www.infoglobe.cz » Norsko, Severské metropole V – Oslo – prohlídka města

Norsko, Severské metropole V – Oslo – prohlídka města

Publikováno: 10.12.2016
Míříme do centra k městské radnici Rådhuset – zvláštní budově v neoklasicistním stylu. Nepřehlédnutelné jsou dvě obdélníkové věže nad spodní částí objektu. Ta východní je vysoká 66 metrů a uvnitř je umístěna zvonkohra s 38 zvony, severní je o něco nižší, měří 63 metrů. Rovněž astronomické hodiny, které najdete na jižní straně, jsou unikátní, patří k největším v Evropě, ciferník má průměr 8,6 m a ručička je dlouhá 5,7 m. Přiznám se, že první dojem na mě radnice nedělá nejlepší a později se také dozvídám, že i obyvatelé si na ni museli postupně zvyknout. Nyní však neodmyslitelně patří k městu a místní jsou na ni náležitě hrdí. Jistě i díky nádhernému interiéru.

Moderní budova vznikla v letech 1933–1950 dle návrhu architektů Arnsteina Arneberga a Magnuse Poulssona. Radnice je známá po celém světě, neboť v hlavním sále Radhushallen se každoročně 10. prosince uděluje Nobelova cena míru. Sál zdobí olejomalba Henrika Sørensena – „Práce, umění a oslava“, která je největší v Evropě (zaujímá celou jednu stěnu). Není ovšem jedinou výzdobou, další malby zajistili přední norští umělci.

radnice Rådhuset

Ještě je třeba zmínit sochu sv. Hallvarda – patrona Osla, kterou nejdete nad vchodem do radnice. Podle pověsti se snažil zachránit ženu před lupiči, ti jej však zabili a svrhli do fjordu s mlýnským kolem přivázaným na krku. Jako zázrakem se z vody vynořil a byl prohlášen za mučedníka.

            radnice Rådhuset      radnice Rådhuset      radnice Rådhuset

Rådhuset jsme prozkoumali opravdu důkladně, takže nyní honem do města. Procházíme okolo městského divadla a konečně vstupujeme na hlavní třídu – Karl Johanns gate. Vlastně nejdůležitější památky města nejdete podél této ulice.

Prohlídku zahájíme u královského paláce – Slottet, který je až do současnosti oficiální rezidencí norské královské rodiny. Vznikl v první polovině 19. století jako sídlo švédsko-norského krále Karla XIV. a je postaven v klasicistním stylu. Okolí tvoří velký park se sochami, prostoru pod palácem vévodí socha Karla Johana. Ještě je třeba upozornit na malý žlutý domek na konci parku – jedná se o Nobelův ústav. Alfred Nobel ve své závěti stanovil, že mírové ceny financované z jeho nadace se mohou udělovat pouze v Oslu.

královský palác

Ale zpět na bulvár, míříme k budově parlamentu – Stortinget. Nehledejte v tom názvu nic zvláštního, je to jen překlad slova parlament do norštiny. Původní stavba z roku 1866 musela být posléze rozšířena, neboť přibylo úředníků. Parlament má nyní další dvě křídla a náleží k němu i další budovy v jeho okolí. Naproti pak najdete jeden z nejznámějších hotelů ve městě – hotel GRAND.

parlament

Nyní se přesuneme k městskému tržišti, naproti němuž najdeme cíl naší další zastávky – dříve kostel našeho Spasitele, nyní Oslo Domkirke. Katedrála pochází ze 17. století a rozsáhlá rekonstrukce proběhla k 900. výročí založení města (roku 1950).

Tím vlastně pomalu prohlídka města končí, ti nejvěrnější ještě pokračují k budově opery, která je na nábřeží za nádražím. Nová budova opery – nazývaná také Grand Opera – pochází z roku 2008. Byla zbudována v minimalistickém stylu z betonu, oceli a skla. Záměrem architektů bylo postavit objekt ve tvaru ledové kry, která se potápí do fjordu. Architektonické řešení stavby bylo několikrát oceněno na mezinárodním poli.

Monolit v městském parku

Nyní už nás čeká jen prohlídka městského parku Frognerparken. Tento název vám asi nic moc neprozradí, více je užíváno označení Vigeland, neboť park zdobí celkem 212 soch z oceli, žuly i bronzu od oblíbeného norského sochaře Gustava Vigelanda. Tématem je rodina, respektive rodiče a děti při hře. Nicméně přijetí této výzdoby parku nebylo jednoznačné, protože postavy jsou nahé a ne všem obyvatelům se tento fakt zdál vhodný. Asi nejznámější sochou je Monolit – 17 m vysoký sloup, tvořený 121 lidskými figurami. Jeho výroba trvala 14 let a podíleli se na ní tři kameníci.

      městský park Frognerparken    městský park Frognerparken    městský park Frognerparken   městský park Frognerparken – Monolit

88

Příští sobotu budeme pokračovat v naší cestě směr městečko Dombås a konečně do krásné norské krajiny...

GPS: (parlament) 59°54'46.6"N 10°44'23.1"E

 

Text a foto: Magdaléna Radostová



Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Norsko, Trollstigen – cestou za králem trollů
Publikováno: 31.3.2024
Na našich toulkách Skandinávií jsme minule navštívili třetí největší norské město –Trondheim. Dnes se přesuneme do města Dombas a následně budeme pokračovat k Trollí cestě zvané Trollstigen.

Jak jsem vozil Nory (webinář)
Publikováno: 13.11.2020
Nenechte si ujít on-line dvouhodinovou přednášku cestovatele, profesionálního řidiče i autora knižních bestsellerů Ondřeje Sokola – Jak jsem vozil Nory, a to ve středu 18. listopadu od 19 hodin.

Dánsko: Severské metropole XII – procházka Kodaní
Publikováno: 28.1.2017
Tímto dnem naše putovaní po severských metropolích končí. V minulém díle jsme nahlédli do Kodaně a dnes budeme v její návštěvě pokračovat.

Dánsko: Severské metropole XI – Kodaň
Publikováno: 21.1.2017
Hezké zážitky rychle utíkají, a tak je tu poslední místo, kam se podíváme – Kodaň. Hlavní město Dánska leží na východním pobřeží ostrova Sjælland a částečně na ostrově Amager. Kodaň je příjemné moderní město, které mnozí obdivují a rádi se sem vracejí.

Švédsko: Severské metropole X – Stockholm – kolem ostrovů
Publikováno: 14.1.2017
Plujeme podél ostrova Djurgården, kde je několik zajímavých muzeí. Například i muzeum Vasa, o kterém si můžete přečíst v předešlém článku. Ostrov býval loveckou oborou, kterou spravoval král. V současnosti tu najdete národní park Ekoparken. Jedná se o jediný národní park na světě, který leží v centru hlavního města. Najdete tu také nejstarší zábavní park Švédska, půvabný zámek Rosendal a od roku 2013 také muzeum skupiny ABBA.

Švédsko: Severské metropole IX – Stockholm
Publikováno: 7.1.2017
Jsme v kempu nedaleko Stockholmu a vyrážíme na prohlídku města, ale nejdřív se zastavíme v muzeu Vasa.

Norsko: Severské metropole VIII – Lillehammer
Publikováno: 31.12.2016
Dnes navštívíme Lillehammer, dějiště zimní olympiády v roce 1994. Autobus nás vysadí nad skokanskými můstky a pod námi se rozkládá celé město. Po železných schůdkách scházíme podél můstků dolů. Máme štěstí, právě probíhá trénink, a tak si můžeme vychutnat pohled na skokany v akci.

Norsko: Severské metropole IV – Oslo – poloostrov Bygdøy
Publikováno: 3.12.2016
Ani další z metropolí severských zemí nemůžeme ošidit, takže i Oslo si projdeme ve dvou článcích. Nejdříve navštívíme zajímavá muzea a pak se vydáme do města.

Švédsko: Severské metropole III – Göteborg – pokračujeme v prohlídce města
Publikováno: 26.11.2016
Začínáme prohlídkou luteránského kostela Domkyrkan, který byl dvakrát zničen požárem. První katedrála vznikla v letech 1624–1627. Svatyně byla vysvěcena roku 1633. Bohužel v noci 15. 4. 1721 došlo k obrovskému požáru a celkem 211 okolních budov lehlo popelem. Ztráty na životech byly také značné a hledal se prostor vhodný jako pohřebiště. Tím se nakonec stal park v okolí katedrály, kde bylo uloženo až 20 000 ostatků.

Švédsko: Severské metropole II – Göteborg – prohlídka města
Publikováno: 19.11.2016
Společně se vydáváme směr náměstí Götaplatsen. Město je velmi klidné, téměř nikoho nepotkáváme. Déšť ustal, ale nepříjemný vítr fouká dál. Pomalu přicházíme k zajímavé soše – revolver se zauzlenou hlavní. Autorem je jeden z nejznámějších představitelů moderního švédského umění – sochař a malíř Carl Fredrik Reuterswärd. Tento umělec žil nějakou dobu v USA a roku 1980 byl natolik šokován zastřelením Johna Lennona, že vytvořil tuto sochu, kterou nazval Non Violence (Nenásilí). Originál je umístěn před budovou OSN v New Yorku, další můžete najít v různých evropských městech – Berlíně, ve švédských městech Stockholm, Malmö, Lund a Boras, francouzském městě Caen a v lucemburském Kirchbergu.

Švédsko: Severské metropole I – cesta a Göteborg
Publikováno: 12.11.2016
Dnešním článkem začíná náš seriál o severských metropolích. Kam všude se s cestovatelkou Magdalénou Radostovou podíváme, se budete dozvídat následujících 11 sobot.

Norsko, Bergen – velkoměsto mezi sedmi horami – VIDEO
Publikováno: 4.10.2016
Budete-li cestovat do Norska letadlem a vaším cílem návštěvy bude objevování fjordů, předpokládám, že budete přistávat na letišti v Bergenu (25 min od centra). Já sice nejsem zrovna milovníkem velkoměst, ale i tak doporučuji nějaký čas strávit prohlídkou města.

Norsko: Severské metropole VI – v zemi trollů
Publikováno: 17.12.2016
Po návštěvě Osla se vydáváme na dlouhou cestu k našemu dalšímu ubytování – do kempu Faksfall nedaleko městečka Dombås. Část cesty povede podél největšího norského jezera Mjøsa, které je hluboké celých 468 m.

Norsko: Severské metropole VII – horský hřeben Bessegen
Publikováno: 24.12.2016
Můžeme spát o chvilku déle, dnešní den je od těch minulých poněkud odlišný. Před námi je výšlap na horský hřeben Bessegen s jeho nejvyšším vrcholem Veslfjellet (1 743 m). Tento vrchol leží v horské oblasti Jotunheimen, která je nejvyšší v celém Norsku (29 nejvyšších vrcholů Norska leží právě zde), navíc celou třetinu zaujímá stejnojmenný národní park Jotunheimen. Nádherné místo plné příkrých vrcholů, ledovců, ale i krásných údolí.


Souvisejicí fotogalerie

Norsko: Bygdøy – největší lákadla Osla II
Na poloostrově Bygdøy se všechna muzea nacházejí pěkně pohromadě: Muzeum vikinských lodí, Muzeum ...

Norsko: Bygdøy – největší lákadla Osla I
Bygdøy je vzdálen jen několik minut z centra Osla, ale přesto si zachovává svůj venkovský ráz. No...

Norsko - hory, oceán, fjordy I.
Norské království je země na severozápadě Skandinávského poloostrova. Je velice řídce osídleno a ...


Souvisejicí videa

Norsko, Bergen – velkoměsto mezi sedmi horami
Pokud pojedete objevovat norské fjordy, pravděpodobně přijedete do Bergenu, kde doporučujeme něja...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

V tuto chvíli není žádná soutěž aktivní. Předchozí soutěže najdete v našem archivu soutěží.

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

1.3.2024
Klub slovenských turistů, Fakulta informatiky РEVŠ a OZ Karpaty Vás zvou na 38. ročník mezinárodního setkání expedičních turistů a netradičních cestovatelů EXPEDICE 2024.
15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
22.12.2023
Portál Infoglobe vám přeje krásné vánoční svátky, hodně štěstí, lásky a splněných přání v novém roce 2024 ;-)
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 19. 4. 2024
svátek:Rostislav
dnes:
pátek 19.4.
3 °C
zítra:
sobota 20.4.
3 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X