www.infoglobe.cz » Německo: romantická zřícenina hradu a kláštera Oybin

Německo: romantická zřícenina hradu a kláštera Oybin

Publikováno: 6.9.2018
Máte-li chuť podniknout výlet za českými architektonickými skvosty do zahraničí, nemusíte jezdit nijak daleko. Jen 1,7 km od českých hranic se v německém Sasku nachází romantické místečko, které je s naší republikou historicky spjato.

Naším dnešním turistickým cílem jsou Žitavské hory – zřícenina českého královského hradu a kláštera Oybin. Tento hradní komplex byl vybudován na stejnojmenném pískovcovém masivu a společně se zříceninou je dominantou městečka Kurort Oybin, které leží 8 km jihozápadně od Žitavy.

Oybin z přístupové cesty

Od roku 1891 mohou z Žitavy do Oybina přijíždět návštěvníci úzkokolejným vláčkem s rozchodem kolejí 750 mm. Úzkokolejné vlaky jsou každý den taženy parními lokomotivami a dovezou vás na nádraží do centra malebného městečka. Nejjednodušší je však samozřejmě doprava autem a cesta buď po dálnici do Chrastavy, či skrz CHKO Lužické hory. Parkovací kapacita centrálního parkoviště se jeví dostačující a parkovné zde stojí 3 eura na 6 hodin. Východně od parkoviště se nachází rekreační oblast se stolky a lavicemi, kde si můžete na chvíli odpočinout a nasvačit se. To už jste pár metrů od ulice Hauptstraβe. Ta vede k hradní bráně, ze které podle ukazatelů odbočíte vzhůru po schodech kolem kostela.

kasa   sklep s valenými klenbami

Vstupní brána, kasa a záchody jsou na jihu komplexu. V sezoně je otevřeno od 9.00 do 18.00 a vstupné je pro dospělé 6 eur, děti do 16 let 2 a půl eura a rodinná vstupenka stojí 15 eur. Vstupenku máme a můžeme tak projít turniketem ke třetí hradní bráně a říct si něco o historii.

Hrad byl původně velmi jednoduše opevněn. Z tohoto opevnění byla počátkem 14. století vybudována obranyschopná pevnost. V polovině 14. století zde nechal německý císař Karel IV. postavit Císařský dům a daroval řádu celestinů klášter, který byl vystavěn v roce 1384 ve spolupráci s proslulou pražskou stavební hutí Petra Parléře. V době reformace byl život v klášteře v polovině 16. století ukončen. Od té doby hrad chátral a příroda se činila. Na přelomu 18. a 19. století stavbu objevili malíři romantismu, kteří ji také dále proslavili. Od té doby se pro udržení a rekonstrukci tohoto místa udělalo mnoho.

pohled na klášterní kostel od dvora   pohled na vrchní část klášterního kostela

klášterní kostel

Skrz třetí hradní bránu se dostanete na hradní dvůr, ze kterého je vpravo krásný výhled na hostinec a horský hřbitov. Po obvodu dvora se nachází pozůstatky již zmíněného Císařského domu, dále kamenná pec, ze které bylo vedeno tehdejší podlahové topení, úřední budova a obytná věž, ve která se v dnešní době nachází expozice Habsburkové a klášter Oybin. Další stálou expozicí je Pece a topení hradu Oybin.

expozice uvnitř hradu

hradní hřbitov   pohled na hrad ze hřbitova

Nejhezčí částí zříceniny je bezpochyby klášterní kostel, jehož jižní stěna je ze 2/3 (cca 25 m) vytesaná ve skále. Kostelní věž nyní slouží jako rozhledna – na vrchní plošinu vede velmi úzké obousměrné schodiště. Ke kostelu na severu přiléhá kaple sv. Václava, pod kterou se nachází pokladnice, kde byly uloženy části pokladu pražské katedrály během husitských válek. Severně od kláštera se nachází zachovalá márnice, velmi fotogenické okno do knihovny a křížová chodba, kterou se dostanete do dalších částí prohlídky – ke hřbitovu, hostinci a více do přírody, kde vedou krátké stezky na tzv. severní a jižní plošinu.

okno do knihovny

GPS: 50°50'38.8"N 14°44'29.0"E

Text: Martina Kefurtová

Foto: Martina Kefurtová, Radka SnížkováDiskuze u článku (0)

Název: *
Obsah: *
Nick: *
E-mail:
Kontrolní číslo: *
* Povinná položka

Souvisejicí články

Německo, Sasko – Jeptiška v Žitavských horách
Publikováno: 14.9.2015
Hledáte ferratu, kde si můžete vyzkoušet všechny možné nástrahy? Na česko-německých hranicích je skála zvaná Jeptiška, která je obehnaná lanem, kramlemi, stupy, žebříky, můstkem, převisy, propastmi i soutěskami.

Německo: Fascinující Sasko
Publikováno: 5.3.2012
Sasko je území s bohatou historií, s překrásnými městy, drahocennými sbírkami v muzeích, či proslulými kulturními podniky. Kulturní bohatství Svobodného státu Sasko, jednoho ze 16 spolkových zemí Německa, nese status jedničky v oblasti cestovního ruchu.

Německo: Fascinující Sasko II.
Publikováno: 26.3.2012
V prvním článku o Svobodném státě Sasko jsme si představili krásné a historií fascinující města Drážďany, Lipsko a Pirnu. Pokračovat budeme i v dnešní části, kde si představíme sice menší, ale o to krásnější města či městečka tohoto turisty vyhledávaného příhraničního regionu plného úchvatné přírody, dobrosrdečných a pohostinných lidí, nebo znamenité gastronomie.

Německo: Fascinující Sasko III.
Publikováno: 23.4.2012
Ve třetím díle našeho seriálu o fascinujícím Sasku si představíme městečko Zwickau, známé hudebním skladatelem Robertem Schumannem, zavedeme vás do města horníků Annaberg – Buchholz nebo se vás pokusíme zlákat na návštěvu města "polodrahokamů a stříbra" do Freibergu.

Německo: Fascinující Sasko IV.
Publikováno: 21.5.2012
V poslední části našeho seriálu o fascinující historii a přírodě země zvané Sasko, vám představíme město významného představitele osvícenství Lessinga, zastavíme se ve městě věží v Budyšíne a své cestování ukončíme ve městě postních pláten, Žitave.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Příroda – mezi snem a skutečností

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety lanovkou z nabídky cestovatelských knih Knižního klubu + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena:
Kniha tipů na výlety Nejkrásnější výlety lodí + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
1. cena redakce:
Prodloužený víkend pro dva s polopenzí v Hotelu Aktiv*** na Lipně! + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena redakce:
Centrum digitálních služeb MINO zhotoví výherci kalendář formátu A3 z vlastních fotografií + bonus: voucher na 10 fotografií ve formátu A4!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

22.11.2019
Slovenské národní muzeum v Martině – Etnografické muzeum vás zve na zdobení stromků vlastnoručně vyrobenými ozdobami.
21.11.2019
Blíží se konec listopadu. Podzimní trhy střídají trhy vánoční a jedno z nejoblíbenějších období v roce je za dveřmi. Mají ho rádi dospělí, děti i obchodníci. V centrech měst a obcí po celé republice se připravují prodejní místa s vánoční tematikou, vůní svařeného vína a staročeských pochutin. Vánoční trhy začínají již příští víkend.
20.11.2019
Vydejte se s Jakubem Frankem trekovat po Nepálu a neutraťe ani korunu. Poutavá přednáška vás čeká už 24. listopadu v cestovatelské kavárně na Vajnorské 3 v Bratislavě.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace Měsíce - MALTA a MONAKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 22. 11. 2019
svátek:Cecílie
dnes:
pátek 22.11.
8 °C
zítra:
sobota 23.11.
6 °C