www.infoglobe.cz » Nepál IV: První den na treku

Nepál IV: První den na treku

Publikováno: 21.12.2011
Vstupním místem na trek okolo osmitisícovky Manaslu je vesnice, která se jmenuje Agurhat. Dorazili jsme sem po namáhavé cestě autobusem už za tmy a nějakou dobu jsme museli shánět ubytování. První místo, kde jsme se ptali, bylo již plné, ale brzy jsme sehnali volný pokoj v jiném hotýlku (lodžii) a mohli se ubytovat.

K večeři jsme si dali dobrý dal bhat. Zuzka si objednala tento čočkovo-rýžový pokrm také, ale poprosila speciálně o porci, která nebude pokud možno piro, což v nepálštině znamená ostrý, pálivý. Nepálci ochotně slíbili, že to jídlo nebude pálivé ani trochu. Ukázalo se ale, že mají o tom co je a není piro trošku jiné představy než my. Už od dětských let jedí totiž silně kořeněná jídla a jsou na ně zvyklí. Pokrm, ve kterém oni necítili ani špetku pálivých přísad, nemohla Zuzka jíst a měla k večeři jenom suchou rýži. Tak, jako tomu bylo ještě mnohokrát poté. 

Další den nás čekal pochod do vesnice jménem Liding. Cesta vedla skrze mnohé vesničky více méně po rovině, takže terén byl dobrý, bylo ale nesnesitelné vedro. Několikrát jsme se po cestě míjeli s dvojicí Čechů, kteří zatím průvodce neměli a říkali, že pokud to bude nezbytné, nějakého si najdou až na vstupu do Národního parku. Měli jsme se pak s nimi setkat ještě jednou, vysoko v horách. Tam jsme zjistili, že se jim podařilo proklouznout bez průvodce. Nutný pro ně byl pouze platný vstupní permit.

V jednom občerstvení u cesty jsme si dali mangový džus a vyndali mapu, na které jsme zkoumali, v jaké části dnešní cesty asi tak můžeme být. Tipovali jsme, že jsme tak v polovině. Abychom se ujistili, zeptali jsme se našeho průvodce Hariho a ten nás mile překvapil – byli jsme už skoro u konce, zbývala nám asi tak hodina cesty. První den, který na mapě vypadal kvůli velké vzdálenosti hrozivě, byl tedy mnohem snazší, než jsme čekali. To proto, že cesta vedla, na rozdíl od těch, které následovaly, víceméně po rovině.

Když jsme dorazili do Lidingu, řekl nám Hari, že tady jsou špatné lodžie a tak bude lepší, budeme-li spát v našem stanu, když už se s ním vláčíme. Bohužel jsme souhlasili. Vystoupali jsme rýžovými políčky na dvorek místních zemědělců, kteří si nás zvědavě prohlíželi. Zvláště stará paní a malá holčička, které pořád obcházely okolo nás. Ze dvorku byl výhled na nádherný vodopád. Vodopády jsou vůbec jedním z výrazných atributů tohoto treku. Je jich tu opravdu mnoho, jsou vysoké (i když ne příliš rozlehlé) a překrásné.

 

Jakmile jsme sundali batohy a vyndali z nich stan s tím, že ho začneme stavět, začalo pršet a malý deštík se brzy změnil v prudký liják. Schovali jsme se tedy do kůlny a čekali. Milan brzy začal poklimbávat. Déšť však netrval dlouho a tak jsme mohli brzy začít stavět. Když bylo hotovo, odešel Hari dolů do vesnice, optat se na možnost večeře. Po chvíli se vrátil a oznámil nám, že máme objednaný dal bhat. Sešli jsme tedy dolů a sedli si do otevřené chaloupky u velmi milých vesničanů. Po nějaké chvíli nám Hari přišel oznámit, že večeře je objednaná až na šestou hodinu. Můžeme se tedy mezi tím jít vykoupat do potoka. Když už jsme se chystali tak učinit, strhl se další, velmi prudký liják, který přišel ve dvou dalších vlnách. Zůstali jsme tedy pod střechou a užívali si příjemné atmosféry, jako vystřižené z japonských poutnických dřevorytů. Zvlášť, když občas prošli kolem nosiči s velkými a očividně těžkými náklady na zádech, které měli zaháknuty řemenem za hlavu. Je to způsob přepravy, používaný zde místo našich normálních batohů, které se nesou přetažené okolo paží. Náklady těžké desítky kilogramů nosí muži i ženy, děti i starci. Po obrovské večeři (dvojitá porce dal bhatu) pršet přestalo a tak jsme se mohli v pohodě odebrat do našeho stanu. Měli jsme štěstí a dnešní vlny prudkých dešťů byly jediné, které nás za dobu našeho putování postihly.

Noc ve stanu byla nejhorší, jakou jsme v Nepálu zažili. Důvodem bylo příšerné vedro, které se ještě umocňovalo tím, že jsme byli ve stanu nacpaní tři i s objemnými batohy. Museli jsme během noci stan otevřít, aby se dalo aspoň trochu dýchat. Jít spát ven jsme ale nešli, protože nás Hari varoval, že je to oblast, kde by nás někdo mohl přijít přepadnout a okrást. Radil nám, ať spíme s nožem u hlavy, abychom se měli čím bránit, kdyby přišel nezvaný návštěvník. V noci nás pak poctivě hlídal. Když šla Zuzka na záchod, vylezl z kůlny, kde spal a svítil na ní baterkou, aby se přesvědčil, že to není zloděj. Později, když si šel odskočit Milan, stalo se to samé.

Ráno jsme za stanování museli zaplatit 150 rupií (lodžie většinou stojí něco mezi 300 a 600 rp.). Další den nás, rozlámané po probdělé noci, čekal docela náročný úsek cesty.

Text/foto: Kristýna Bartůňková

Příště: Nepál V: Putování nepálskými vesnicemi



Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Nepál I. - Příprava na cestu
Publikováno: 30.11.2011
Jednoho březnového dne jsme se s kamarády potulovali po Krušných horách a během povídání o všem možném přišla řada i na naše oblíbené téma - cestování. Já jsem moc litovala toho, že letos nebudu moci kvůli různým povinnostem vyrazit na delší cestu.

Nepál XIV: Za sedlem
Publikováno: 29.2.2012
Vrchol naší cesty okolo Manaslu jsme měli za sebou. Teď nás čekala už jenom cesta dolů a ta byla mnohem horší než předcházející stoupání. Museli jsme totiž sejít po nekonečně dlouhém a prudkém svahu dolů. Cesta byla pokrytá kameny a štěrkem, takže bylo nutné dívat se celou dobu pod nohy, aby nám na špatném terénu neujely. Brzy nás to přestalo bavit a ještě k tomu nám začala docházet voda.

Nepál XV: Dlouhé klesání
Publikováno: 7.3.2012
Po výstupu do sedla, nejvyššího bodu naší cesty, jsme sestoupali do vesnice Bimtang a strávili tam noc. Další den nás čekalo dlouhé klesání a překonání velké vzdálenosti a tak bylo záhodno, abychom vyrazili docela brzy. Hari nás po ránu ale naštval tím, že okolo nás chodil a významně se díval na hodinky, jako že bychom už měli jít.

Nepál XVI: Závěr treku okolo Manaslu
Publikováno: 14.3.2012
Druhý den po výstupu na pětitisícové sedlo nám přišel asi nejnáročnější z celé cesty. Začalo to už snídaní, která se skoro nedala jíst. Jablečný koláč byl ještě docela dobrý, ale pudink, který měl být jeho součástí, a který nám přinesli vedle v misce, byl téměř nepoživatelný. Další chod, čokoládový pudink, chutnal jako horká čokoláda, protože vůbec nebyl zahuštěný.

Nepál XVII: Krátký trek severně od Kathmandu
Publikováno: 21.3.2012
Po odpočinkovém dni, stráveném v Kathmandu především nakupováním různých šál, korálků, oblečení a dalšího, jsme vyrazili na třídenní výlet do ne příliš vzdálených hor na sever. Den před odjezdem jsme měli snahu koupit si na autobusovém nádraží místenky, ale neuspěli jsme.

Nepál XVIII: Závěr
Publikováno: 28.3.2012
Poslední cesta v Nepálu nás zavedla do Bakthapuru, kde jsme se stavili po cestě z dvoudenního treku v NP Shivapuri zpět do Kathmandu. Je to město (něco jako předměstí Kathmandu), které je součástí světového dědictví UNESCO.

Nepál, Mount Everest – trek do základního tábora
Publikováno: 29.9.2018
Kdo by nechtěl na vlastní oči vidět nejvyšší horu světa Mount Everest? Nepálci jí říkají „Sagarmatha“ (Tvář nebes). Trek do základního tábora, odkud vyrážejí horolezecké výpravy na Everest, patří k nejpopulárnějším trekům v Himaláji, a to i mezi řadovými turisty.

Nepál – Himálaj a Buddha
Publikováno: 24.11.2018
Toužíte se podívat do základního tábora Everestu? Vidět na vlastní oči volně žijící tygry? Či navštívit posvátné místo, kde se údajně roku 563 př. n. l narodil Buddha? Díky své bohaté a rozmanité kultuře, přírodnímu bohatství a desítkám trekových tras v horách bude v Nepálu spokojený každý cestovatel.

Nepál, Bandipur: Úžasná směs přírody a kultury
Publikováno: 21.12.2021
Většina cestovatelů přijede do Nepálu, aby zažila Himálaj. Někteří stráví několik dní v Káthmandú, jiní spojí návštěvu hor s cestou do jezerního města Pokhary, milovníci přírody míří do národního parku Chitwan. Ale počkejte! Co ostatní města a místa k návštěvě? Je tolik věcí, co se dá v Nepálu dělat. Dnes budeme mluvit o Bandipuru, jednom z krásně zachovaných osad newarské kultury.

Nepál, Chepang Hill – neprozkoumané svahy Himálaje
Publikováno: 8.12.2018
Když se řekne Chitwan v Nepálu, většině lidí se vybaví nosorožci, tygři, sloni, džungle a oblíbená destinace pro jízdu po safari, ale kromě své známé džungle nabízí národní park ještě mnoho dalších aktivit.

Nepál XIII: Dharamsala
Publikováno: 22.2.2012
Po dvou a půl dnech strávených ve vesnici Samdo jsme ji museli, i když docela neradi, opustit a vydat se do Dharamsaly, což je poslední zastávka před sedlem. Já jsem kvůli svému nastydnutí šla docela pomalu a Zuzka s Milanem se přizpůsobili, ale myslím, že jim to nevadilo. Nechali jsme totiž davy turistů, aby nás předešly a měli jsme klid.

Nepál XII: Samdo, další aklimatizace
Publikováno: 15.2.2012
Vrchol našeho treku se blížil a my se ocitli v nadmořské výšce skoro čtyř výškových kilometrů. Vesnice Samdo se proto stala naším stanovištěm na další dva dny, které jsme chtěli strávit aklimatizací.

Nepál V: Putování nepálskými vesnicemi
Publikováno: 28.12.2011
Po horké a téměř probdělé noci ve stanech ve vesnici Liding jsme byli celí rozlámaní, ale nic naplat - museli jsme jít dál. Pochod předchozí den byl poměrně snadný, teď se ale terén změnil a stal se docela náročným, protože se neustále střídalo prudké stoupání s prudkým klesáním, s celkovou převahou stoupání. Většinou po schodech.

Nepál VI: Příjemné setkání
Publikováno: 4.1.2012
Nastal čtvrtý den treku okolo osmitisícovky Manaslu. Tato nádherná hora byla ale ještě stále daleko. Jen nerada jsem opouštěla vesničku Dobhan, ve které se mi tolik líbilo. Omezeni časem jsme ale nemohli zůstat a museli jsme pokračovat dál.

Nepál VII: První sedmitisícovka na dohled
Publikováno: 11.1.2012
Ráno po první noci, strávené v Národním parku Manaslu, jsme se rozloučili s krajany a vyrazili na cestu. Na pěšině před námi utíkala velká spousta malých i velkých ještěrek. V jedné vesnici, kterou jsme míjeli, jsme viděli poslední banánovník. Výše už nerostly.

Nepál VIII: Mani
Publikováno: 18.1.2012
Šestého dne na treku jsme vstávali v šest hodin ráno a po spořádání tibetských placek jsme v sedm vyrazili. Brzy jsme dorazili do Dengu, vesnice, jež měla být původně naším nocležištěm, a dali si tam v rozestavěné lodžii čaj.

Nepál IX: Návštěva kláštera pod Manaslu
Publikováno: 25.1.2012
Po noci strávené v lodžii ve vesnici Ghap nás čekala dlouhá cesta a proto jsme si přivstali. Po cestě byla opět spousta posvátných mani. Občas jsme narazili na chudé nepálské děti a Zuzka některým z nich rozdávala propisky. Potkali jsme poprvé karavanu jaků a dzopke, vezoucí svůj náklad z Tibetu. Dzopke je křížencem krávy a jaka.

Nepál X: Samagoan
Publikováno: 1.2.2012
Výlet do buddhistického kláštera ve Lho, kde jsme se zúčastnili slavnostní modlitby prováděné pomocí hudby, se skutečně podařil. Když jsme sešli v dobré náladě dolů, snědli jsme objednanou snídani a protože jsme se zdrželi v klášteře déle, než bylo původně v plánu, dali jsme si rovnou i oběd. Potom jsme, asi tak v půl jedné, vyrazili směr vesnice Samagoan (3530 m n.m.).

Nepál XI: První aklimatizační výlet
Publikováno: 8.2.2012
Vesnice Samagoan leží v nadmořské výšce tři a půl tisíce metrů a stala se místem, ze kterého jsme se rozhodli vypravit na první aklimatizační výlet.

Nepál, Annapurna – trek kolem horského masivu
Publikováno: 15.12.2018
Božské horské výhledy, kamenné vesničky jako ze středověku, legendární túra kolem Annapuren, na kterou se každoročně vydá více než padesát tisíc návštěvníku. Tento trek přitahuje každý rok čím dál víc pozornosti a turistů.

Nepál III: Odjezd na trek
Publikováno: 14.12.2011
V den odjezdu na trek okolo Manaslu jsme se s naším průvodcem Harim setkali na autobusovém nádraží. Harimu je 38 let a je národností Gurung. Ačkoli jsem četla, že tito lidé žijí převážně v okolí Annapurny, Hari říkal, že jeho rodná vesnice se nachází v oblasti Everestu. Proto má tuto oblast také ze všech nejraději a to i přesto, že sem v současné době jezdí obrovské množství turistů.

Nepál II: Kathmandu
Publikováno: 7.12.2011
Cesta z Prahy až do Kathmandu byla celkem zdlouhavá a únavná. Za prvé jsme měli dva dlouhé přestupy, a za druhé jsme se v Dillí museli podrobovat neuvěřitelným bezpečnostním procedurám. Patřily mezi ně nekonečné kontroly, prohmatávání těla, zda u sebe nemáte něco nebezpečného atd. Milan si šel z čekárny odskočit na stranu a aktivní hlídači ho už nepustili zpět, protože si s sebou nevzal letenku.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Hravá zima

12. 12. – 15. 2. 2024
1. cena:
Zimní balíček od eshopu ViaTrek.sk
2. cena:
Zimní balíček od vydavatelství Dajama
3. cena:
Zimní balíček od vydavatelství CBS
Cena redakce:
Zimní balíček od eshopu Tatrica.sk

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

1.3.2024
Klub slovenských turistů, Fakulta informatiky РEVŠ a OZ Karpaty Vás zvou na 38. ročník mezinárodního setkání expedičních turistů a netradičních cestovatelů EXPEDICE 2024.
15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
22.12.2023
Portál Infoglobe vám přeje krásné vánoční svátky, hodně štěstí, lásky a splněných přání v novém roce 2024 ;-)
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 19. 3. 2024
svátek:Josef
dnes:
úterý 19.3.
-1 °C
zítra:
středa 20.3.
1 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X