www.infoglobe.cz » Německo: Rostock I – historické hanzovní město

Německo: Rostock I – historické hanzovní město

Publikováno: 8.8.2018
Příjemnou procházku po pobřežní promenádě a nádech historie nemusíte hledat jen v oblasti Středomoří. Pokud vám vyhovuje mírnější podnebí, vydejte se k Baltskému moři. Jednou z možností je město Rostock, po jehož historické části se dnes projdeme.

Zamířili jsme na pobřeží Baltského moře, na severovýchod Německa, do největšího města spolkové země Meklenbursko-Přední Pomořansko (Mäkelborg-Vorpommern) – bývalého hanzovního města Rostock.

Marienkirche z Neuer Markt (Rostock)

Toto významné přístavní město je chráněno zátokou, do které ústí řeka Warnow. Poloha města se přičinila i o pojmenování (v překladu: rozdělení řeky) v době jeho založení pobaltskými slovanskými kmeny (6. století). Následně město odolávalo útokům Vikingů, ale nakonec podlehlo dánskému králi Valdemaru I. Velikému (12. století). V této oblasti se pak usadili němečtí obchodníci, kteří zde založili tři města, která se v roce 1218 spojila pod názvem Rostock. Rychlý rozvoj zaznamenal vstup do hanzovního spolku (1251) a zakrátko se z něj stalo významné obchodní středisko a důležitý přístav. Postupem času se Rostock nevyhnul ani hrůzám druhé světové války, kdy byla po bombardování zničena i historická část města. Po rozdělení Německa se město stalo největším východoněmeckým přístavem a v roce 1960 bylo obnoveno jeho historické centrum.

Brunnen der Lebensfreude = pramen radosti (Rostock)

Rostock je i centrem vzdělanosti. Mísní univerzita z r. 1419 patří mezi nejstarší a největší univerzity v Pobaltí. Prohlídku města začínáme právě u její hlavní budovy na Universitätsplatz. V centru náměstí u malého parku se nachází zajímavá fontána Brunnen der Lebensfreude (Joachim (Jo) Jastram a Reinhard Dietrich, 1980). Fontána radosti ze života s bronzovými sochami lidí, zvířat a ptáků je populárním místem setkávání. Kašna se nevyhnula ani kritice, a to kvůli nahým postavám. Proto se nedivte, že místní obyvatelé ji dodnes nazývají i porno fontána.

Pěší zónou Kröpeliner Straße procházíme vedle měšťanských domů, množství obchůdků, hospůdek či restaurací s čerstvými rybími specialitami, dovezenými ráno z nedalekého přístavu. Zpestřením procházky městem vám budou i odbočky do přilehlých uliček či ukázky typické architektury hanzovních domů a středověkých kostelů z červených pálených cihel.

Po Kröpeliner Straße se za pár minut, pokud nepodlehnete některé z restaurací, dostanete až na náměstí Neuer Markt. Náměstí dominuje radnice – Rathaus (1270), která v minulosti sloužila jako obchod. V 18. století byla gotická radnice se sedmi věžemi doplněna barokním průčelím.

radnice, Neuer Markt (Rostock)

Na Neuer Markt – Novém trhu – sídlila vyšší měšťanská vrstva, která zde vybudovala Petriekirche (Rostock)honosné domy. Ty byly v 18. a 20. století přestavěny barokně a klasicistně. Druhá světová válka část z nich nenávratně zničila, zejména severní stranu náměstí. Na jižní straně postavili poštu s arkádami a stylizovanými štíty. Z původní výstavby se zachovala zejména západní strana s krásnými průčelími bývalých hanzovní domů.

V centru náměstí stojí jednoduchá a nenápadná fontána Möwenbrunnen (Waldemar Otto, 2001). Je tvořena středovým sloupem, na kterém sedí racek sledující čtyři bronzové postavy představující vodní bohy (Triton, Nereus, Neptun a Protheus).

Z náměstí zamíříme jen kousek za roh, k farnímu evangelicko-luteránskému kostelu Marienkirche. Cihlový kostel Panny Marie je významným dílem severoněmecké gotiky. První odkaz na kostel v této lokalitě pochází z roku 1232, dokončen do současné podoby byl v roce 1454, dominantní věž chrámu byla dokončena až v 18. století. Chrám je největším ze tří městských kostelů a v interiéru můžete objevit mnoho zajímavých prvků, například orloj s rotací apoštolů (1472).

Altes Kantorat (Rostock)

Před vstupem do Marienkirche z jižní strany je malé náměstíčko Ziegenmarkt – s malou fontánou ve tvaru kozy z bronzu (Gerhard Rommel, 1979). Odkazuje na historii tohoto místa, protože kdysi se zde s těmito zvířaty obchodovalo. V bezprostřední blízkosti je jedna z nejcennějších památek v Rostocku – Altes Kantorat (13. století). Ten si dodnes zachoval svou gotickou a renesanční podobu. Nalevo je zase budova staré mincovny – Alte Münze (1500) s renesančním portálem, grifem a heraldickým zvířetem hanzovního města nad vchodem. Pro úplnost uvádíme, že mince byly v Rostocku raženy až do roku 1864.

Nikolaikirche (Rostock)

Za dalším kostelem musíme projít až na Alten Markt. Gotický cihlový kostel sv. Petra - Petrikirche (14. století) dominuje městu svou 117 metrů vysokou štíhlou věží, na kterou vás buď vyveze výtah, nebo si vyšlapete 195 úzkých schodů. Věž je totiž v současnosti využívána jako rozhledna, kde se vám z výšky 44 metrů naskytne pěkný výhled na Rostock a Baltské moře.

Jen pár minut chůze po Altschmiedestraße vás dovede ke kostelu sv. Mikuláše – Nikolaikirche (1230), ze kterého je dnes kulturní centrum využívané na koncerty.

Čtvrtý chrám města, zasvěcený sv. Jakubovi – Jakobikirche, byl během druhé světové války silně poškozen a následně zničen.

Kerkhoffhaus (Rostock)

Den zakončíme u jednoho z nejznámějších a nejkrásnějších domů v Rostocku. Kerkhoffhaus se nachází na Hinter dem Rathaus 5, nedaleko náměstí Neuer Markt. Tento dům byl postaven starostou města a jeho výzdoba svědčí o bohatství jeho rodiny. Štítový dům zaujme svou fasádou, kterou tvoří glazované dlaždice s hlavami válečníků. V letech 1902–1907 byl dům přestavěn a slouží jako městský archiv.

Rostock je známý zejména jako přístavní město, proto sem ještě jednou zavítáme.

GPS: 54°05'21.9"N 12°08'22.7"E

 

Text a foto: Mgr. Anna Nociarová

Textová úprava: redakce

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Německo: Procházka smutnými dějinami – Kehlsteinhaus
Publikováno: 21.11.2018
Dnes se budeme věnovat návštěvám nechvalně slavných památek. Od jezera Königssee se vydáváme do oblasti Obersalzberg, která se rozprostírá nedaleko města Berchtesgaden. Naším cílem je Kehlsteinhaus, známější pod názvem Orlí hnízdo.

Německo: Warnemünde II – za námořnickou atmosférou  
Publikováno: 29.8.2018
Letovisko Warnemünde vám nenabízí jen procházky po pláži, vodní sporty a lenošení na bílém písku na břehu Baltského moře. Vyrazte po promenádě do jeho centra a užijte si romantiku a čilý ruch staré rybářské vesnice či přístavu.

Německo: Warnemünde I – relaxujte u Baltského moře
Publikováno: 22.8.2018
Máte rádi procházky po pláži a nevadí vám ani chladnější teplota moře či vítr ve vlasech? Zamiřte spolu s námi na německé pobřeží Baltského moře – do známého turistického střediska Warnemünde – a vychutnejte si léčivé účinky moře.

Německo: Rostock II – námořnická atmosféra starého přístavu
Publikováno: 15.8.2018
Na pobřeží Baltského moře je stále cítit námořnická atmosféra. Srdce Rostocku patří právě námořnictvu a tato romantika se ještě umocňuje při západu slunce během procházky městským přístavem.

Německo – Hanzovní město Brémy
Publikováno: 1.12.2016
Brémy a přístavní město Bremerhaven spolu tvoří samostatnou spolkovou zemi s oficiálním názvem Svobodné hanzovní město Brémy. Jde o rozlohou nejmenší a zároveň nejchudší spolkovou zemi Německa. Většina průmyslových center, která zaměstnávají i obyvatele Brém, se totiž nachází už za hranicemi Brém – ve spolkové zemi Sasko-Anhaltsko – a daně z jejich zisku tedy nejdou do brémské státní kasy. Brémští rodáci jsou ale přesto pyšní na to, že jejich město má status spolkové země a jistou míru autonomie.

Německo, Bad Füssing – termální lázně kousek od Českých Budějovic I.
Publikováno: 30.11.2015
Poslední dobou více cestuji a poznávám velmi zajímavá místa. Návštěva termálních lázní a wellness pobytů je nyní velmi populární. Když jsem tedy dostala nabídku do jedněch lázní vyrazit, tak jsem vůbec neváhala.

Německo, Berlín – město zeleně
Publikováno: 11.8.2016
Interkulturní zahrádky, nudapláž, ovce, ptačí zpěv, zrezivělé ruské kolo tajemně skřípající ve větru, travnatá plocha bývalého letiště – těmito a dalšími pozoruhodnostmi láká berlínská zeleň. Uvolněná a přátelská atmosféra je pro letní Berlín typická a je škoda těch, kteří se snaží zdolat všechny památky, muzea nebo obchody, aniž by se na chvilku prošli bosí trávou.

Německo, Erfurt: Rande v srdci Durynska
Publikováno: 24.10.2012
Spolková země Durynsko, plná honosných hradů, zámků, starobylých klášterů a kostelů, leží uprostřed Německa. Durynská města lákají svou atmosférou v úzkých uličkách i na otevřených náměstích, kde lze na každém kroku narazit na stánek s místními specialitami, jakou je například pečená klobása Thüringer Bratwurst.

Německo, Europa-Park – zábava na evropský způsob I
Publikováno: 10.6.2016
Dnes se opět podíváme do zajímavého zábavního parku. Tentokrát ale opustíme Spojené státy, abychom se přes velkou louži přesunuli zpět na půdu „starého kontinentu“.

Německo, Heilbronn – víno na řece Neckar
Publikováno: 28.9.2015
Začíná období vinařské kultury. Světlé i tmavé hrozny se pnou na keřích v německém městečku Heilbronn. Podzimní dny tak lákají k ochutnání prvního Rieslingu (Ryzlink rýnský) z letošního sběru. Bude víno sladké nebo trpké?

Německo, Saské Švýcarsko: Světoznámá pevnost Königstein
Publikováno: 19.8.2017
Famózní skalní komplex, labské esíčko, nedobytná sláva, outdoorová lákadla, výstava fotografií, cestovatelské přednášky, poučné a cestovatelské hry pro děti.

Německo, Wolkensteinské Švýcarsko – ferratová promenáda pro začátečníky i pokročilé
Publikováno: 28.7.2016
Žádný učený z nebe nespadl, ferraty si člověk musí osahat a přijít jim na kloub. Kde? Nedaleko česko-německých hranic najdete ferraty tří různých obtížností. Cvičit tu můžete celý den a nebudete rušeni houfy nedočkavých „ferratistů“.

Německo: Fascinující Sasko
Publikováno: 5.3.2012
Sasko je území s bohatou historií, s překrásnými městy, drahocennými sbírkami v muzeích, či proslulými kulturními podniky. Kulturní bohatství Svobodného státu Sasko, jednoho ze 16 spolkových zemí Německa, nese status jedničky v oblasti cestovního ruchu.

Německo: Günzburg – Legoland
Publikováno: 19.1.2014
LEGOLAND Günzburg se nachází v Německu, a to mezi Mnichovem a Stuttgartem. Rozkládá se na ploše 17,6 hektarů. Z Prahy je to asi 470 km a cesta trvá asi 4–5 hodin (celá po dálnici).

Německo: Mnichov – Oktoberfest, oslava (nejen) pro milovníky piva
Publikováno: 23.4.2017
Pivo. Nápoj, který se pije po celém světě, ale není všude stejný. Také si rádi vychutnáte pořádně vychlazené pivo ve vašem oblíbeném podniku? Co kdybyste za ním šli tentokrát trochu dál než jen za roh? Ano, řeč je o největším pivním festivalu – Oktoberfestu.

Německo: Řezno - výlet do středověku
Publikováno: 31.1.2014
Toto 150tisícové město se nachází v nedaleké německé spolkové zemi Bavorsko. Z Prahy se do Řezna známého také jako Regensburg dostanete během přibližně dvou hodin jízdy autem.


Souvisejicí fotogalerie

Německo: pobřeží Baltského moře
Prostřednictvím následujících fotografií vás zavedeme na severovýchod Německa, k pobřeží Baltskéh...

Německo, Sasko – zámek Pillnitz a jeho obří kamélie
Návštěva Drážďan bývá často spojována s návštěvou bývalé rezidence saského královského rodu, a to...

Německo: Zoo Norimberk
Zoologická zahrada v Norimberku přitahuje především svým delfináriem a hlavně venkovním otevřeným...

Německo - Sasko, Drážďany: staronové město
Drážďany jsou poslední dobou Čechy stále častěji vyhledávanou destinací. Druhé největší město Sas...

Německo: Mnichov - světová výstava minerálů ...
Poslední říjnový víkend se konala v německém Mnichově největší komplexní výstava minerálů, zkamen...
Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Naučné procházky

30. 4. – 30. 6. 2021
1. cena:
Obrazová publikace z vydavatelství CBS
2. cena:
Sada vitamínů pro vaše zdraví + respirátory FFP2
3. cena:
Dobrodružné fantasy – Linda a klíč od Andary
1. cena redakce:
Dárková kazeta Vincentka + respirátory FFP2
2. cena redakce:
Exkluzivní kolekce mini dámských vůní VERSACE
3. cena redakce:
Knižní publikace Bratislava známa–neznáma z rodinného vydavatelství Dajama

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

19.6.2021
Stejně jako vloni podpoří hlavní město Praha cestovní ruch programem V Praze jako doma. A jak to funguje?
16.6.2021
Král Zikmund krátce po nástupu na uherský trůn musí zachránit svou manželku královnu Marii z chorvatského zajetí.  Vybíráním výkupného pověří svého věrného vévodu Stibora ze Stiboríc. Pomozte Stiborovi i vy. Vyrazte na čtyři jeho hrady Uhrovec, Beckov, Čachtice a Plavecký hrad. Razte Zikmundovy dukáty a osvoboďte královnu Marii ze zajetí.
15.6.2021
Sedačková lanová dráha Solisko Expres na Štrbském plese ve Vysokých Tatrách se stala první osobní lanovkou na Slovensku vybavenou speciálními ochrannými prvky, které by měly zabránit kolizím s prolétající ptactvem.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

TOP 5 MÍST na Slovensku:

TOP 5 MÍST na Slovensku

Přinášíme vám městské tipy na výlety, které které stojí za to vidět.

 

Martin - hlavní město kultury Slováků

Bratislava – malé velké město

Košice – unikátní metropole východního Slovenska

Banská Štiavnica: starobylá kráska v lůně přírody

Trenčín – majestátní hrad nad Váhem

 

Pokud hledáte ještě více cestovatelsky atraktivních míst, tak se inspirujte ZDE.

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 20. 6. 2021
svátek:Květa
dnes:
neděle 20.6.
33 °C
zítra:
pondělí 21.6.
27 °C