www.infoglobe.cz » Nepál XII: Samdo, další aklimatizace

Nepál XII: Samdo, další aklimatizace

Publikováno: 15.2.2012
Vrchol našeho treku se blížil a my se ocitli v nadmořské výšce skoro čtyř výškových kilometrů. Vesnice Samdo se proto stala naším stanovištěm na další dva dny, které jsme chtěli strávit aklimatizací.

Bydleli jsme v příjemné lodžii Yak hotel. Když jsme se ráno vzbudili, vylezli z teplých spacáků a vyšli ven před lodžii, uviděli jsme nádherné výhledy na zasněžená horstva okolo nás. Tyto pohledy byly den předtím zahalené v oblacích.

Jako aklimatizační výlet jsme si pro další den zvolili výstup k tibetským hranicím. Musím říct, že tento den patřil k nejlepším na naší cestě. Potkávali jsme mnoho pasoucích se jaků a dzopke, viděli jsme nějakého zdejšího bažanta (nebo nějakého ptáka jemu podobného) a kamzíky, které Hari nazýval mountain sheep. On vůbec všemu dával jméno horské - horská kytka, horská myš, horská ovce, horský pták atd. Měli jsme úžasné výhledy na Manaslu, Manaslu North a další kopce, tyčící se okolo nás. Vyšli jsme něco přes kilák na výšku, ale až k hranicím jsme bohužel nedošli. Neměli jsme už dost času a překonaná výška se u mě a Milana začala ozývat bolením hlavy, což sice není žádná tragédie, ale nebylo proč to hrotit. Otočili jsme to tedy před sedlem, v nadmořské výšce 4904 m n.m. (podle Milanovi GPS). Byl to náš výškový rekord, který měl být o něco překonán už za pár dní.

Jakmile jsme se vrátili do hotelu, dopadly na Milana následky překonané výšky, které začal pociťovat v menší míře už nahoře. Začala ho trýznit žaludeční nevolnost a jeho tvář vypadala dost zoufale. K večeři si objednal čínskou nudlovou polévku, které jsou tu běžně k dostání (nosiči je chroupou po cestě i za sucha a pak odhazují obaly do přírody) a šel si lehnout. Když Hari přinesl jídlo, zjistil, že je Milanovi zle a došel pro něj. Říkal, že polévka je dobrý lék na výškovou nemoc a že mu zaručeně pomůže. Milana přesvědčil a ten přišel do jídelny polévku sníst. Bylo to opravdu zázračné, protože do půl hodiny mu bylo zase dobře a byl schopný i mastit karty.

Druhý den v Samdu jsme strávili odpočinkem. Já jsem chytla rýmu a začalo mě trošku bolet v krku, takže jsem byla ráda. Šli jsme samozřejmě ven, ale ušli jsme jenom kousek cesty a na dlouhou dobu zakotvili na jednom pěkném místě za vesnicí. Já a Milan jsme si každý vybrali jeden kámen, na kterém jsme se vyvalili a vstřebávali himálajské sluníčko (řádně natření opalovacím krémem s faktorem 50+) a Zuzka se procházela okolo.

Když jsme se vyslunili, zvedli jsme se a popošli dál údolím, kterým vede jiná, delší cesta k hranicím Nepálu s Tibetem. Ani tudy jsme však nedošli daleko. Sešli jsme na dno údolí, kde byly mokřiny a opět zde trávili delší čas. Kvetly tam hořce, plesnivec a rostly keříky s trny, které měly většinou červenou a dále pak žlutou nebo zelenou barvu, ale o kterých jsme nevěděli, jak se jmenují. Zřejmě mountain bush. Bylo nádherné počasí. Zvedli jsme se po hodině a půl a šli zpět. Po cestě jsme zase viděli sviště, tentokrát v menší vzdálenosti, a tak jsme je docela dlouhou dobu pozorovali. Utekli před námi do děr, ale zase vylezli. Když jsme pak na ně číhali přímo u děr, už se neukázali.  Mraky se začaly tento den tvořit později než den předtím. Vypozorovali jsme, že je to běžný trend této roční doby, protože zpočátku se mraky začaly kumulovat už někdy v devět hodin a teď se objevily až okolo třetí odpoledne. Vzhledem k tomu, že byl konec monzunu, bylo to logické. 

Když jsme se vrátili do vesnice, zjistili jsme, že tu podstatně přibylo turistů. Vlastně turisty bylo vidět skoro všude. Vyrostla tady dvě stanová městečka – městečko červených a městečko žlutých stanů. I lodžie už byly plné. V naší jídelně byly obsazeny všechny stoly, kromě jednoho, který jsme tedy obsadili my. Všimli jsme si, že většina turistů je podstatně starších než jsme my. Jedna paní přišla v tílku a za chvíli jí Zuzka viděla, jak leží venku v plavkách a opaluje se. Mohlo jí být něco kolem padesáti. Mluvila španělsky. Lidí bylo opravdu hodně a my jsme si říkali, jak jsme udělali dobře, že jsme vyrazili týden před začátkem turistické sezony a mohli si tak užívat až dosud na cestě soukromí. Turisté nás dohonili díky tomu, že jsme si trek naplánovali celkem na dvacet dní místo běžných dvou týdnů.

Po obědě jsme si udělali ještě krátkou procházku po vesnici. V úzké uličce se proti nám vyřítili dva splašení jaci. Museli jsme uskočit, aby nás nenabrali na rohy. Došli jsme k místnímu buddhistickému chrámu. Byl zavřený, ale jak jsme okolo něj postávali, přišel k nám jeden vesničan a ze strany nám otevřel dveře místnosti, ve které bylo otáčecí mani, jaké jsme potkali po cestě už dvakrát. Samozřejmě jsme si zatočili, abychom měli štěstí. Potom chlápek zase dveře zavřel a začal nás zvát k sobě. Řekl, že je obchodník a prodává různé věci. Já jsem byla docela zvědavá a tak jsme šli. Bydlel nedaleko. Vytáhl z pytlů nějaké čepice a rukavice, které jsme si ale koupit nechtěli. Potom začal vyndavat korálky a to už nás zajímalo víc. Říkal, že jsou všechny z jačích kostí. Těžko říct, jestli to byla pravda, mohly být také z kostí dzopke, ale to je vcelku jedno. Mě, Milanovi i Zuzce se zalíbily stejné korálky. Obchodník je měl třikrát, takže jsme si je chtěli všichni koupit, ale nevěděli jsme, jestli máme smlouvat už tady. Dostali jsme po cestě od skupinky Čechů radu, že Tibeťané nesmlouvají a tohle byla oblast, kde se vyskytovalo tibetské obyvatelstvo. Nakonec se Zuzce podařilo usmlouvat cenu z 1500 na 950 rupií.

Spát jsme ten den šli docela brzy. Další den byla naším cílem Dharamsala, poslední stanoviště před výstupem do pětitisícového sedla.

Text/foto: Kristýna Bartůňková



Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Nepál I. - Příprava na cestu
Publikováno: 30.11.2011
Jednoho březnového dne jsme se s kamarády potulovali po Krušných horách a během povídání o všem možném přišla řada i na naše oblíbené téma - cestování. Já jsem moc litovala toho, že letos nebudu moci kvůli různým povinnostem vyrazit na delší cestu.

Nepál XVII: Krátký trek severně od Kathmandu
Publikováno: 21.3.2012
Po odpočinkovém dni, stráveném v Kathmandu především nakupováním různých šál, korálků, oblečení a dalšího, jsme vyrazili na třídenní výlet do ne příliš vzdálených hor na sever. Den před odjezdem jsme měli snahu koupit si na autobusovém nádraží místenky, ale neuspěli jsme.

Nepál XVI: Závěr treku okolo Manaslu
Publikováno: 14.3.2012
Druhý den po výstupu na pětitisícové sedlo nám přišel asi nejnáročnější z celé cesty. Začalo to už snídaní, která se skoro nedala jíst. Jablečný koláč byl ještě docela dobrý, ale pudink, který měl být jeho součástí, a který nám přinesli vedle v misce, byl téměř nepoživatelný. Další chod, čokoládový pudink, chutnal jako horká čokoláda, protože vůbec nebyl zahuštěný.

Nepál XV: Dlouhé klesání
Publikováno: 7.3.2012
Po výstupu do sedla, nejvyššího bodu naší cesty, jsme sestoupali do vesnice Bimtang a strávili tam noc. Další den nás čekalo dlouhé klesání a překonání velké vzdálenosti a tak bylo záhodno, abychom vyrazili docela brzy. Hari nás po ránu ale naštval tím, že okolo nás chodil a významně se díval na hodinky, jako že bychom už měli jít.

Nepál XIV: Za sedlem
Publikováno: 29.2.2012
Vrchol naší cesty okolo Manaslu jsme měli za sebou. Teď nás čekala už jenom cesta dolů a ta byla mnohem horší než předcházející stoupání. Museli jsme totiž sejít po nekonečně dlouhém a prudkém svahu dolů. Cesta byla pokrytá kameny a štěrkem, takže bylo nutné dívat se celou dobu pod nohy, aby nám na špatném terénu neujely. Brzy nás to přestalo bavit a ještě k tomu nám začala docházet voda.

Nepál XIII: Dharamsala
Publikováno: 22.2.2012
Po dvou a půl dnech strávených ve vesnici Samdo jsme ji museli, i když docela neradi, opustit a vydat se do Dharamsaly, což je poslední zastávka před sedlem. Já jsem kvůli svému nastydnutí šla docela pomalu a Zuzka s Milanem se přizpůsobili, ale myslím, že jim to nevadilo. Nechali jsme totiž davy turistů, aby nás předešly a měli jsme klid.

Nepál XI: První aklimatizační výlet
Publikováno: 8.2.2012
Vesnice Samagoan leží v nadmořské výšce tři a půl tisíce metrů a stala se místem, ze kterého jsme se rozhodli vypravit na první aklimatizační výlet.

Nepál XVIII: Závěr
Publikováno: 28.3.2012
Poslední cesta v Nepálu nás zavedla do Bakthapuru, kde jsme se stavili po cestě z dvoudenního treku v NP Shivapuri zpět do Kathmandu. Je to město (něco jako předměstí Kathmandu), které je součástí světového dědictví UNESCO.

Nepál X: Samagoan
Publikováno: 1.2.2012
Výlet do buddhistického kláštera ve Lho, kde jsme se zúčastnili slavnostní modlitby prováděné pomocí hudby, se skutečně podařil. Když jsme sešli v dobré náladě dolů, snědli jsme objednanou snídani a protože jsme se zdrželi v klášteře déle, než bylo původně v plánu, dali jsme si rovnou i oběd. Potom jsme, asi tak v půl jedné, vyrazili směr vesnice Samagoan (3530 m n.m.).

Nepál VIII: Mani
Publikováno: 18.1.2012
Šestého dne na treku jsme vstávali v šest hodin ráno a po spořádání tibetských placek jsme v sedm vyrazili. Brzy jsme dorazili do Dengu, vesnice, jež měla být původně naším nocležištěm, a dali si tam v rozestavěné lodžii čaj.

Nepál II: Kathmandu
Publikováno: 7.12.2011
Cesta z Prahy až do Kathmandu byla celkem zdlouhavá a únavná. Za prvé jsme měli dva dlouhé přestupy, a za druhé jsme se v Dillí museli podrobovat neuvěřitelným bezpečnostním procedurám. Patřily mezi ně nekonečné kontroly, prohmatávání těla, zda u sebe nemáte něco nebezpečného atd. Milan si šel z čekárny odskočit na stranu a aktivní hlídači ho už nepustili zpět, protože si s sebou nevzal letenku.

Nepál III: Odjezd na trek
Publikováno: 14.12.2011
V den odjezdu na trek okolo Manaslu jsme se s naším průvodcem Harim setkali na autobusovém nádraží. Harimu je 38 let a je národností Gurung. Ačkoli jsem četla, že tito lidé žijí převážně v okolí Annapurny, Hari říkal, že jeho rodná vesnice se nachází v oblasti Everestu. Proto má tuto oblast také ze všech nejraději a to i přesto, že sem v současné době jezdí obrovské množství turistů.

Nepál IV: První den na treku
Publikováno: 21.12.2011
Vstupním místem na trek okolo osmitisícovky Manaslu je vesnice, která se jmenuje Agurhat. Dorazili jsme sem po namáhavé cestě autobusem už za tmy a nějakou dobu jsme museli shánět ubytování. První místo, kde jsme se ptali, bylo již plné, ale brzy jsme sehnali volný pokoj v jiném hotýlku (lodžii) a mohli se ubytovat.

Nepál V: Putování nepálskými vesnicemi
Publikováno: 28.12.2011
Po horké a téměř probdělé noci ve stanech ve vesnici Liding jsme byli celí rozlámaní, ale nic naplat - museli jsme jít dál. Pochod předchozí den byl poměrně snadný, teď se ale terén změnil a stal se docela náročným, protože se neustále střídalo prudké stoupání s prudkým klesáním, s celkovou převahou stoupání. Většinou po schodech.

Nepál VI: Příjemné setkání
Publikováno: 4.1.2012
Nastal čtvrtý den treku okolo osmitisícovky Manaslu. Tato nádherná hora byla ale ještě stále daleko. Jen nerada jsem opouštěla vesničku Dobhan, ve které se mi tolik líbilo. Omezeni časem jsme ale nemohli zůstat a museli jsme pokračovat dál.

Nepál VII: První sedmitisícovka na dohled
Publikováno: 11.1.2012
Ráno po první noci, strávené v Národním parku Manaslu, jsme se rozloučili s krajany a vyrazili na cestu. Na pěšině před námi utíkala velká spousta malých i velkých ještěrek. V jedné vesnici, kterou jsme míjeli, jsme viděli poslední banánovník. Výše už nerostly.

Nepál IX: Návštěva kláštera pod Manaslu
Publikováno: 25.1.2012
Po noci strávené v lodžii ve vesnici Ghap nás čekala dlouhá cesta a proto jsme si přivstali. Po cestě byla opět spousta posvátných mani. Občas jsme narazili na chudé nepálské děti a Zuzka některým z nich rozdávala propisky. Potkali jsme poprvé karavanu jaků a dzopke, vezoucí svůj náklad z Tibetu. Dzopke je křížencem krávy a jaka.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

V tuto chvíli není žádná soutěž aktivní. Předchozí soutěže najdete v našem archivu soutěží.

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
22.12.2023
Portál Infoglobe vám přeje krásné vánoční svátky, hodně štěstí, lásky a splněných přání v novém roce 2024 ;-)
21.9.2023
Takovýto dokumentární film zatím nemá žádná řeka na světě. Jenom náš Hron! Legendami opředený vrchol Královy hole, tam začíná příběh, který se bude rozprostírat na dlouhých několika sto kilometrech. V jejich útrobách se nachází horská voda, která si hledá cestu, aby mohla dávat život dolinám. Přesně těmito slovy vás uvítá nově vzniklý film světového charakteru.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 24. 4. 2024
svátek:Jiří
dnes:
středa 24.4.
4 °C
zítra:
čtvrtek 25.4.
3 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X