Vydejte se spolu s poutníky do jednoho z nejsvatějších míst v Nepálu, chrámového komplexu nad Muktinath, kde můžete sledovat poutníky koupající se v posvátných pramenech. na zahradě tohoto chrámu se nachází celkem 108 pramenů zvaných Muktidhara, tekoucích ze zlatých kohoutků ve tvaru hlav býka. Toto číslo nese v hinduismu důležitý význam. Lidé věří, že očistná koupel ve vodách má zázračné účinky a zaručí vám spasení po smrti a smyje veškeré hříchy. v komplexu jsou chrámy zasvěcené různým hinduistickým bohům a také samotnému Buddhovi. v jednom z chrámů plane věčný oheň, o kterém se říká, že byl zapálen hinduistickým bohem Brahmá.
Návštěva této oblasti je ideální pro pozorování rozmanitosti etnických skupin a jejich tradic. V nižších oblastech údolí Kali Gandaki budete potkávat lidi etnika Gurung a Magar. Kolem Muktinath a směrem nahoru k hornímu Mustangu enitkum Lopa, lidi se silnými tibetskými kořeny. Místní lidé v těchto oblastech stále žijí tradičním skromným způsobem života v malebných vesnicích a mají své zvyky a styl oblékaní. v nižších částech dominuje hinduismus, a zatímco se budete přibližovat více směrem nahoru k tibetským hranicím, dominuje tibetský buddhismus. v celém horním toku řeky Kali Gandaki si můžete prohlédnout posvátné fosilie, které místní hinduisté uctívají jako saligramy. Tyto zkameněliny symbolizující hinduistického boha Višnu. Průchod údolím Kali Gandaki si zamilujete.
Začíná zde silnice, a tak většina cestovatelů zde raději usedne do autobusu anebo se posune o pár vesnic níže do městečka Jomson, největrnějšího města Nepálu, odkud se dá doletět do Pokhary. Pro ty, kteří by si chtěli svůj pobyt prodloužit, doporučuji navštívit zakázané království Mustang.
GPS: