www.infoglobe.cz » Norsko: Severské metropole IV – Oslo – poloostrov Bygdøy

Norsko: Severské metropole IV – Oslo – poloostrov Bygdøy

Publikováno: 3.12.2016
Ani další z metropolí severských zemí nemůžeme ošidit, takže i Oslo si projdeme ve dvou článcích. Nejdříve navštívíme zajímavá muzea a pak se vydáme do města.

Autobus nás dováží na poloostrov Bygdøy, kterému se přezdívá ostrov muzeí. Všechna tři muzea opravdu stojí za zhlédnutí. Začínáme v Muzeum vikingských lodí. Už samotná budova je zajímavá, byla projektována přesně pro tři vikingské lodě, které zde jsou vystavené. Ta nejstarší z nich pochází už z roku 820. Lodě včetně vybavení byly nalezeny v oblastech Gokstad a Oseberg a Tune. Vlastně nikdy nevypluly, ale byly určeny k pohřebním účelům. Uvnitř byly nalezeny kosterní pozůstatky vysoce postavených lidí, psů, koní nebo páva. Nechyběly ani části nábytku, zvláštní podpěry stanů, nádherné šperky, nářadí, užitné nádoby, dřevěné saně, vozíky a mnoho dalších předmětů. U mnohých z nich se ani nepodařilo určit jejich účel.

Muzeum vikingských lodí   Muzeum vikingských lodí

Další skvost nás čeká v Muzeu lodi Fram, kam musíme přejet autobusem. Škuner Fram je pro Nory asi nejslavnější lodí vůbec. Vždyť na ní podnikli výpravy do drsných vod naší planety významní badatelé a cestovatelé Amundsen, Nansen a Sverdrup. Fram v překladu znamená vpřed. Za přítomnosti krále Haakana bylo toto muzeum otevřeno již v roce 1936. Po vytažení lodi z moře byla celá rekonstruována a de facto obestavěna zdmi muzea. V průběhu let došlo k dalšímu rozšíření expozice a nyní představuje velmi podrobný pohled na historii polárních objevů a nesmíme zapomenout ani na flóru a faunu Antarktidy a Arktidy. Fram je široká 11 metrů a měří 39 metrů. Výborné je, že je dovoleno vstoupit na palubu a prohlédnout si vše zblízka, projít kajuty, nahlédnout pod pokličku palubního lékaře, vystoupit na kapitánský můstek, zatočit kormidlem...

Muzeum lodi Fram

Konstrukce lodi byla podmíněna požadavku pohybu lodi v extrémních polárních podmínkách. Původně byla postavena na objednávku Fridtjofa Nansena, který se snažil dokázat, že mořský proud zanese Fram od břehů severní Sibiře přes severní pól k jižnímu Grónsku. Nansenovy teorie se potvrdily, loď zamrzla v masách pohybujícího se ledu a byla od severoasijských břehů nesena na sever k pólu. Nansen loď po určité době opustil a vydal se k severnímu pólu pěšky, ale i tak byla plavba lodi úspěšná a v září 1896 se s velkou pompou vrátila do Osla.

Roku 1898 se loď vydává na další výpravu, které velí Otto Sverdrup. Cílem je prozkoumání severozápadního pobřeží Grónska a obeplutí celého ostrova. Celý záměr se sice nezdařil, avšak po 4 letech loď přivezla významnou sbírku fosilií, rostlin a minerálů z arktických oblastí.

Hned dva roky na to loď využil ke své cestě do Antarktidy Roald Amundsen. Doplul až k zátoce Rossova moře – vůbec nejjižněji ze všech lodí. 

Muzeum lodi Fram   Muzeum lodi Fram

Dalším lákadlem tohoto muzea je loď Gjøa, pro kterou byla vystavěna další budova. Následně došlo k propojení obou částí podzemním tunelem. Na lodi Gjøa Amundsen jako vůbec první člověk překonal takzvaný Severozápadní průjezd nad severním pobřežím Kanady. Několik století před ním se o to neúspěšně pokoušeli Angličané, bohužel s tragickými následky. Několik zim strávených v zamrzlém moři Amundsen věnoval studiu života Eskymáků, kdy důkladně zkoumal jejich schopnosti přežívat v tak mrazivém prostředí. Velmi si přál, aby tito skvělí lidé nebyli nikdy ovlivněni naší civilizací. V etnografickém muzeu v Oslu si můžete prohlédnout jeho rozsáhlou sbírku z pobytu mezi Eskymáky. Po třech letech konečně Amundsen proplul mezi ostrovy na severu Kanady, opustil zamrzlou loď a na lyžích se vydal do Eagle City sdělit světu, že Severozápadní průjezd byl překonán.

Muzeum lodi Fram

Neméně zajímavé je muzeum věnované voru Kon-Tiki, na kterém roku 1947 významný norský badatel, spisovatel a cestovatel Thor Heyerdahl přeplul Tichý oceán od jihoamerického pobřeží až do Polynésie. Prohlédnout si rovněž můžete papyrusovou loď RA II, s jejíž pomocí přeplul Atlantik.

muzeum věnované voru Kon-Tiki   muzeum věnované voru Kon-Tiki

Jistě by se zde dalo strávit spoustu času, ale ten my bohužel nemáme. Zhruba po 3 hodinách musíme poloostrov Bygdøy opustit, abychom zvládli ještě prohlídku města.

Do samotného Osla zavítáme už příští sobotu.

GPS: 59°54'19.8"N 10°41'12.1"E

 

Text a foto: Magdaléna Radostová



Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Norsko, Trondheim – korunovační město
Publikováno: 24.3.2024
Opět budeme cestovat. Po návštěvě švédského kostelního městečka Gammelstad a hlavního města Stockholm se přesuneme do sousedního Norska. Navštívíme tu přístavní město Trondheim, které se rozprostírá na březích Trondheimského fjordu a řeky Nidelva.

Jak jsem vozil Nory (webinář)
Publikováno: 13.11.2020
Nenechte si ujít on-line dvouhodinovou přednášku cestovatele, profesionálního řidiče i autora knižních bestsellerů Ondřeje Sokola – Jak jsem vozil Nory, a to ve středu 18. listopadu od 19 hodin.

Dánsko: Severské metropole XII – procházka Kodaní
Publikováno: 28.1.2017
Tímto dnem naše putovaní po severských metropolích končí. V minulém díle jsme nahlédli do Kodaně a dnes budeme v její návštěvě pokračovat.

Dánsko: Severské metropole XI – Kodaň
Publikováno: 21.1.2017
Hezké zážitky rychle utíkají, a tak je tu poslední místo, kam se podíváme – Kodaň. Hlavní město Dánska leží na východním pobřeží ostrova Sjælland a částečně na ostrově Amager. Kodaň je příjemné moderní město, které mnozí obdivují a rádi se sem vracejí.

Švédsko: Severské metropole X – Stockholm – kolem ostrovů
Publikováno: 14.1.2017
Plujeme podél ostrova Djurgården, kde je několik zajímavých muzeí. Například i muzeum Vasa, o kterém si můžete přečíst v předešlém článku. Ostrov býval loveckou oborou, kterou spravoval král. V současnosti tu najdete národní park Ekoparken. Jedná se o jediný národní park na světě, který leží v centru hlavního města. Najdete tu také nejstarší zábavní park Švédska, půvabný zámek Rosendal a od roku 2013 také muzeum skupiny ABBA.

Švédsko: Severské metropole IX – Stockholm
Publikováno: 7.1.2017
Jsme v kempu nedaleko Stockholmu a vyrážíme na prohlídku města, ale nejdřív se zastavíme v muzeu Vasa.

Norsko: Severské metropole VIII – Lillehammer
Publikováno: 31.12.2016
Dnes navštívíme Lillehammer, dějiště zimní olympiády v roce 1994. Autobus nás vysadí nad skokanskými můstky a pod námi se rozkládá celé město. Po železných schůdkách scházíme podél můstků dolů. Máme štěstí, právě probíhá trénink, a tak si můžeme vychutnat pohled na skokany v akci.

Švédsko: Severské metropole III – Göteborg – pokračujeme v prohlídce města
Publikováno: 26.11.2016
Začínáme prohlídkou luteránského kostela Domkyrkan, který byl dvakrát zničen požárem. První katedrála vznikla v letech 1624–1627. Svatyně byla vysvěcena roku 1633. Bohužel v noci 15. 4. 1721 došlo k obrovskému požáru a celkem 211 okolních budov lehlo popelem. Ztráty na životech byly také značné a hledal se prostor vhodný jako pohřebiště. Tím se nakonec stal park v okolí katedrály, kde bylo uloženo až 20 000 ostatků.

Švédsko: Severské metropole II – Göteborg – prohlídka města
Publikováno: 19.11.2016
Společně se vydáváme směr náměstí Götaplatsen. Město je velmi klidné, téměř nikoho nepotkáváme. Déšť ustal, ale nepříjemný vítr fouká dál. Pomalu přicházíme k zajímavé soše – revolver se zauzlenou hlavní. Autorem je jeden z nejznámějších představitelů moderního švédského umění – sochař a malíř Carl Fredrik Reuterswärd. Tento umělec žil nějakou dobu v USA a roku 1980 byl natolik šokován zastřelením Johna Lennona, že vytvořil tuto sochu, kterou nazval Non Violence (Nenásilí). Originál je umístěn před budovou OSN v New Yorku, další můžete najít v různých evropských městech – Berlíně, ve švédských městech Stockholm, Malmö, Lund a Boras, francouzském městě Caen a v lucemburském Kirchbergu.

Švédsko: Severské metropole I – cesta a Göteborg
Publikováno: 12.11.2016
Dnešním článkem začíná náš seriál o severských metropolích. Kam všude se s cestovatelkou Magdalénou Radostovou podíváme, se budete dozvídat následujících 11 sobot.

Norsko, Bergen – velkoměsto mezi sedmi horami – VIDEO
Publikováno: 4.10.2016
Budete-li cestovat do Norska letadlem a vaším cílem návštěvy bude objevování fjordů, předpokládám, že budete přistávat na letišti v Bergenu (25 min od centra). Já sice nejsem zrovna milovníkem velkoměst, ale i tak doporučuji nějaký čas strávit prohlídkou města.

Norsko, Trollstigen – cestou za králem trollů
Publikováno: 31.3.2024
Na našich toulkách Skandinávií jsme minule navštívili třetí největší norské město –Trondheim. Dnes se přesuneme do města Dombas a následně budeme pokračovat k Trollí cestě zvané Trollstigen.

Norsko, Severské metropole V – Oslo – prohlídka města
Publikováno: 10.12.2016
Míříme do centra k městské radnici Rådhuset – zvláštní budově v neoklasicistním stylu. Nepřehlédnutelné jsou dvě obdélníkové věže nad spodní částí objektu. Ta východní je vysoká 66 metrů a uvnitř je umístěna zvonkohra s 38 zvony, severní je o něco nižší, měří 63 metrů. Rovněž astronomické hodiny, které najdete na jižní straně, jsou unikátní, patří k největším v Evropě, ciferník má průměr 8,6 m a ručička je dlouhá 5,7 m. Přiznám se, že první dojem na mě radnice nedělá nejlepší a později se také dozvídám, že i obyvatelé si na ni museli postupně zvyknout. Nyní však neodmyslitelně patří k městu a místní jsou na ni náležitě hrdí. Jistě i díky nádhernému interiéru.

Norsko: Severské metropole VII – horský hřeben Bessegen
Publikováno: 24.12.2016
Můžeme spát o chvilku déle, dnešní den je od těch minulých poněkud odlišný. Před námi je výšlap na horský hřeben Bessegen s jeho nejvyšším vrcholem Veslfjellet (1 743 m). Tento vrchol leží v horské oblasti Jotunheimen, která je nejvyšší v celém Norsku (29 nejvyšších vrcholů Norska leží právě zde), navíc celou třetinu zaujímá stejnojmenný národní park Jotunheimen. Nádherné místo plné příkrých vrcholů, ledovců, ale i krásných údolí.

Norsko: Severské metropole VI – v zemi trollů
Publikováno: 17.12.2016
Po návštěvě Osla se vydáváme na dlouhou cestu k našemu dalšímu ubytování – do kempu Faksfall nedaleko městečka Dombås. Část cesty povede podél největšího norského jezera Mjøsa, které je hluboké celých 468 m.


Souvisejicí fotogalerie

Norsko: Bygdøy – největší lákadla Osla II
Na poloostrově Bygdøy se všechna muzea nacházejí pěkně pohromadě: Muzeum vikinských lodí, Muzeum ...

Norsko: Bygdøy – největší lákadla Osla I
Bygdøy je vzdálen jen několik minut z centra Osla, ale přesto si zachovává svůj venkovský ráz. No...

Norsko - hory, oceán, fjordy I.
Norské království je země na severozápadě Skandinávského poloostrova. Je velice řídce osídleno a ...


Souvisejicí videa

Norsko, Bergen – velkoměsto mezi sedmi horami
Pokud pojedete objevovat norské fjordy, pravděpodobně přijedete do Bergenu, kde doporučujeme něja...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

V tuto chvíli není žádná soutěž aktivní. Předchozí soutěže najdete v našem archivu soutěží.

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
22.12.2023
Portál Infoglobe vám přeje krásné vánoční svátky, hodně štěstí, lásky a splněných přání v novém roce 2024 ;-)
21.9.2023
Takovýto dokumentární film zatím nemá žádná řeka na světě. Jenom náš Hron! Legendami opředený vrchol Královy hole, tam začíná příběh, který se bude rozprostírat na dlouhých několika sto kilometrech. V jejich útrobách se nachází horská voda, která si hledá cestu, aby mohla dávat život dolinám. Přesně těmito slovy vás uvítá nově vzniklý film světového charakteru.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 24. 4. 2024
svátek:Jiří
dnes:
středa 24.4.
4 °C
zítra:
čtvrtek 25.4.
3 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X