www.infoglobe.cz » Norsko: Severské metropole IV – Oslo – poloostrov Bygdøy

Norsko: Severské metropole IV – Oslo – poloostrov Bygdøy

Publikováno: 3.12.2016
Ani další z metropolí severských zemí nemůžeme ošidit, takže i Oslo si projdeme ve dvou článcích. Nejdříve navštívíme zajímavá muzea a pak se vydáme do města.

Autobus nás dováží na poloostrov Bygdøy, kterému se přezdívá ostrov muzeí. Všechna tři muzea opravdu stojí za zhlédnutí. Začínáme v Muzeum vikingských lodí. Už samotná budova je zajímavá, byla projektována přesně pro tři vikingské lodě, které zde jsou vystavené. Ta nejstarší z nich pochází už z roku 820. Lodě včetně vybavení byly nalezeny v oblastech Gokstad a Oseberg a Tune. Vlastně nikdy nevypluly, ale byly určeny k pohřebním účelům. Uvnitř byly nalezeny kosterní pozůstatky vysoce postavených lidí, psů, koní nebo páva. Nechyběly ani části nábytku, zvláštní podpěry stanů, nádherné šperky, nářadí, užitné nádoby, dřevěné saně, vozíky a mnoho dalších předmětů. U mnohých z nich se ani nepodařilo určit jejich účel.

Muzeum vikingských lodí   Muzeum vikingských lodí

Další skvost nás čeká v Muzeu lodi Fram, kam musíme přejet autobusem. Škuner Fram je pro Nory asi nejslavnější lodí vůbec. Vždyť na ní podnikli výpravy do drsných vod naší planety významní badatelé a cestovatelé Amundsen, Nansen a Sverdrup. Fram v překladu znamená vpřed. Za přítomnosti krále Haakana bylo toto muzeum otevřeno již v roce 1936. Po vytažení lodi z moře byla celá rekonstruována a de facto obestavěna zdmi muzea. V průběhu let došlo k dalšímu rozšíření expozice a nyní představuje velmi podrobný pohled na historii polárních objevů a nesmíme zapomenout ani na flóru a faunu Antarktidy a Arktidy. Fram je široká 11 metrů a měří 39 metrů. Výborné je, že je dovoleno vstoupit na palubu a prohlédnout si vše zblízka, projít kajuty, nahlédnout pod pokličku palubního lékaře, vystoupit na kapitánský můstek, zatočit kormidlem...

Muzeum lodi Fram

Konstrukce lodi byla podmíněna požadavku pohybu lodi v extrémních polárních podmínkách. Původně byla postavena na objednávku Fridtjofa Nansena, který se snažil dokázat, že mořský proud zanese Fram od břehů severní Sibiře přes severní pól k jižnímu Grónsku. Nansenovy teorie se potvrdily, loď zamrzla v masách pohybujícího se ledu a byla od severoasijských břehů nesena na sever k pólu. Nansen loď po určité době opustil a vydal se k severnímu pólu pěšky, ale i tak byla plavba lodi úspěšná a v září 1896 se s velkou pompou vrátila do Osla.

Roku 1898 se loď vydává na další výpravu, které velí Otto Sverdrup. Cílem je prozkoumání severozápadního pobřeží Grónska a obeplutí celého ostrova. Celý záměr se sice nezdařil, avšak po 4 letech loď přivezla významnou sbírku fosilií, rostlin a minerálů z arktických oblastí.

Hned dva roky na to loď využil ke své cestě do Antarktidy Roald Amundsen. Doplul až k zátoce Rossova moře – vůbec nejjižněji ze všech lodí. 

Muzeum lodi Fram   Muzeum lodi Fram

Dalším lákadlem tohoto muzea je loď Gjøa, pro kterou byla vystavěna další budova. Následně došlo k propojení obou částí podzemním tunelem. Na lodi Gjøa Amundsen jako vůbec první člověk překonal takzvaný Severozápadní průjezd nad severním pobřežím Kanady. Několik století před ním se o to neúspěšně pokoušeli Angličané, bohužel s tragickými následky. Několik zim strávených v zamrzlém moři Amundsen věnoval studiu života Eskymáků, kdy důkladně zkoumal jejich schopnosti přežívat v tak mrazivém prostředí. Velmi si přál, aby tito skvělí lidé nebyli nikdy ovlivněni naší civilizací. V etnografickém muzeu v Oslu si můžete prohlédnout jeho rozsáhlou sbírku z pobytu mezi Eskymáky. Po třech letech konečně Amundsen proplul mezi ostrovy na severu Kanady, opustil zamrzlou loď a na lyžích se vydal do Eagle City sdělit světu, že Severozápadní průjezd byl překonán.

Muzeum lodi Fram

Neméně zajímavé je muzeum věnované voru Kon-Tiki, na kterém roku 1947 významný norský badatel, spisovatel a cestovatel Thor Heyerdahl přeplul Tichý oceán od jihoamerického pobřeží až do Polynésie. Prohlédnout si rovněž můžete papyrusovou loď RA II, s jejíž pomocí přeplul Atlantik.

muzeum věnované voru Kon-Tiki   muzeum věnované voru Kon-Tiki

Jistě by se zde dalo strávit spoustu času, ale ten my bohužel nemáme. Zhruba po 3 hodinách musíme poloostrov Bygdøy opustit, abychom zvládli ještě prohlídku města.

Do samotného Osla zavítáme už příští sobotu.

GPS: 59°54'19.8"N 10°41'12.1"E

 

Text a foto: Magdaléna RadostováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Dánsko: Severské metropole XII – procházka Kodaní
Publikováno: 28.1.2017
Tímto dnem naše putovaní po severských metropolích končí. V minulém díle jsme nahlédli do Kodaně a dnes budeme v její návštěvě pokračovat.

Švédsko: Severské metropole IX – Stockholm
Publikováno: 7.1.2017
Jsme v kempu nedaleko Stockholmu a vyrážíme na prohlídku města, ale nejdřív se zastavíme v muzeu Vasa.

Švédsko: Severské metropole III – Göteborg – pokračujeme v prohlídce města
Publikováno: 26.11.2016
Začínáme prohlídkou luteránského kostela Domkyrkan, který byl dvakrát zničen požárem. První katedrála vznikla v letech 1624–1627. Svatyně byla vysvěcena roku 1633. Bohužel v noci 15. 4. 1721 došlo k obrovskému požáru a celkem 211 okolních budov lehlo popelem. Ztráty na životech byly také značné a hledal se prostor vhodný jako pohřebiště. Tím se nakonec stal park v okolí katedrály, kde bylo uloženo až 20 000 ostatků.

Švédsko: Severské metropole II – Göteborg – prohlídka města
Publikováno: 19.11.2016
Společně se vydáváme směr náměstí Götaplatsen. Město je velmi klidné, téměř nikoho nepotkáváme. Déšť ustal, ale nepříjemný vítr fouká dál. Pomalu přicházíme k zajímavé soše – revolver se zauzlenou hlavní. Autorem je jeden z nejznámějších představitelů moderního švédského umění – sochař a malíř Carl Fredrik Reuterswärd. Tento umělec žil nějakou dobu v USA a roku 1980 byl natolik šokován zastřelením Johna Lennona, že vytvořil tuto sochu, kterou nazval Non Violence (Nenásilí). Originál je umístěn před budovou OSN v New Yorku, další můžete najít v různých evropských městech – Berlíně, ve švédských městech Stockholm, Malmö, Lund a Boras, francouzském městě Caen a v lucemburském Kirchbergu.

Švédsko: Severské metropole I – cesta a Göteborg
Publikováno: 12.11.2016
Dnešním článkem začíná náš seriál o severských metropolích. Kam všude se s cestovatelkou Magdalénou Radostovou podíváme, se budete dozvídat následujících 11 sobot.

Švédsko: Severské metropole X – Stockholm – kolem ostrovů
Publikováno: 14.1.2017
Plujeme podél ostrova Djurgården, kde je několik zajímavých muzeí. Například i muzeum Vasa, o kterém si můžete přečíst v předešlém článku. Ostrov býval loveckou oborou, kterou spravoval král. V současnosti tu najdete národní park Ekoparken. Jedná se o jediný národní park na světě, který leží v centru hlavního města. Najdete tu také nejstarší zábavní park Švédska, půvabný zámek Rosendal a od roku 2013 také muzeum skupiny ABBA.

Dánsko: Severské metropole XI – Kodaň
Publikováno: 21.1.2017
Hezké zážitky rychle utíkají, a tak je tu poslední místo, kam se podíváme – Kodaň. Hlavní město Dánska leží na východním pobřeží ostrova Sjælland a částečně na ostrově Amager. Kodaň je příjemné moderní město, které mnozí obdivují a rádi se sem vracejí.

Norsko: Severské metropole VIII – Lillehammer
Publikováno: 31.12.2016
Dnes navštívíme Lillehammer, dějiště zimní olympiády v roce 1994. Autobus nás vysadí nad skokanskými můstky a pod námi se rozkládá celé město. Po železných schůdkách scházíme podél můstků dolů. Máme štěstí, právě probíhá trénink, a tak si můžeme vychutnat pohled na skokany v akci.

Norsko, Severské metropole V – Oslo – prohlídka města
Publikováno: 10.12.2016
Míříme do centra k městské radnici Rådhuset – zvláštní budově v neoklasicistním stylu. Nepřehlédnutelné jsou dvě obdélníkové věže nad spodní částí objektu. Ta východní je vysoká 66 metrů a uvnitř je umístěna zvonkohra s 38 zvony, severní je o něco nižší, měří 63 metrů. Rovněž astronomické hodiny, které najdete na jižní straně, jsou unikátní, patří k největším v Evropě, ciferník má průměr 8,6 m a ručička je dlouhá 5,7 m. Přiznám se, že první dojem na mě radnice nedělá nejlepší a později se také dozvídám, že i obyvatelé si na ni museli postupně zvyknout. Nyní však neodmyslitelně patří k městu a místní jsou na ni náležitě hrdí. Jistě i díky nádhernému interiéru.

Norsko: Severské metropole VII – horský hřeben Bessegen
Publikováno: 24.12.2016
Můžeme spát o chvilku déle, dnešní den je od těch minulých poněkud odlišný. Před námi je výšlap na horský hřeben Bessegen s jeho nejvyšším vrcholem Veslfjellet (1 743 m). Tento vrchol leží v horské oblasti Jotunheimen, která je nejvyšší v celém Norsku (29 nejvyšších vrcholů Norska leží právě zde), navíc celou třetinu zaujímá stejnojmenný národní park Jotunheimen. Nádherné místo plné příkrých vrcholů, ledovců, ale i krásných údolí.

Norsko: Severské metropole VI – v zemi trollů
Publikováno: 17.12.2016
Po návštěvě Osla se vydáváme na dlouhou cestu k našemu dalšímu ubytování – do kempu Faksfall nedaleko městečka Dombås. Část cesty povede podél největšího norského jezera Mjøsa, které je hluboké celých 468 m.

Norsko, Bergen – velkoměsto mezi sedmi horami – VIDEO
Publikováno: 4.10.2016
Budete-li cestovat do Norska letadlem a vaším cílem návštěvy bude objevování fjordů, předpokládám, že budete přistávat na letišti v Bergenu (25 min od centra). Já sice nejsem zrovna milovníkem velkoměst, ale i tak doporučuji nějaký čas strávit prohlídkou města.

Norsko, Trondheim – korunovační město
Publikováno: 24.6.2015
Opět budeme cestovat. Po návštěvě švédského kostelního městečka Gammelstad a hlavního města Stockholm se přesuneme do sousedního Norska. Navštívíme tu přístavní město Trondheim, které se rozprostírá na březích Trondheimského fjordu a řeky Nidelva.

Norsko, Trollstigen – cestou za králem trollů
Publikováno: 1.7.2015
Na našich toulkách Skandinávií jsme minule navštívili třetí největší norské město –Trondheim. Dnes se přesuneme do města Dombas a následně budeme pokračovat k Trollí cestě zvané Trollstigen.


Souvisejicí fotogalerie

Norsko: Bygdøy – největší lákadla Osla II
Na poloostrově Bygdøy se všechna muzea nacházejí pěkně pohromadě: Muzeum vikinských lodí, Muzeum ...

Norsko: Bygdøy – největší lákadla Osla I
Bygdøy je vzdálen jen několik minut z centra Osla, ale přesto si zachovává svůj venkovský ráz. No...

Norsko - hory, oceán, fjordy I.
Norské království je země na severozápadě Skandinávského poloostrova. Je velice řídce osídleno a ...


Souvisejicí videa

Norsko, Bergen – velkoměsto mezi sedmi horami
Pokud pojedete objevovat norské fjordy, pravděpodobně přijedete do Bergenu, kde doporučujeme něja...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Daleké kraje

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
Kniha Vltavské vyhlídky z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Výlety podél Sázavy z Knižního klubu
1. cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold***
2. cena redakce:
50% sleva na nákup jízdenek kamkoli po Evropě se společností FlixBus

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

24.6.2019
Všichni milovníci bruslení se mohou opět těšit na letní inline akci, která se koná každý pátek večer během letních prázdnin od roku 2004. Organizované přejezdy Bratislavou na kolečkových bruslích (a kolech) jsou vhodné pro všechny generace.
23.6.2019
Od 4. do 7. července se uskuteční největší a nejstarší folklorní festival na Slovensku – Východná 2019, kde se po 65. představí více než tisíc účinkujících. Těšit se můžete na domácí folklorní soubory, dětské folklorní soubory, pěvecké skupiny, lidové hudby a sólisty, špičkové zahraniční soubory, jakož i na vítěze celostátních soutěžních přehlídek.
22.6.2019
Srovnávací výzkum „Místo pro život“ hodnotí data v jednotlivých krajích České republiky získaná z nezávislých zdrojů, údajů z průzkumu mezi obyvateli a starosty všech regionů. Letošním výhercem se stal Královéhradecký kraj, druhé místo obsadil Jihočeský kraj a třetí Zlínský kraj.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – NOVÁ KALEDONIE, PAPUA-NOVÁ GUINEA, TASMÁNIE A ŠALAMOUNOVY OSTROVY:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 24. 6. 2019
svátek:Jan