www.infoglobe.cz » Nizozemsko – kuchyně, svátky a kultura

Nizozemsko – kuchyně, svátky a kultura

Publikováno: 19.10.2020
Nizozemsko je velmi často označováno jako Holandsko a Nizozemí, avšak tyto názvy jsou neoficiální. Správně se země nazývá Nizozemsko nebo Nizozemské království. Hlavním městem je sice Amsterdam, ale královská rodina i vláda sídlí v Haagu. Amsterdam je tedy hlavně centrem kultury a turismu, ročně sem míří spousty cizinců.

V Nizozemsku mají velmi podobné svátky, jako máme tady v Čechách. Vánoce se tu slaví 24. a 25. 12, obdoba Mikuláše tu vychází na 5. 12., kdy děti dostávají dárky ve dřevácích za básničku. Dále se zde slaví osvobození města Leiden (1574) nebo den princů (3. 9.). Pro turisty je velmi oblíbené datum 2. 9., kdy probíhá den otevřených dveří muzeí a historických památek a vstupy jsou většinou zdarma. Přes léto v Amsterdamu probíhá festival klasické hudby Grachten, v Haagu jazzový festival či festival popové hudby. Mnoho turistů do Nizozemska míří za festivalem květin Keukenhof, což je největší kolekce cibulovitých rostlin na světě.

Amsterdam

Haag

Nizozemská kuchyně je spíše jednodušší a není ničím zase až tak výjimečná. Avšak pokrmy jsou mezi turisty velmi oblíbené, jsou chutné a zasytí. Velmi často se používá mnoho koření k dochucení. Nejvíce se konzumují ryby, zvěřina a steaky. K příloze se používá zelenina, rýže nebo brambory. Jaká typická jídla při návštěvě ochutnat?

  • Hutspot – dušené hovězí maso, mrkev, brambory a cibule, jedná o národní jídlo.
  • Mosselen – škeble, které se jedí s chlebem či hranolky.
  • Kroketten – bramborové krokety, povětšinou se jedí se smaženou rybou.
  • Rijstafel – ostrý a pálivý pokrm, který se servíruje s rýží a polévkou, původem je tento pokrm z Indie.
  • Bitterballen – smažené kuličky z brambor, většinou se konzumují s pivem.
  • Poffertjes – obdoba našich vdolečků, jen menších rozměrů, jedí se s máslem a cukrem.
  • Stamppot – šťouchané brambory s kapustou a párkem či vepřovou pečení.

nizozemské kanály   Nizozemsko

Cenově vyjde polévka a 2. chod okolo 20 eur (v Amsterdamu cca 25 eur). Levněji vyjde tzv. eetcafé, což je kavárna, kde se prodává jídlo jako nabídka dne a ceny se pohybují cca 8–17 eury. Pokud chcete ještě více ušetřit, můžete zajít do místních supermarketů.

Po jídle mají místní rádi čerstvou kávu. V restauracích nebo domácnostech povětšinou dostanete černou kávu a konvičku kondenzovaného neslazeného mléka. Pivo (světlý ležák) je u zdejších také velmi oblíbené. Nejznámější pivo je Amstel, Heineken či Grolsch. Typickým tvrdým alkoholem je Jenever, který je dost podobný anglickému ginu, jen je o něco málo slabší. Pije se buď samotný, nebo s citronem či černým rybízem.

Nizozemsko je také typické svými sýry. Myslím, že je to moc fajn nápad na nákup suvenýrů pro vaše blízké. Sýry se v Nizozemsku vyrábějí už přes 1000 let.

nizozemské sýry

GPS: Haag  52°04'50.7"N 4°18'45.7"E

Text: Martina Koşar

Foto: Martina Koşar, PixabayDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Nizozemsko: Maastricht – skrytý poklad jihu
Publikováno: 25.9.2021
Pojďme se podívat na samotný jih Nizozemska. V jeho výběžku, který se nachází mezi Belgií a Německem, leží město Maastricht. Ze všech známějších míst země si právě Maastricht zachoval svou pravou historickou tvář. Už po pár minutách strávených ve městě zjistíte, že dýchá historií. Zachovalo se tam nejvíce historických budov a památek. Pojďme se sem tedy společně podívat.

Nizozemsko: Kinderdijk – vesnička větrných mlýnů
Publikováno: 11.9.2021
Když se řekne Nizozemsko, každý si představí větrné mlýny. Jsou symbolem této prosperující země již dlouhou dobu. Byly vystavěny za účelem odčerpávání vody a vysušování oblastí položených níže, než je hladina moře. Najdete je téměř na celém území Nizozemska, většinou u vesnic. Existuje však pár míst, kde můžete spatřit více než jeden nebo dva.

Nizozemsko: Rotterdam – město (nejen) netradiční architektury
Publikováno: 2.10.2021
Druhým největším městem v Nizozemsku je již dobře známý Rotterdam. Donedávna byl považován i za největší přístav Evropy. Dnes je známý svou moderní a velmi netradiční architekturou.

Nizozemsko, Haag – královské srdce země
Publikováno: 18.9.2021
Nejatraktivnějším městem Nizozemska je bezpochyby Haag. Svou nezaměnitelnou atmosférou zaručeně konkuruje známému hlavnímu městu této malé, zato bohaté země. Pokud si myslíte, že nemá čím překvapit, mýlíte se.

Nizozemsko, Amsterdam – největší párty centrum Evropy. Nebo ne? – VIDEO
Publikováno: 6.9.2016
Většina historek z hlavního města Nizozemí končí tak, že není úplně vhodné je vyprávět někomu jinému než nejbližším známým. Amsterdam přitom zdaleka nemusíte zažít jen jako bláznivé párty město – stačí alespoň na chvíli nasednout na kolo a vyrazit trochu dál od centra. Opravdový Amsterdam totiž začíná až daleko za necudnými ulicemi Red Light District.

Nizozemsko, Haarlem – zapomenutý bratříček Amsterdamu – VIDEO
Publikováno: 13.9.2016
Dříve jedno z nejdůležitějších měst v Nizozemí dalo dokonce název jedné ze známých čtvrtí v New Yorku – Harlem. Dnes v tomto krásném historickém městě bydlí hlavně holandská vyšší střední třída, která si chce užívat klidu a zeleně, ale přitom to mít jen kousek do hlavního města. Cesta mezi Amsterdamem a Haarlemem totiž trvá jen zhruba 15 minut a návštěvu mohu vřele doporučit.

Nizozemsko, Rotterdam – moderní metropole ve středu světa – VIDEO
Publikováno: 27.9.2016
Erasmova univerzita, největší přístav v Evropě i město, které bylo po 2. světové válce potřeba vybudovat doslova od nuly, díky čemuž v něm mnoho významných architektů dostalo volnou ruku pro svou kreativitu. Rotterdam se ani zdaleka nepodobá ostatním nizozemským městům a i v rámci Evropy asi žádné podobné nenajdete.

Nizozemsko: Utrecht – Amsterdam v menším
Publikováno: 22.1.2017
Nejslavnější město Nizozemska je všem známé. Amsterdam je hlavním turistickým městem, proto se častokrát stane, že je tak trochu přeplněný. Mnozí však kvůli náporu turistů preferují méně známá města. Pokud k nim patříte i vy, máme pro vás velmi příjemnou alternativu, kam se podívat.

Nizozemsko – květinová zahrada Evropy – VIDEO
Publikováno: 30.8.2016
Větrné mlýny, tulipány, bicykly, vodní kanály, sýr, dřeváky a města s tisíciletou historií. Co se při zmínce o Nizozemsku vybaví vám? Tato malá zemička na západě Evropy právem patří k jedněm z nejvyhledávanějších cílů návštěvníků z celého světa. Na své si přijdou studenti, mladé páry, rodiny s dětmi i ti, kteří si cestování šetřili na konec kariéry.

Nizozemsko, Kaatsheuvel – zábavní park Efteling
Publikováno: 22.7.2016
Minulý týden jsme strávili nějaký čas v Dánsku – ve druhém nejstarším a zároveň v jednom z nejpopulárnějších evropských zábavních parků – v Tivoli. Dnes se přesuneme do Nizozemska, které je domovem pro o nic méně oblíbený zábavní park Efteling.


Souvisejicí fotogalerie

Nizozemsko – země tulipánů a krásnych měst
Západní Evropa nabízí k vidění několik zajímavých států a jedním z nich je i Nizozemsko. Země je ...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Kouzlo Vianoc

1. 11. – 31. 12. 2021
1. cena:
Kouzelný balíček plný překvapení!
2. cena:
Kouzelný balíček plný překvapení!
3. cena:
Kouzelný balíček plný překvapení!
1. cena redakce:
Kouzelný balíček plný překvapení!
2. cena redakce:
Kouzelný balíček plný překvapení!
3. cena redakce:
Kouzelný balíček plný překvapení!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

1.12.2021
Karibský ostrovní stát Barbados se stal republikou a přestal tak uznávat britskou královnu Alžbětu II., která byla dosud jeho nejvyšší představitelkou. Post nejvyšší hlavy státu obsadila současná generální guvernérka.  
27.11.2021
V anketě strom roku 2021 získal první místo více než 70 letý buk stojící v centru Starého Smokovce, který bude reprezentovat Slovensko i v soutěži Evropský strom roku.
24.11.2021
Také letos se návštěvníci Vysokých Tater můžou těšit na Tatranský ledový dóm, který tradičně „vyrostl“ na Hrebienku. Nese podobu jednoho z nejvýznamnějších poutnických míst v Evropě, jako symbolu konce doby označené pandemií  a nového začátku.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 7. 12. 2021
svátek:Benjamín

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X