www.infoglobe.cz » Nepál XVII: Krátký trek severně od Kathmandu

Nepál XVII: Krátký trek severně od Kathmandu

Publikováno: 21.3.2012
Po odpočinkovém dni, stráveném v Kathmandu především nakupováním různých šál, korálků, oblečení a dalšího, jsme vyrazili na třídenní výlet do ne příliš vzdálených hor na sever. Den před odjezdem jsme měli snahu koupit si na autobusovém nádraží místenky, ale neuspěli jsme.

Autobusové nádraží v Kathmandu je kapitola sama pro sebe. Všude je hluk, špína, smrad a chaos. Válí se tu obrovské hromady odpadků. Možnost koupit lístky na autobus na další den není. Aspoň jsme na ni nepřišli. Až po zdlouhavém vyptávání jsme se dozvěděli, že autobus do Sundarijal, kam jsme potřebovali, jezdí každý den a prakticky pořád.

Další den jsme se tedy vydali na nádraží brzy ráno. Poté, co jsme málem nastoupili do špatného autobusu jedoucího kamsi do neznámého místa, jehož jméno začínalo taky na S, jsme se konečně naskládali do správného autobusu a odjeli. V autobusu s námi jel asi nějaký školní výlet. Děti to už byly větší, typovala bych střední školu. Byly veselé, pořád se něčemu smály a pojídaly praženou kukuřici, kterou nám také nabídly.

Po desáté hodině jsme dorazili na místo a po chvíli vyrazili na cestu. Bylo strašné vedro a cesta vedla dlouze nahoru po nekonečných schodech. Když jsme vylezli schody, šlo se už trošku líp. Následovalo totiž stoupání beze schodů a rovina. Na vstupu do Národního parku Shivapuri jsme u checkpointu platili vstupné 250 rupek na osobu. Pro místní byl vstup 10 rupií. Vrchol kopce, na který jsme se kodrcali, byl asi ve 2400 výškových metrech a pak už následovalo jen klesání po uklouzané jílovité cestě asi 300 metrů do vesnice Chisopani, neboli Studená voda. 

V Chisopani byla řada hotelů, které měly mnohem luxusnější vzezření než ty na treku kolem Manaslu. Odchytilo nás hned osazenstvo prvního z nich. Byl sice ještě rozestavěný, ale náš pokoj vypadal dobře a měl dokonce sociální zařízení. Bylo možné vyjít si na terasu, ze které jsme mohli, ačkoli ne zcela zřetelně, vidět vrcholky Langtangu.

Při čekání na večeři – dal bhat, jsme se začali bavit s jedním Japoncem. Neuměl moc anglicky a bylo mu to trapné, což se projevovalo tak, že se pořád hlasitě a legračně smál. Říkal, že je v Nepálu na čtyři dny, takže stíhá jen tento trek. Prý má dohromady za rok jeden týden dovolené. Když jsme mu řekli, že my máme dovolenou týdnů pět, tak se zděsil a ukazoval srandovními posunky, že kdyby si chtěl vzít pět týdnů dovolené, byla by to pro něj sebevražda. Ohromně jsme se u toho nasmáli. Pak nám vyjmenovával řadu zemí, které už navštívil. Když jsme se zeptali, kde se mu líbilo nejvíc, tak řekl, že v Praze. Jakmile si ale všiml, že ho poslouchá i jeho nepálský průvodce, tak honem dodal, že v Praze a v Nepálu. Při večeři jsme si objednali třikrát „big pot“ čaje. Netušili jsme, že nám každému přinesou obrovskou termosku, která by nám bývala stačila jedna pro všechny. 

Ráno jsme vyšli zase na terasu, abychom se pokochali. Vrcholky vidět byly, ale zahaleny do oparu. Po dlouhé snídani jsme se vydali na cestu do Nagarkotu. Šli jsme celý den až do setmění. Na ceduli v Chisopani je psané, že Nagarkot je vzdálený 18 km, někde jsme četli, že je to 25 km. Osobně bych se přikláněla spíše k té druhé variantě.

Po cestě jsme potkali nepálského kluka na kole. Říkal, že je první ze skupiny 31 lidí a že jedou první na oběd a potom také do Nagarkotu, kde na ně budou čekat další, pěší turisté. Celkem jich mělo být přes 200. My jsme obědvali v Juhle. Pán, který nás obsluhoval, si myslel, že jsme Arabové. Možná to bylo tím, že já se Zuzkou jsme nesly stejně velké batohy jako na dvacetidenní trek, kdežto Milan se spokojil s malým batůžkem.

 

Kus cesty vedl pralesem a závěrečná cesta vedla moc hezkým údolím s úhlednými terasovitými políčky. Vždycky, když jsme procházeli lesem, měla jsem pocit, jako by mi měly prasknout ušní bubínky. Tak silný byl řev lesního hmyzu.

Když jsme dorazili do Nagarkotu, zjistili jsme, že luxusní hotely (některé měly u vchodu dva lvy, jako to bývá u nějakých zámků a paláců), jsou už hodně plné. Ubytovacích prostor tam bylo ale hodně, a tak jsme nakonec našli volné místo v chatovém táboře, kde jsme dostali chatičku na noc za 1650 rupek pro všechny. Den předtím jsme sice spali všichni za 300 rupek, ale nějak jsme to neřešili. Byli jsme rádi, že jsme vůbec něco sehnali. Měli jsme naplánováno, že další den půjdeme ještě ráno na vyhlídku na vzdálené hory, ale když jsme se probudili, zjistili jsme, že všude okolo nás leží mlha a není vidět vůbec nic. Proto jsme se sebrali, došli na autobusovou zastávku a odjeli do Bakthapuru.

Text/foto: Kristýna Bartůňková



Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Nepál I. - Příprava na cestu
Publikováno: 30.11.2011
Jednoho březnového dne jsme se s kamarády potulovali po Krušných horách a během povídání o všem možném přišla řada i na naše oblíbené téma - cestování. Já jsem moc litovala toho, že letos nebudu moci kvůli různým povinnostem vyrazit na delší cestu.

Expedice Annapurna 2012 III.: Pokus o přespání na Lhotce a následný sestup
Publikováno: 14.5.2012
Po dvou odpočinkových dnech v BC, kdy proběhla nezbytná Puja (náboženský obřad), jsme se rozhodli, že se pokusíme vylézt stěnu Lhotce do C III cca 7300 m.

Expedice Annapurna 2012 II.: BC Lhotse
Publikováno: 30.4.2012
10.4. 2012: Ještě neuběhnul rok a jsem zase tady! Tentokrát nechci na žádnej z vrcholů, který se tyčí (vlastně jsou skrytý) nad největším táborem světa. A hlavně, tentokrát tady nejsem sám.

Expedice Annapurna 2012 I.: Jak to všechno začalo
Publikováno: 16.4.2012
Pamatujete, jak jsem se vrátil z Gasherbrumu (2009), jak jsem říkal, že ASI už nikam na "osmu" nepojedu?! Pamatujete, jak jsem se vrátil z Manaslu (2011), jak jsem říkal, že URČITĚ na "osmu" už nepojedu?! ... 2012 Expedice Annapurna ...

Expedice Annapurna 2012 IV.: 2. výškový tábor a čekání na počasí
Publikováno: 4.6.2012
Je konec dubna a sněží a sněží. Trčíme v základním táboře a snažíme se zabít čas. Čekáme, až se počasí umoudří, a tak čteme, pijeme kafe, kouřím. Vzpomínám na uplynulý měsíc plný zážitků.

Expedice Annapurna 2012 V.: Vrchol je náš
Publikováno: 9.6.2012
Poslední díl seriálu o výstupu tandemu českých horolezců Radka Jaroše a Honzy Trávníčka jsme opět sestavili z esemesek, které skoro denně chodily do Česka.

Nepál II: Kathmandu
Publikováno: 7.12.2011
Cesta z Prahy až do Kathmandu byla celkem zdlouhavá a únavná. Za prvé jsme měli dva dlouhé přestupy, a za druhé jsme se v Dillí museli podrobovat neuvěřitelným bezpečnostním procedurám. Patřily mezi ně nekonečné kontroly, prohmatávání těla, zda u sebe nemáte něco nebezpečného atd. Milan si šel z čekárny odskočit na stranu a aktivní hlídači ho už nepustili zpět, protože si s sebou nevzal letenku.

Nepál III: Odjezd na trek
Publikováno: 14.12.2011
V den odjezdu na trek okolo Manaslu jsme se s naším průvodcem Harim setkali na autobusovém nádraží. Harimu je 38 let a je národností Gurung. Ačkoli jsem četla, že tito lidé žijí převážně v okolí Annapurny, Hari říkal, že jeho rodná vesnice se nachází v oblasti Everestu. Proto má tuto oblast také ze všech nejraději a to i přesto, že sem v současné době jezdí obrovské množství turistů.

Nepál VI: Příjemné setkání
Publikováno: 4.1.2012
Nastal čtvrtý den treku okolo osmitisícovky Manaslu. Tato nádherná hora byla ale ještě stále daleko. Jen nerada jsem opouštěla vesničku Dobhan, ve které se mi tolik líbilo. Omezeni časem jsme ale nemohli zůstat a museli jsme pokračovat dál.

Nepál XI: První aklimatizační výlet
Publikováno: 8.2.2012
Vesnice Samagoan leží v nadmořské výšce tři a půl tisíce metrů a stala se místem, ze kterého jsme se rozhodli vypravit na první aklimatizační výlet.

Nepál XV: Dlouhé klesání
Publikováno: 7.3.2012
Po výstupu do sedla, nejvyššího bodu naší cesty, jsme sestoupali do vesnice Bimtang a strávili tam noc. Další den nás čekalo dlouhé klesání a překonání velké vzdálenosti a tak bylo záhodno, abychom vyrazili docela brzy. Hari nás po ránu ale naštval tím, že okolo nás chodil a významně se díval na hodinky, jako že bychom už měli jít.

Nepál XIV: Za sedlem
Publikováno: 29.2.2012
Vrchol naší cesty okolo Manaslu jsme měli za sebou. Teď nás čekala už jenom cesta dolů a ta byla mnohem horší než předcházející stoupání. Museli jsme totiž sejít po nekonečně dlouhém a prudkém svahu dolů. Cesta byla pokrytá kameny a štěrkem, takže bylo nutné dívat se celou dobu pod nohy, aby nám na špatném terénu neujely. Brzy nás to přestalo bavit a ještě k tomu nám začala docházet voda.

Nepál V: Putování nepálskými vesnicemi
Publikováno: 28.12.2011
Po horké a téměř probdělé noci ve stanech ve vesnici Liding jsme byli celí rozlámaní, ale nic naplat - museli jsme jít dál. Pochod předchozí den byl poměrně snadný, teď se ale terén změnil a stal se docela náročným, protože se neustále střídalo prudké stoupání s prudkým klesáním, s celkovou převahou stoupání. Většinou po schodech.

Nepál IX: Návštěva kláštera pod Manaslu
Publikováno: 25.1.2012
Po noci strávené v lodžii ve vesnici Ghap nás čekala dlouhá cesta a proto jsme si přivstali. Po cestě byla opět spousta posvátných mani. Občas jsme narazili na chudé nepálské děti a Zuzka některým z nich rozdávala propisky. Potkali jsme poprvé karavanu jaků a dzopke, vezoucí svůj náklad z Tibetu. Dzopke je křížencem krávy a jaka.

Nepál XIII: Dharamsala
Publikováno: 22.2.2012
Po dvou a půl dnech strávených ve vesnici Samdo jsme ji museli, i když docela neradi, opustit a vydat se do Dharamsaly, což je poslední zastávka před sedlem. Já jsem kvůli svému nastydnutí šla docela pomalu a Zuzka s Milanem se přizpůsobili, ale myslím, že jim to nevadilo. Nechali jsme totiž davy turistů, aby nás předešly a měli jsme klid.

Nepál IV: První den na treku
Publikováno: 21.12.2011
Vstupním místem na trek okolo osmitisícovky Manaslu je vesnice, která se jmenuje Agurhat. Dorazili jsme sem po namáhavé cestě autobusem už za tmy a nějakou dobu jsme museli shánět ubytování. První místo, kde jsme se ptali, bylo již plné, ale brzy jsme sehnali volný pokoj v jiném hotýlku (lodžii) a mohli se ubytovat.

Nepál VIII: Mani
Publikováno: 18.1.2012
Šestého dne na treku jsme vstávali v šest hodin ráno a po spořádání tibetských placek jsme v sedm vyrazili. Brzy jsme dorazili do Dengu, vesnice, jež měla být původně naším nocležištěm, a dali si tam v rozestavěné lodžii čaj.

Nepál XII: Samdo, další aklimatizace
Publikováno: 15.2.2012
Vrchol našeho treku se blížil a my se ocitli v nadmořské výšce skoro čtyř výškových kilometrů. Vesnice Samdo se proto stala naším stanovištěm na další dva dny, které jsme chtěli strávit aklimatizací.

Nepál XVI: Závěr treku okolo Manaslu
Publikováno: 14.3.2012
Druhý den po výstupu na pětitisícové sedlo nám přišel asi nejnáročnější z celé cesty. Začalo to už snídaní, která se skoro nedala jíst. Jablečný koláč byl ještě docela dobrý, ale pudink, který měl být jeho součástí, a který nám přinesli vedle v misce, byl téměř nepoživatelný. Další chod, čokoládový pudink, chutnal jako horká čokoláda, protože vůbec nebyl zahuštěný.

Nepál VII: První sedmitisícovka na dohled
Publikováno: 11.1.2012
Ráno po první noci, strávené v Národním parku Manaslu, jsme se rozloučili s krajany a vyrazili na cestu. Na pěšině před námi utíkala velká spousta malých i velkých ještěrek. V jedné vesnici, kterou jsme míjeli, jsme viděli poslední banánovník. Výše už nerostly.

Nepál X: Samagoan
Publikováno: 1.2.2012
Výlet do buddhistického kláštera ve Lho, kde jsme se zúčastnili slavnostní modlitby prováděné pomocí hudby, se skutečně podařil. Když jsme sešli v dobré náladě dolů, snědli jsme objednanou snídani a protože jsme se zdrželi v klášteře déle, než bylo původně v plánu, dali jsme si rovnou i oběd. Potom jsme, asi tak v půl jedné, vyrazili směr vesnice Samagoan (3530 m n.m.).


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

V tuto chvíli není žádná soutěž aktivní. Předchozí soutěže najdete v našem archivu soutěží.

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

1.3.2024
Klub slovenských turistů, Fakulta informatiky РEVŠ a OZ Karpaty Vás zvou na 38. ročník mezinárodního setkání expedičních turistů a netradičních cestovatelů EXPEDICE 2024.
15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
22.12.2023
Portál Infoglobe vám přeje krásné vánoční svátky, hodně štěstí, lásky a splněných přání v novém roce 2024 ;-)
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 19. 4. 2024
svátek:Rostislav
dnes:
pátek 19.4.
3 °C
zítra:
sobota 20.4.
3 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X