www.infoglobe.cz » Německo, Pirna – vstupní brána do Saského Švýcarska – VIDEO
Německo, Pirna – vstupní brána do Saského Švýcarska – VIDEO
Publikováno: 4.6.2019
Po cestě z Děčína do Drážďan určitě neminete zhruba 40tisícové město Pirna, které slouží nejen jako ideální vstupní brána do Saského Švýcarska, ale díky krásnému historickému centru je sama o sobě oblíbenou výletní destinací.
Historie města sahá až do pravěku, od 6. století tu pak sídlili Slované. Část středověku dokonce Pirna patřila k zemím Koruny české. Město si kvůli poloze na jedné z nejdůležitějších obchodních stezek v Evropě zažilo mnoho krušných časů, dlouhou dobu sloužilo jako rozlehlá pevnost. Spoustu zajímavých informací z historie se dozvíte z informačních materiálů v jeho ulicích.
Mezi nejvýznamnější památky patří barokní kostel Panny Marie, renesanční radnice s barokní věží, hrad a zámek Sonnestein, kostel sv. Jindřicha a promenáda kolem Labe. V ulicích historického centra pak uvidíte spoustu krásných historických domů, které se za posledních 30 let podařilo téměř všechny opravit a vrátit do nich život.
Kostel Panny Marie postavili v první polovině 16. století a naštěstí se mu podařilo přečkat všechna válečná úskalí a boje o město celkem bez úhony. Typická je pro něj mohutná kamenná věž a uvnitř pak bohatá síťová klenba.
Kostel sv. Jindřicha už takové štěstí neměl. Vznikl jako součást zdejšího dominikánského kláštera a po luteránské reformaci byl spolu s klášterem zrušen, aby následně dlouhou dobu fungoval jako skladiště. Ve 20. století se ho ale naštěstí povedlo postupně obnovit a dnes už opět slouží svému účelu.
I zámek Sonnenstein zaujme hlavně svou historií. Díky strategické poloze na skále nad Labem dlouho sloužil jako pevnost a střežil obchodní stezku z Českých zemí do Saska. O oficiální status pevnosti přišel v roce 1746. V roce 1811 pak proběhla proměna zámku na první Německý léčebný ústav pro duševně choré. Za druhé světové války tu bohužel přišlo o život okolo 14 tisíc lidí, převážně právě psychicky nemocných. Tuto krutou část historie dnes v části zámku připomíná muzeum.
Z Pirny můžete dál zamířit buď po proudu Labe do Drážďan, nebo na druhou stranu do Saského Švýcarska. Nedaleko vás čeká skalní pevnost Königstein, stolové hory jako například Pfaffenstein a samozřejmě světově proslulý skalní most Bastei.
V druhé polovině 19. století vládl Bavorsku král Ludvík II., po němž našim sousedům na ostrově Chiemsee zůstal nedokončený zámek projektovaný jako kopie francouzského Versailles. Vůbec nevadí, že jde jen o torzo původních plánů. Dokonalé spojení krásné přírodní lokality, opulentního zámku a zahrad se vzrušujícím příběhem excentrického panovníka přitahuje právem pozornost.
Skvělým způsobem, jak strávit slunečný letní víkend, je výlet k Lužickým jezerům (Lausitzer Seenland), která se nacházejí v Německu, přibližně dvě hodiny jízdy autem z Prahy.
Dnes navštívíme třetí největší spolkovou zemi na jihozápadě Německa, a to Bádensko-Württembersko. Hlavním městem je sice Stuttgart, ale naším cílem bude univerzitní město Tübingen, rozprostírající se v okolí řeky Neckar.
Jen několik desítek minut jízdy od naší hranice směrem na Drážďany navštivte jednu z nejikoničtějších skalních scenerií v Evropě. Čekají vás nádherné výhledy na kaňon Labe, unikátní pískovcový most i zřícenina středověkého hradu.
Nejoblíbenější jsou Drážďany o adventu, kdy sem jezdíme na proslulé trhy a také na nákupy do Primarku. Byla by ale škoda neprohlédnout si také historické centrum města, je to krásná a povznášející procházka, která bude nakonec určitě delší, než si naplánujete. Na mnoha místech se totiž nebudete moci vynadívat.
Krása skal tkví v jejich šedivosti, rozmanitosti, jedinečnosti a v jejich tichém zasazení v přírodě. Kámen je neživý, ale skála dýchá a tepe stejně jako vaše srdce, když se ocitnete na jejím vrcholu. Vydáváme se na trek k hoře Pfaffenstein a skalní věži Barbarine, které leží na jedné z nejkrásnějších cest Saského Švýcarska.
Hned za branou Děčína se otevírá kolébka skalních tváří Saského Švýcarska. To získalo své jméno díky dvěma švýcarským mladíkům, kteří studovali v Drážďanech, a nedaleké přírodní prostředí jim připomínalo domov.
Famózní skalní komplex, labské esíčko, nedobytná sláva, outdoorová lákadla, výstava fotografií, cestovatelské přednášky, poučné a cestovatelské hry pro děti.
Hledáte ferratu, kde si můžete vyzkoušet všechny možné nástrahy? Na česko-německých hranicích je skála zvaná Jeptiška, která je obehnaná lanem, kramlemi, stupy, žebříky, můstkem, převisy, propastmi i soutěskami.
V prvním článku o Svobodném státě Sasko jsme si představili krásné a historií fascinující města Drážďany, Lipsko a Pirnu. Pokračovat budeme i v dnešní části, kde si představíme sice menší, ale o to krásnější města či městečka tohoto turisty vyhledávaného příhraničního regionu plného úchvatné přírody, dobrosrdečných a pohostinných lidí, nebo znamenité gastronomie.
Ve třetím díle našeho seriálu o fascinujícím Sasku si představíme městečko Zwickau, známé hudebním skladatelem Robertem Schumannem, zavedeme vás do města horníků Annaberg – Buchholz nebo se vás pokusíme zlákat na návštěvu města "polodrahokamů a stříbra" do Freibergu.
V poslední části našeho seriálu o fascinující historii a přírodě země zvané Sasko, vám představíme město významného představitele osvícenství Lessinga, zastavíme se ve městě věží v Budyšíne a své cestování ukončíme ve městě postních pláten, Žitave.
Sasko je území s bohatou historií, s překrásnými městy, drahocennými sbírkami v muzeích, či proslulými kulturními podniky. Kulturní bohatství Svobodného státu Sasko, jednoho ze 16 spolkových zemí Německa, nese status jedničky v oblasti cestovního ruchu.
Vydejte se na výlet a poznejte tajemství slovenské přírody s novou aplikací Lesmír, která simuluje skutečného průvodce. Naviguje vás po trase vybrané „lesmírné“ stezky.
Evropská environmentální agentura sestavila žebříček nejkvalitnějších vod na koupání v rámci Evropské unie. Dobrou zprávou je, že až 85% evropských měst má vodu na koupání v excelentní kvalitě. Jak obstály jednotlivé krajiny resp. lokality, se dozvíte v následujících řádcích.
Aktuální ročník festivalu Hudební léto nabídne 10 nezapomenutelných koncertů a uměleckých vystoupení z různých hudebních žánrů. Příznivci kvalitní hudby se opět můžou těšit na bohaté kulturní léto v lázeňském městě Trenčianské Teplice.