trávou.

Německo – Hanzovní město Brémy
Publikováno: 1.12.2016
Brémy a přístavní město Bremerhaven spolu tvoří samostatnou spolkovou zemi s oficiálním názvem Svobodné hanzovní město Brémy. Jde o rozlohou nejmenší a zároveň nejchudší spolkovou zemi Německa. Většina průmyslových center, která zaměstnávají i obyvatele Brém, se totiž nachází už za hranicemi Brém – ve spolkové zemi Sasko-Anhaltsko – a daně z jejich zisku tedy nejdou do brémské státní kasy. Brémští rodáci jsou ale přesto pyšní na to, že jejich město má status spolkové země a jistou míru autonomie.

Německo, Berlín – mezi kulturami
Publikováno: 18.8.2016
Nechte se vlákat do pulzujícího Berlína, do čtvrtí Kreuzberg, Neukölln nebo Prenzlauer Berg. Velké množství turistů se shlukuje kolem Muzejního ostrova, Braniborské brány nebo televizní věže Fernsehturm ve středu Berlin-Mitte, která jde podobně jako Eiffelova věž vidět ze všech koutů města.

Německo, Berlín – od majestátního Reichstagu až po všudypřítomný streetart – VIDEO
Publikováno: 5.4.2016
Hlavní město Německa buď milujete, nebo nesnášíte. Není nic mezi tím. A vlastně to ani není tak úplně Německo. Žijí zde lidé z celého světa a díky míchání kultur je Berlín naprosto jedinečný. Plný života, umění, výborného jídla i zajímavých lidí. Už jen jako druhé největší město Evropy si vaši návštěvu určitě zaslouží.

Německo, Braniborsko: Benátská romantika a buddhistický klid na řece Sprévě
Publikováno: 7.9.2015
Chcete proplouvat říčními toky na gondole, sledovat lužickou přírodu, potkat hasičskou a pošťáckou pramičku, ochutnat spreewaldské okurky a palačinky s jablkovým pyré? Tak navštivte lužickosrbský Spreewald (Sprévský les).


Souvisejicí fotogalerieSouvisejicí videa

Německo, Berlín – od majestátního Reichstagu až po všudypřítomný streetart
V Berlíně žijí lidé z celého světa a díky tomu je tak jedinečný – plný umění, života, skvělého jí...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Příroda – mezi snem a skutečností

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety lanovkou z nabídky cestovatelských knih Knižního klubu + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena:
Kniha tipů na výlety Nejkrásnější výlety lodí + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
1. cena redakce:
Prodloužený víkend pro dva s polopenzí v Hotelu Aktiv*** na Lipně! + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena redakce:
Centrum digitálních služeb MINO zhotoví výherci kalendář formátu A3 z vlastních fotografií + bonus: voucher na 10 fotografií ve formátu A4!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

16.12.2019
Před pár dny se podařilo Slovensku na 14. zasedání Mezivládního výboru na ochranu nehmotného kulturního dědictví UNESCO zapsat drátenictví do seznamu světového dědictví.
15.12.2019
Letos již po třicáté zavítá na Slovensko Betlémské světlo. Plamínek ze samotného Betléma byl včera převzat z rakouského města Linz a dnes bude slovenskými skauty předán polským kolegům.
14.12.2019
Moravskoslezský kraj zahájil zimní sezonu. Stejně jako v předchozích letech podpoří úpravu lyžařských a běžeckých tratí v Beskydech a Jeseníkách. Letos navíc pořídil na Pustevny rolbu a na Gruň sněhovou frézu.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – ANDORRA a VATIKÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 16. 12. 2019
svátek:Albína
dnes:
pondělí 16.12.
4 °C
zítra:
úterý 17.12.
3 °C