www.infoglobe.cz » Nikaragua – vulkanický ostrov Ometepe

Nikaragua – vulkanický ostrov Ometepe

Publikováno: 16.3.2020
Naší další zastávkou na cestě byl ostrov Ometepe. Když jsme si přečetli, že se jedná o největší ostrov sopečného jezera na světě a že je tvořen dvěma sopkami Concepción a Maderas, byla volba jasná.

Ostrov byl v roce 2011 jmenován biosférickou rezervací UNESCO, svojí rozlohou dosahuje 276 km2 a žije zde přibližně 40 tisíc lidí, které živí především zemědělská produkce. Je zde totiž úrodná sopečná půda, takže se zde pěstuje rýže, tabák, cukrová třtina a káva, příjmy má ostrov samozřejmě také z turismu.

ostrov Ometepe

Na ostrov jsme jeli trajektem ze San Jorge do města Moyogalpa. Protože nemáme moc rádi turisticky živá místa s divokým nočním životem, přesunuli jsme se dvěma autobusy do Santa Cruz a odsud došli pěšky do Balgue, kde jsme si našli pěkný a klidný hotel.

Ometepe

Protože jsme ve Střední Americe zatím moc peších túr nepodnikli, rozhodli jsme se vyjít na sopku Maderas, která měří 1394 m n. m.  I když nám říkali, že tam nic k vidění není (kromě bahna po kotníky), stejně jsme šli. A vlastně měli pravdu. U vstupu jsme zaplatili malý poplatek a šli sami. Začátek cesty je příjemný, i když jdete vlastně pořád jen do kopce. Od určité výšky se však drží mlha, takže je zde hodně vlhko, není odsud žádný pěkný výhled a s přibývající výškou se zvětšuje i množství bahna na cestě. Nakonec se noříme až po kotníky. Ve finále musíme sejít dolů ke kráteru, kde je jezero, které však spíš jen tušíme, než vidíme.

výstup na sopku

Celá cesta tam i zpět zabere přibližně sedm až osm hodin a vzhledem k bahnu se ani nedá příliš urychlit. Cestou zpět jsme alespoň viděli skákat opice na stromech. Pokud by se někomu podařilo jít na sopku v čase, kdy se odkryjí mraky, rozhodně to bude skvělá podívaná. Jenže ty se rozplynou většinou až v čase, kdy už scházíte dolů. 

Ometepe   Ometepe

Na sopku Concepción, která je ještě aktivní, je možné také vyjít. Cesta je však mnohem náročnější. Kromě turistiky nabízí ostrov k odpočinku přírodní „koupaliště“ Ojo de Agua nebo vodopád San Ramón.

pláž

My se rozhodneme už jen pro příjemnou procházku po pláži a koupání v jezeře, ale jen na kraji. Když víme, že zde žije sladkovodní žralok, nechce se nám dál do vody. Pláž je prázdná a je zajímavé, že jsou zde i malé vlny, takže člověk má pocit, že je u moře. Často tu uvidíte pít z jezera koně. Pak jen tak pobíhají po pláži a zase odběhnou pryč. Výhledy na sopku Concepción zahalenou v oblacích jsou zde opravdu až idylické.

GPS: sopka Concepción 11°32'17.8"N 85°37'17.4"W

 

Text a foto: Tomáš NovákDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Nikaragua – jednodenní výlet z Kostariky
Publikováno: 10.8.2019
Po návštěvě stylové Montezumy se přesouváme ještě naposled směrem na sever. Cílem je město Liberia, které však bude pouze naším výchozím bodem pro nadcházející dva výlety. Prvním z nich je návštěva kostarického severního souseda, jímž je Nikaragua. Vyrazit lze na vlastní pěst nebo s organizovaným zájezdem. Nicméně druhou možnost doporučujeme spíše, jelikož přejít hranice není zrovna jednoduché. Průvodci již ví, jak v tom správně chodit a ušetří vám tak i několik hodin čekání.

Nikaragua, San Juan del Sur – pod ochranou Ježíše
Publikováno: 23.3.2020
Město San Juan del Sur (původně rybářská vesnice) se v posledních letech stalo jednou z nejnavštěvovanějších destinací v Nikaragui. Hemží se to tu hlavně milovníky surfování, pláží a nočního života. Je dobře dostupné a prezentuje se jako malebné, multikulturní a mladé město.

Nikaragua, Granada – nejstarší město v zemi
Publikováno: 9.3.2020
Granada, lidově nazývaná „La Gran Sultana“, je nejstarším městem Nikaraguy se zachovalou koloniální architekturou a také jedním z prvních měst na celém kontinentu. Je hlavním městem departementu Granada a patří k těm nejdůležitějším v zemi.

Nikaragua, León – město v koloniálním stylu
Publikováno: 2.3.2020
Konečně se ocitáme v Nikaragui a jsme na ni zvědaví. Je největší zemí Střední Ameriky s velmi rozmanitou krajinou. Nikaragua je známá jako „země jezer a sopek“ a primárně je rozdělena do tří oblastí: na severovýchodní hory, tichomořské pobřeží a karibské pobřeží.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Mezi květy

1. 3. – 30. 4. 2020
1. cena:
Kniha Krkonoše zámé i neznámé z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Putování českou přírodou z Knižního klubu
Cena redakce:
Víkendový pobyt pro 2 osoby se snídaní a neomezeným vstupem do wellness v hotelu Zlatý Lev**** v Žatci!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

10.4.2020
Ať vám Velikonoce přinesou hodně radosti, zdraví, klidu i splněných cestovatelských tužeb, které jsou prozatím ve značné míře omezené. Běžte se ve dnech volna projít do přírody a načerpejte novou energii.
9.4.2020
Muzeum skla a bižuterie v Jablonci už léta nemělo dostatek výstavních prostor. Před dvěma lety počaly práce na přístavbě ve tvaru obřího broušeného krystalu. Stavební práce byly v minulých dnech dokončeny, otevření je plánováno po restriktivních opatřeních, nová expozice pak na konec letošního roku.
8.4.2020
Velikonoce jsou tu, a proto jsme moc rádi, že vám ve spolupráci s Muzeem Polička můžeme přinést fotonávod na výrobu vrkoče.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - BRAZÍLIE a SALVADOR:

Brazília, Salvádor

TIPY NA VÝLETY V BRAZÍLII a SALVADORU:

 

BRAZÍLIE:

Paraty – bez aut

Rio de Janeiro – divoký karneval a krásné pláže (I., II.)

Amazonie – cesta do pralesa

Manaus: Paříž Jižní Ameriky

Z Uruguaye do Porto Alegre

 

SALVADOR:

Alegría – cesta k laguně

Joya de Cerén a San Salvador

 

Vše důležité, co byste o Brazílii měli vědět, najdete zde a o Salvadoru zde.

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 10. 4. 2020
svátek:Darja
dnes:
pátek 10.4.
16 °C
zítra:
sobota 11.4.
12 °C