www.infoglobe.cz » Německo: Rostock II – námořnická atmosféra starého přístavu

Německo: Rostock II – námořnická atmosféra starého přístavu

Publikováno: 15.8.2018
Na pobřeží Baltského moře je stále cítit námořnická atmosféra. Srdce Rostocku patří právě námořnictvu a tato romantika se ještě umocňuje při západu slunce během procházky městským přístavem.

Do Rostocku v minulosti mířilo mnoho kupců a obchodníků. Jejich kroky směřovaly z vnitrozemí přes kamennou městskou bránu Steintor do hanzovního přístavu. Nyní tudy přicházíme i my. Středověká gotická brána byla zničena v roce 1565 a její dnešní renesanční podoba je z let 1574–1577. Napravo od ní se ještě dochovala část původního městského opevnění.

fontána na Lange Straße (Rostock)

Od Steintoru je jen několik kroků na Neuer Markt a pokračujeme po rušné ulici Lange Straße, která spojuje toto náměstí s předměstím Kröpeliner-Tor. V minulosti byla nejdelší ulicí v Rostocku, z původní ulice se starými budovami po druhé světové válce ale kromě několika domů téměř nic nezůstalo. Cesta, která zde dnes stojí, je třikrát větší než ta původní. Po vzoru starých gotických cihlových domů zde byly ve 20. století vybudovány moderní budovy. Ani zde nechybí zajímavé fontány. Jednou z nich je Menschen am Wasser – Lidé na vodě (tvořena pískovcovými reliéfy s mořskou tematikou).

Hausbaumhaus na Wokrenterstaße (Rostock)

Z tohoto bulváru zahneme do staré přístavní čtvrti s typickou architekturou. Historická středověká ulička Wokrenterstraße nás dovede až ke starému městskému přístavu. Mezi zachované budovy zde patří takzvaný Hausbaumhaus. Pozdně gotický dům se zajímavým cihlovým průčelím a štítem (1490) je nejstarším dochovaným příkladem obchodního domu z dob hanzy. Dnes je místem výstav a kulturních akcí. V blízkosti této stavby je i původní dům Hornscher Hof (1600), který léta chátral, ale naštěstí byl nedávno opraven.

hospoda – Zur Kogge, Wokrenterstaße (Rostock)
hospoda - Zur Kogge (Rostock)Směřujeme ulicí Wokrenterstraße až na konec, kde na jejím rohu v těsné blízkosti přístavu stojí další původní budova. Ta je sídlem působivé historické restaurace. Již v roce 1856 zde byla restaurace Stadt Hamburg, jejíž název se několikrát změnil. Dnešní restaurace s názvem Zur KOGGE má dlouhou historii a turisty láká zejména svou námořnickou atmosférou. Již před více než sto lety zde rádi trávili chvíle volna námořníci a my jsme také neodolali a vstoupili do tohoto světa. Určitě se to vyplatilo, nejen kvůli dobrému pivu, které nás během cesty osvěžilo, ale zejména pro její výzdobu. Z každé strany na nás dýchal mořský vánek díky místnímu desingu – mořští ježci, racci a jiní obyvatelé moří zaujali naši pozornost. Modely lodí, lodní zvony a záchranná kola, to vše dodává prostoru atmosféru někdejších obchodních cest.

Námořnicky naladěni pokračujeme přes cestu do městského přístavu. Na nábřeží vás okamžitě zaujme technická památka, zmenšená replika dřevěného pedálového jeřábu Haedgehafen (1780). Jeřáb až do průmyslové revoluce sloužil pro nakládání a vykládání lodí v přístavu.

přístav – Am Strande (Rostock)

Rostock patří mezi turisty vyhledávaná centra, proto ani zde nemohou chybět muzea a mnohé kulturní akce i přímo v přístavu. Jedinečným zážitkem může být návštěva akce v bývalé loděnici. Unikátní prostor Werfthalle 207 zaručuje nezapomenutelnou atmosféru.

panoráma přístavu (Rostock)

Mezi nejznámější a nejvyhledávanější akce ve městě patří Hanse Sail Rostock. Tato pravděpodobně největší přehlídka stovek historických lodí z celého světa přiláká na pobřeží Baltského moře tisíce turistů. Během těchto oslav námořnictva nesmí chybět množství rybích specialit a bohatý doprovodný program. Pokud se sem vydáte začátkem srpna, v době konání této slavnosti, musíte počítat i s tím, že zde těžko seženete ubytování.

I dnes můžete v přístavu pozorovat množství lodí. Kotví zde soukromé lodě, jezdí sem místní a předměstská lodní doprava a nesmí chybět ani krásné jachty, které dotvářejí kolorit pobřeží.

přístav – Am Strande (Rostock)

Toto místo, které bylo ve středověku centrem mezinárodního obchodu, je od roku 1991 pobřežní promenádou. Můžete si zde vychutnat západ slunce nebo navštívit některou z útulných kaváren, hospůdek či restaurací, kde si pochutnáte na čerstvých rybách.

GPS: 54°05'33.7"N 12°08'23.0"E

 

Text a foto: Mgr. Anna Nociarová

Textová úprava: redakce

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Německo: Warnemünde II – za námořnickou atmosférou  
Publikováno: 29.8.2018
Letovisko Warnemünde vám nenabízí jen procházky po pláži, vodní sporty a lenošení na bílém písku na břehu Baltského moře. Vyrazte po promenádě do jeho centra a užijte si romantiku a čilý ruch staré rybářské vesnice či přístavu.

Německo: Warnemünde I – relaxujte u Baltského moře
Publikováno: 22.8.2018
Máte rádi procházky po pláži a nevadí vám ani chladnější teplota moře či vítr ve vlasech? Zamiřte spolu s námi na německé pobřeží Baltského moře – do známého turistického střediska Warnemünde – a vychutnejte si léčivé účinky moře.

Německo: Rostock I – historické hanzovní město
Publikováno: 8.8.2018
Příjemnou procházku po pobřežní promenádě a nádech historie nemusíte hledat jen v oblasti Středomoří. Pokud vám vyhovuje mírnější podnebí, vydejte se k Baltskému moři. Jednou z možností je město Rostock, po jehož historické části se dnes projdeme.

Německo, Bad Füssing – termální lázně kousek od Českých Budějovic I.
Publikováno: 30.11.2015
Poslední dobou více cestuji a poznávám velmi zajímavá místa. Návštěva termálních lázní a wellness pobytů je nyní velmi populární. Když jsem tedy dostala nabídku do jedněch lázní vyrazit, tak jsem vůbec neváhala.

Německo, Berlín – mezi kulturami
Publikováno: 18.8.2016
Nechte se vlákat do pulzujícího Berlína, do čtvrtí Kreuzberg, Neukölln nebo Prenzlauer Berg. Velké množství turistů se shlukuje kolem Muzejního ostrova, Braniborské brány nebo televizní věže Fernsehturm ve středu Berlin-Mitte, která jde podobně jako Eiffelova věž vidět ze všech koutů města.

Německo, Dolní Sasko - Starobylé město Goslar a doly Rammelsberg
Publikováno: 1.1.2014
Pokud i vy rádi cestujete a poznáváte přitom nová zajímavá místa a města, vydejte se spolu s námi, alespoň na chvíli prostřednictvím krátkého článku, do jednoho z nejkrásnějších německých měst, jaké jsem doposud navštívila.

Německo, Europa-Park – zábava na evropský způsob I
Publikováno: 10.6.2016
Dnes se opět podíváme do zajímavého zábavního parku. Tentokrát ale opustíme Spojené státy, abychom se přes velkou louži přesunuli zpět na půdu „starého kontinentu“.

Německo – Hanzovní město Brémy
Publikováno: 1.12.2016
Brémy a přístavní město Bremerhaven spolu tvoří samostatnou spolkovou zemi s oficiálním názvem Svobodné hanzovní město Brémy. Jde o rozlohou nejmenší a zároveň nejchudší spolkovou zemi Německa. Většina průmyslových center, která zaměstnávají i obyvatele Brém, se totiž nachází už za hranicemi Brém – ve spolkové zemi Sasko-Anhaltsko – a daně z jejich zisku tedy nejdou do brémské státní kasy. Brémští rodáci jsou ale přesto pyšní na to, že jejich město má status spolkové země a jistou míru autonomie.

Německo, Heilbronn – víno na řece Neckar
Publikováno: 28.9.2015
Začíná období vinařské kultury. Světlé i tmavé hrozny se pnou na keřích v německém městečku Heilbronn. Podzimní dny tak lákají k ochutnání prvního Rieslingu (Ryzlink rýnský) z letošního sběru. Bude víno sladké nebo trpké?

Německo, ostrov Poel – divoká a neupravená krása pobřeží Baltu
Publikováno: 29.6.2015
Meklenbursko-Přední Pomořansko je šestou největší spolkovou zemí Německa. Na jejím severním cípu leží ostrovy Rujána a Usedom s hejny fotografujících turistů. Baltským tajemstvím stále zůstává ostrov Poel.

Německo, spolková země Durynsko: Weimar – Mekka německé literatury
Publikováno: 19.12.2012
Pomyslnou třešničkou na dortu našeho putování Durynskem je Weimar, město s nesmírně bohatým kulturním dědictvím. Leží na řece Ilm, přesně ve středu úsečky, která spojuje Erfurt a Jenu.

Německo, Wolkensteinské Švýcarsko – ferratová promenáda pro začátečníky i pokročilé
Publikováno: 28.7.2016
Žádný učený z nebe nespadl, ferraty si člověk musí osahat a přijít jim na kloub. Kde? Nedaleko česko-německých hranic najdete ferraty tří různých obtížností. Cvičit tu můžete celý den a nebudete rušeni houfy nedočkavých „ferratistů“.


Souvisejicí fotogalerie

Německo: pobřeží Baltského moře
Prostřednictvím následujících fotografií vás zavedeme na severovýchod Německa, k pobřeží Baltskéh...

Německo, Saské Švýcarsko – skalní ráj
Národní park Saské Švýcarsko navazuje na ten náš – České Švýcarsko, nemusíte se tedy vydávat nika...

Německo: Zoo Norimberk
Zoologická zahrada v Norimberku přitahuje především svým delfináriem a hlavně venkovním otevřeným...

Německo - Sasko, Drážďany: staronové město
Drážďany jsou poslední dobou Čechy stále častěji vyhledávanou destinací. Druhé největší město Sas...

Německo: Mnichov - světová výstava minerálů ...
Poslední říjnový víkend se konala v německém Mnichově největší komplexní výstava minerálů, zkamen...Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Mezi květy

1. 3. – 30. 4. 2020
1. cena:
Kniha Krkonoše zámé i neznámé z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Putování českou přírodou z Knižního klubu
Cena redakce:
Víkendový pobyt pro 2 osoby se snídaní a neomezeným vstupem do wellness v hotelu Zlatý Lev**** v Žatci!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

5.4.2020
Před pár dny jsme vám přinesli informace o virtuálních procházkách po muzeích nebo galeriích a dnes budeme v tomto trendu pokračovat. Tentokrát vám představíme vizuálně i poslechově úžasnou virtuální turistiku po amerických národních parcích.

4.4.2020
Přinášíme vám pár tipů, kam se vydat v Jihočeském kraji do přírody, když památky, muzea a galerie zůstávají zavřené. Rozlohou druhý největší kraj České republiky pokrývají šumavské lesy, vodní plochy, vyhlídky a naučné stezky.
3.4.2020
Pohyb na čerstvém vzduchu posiluje imunitu a je jednou z mála smysluplných činností, které lze v současné době provozovat. Proč nespojit pobyt v přírodě s jejím úklidem?
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - BRAZÍLIE a SALVADOR:

Brazília, Salvádor

TIPY NA VÝLETY V BRAZÍLII a SALVADORU:

 

BRAZÍLIE:

Paraty – bez aut

Rio de Janeiro – divoký karneval a krásné pláže (I., II.)

Amazonie – cesta do pralesa

Manaus: Paříž Jižní Ameriky

Z Uruguaye do Porto Alegre

SALVADOR:

Alegría – cesta k laguně

Joya de Cerén a San Salvador

 

Všechno důležité, co byste o Brazílii měli vědět, najdete ZDE a o Salvadoru ZDE.

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 5. 4. 2020
svátek:Miroslava
dnes:
neděle 5.4.
15 °C
zítra:
pondělí 6.4.
18 °C