www.infoglobe.cz » Německo: Procházka smutnými dějinami – Kehlsteinhaus

Německo: Procházka smutnými dějinami – Kehlsteinhaus

Publikováno: 21.11.2018
Dnes se budeme věnovat návštěvám nechvalně slavných památek. Od jezera Königssee se vydáváme do oblasti Obersalzberg, která se rozprostírá nedaleko města Berchtesgaden. Naším cílem je Kehlsteinhaus, známější pod názvem Orlí hnízdo.

Budova z dob třetí říše na vrcholu Kehlsteinu (1881 m n. m.) byla vybudována jako horská chata výlučně pro členy nacistické strany. Sloužila pro jejich vládní i společenská setkání. Kehlsteinhaus navštěvoval i samotný Adolf Hitler, a to i když měl strach z výšek. S poměrně drahou výstavbou se začalo v roce 1937 a kromě hlavní budovy bylo vybudováno i pět tunelů a strmá přístupová cesta.

cesta ke Kehlsteinhausu

V současnosti budova slouží jako vyhledávané sezonní turistické místo, které kromě  historie a úchvatných pohledů na krajinu nabízí i gastronomické speciality či pivní ochutnávku. Cesta na vrchol vede ze spodního parkoviště k tunelu, kde se nachází pěkně zdobený výtah, který vás vyveze přímo na recepci pohostinství. Překonáte přitom 124 výškových metrů. Mezi interiérové ​​pozoruhodnosti Orlího hnízda patří červený mramorový krb od italského diktátora Benita Mussoliniho, nábytek od slavného maďarského architekta Paula Lászla, vytápěná podlaha či plně elektrifikovaná kuchyň.

Kehlsteinhaus

Kehlsteinhaus (okolí)   Kehlsteinhaus (interiér)

Ke Kehlsteinhausu se také můžete dostat strmou, 6 a půl kilometru dlouhou cestou. Pěšky vám výstup potrvá necelé dvě hodinky, během léta doporučujeme využít autobusovou linku se speciálně upravenými vozidly. Kromě samotné budovy můžete obdivovat i panoramatický pohled na Berchtesgadenské Alpy, při dobré viditelnosti uvidíte dokonce jezero Königssee nebo město Salzburg. Vedou tudy i turistické či spíše horolezecké stezky a za zmínku stojí i malá botanická zahrada s různými alpskými rostlinami.

Kehlsteinhaus

Kehlsteinhaus   Kehlsteinhaus (okolí)

Z dějin víme, že budova Kehlsteinhaus měla být cílem bombardování, nakonec však k její destrukci nedošlo. Namísto zničení ji tehdejší spojenci využili jako velitelské sídlo a později byla stavba předána Bavorsku. Zmínky o nacistické minulosti zde byly zminimalizované, neboť jsou tu neustálé obavy z návštěv neonacistických sympatizantů. Neformální prohlídky si lze zarezervovat prostřednictvím oficiálních stránek. Pokud byste měli zájem o smutnou část nejen evropské historie, doporučujeme navštívit Dokumentační centrum v obci Obersalzberg.

Kehlsteinhaus

Postupně se přesouváme k další známé stavbě v Obersalzbergských Alpách, která byla domovem nacistického vůdce – Adolfa Hitlera – k Berghofu. Tato mnohokrát přestavěná a rozšířená budova byla jeho prázdninovým sídlem (rezidencí) více než deset let. V současnosti je z ní už jen ruina, ale i tak se za poznáním její historie se vydáme. A to už za týden.

Berghof

GPS:  47°36'41.5"N 13°02'30.9"E

Text: Oskár Mažgút

Foto: Mária Ondrejková

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (1)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Německo, Berlín – mezi kulturami
Publikováno: 18.8.2016
Nechte se vlákat do pulzujícího Berlína, do čtvrtí Kreuzberg, Neukölln nebo Prenzlauer Berg. Velké množství turistů se shlukuje kolem Muzejního ostrova, Braniborské brány nebo televizní věže Fernsehturm ve středu Berlin-Mitte, která jde podobně jako Eiffelova věž vidět ze všech koutů města.

Německo, Erfurt: Rande v srdci Durynska
Publikováno: 24.10.2012
Spolková země Durynsko, plná honosných hradů, zámků, starobylých klášterů a kostelů, leží uprostřed Německa. Durynská města lákají svou atmosférou v úzkých uličkách i na otevřených náměstích, kde lze na každém kroku narazit na stánek s místními specialitami, jakou je například pečená klobása Thüringer Bratwurst.

Německo, Europa-Park – zábava na evropský způsob I
Publikováno: 10.6.2016
Dnes se opět podíváme do zajímavého zábavního parku. Tentokrát ale opustíme Spojené státy, abychom se přes velkou louži přesunuli zpět na půdu „starého kontinentu“.

Německo: Eichstätt - historické město na řece Altmühl
Publikováno: 30.10.2013
Eichstätt je historické město na řece Altmühl přibližně ve středu Bavorska. Obklopují ho kopce přírodního parku Altmühltal a vládne tam naprostý klid a pohodová atmosféra. Možná to bude tím, že je jakoby odříznuté od okolního světa. Leží totiž mimo hlavní železniční tratě, z rychlíku musíte vystoupit na zastávce uprostřed ničeho a do města se dovézt "osobákem".

Německo: Fascinující Sasko
Publikováno: 5.3.2012
Sasko je území s bohatou historií, s překrásnými městy, drahocennými sbírkami v muzeích, či proslulými kulturními podniky. Kulturní bohatství Svobodného státu Sasko, jednoho ze 16 spolkových zemí Německa, nese status jedničky v oblasti cestovního ruchu.

Německo: Günzburg – Legoland
Publikováno: 19.1.2014
LEGOLAND Günzburg se nachází v Německu, a to mezi Mnichovem a Stuttgartem. Rozkládá se na ploše 17,6 hektarů. Z Prahy je to asi 470 km a cesta trvá asi 4–5 hodin (celá po dálnici).

Německo: Mnichov – Oktoberfest, oslava (nejen) pro milovníky piva
Publikováno: 23.4.2017
Pivo. Nápoj, který se pije po celém světě, ale není všude stejný. Také si rádi vychutnáte pořádně vychlazené pivo ve vašem oblíbeném podniku? Co kdybyste za ním šli tentokrát trochu dál než jen za roh? Ano, řeč je o největším pivním festivalu – Oktoberfestu.

Německo: Ramsau, Berchtesgaden a solný důl
Publikováno: 7.11.2018
Tentokrát budeme poznávat jihovýchod Německa, přesněji Bavorsko. Navštívíme pozoruhodná městečka, přírodní památky i turistické atrakce. Tak se pohodlně posaďte a začtěte se do následujících řádků.

Německo: Řezno - výlet do středověku
Publikováno: 31.1.2014
Toto 150tisícové město se nachází v nedaleké německé spolkové zemi Bavorsko. Z Prahy se do Řezna známého také jako Regensburg dostanete během přibližně dvou hodin jízdy autem.

Německo: Rostock I – historické hanzovní město
Publikováno: 8.8.2018
Příjemnou procházku po pobřežní promenádě a nádech historie nemusíte hledat jen v oblasti Středomoří. Pokud vám vyhovuje mírnější podnebí, vydejte se k Baltskému moři. Jednou z možností je město Rostock, po jehož historické části se dnes projdeme.

Německo: Warnemünde I – relaxujte u Baltského moře
Publikováno: 22.8.2018
Máte rádi procházky po pláži a nevadí vám ani chladnější teplota moře či vítr ve vlasech? Zamiřte spolu s námi na německé pobřeží Baltského moře – do známého turistického střediska Warnemünde – a vychutnejte si léčivé účinky moře.


Souvisejicí fotogalerie

Německo: Bavorsko – země jezer, majestátních hor a památek
Na jihovýchodě Německa se rozprostírá územně největší stát spolkové země – Bavorsko. Návštěvníkům...

Německo: pobřeží Baltského moře
Prostřednictvím následujících fotografií vás zavedeme na severovýchod Německa, k pobřeží Baltskéh...

Německo, Saské Švýcarsko – skalní ráj
Národní park Saské Švýcarsko navazuje na ten náš – České Švýcarsko, nemusíte se tedy vydávat nika...

Německo: Zoo Norimberk
Zoologická zahrada v Norimberku přitahuje především svým delfináriem a hlavně venkovním otevřeným...

Německo: Mnichov - světová výstava minerálů ...
Poslední říjnový víkend se konala v německém Mnichově největší komplexní výstava minerálů, zkamen...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Daleké kraje

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
Kniha Vltavské vyhlídky z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Výlety podél Sázavy z Knižního klubu
1. cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold***
2. cena redakce:
50% sleva na nákup jízdenek kamkoli po Evropě se společností FlixBus

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

16.6.2019
Poznejte krásy a zajímavosti Malých Karpat. Využít můžete turistický autobus Malokarpatský expres, který jede každou sobotu, neděli a během státních svátků na trase Bratislava–Budmerice přes Svatý Jur, Pezinok, Modru, Zochovu chatu a Červený Kameň.

15.6.2019
Letošní sezonu se mohou turisté vydat do 16 míst chráněné přírody s nově vydaným návštěvnickým pasem. Odměnu získá každý, kdo navštíví nejméně 5 z návštěvnických středisek národních parků či Domů přírody chráněných krajinných oblastí.
14.6.2019
Slovensko bude od 20. do 23. června hostit další významnou světovou akci. Vůbec poprvé v historii Bratislavy zde bude probíhat mistrovství světa v karate.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – NOVÁ KALEDONIE, PAPUA-NOVÁ GUINEA, TASMÁNIE A ŠALAMOUNOVY OSTROVY:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 16. 6. 2019
svátek:Zbyněk