www.infoglobe.cz » Německo: Drážďany, baroko z labského pískovce

Německo: Drážďany, baroko z labského pískovce

Publikováno: 20.6.2019
Nejoblíbenější jsou Drážďany o adventu, kdy sem jezdíme na proslulé trhy a také na nákupy do Primarku. Byla by ale škoda neprohlédnout si také historické centrum města, je to krásná a povznášející procházka, která bude nakonec určitě delší, než si naplánujete. Na mnoha místech se totiž nebudete moci vynadívat.

Frauenkirche, symbol města

Frauenkirche je barokní luteránský kostel na náměstí Neumarkt. Centrální čtvercová stavba pod mohutnou kamennou kopulí vznikla v letech 1723–46, o 200 let později měla ale fatální smůlu. V únoru 1945 se Spojenci rozhodli zničit Drážďany coby významný železniční uzel a celé město vybombardovali. Akce měla velmi ničivé následky, především při ní zemřelo téměř 25 tisíc lidí. Všechny významné budovy dostaly zásah a po bombardování vypukl nepředstavitelný, tři dny trvající požár. (Ironií osudu byla železnice mimo provoz pouhých pár dnů.) Nicméně kostel Frauenkirche se proměnil v hromadu suti a zůstal jí až do roku 1990. Až poté byl vystavěn znovu, byla obnovena i vnitřní výzdoba, a to vše pouze podle obrazových dokumentů, neboť plány se nedochovaly. 60 let po válce, roku 2005, byl kostel znovu vysvěcen.

Neumarkt a Frauenkirche

Rozsah poškození stavby zůstal na fasádě patrný. Tmavé kvádry jsou ty původní, všechno světlé je nové zdivo současné obnovy.

Frauenkirche můžete navštívit a po zaplacení 8 eur je možné vystoupat až do vyhlídky v lucerně nad kopulí, odkud uvidíte Drážďany z výšky 67 metrů.

Frauenkirche

Zwinger

Na opačné straně centra (cca 1 km) stojí barokní areál Zwingeru. Jde o rozlehlý dvůr uzavřený pavilony, arkádami a budovou Sempergalerie. V té jsou sbírky starých mistrů, v pavilonech pak Muzeum porcelánu a Matematicko-fyzikální salon, sbírka historických technických přístrojů. Do expozic se platí vstupné, jinak si ovšem můžete Zwinger projít volně jak nádvořím, tak po arkádách. Kdo má rád barokní andělíčky, ten tu bude v sedmém nebi. Takové množství sochařské výzdoby na jednom místě se opravdu nevidí. Nebylo to tak ale odjakživa. Areál byl zamýšlen jako nádvoří k zámku, s jehož stavbou se však nakonec ani nezačalo. Stavba byla nápadem polského krále a saského kurfiřta Augusta II. Silného, který se jako mnoho jiných zhlížel v nedostižně marnotratném stylu Ludvíka XIV. Základní kámen byl položen za dohledu stavitele M. D. Pöppelmanna roku 1711. Do kurfiřtovy smrti v roce 1733 se stihlo postavit nádvoří, které zůstalo ze severu otevřené, tam měl stát zámek. Poté stavba chátrala až do poloviny 19. století, kdy byla proluka uzavřena budovou Sempergalerie. Na údržbu barokního areálu nebyly téměř nikdy prostředky, až po ničivém konci 2. světové války bylo rozhodnuto o jeho obnově.

Zwinger

Strávíte-li v Zwingeru dost času, určitě uslyšíte hrát porcelánovou hodinovou zvonkohru na vstupním pavilonu. Hezky dokresluje atmosféru.

korunní brána ve Zwingeru   ve Zwingeru je nač se dívat

Procházka centrem

Centrum se dá obejít po promenádě na nábřeží. Z náměstí před Hofkirche se dostanete až do tzv. Brühlovy zahrady po zbytcích městských hradeb. Cestou uvidíte velkolepé budovy Akademie umění a Albertina, kde jsou sbírky moderního umění. Další obdivovanou památkou je Fürstenzug, keramický obraz zdobící 101 metrů dlouhou zeď znázorňuje příslušníky vládnoucího rodu Wettinů v uniformách a na koních. Rezidenční zámek se nejlépe fotografuje z ochozu Zwingeru, ale neváhejte jít i dovnitř. Jsou zde umístěny sbírky umění tak, jak je nashromáždil August Silný.

rezidenční zámek

V drážďanských městských muzeích jsou k dispozici audioguidy s češtinou, nebudete tedy ochuzeni o výklad ani pokud nerozumíte dobře německy či anglicky.

101 m dlouhý keramický obraz   v drážďanských ulicích

GPS: 51°03'12.0"N 13°43'60.0"E

Text a foto: Radka SnížkováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Německo: Cestovatelská revoluce v podobě 9 eurového lístku
Publikováno: 1.6.2022
Odedneška až do konce srpna 2022 se bude po celé Německé spolkové republice uskutečňovat největší experiment ve veřejné dopravě v celosvětovém měřítku. Domáci obyvatelé, jakož i zahraniční turisté si budou moci zakoupit speciální měsíční cestovní lístek za 9 eur!

Německo – aktivní víkend u Lužických jezer
Publikováno: 10.8.2020
Skvělým způsobem, jak strávit slunečný letní víkend, je výlet k Lužickým jezerům (Lausitzer Seenland), která se nacházejí v Německu, přibližně dvě hodiny jízdy autem z Prahy.

Německo, Pirna – vstupní brána do Saského Švýcarska – VIDEO
Publikováno: 4.6.2019
Po cestě z Děčína do Drážďan určitě neminete zhruba 40tisícové město Pirna, které slouží nejen jako ideální vstupní brána do Saského Švýcarska, ale díky krásnému historickému centru je sama o sobě oblíbenou výletní destinací.

ČR, Ústí nad Labem – Střekov: symbol města - VIDEO
Publikováno: 18.3.2014
Vysoko na kopci nad Labem, jen krátce před tím, než nejdelší českou řeku začnou lidé nazývat po německy Elbe, stojí ozdoba průmyslového města Ústí nad Labem – hrad Střekov.

Německo, Pfaffenstein – unikátní stolová hora v Saském Švýcarsku – VIDEO
Publikováno: 11.6.2019
Na území Českosaského Švýcarska najdete stolových hor několik. Pfaffenstein patří hlavně kvůli výhledům a ikonické skalní věži Barbarine k těm nejnavštěvovanějším. Pojďme si nyní nahoru vyšlápnout společně.

Německo, Saské Švýcarsko – Häntzschelstiege, ferrata pro začátečníky
Publikováno: 5.10.2015
Kovový zvuk karabin, železný žebřík, kramle, ostré hrany skály a nezapomenutelný výhled na krajinu údolí Labe.

Německo, Saské Švýcarsko – Pfaffenstein a Barbarine
Publikováno: 23.11.2015
Krása skal tkví v jejich šedivosti, rozmanitosti, jedinečnosti a v jejich tichém zasazení v přírodě. Kámen je neživý, ale skála dýchá a tepe stejně jako vaše srdce, když se ocitnete na jejím vrcholu. Vydáváme se na trek k hoře Pfaffenstein a skalní věži Barbarine, které leží na jedné z nejkrásnějších cest Saského Švýcarska.

Německo, Saské Švýcarsko – trek na nejvyšší horu a okolí
Publikováno: 16.11.2015
Hned za branou Děčína se otevírá kolébka skalních tváří Saského Švýcarska. To získalo své jméno díky dvěma švýcarským mladíkům, kteří studovali v Drážďanech, a nedaleké přírodní prostředí jim připomínalo domov.

Německo, Saské Švýcarsko: Světoznámá pevnost Königstein
Publikováno: 19.8.2017
Famózní skalní komplex, labské esíčko, nedobytná sláva, outdoorová lákadla, výstava fotografií, cestovatelské přednášky, poučné a cestovatelské hry pro děti.

Německo, Sasko – Jeptiška v Žitavských horách
Publikováno: 14.9.2015
Hledáte ferratu, kde si můžete vyzkoušet všechny možné nástrahy? Na česko-německých hranicích je skála zvaná Jeptiška, která je obehnaná lanem, kramlemi, stupy, žebříky, můstkem, převisy, propastmi i soutěskami.

Německo: Fascinující Sasko
Publikováno: 5.3.2012
Sasko je území s bohatou historií, s překrásnými městy, drahocennými sbírkami v muzeích, či proslulými kulturními podniky. Kulturní bohatství Svobodného státu Sasko, jednoho ze 16 spolkových zemí Německa, nese status jedničky v oblasti cestovního ruchu.

Německo: Fascinující Sasko II.
Publikováno: 26.3.2012
V prvním článku o Svobodném státě Sasko jsme si představili krásné a historií fascinující města Drážďany, Lipsko a Pirnu. Pokračovat budeme i v dnešní části, kde si představíme sice menší, ale o to krásnější města či městečka tohoto turisty vyhledávaného příhraničního regionu plného úchvatné přírody, dobrosrdečných a pohostinných lidí, nebo znamenité gastronomie.


Souvisejicí fotogalerie

Německo, Sasko – zámek Pillnitz a jeho obří kamélie
Návštěva Drážďan bývá často spojována s návštěvou bývalé rezidence saského královského rodu, a to...

Německo - Sasko, Drážďany: staronové město
Drážďany jsou poslední dobou Čechy stále častěji vyhledávanou destinací. Druhé největší město Sas...


Souvisejicí videa

Německo: Bastei – ikonický skalní most nad kaňonem Labe
Nedaleko našich hranic směrem na Drážďany najdete jednu z nejikoničtějšíh skalních scenerií v Evr...

Německo, Pirna – vstupní brána do Saského Švýcarska
Pirna je takovou vstupní branou do Saského Švýcarska a sama o sobě je skvělou výletní destinací. ...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Ahoj léto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Roční elektronické předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Dárková kazeta s produkty Vincentka
3. cena:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Kolekce knih z edice Výlety s dětmi od vydavatelství Dajama
2. cena redakce:
Fotokniha a turistická mapa od vydavatelství CBS
3. cena redakce:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

5.7.2022
Kyjevská oblast byla jednou z prvních zasažených území, kde pocítili místní obyvatelé ruskou vojenskou agresi. Její ničivé důsledky si nyní můžete prohlédnout virtuálně, a to prostřednictvím online muzea.
2.7.2022
Vydejte se na výlet a poznejte tajemství slovenské přírody s novou aplikací Lesmír, která simuluje skutečného průvodce. Naviguje vás po trase vybrané „lesmírné“ stezky.  
29.6.2022
Evropská environmentální agentura sestavila žebříček nejkvalitnějších vod na koupání v rámci Evropské unie. Dobrou zprávou je, že až 85% evropských měst má vodu na koupání v excelentní kvalitě. Jak obstály jednotlivé krajiny resp. lokality, se dozvíte v následujících řádcích.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 6. 7. 2022
svátek:Státní svátek - Mistr Jan Hus
dnes:
středa 6.7.
16 °C
zítra:
čtvrtek 7.7.
17 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X