www.infoglobe.cz » Norsko: Severské metropole VI – v zemi trollů

Norsko: Severské metropole VI – v zemi trollů

Publikováno: 17.12.2016
Po návštěvě Osla se vydáváme na dlouhou cestu k našemu dalšímu ubytování – do kempu Faksfall nedaleko městečka Dombås. Část cesty povede podél největšího norského jezera Mjøsa, které je hluboké celých 468 m.

Na břehu jezera leží město Hamar, které je známé víceúčelovou halou Vikingskipet (vikingská loď). Budova má tvar převráceného trupu lodě. Pro nás je také významná, neboť roku 2009 zde rychlobruslařka Martina Sáblíková zajela rekord na trati 5 000 m. Do kempu přijíždíme večer, takže další dobrodružství nás čeká až ráno.

kemp Faksfall   kemp Faksfall

Nový den nás vítá sluníčkem. Nejdříve projíždíme údolím Gudbrandsdale, do kterého jsme vlastně vstoupili již včera. Krásné údolí se spoustou zelených kopců a divokých řek, z nichž ta nejdůležitější je Lågen. Nádherné peřeje lemují naši cestu, takže je stále na co se dívat. Postupně se dostáváme do údolí Romsdalen, kde se tyčí hora Trollveggen (1 740 m), která je naším dnešním cílem. Severní stěna je více známá jako Stěna trollů a je považována za nejvyšší skalní stěnu Evropy. Vzhledem k povětrnostním podmínkám a převážně převislému charakteru je také jednou z nejobtížnějších.

Trollstigen

Údolí Romsdalen spolu s okolními vrcholy tvoří nejstarší národní park Norska – Romsdal, který je domovem bájných postav severské mytologie – trollů. Troll je vlastně poměrně ošklivé stvoření, které je buď potomkem obrů, nebo je to přímo obr, vždy má dlouhý a špičatý nos a dlouhé vlasy. Bytost je to hloupá a poměrně škodolibá – velká většina z nich škodí svému okolí. Lidé ale věří, že kromě těch špatných žijí v horách i trollí skřítkové, kteří naopak lidem pomáhají. Takže je vlastně téměř povinností si nějakého trollíka koupit a věřit, že je to právě ten hodný.

Trollstigen   Trollstigen

My se mezitím pomalu blížíme k jedné z nejznámějších panoramatických silnic v severním Norsku, k silnici Trollstigen. Ještě než se pustíme do kličkování v serpentinách, zastavíme na malém odpočívadle. Kdo se vydá kousek podél silnice vlevo, najde malou studánku s pitnou vodou. Zastávka je to krátká, ještě plánujeme další, tedy pokud bude štěstí a vejdeme se na malé parkovací místo blízko vodopádu Stigfoss. Přání se plní, a tak si můžeme pořídit krásné záběry tohoto vodopádu.

Nyní již nezbývá, než se vydat vzhůru po silnici č. 63 – serpentinami až nahoru na vyhlídky. Cestou se těšíme výhledy na fjord Åndalsnesfjorden, údolí Isterdalen a skalní formace Biskup, Král, Královna a nejvyšší kolmou evropskou skalní stěnu Trolltindane. Všechny tyto ostré a krásné vrcholy stoupají od fjordu do dvoutisícových výšek.

skalní stěna Trolltindane

Trollstigen  Trollstigen

Na vrcholu silnice stavíme a vyrážíme k vyhlídkám. Je skutečně na co se dívat, vodopády padají dolů do údolí a mezi nimi se klikatí silnice, kterou jsme přijeli. Vše zaznamenáno, pokračujeme dál.

Trollstigen

Dnes také navštívíme úplně nejsevernější bod naší výpravy, město Ålesund. Prvním významným obyvatelem byl vikinský vůdce Rollo. Další důležitá zmínka o městě pochází z roku 1027, kdy sem přišel sv. Olaf, aby zde šířil křesťanství. Nicméně nejdůležitější a bohužel i nejbolestnější zmínka pochází z roku 1904, kdy město postihla strašná bouřka, při níž přišlo 10 tis. lidí o střechu nad hlavou, jen zázrakem nikdo nepřišel o život. Něco pozitivního tato pohroma ovšem přinesla. Německý císař Vilém II. se zasadil o rychlou opravu města, spousta obyvatel se dobrovolně a s velkým nasazením přičinila o znovuzrození a město tak dostalo nový kabát ve stylu Art nouveau. Jeho secesní podoba se zachovala až dodnes a město je chloubou severního Norska.

město Ålesund

město Ålesund   město Ålesund

Nádherný výhled si můžete užít z vyhlídky Aksla, která je umístěna cca 190 m nad městem a vede z ní do centra celkem 418 schodů. Počasí nám přeje, a tak si můžeme vychutnat pohled na nádherné stavby i okolní krajinu s ostrovem Runde, která je domovem unikátní kolonie ptactva včetně papuchalků, terejů a racků tříprstých. Městečko je velice malebné a procházka jeho uličkami je opravdu příjemná.

pohled z vyhlídky Aksla   pohled z vyhlídky Aksla

Už za týden spolu s námi vystoupáte na horský hřeben Bessegen.

GPS: 62°27'35.5"N 7°40'13.3"E

Text a foto: Magdaléna RadostováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Norsko: Trolí jazyk – vyhlídka budící respekt
Publikováno: 2.2.2017
Trolí jazyk je pojem, který mnoho lidí zná. Tato vyhlídka je celosvětově proslulá, protože se řadí mezi nejkrásnější přírodní vyhlídky na zeměkouli – a tak jsme ji chtěli vidět na vlastní oči. Ačkoliv jsme přiletěli do Bergenu, půjčené auto nám umožnilo být za 3 h na začátku výstupu. Zásadní vesnicí pro výstup na Trolí jazyk je Tyssedal.

Švédsko: Severské metropole IX – Stockholm
Publikováno: 7.1.2017
Jsme v kempu nedaleko Stockholmu a vyrážíme na prohlídku města, ale nejdřív se zastavíme v muzeu Vasa.

Norsko: Severské metropole VIII – Lillehammer
Publikováno: 31.12.2016
Dnes navštívíme Lillehammer, dějiště zimní olympiády v roce 1994. Autobus nás vysadí nad skokanskými můstky a pod námi se rozkládá celé město. Po železných schůdkách scházíme podél můstků dolů. Máme štěstí, právě probíhá trénink, a tak si můžeme vychutnat pohled na skokany v akci.

Dánsko: Severské metropole XI – Kodaň
Publikováno: 21.1.2017
Hezké zážitky rychle utíkají, a tak je tu poslední místo, kam se podíváme – Kodaň. Hlavní město Dánska leží na východním pobřeží ostrova Sjælland a částečně na ostrově Amager. Kodaň je příjemné moderní město, které mnozí obdivují a rádi se sem vracejí.

Norsko, Severské metropole V – Oslo – prohlídka města
Publikováno: 10.12.2016
Míříme do centra k městské radnici Rådhuset – zvláštní budově v neoklasicistním stylu. Nepřehlédnutelné jsou dvě obdélníkové věže nad spodní částí objektu. Ta východní je vysoká 66 metrů a uvnitř je umístěna zvonkohra s 38 zvony, severní je o něco nižší, měří 63 metrů. Rovněž astronomické hodiny, které najdete na jižní straně, jsou unikátní, patří k největším v Evropě, ciferník má průměr 8,6 m a ručička je dlouhá 5,7 m. Přiznám se, že první dojem na mě radnice nedělá nejlepší a později se také dozvídám, že i obyvatelé si na ni museli postupně zvyknout. Nyní však neodmyslitelně patří k městu a místní jsou na ni náležitě hrdí. Jistě i díky nádhernému interiéru.

Norsko: Severské metropole IV – Oslo – poloostrov Bygdøy
Publikováno: 3.12.2016
Ani další z metropolí severských zemí nemůžeme ošidit, takže i Oslo si projdeme ve dvou článcích. Nejdříve navštívíme zajímavá muzea a pak se vydáme do města.

Švédsko: Severské metropole III – Göteborg – pokračujeme v prohlídce města
Publikováno: 26.11.2016
Začínáme prohlídkou luteránského kostela Domkyrkan, který byl dvakrát zničen požárem. První katedrála vznikla v letech 1624–1627. Svatyně byla vysvěcena roku 1633. Bohužel v noci 15. 4. 1721 došlo k obrovskému požáru a celkem 211 okolních budov lehlo popelem. Ztráty na životech byly také značné a hledal se prostor vhodný jako pohřebiště. Tím se nakonec stal park v okolí katedrály, kde bylo uloženo až 20 000 ostatků.

Švédsko: Severské metropole II – Göteborg – prohlídka města
Publikováno: 19.11.2016
Společně se vydáváme směr náměstí Götaplatsen. Město je velmi klidné, téměř nikoho nepotkáváme. Déšť ustal, ale nepříjemný vítr fouká dál. Pomalu přicházíme k zajímavé soše – revolver se zauzlenou hlavní. Autorem je jeden z nejznámějších představitelů moderního švédského umění – sochař a malíř Carl Fredrik Reuterswärd. Tento umělec žil nějakou dobu v USA a roku 1980 byl natolik šokován zastřelením Johna Lennona, že vytvořil tuto sochu, kterou nazval Non Violence (Nenásilí). Originál je umístěn před budovou OSN v New Yorku, další můžete najít v různých evropských městech – Berlíně, ve švédských městech Stockholm, Malmö, Lund a Boras, francouzském městě Caen a v lucemburském Kirchbergu.

Švédsko: Severské metropole I – cesta a Göteborg
Publikováno: 12.11.2016
Dnešním článkem začíná náš seriál o severských metropolích. Kam všude se s cestovatelkou Magdalénou Radostovou podíváme, se budete dozvídat následujících 11 sobot.

Dánsko: Severské metropole XII – procházka Kodaní
Publikováno: 28.1.2017
Tímto dnem naše putovaní po severských metropolích končí. V minulém díle jsme nahlédli do Kodaně a dnes budeme v její návštěvě pokračovat.

Švédsko: Severské metropole X – Stockholm – kolem ostrovů
Publikováno: 14.1.2017
Plujeme podél ostrova Djurgården, kde je několik zajímavých muzeí. Například i muzeum Vasa, o kterém si můžete přečíst v předešlém článku. Ostrov býval loveckou oborou, kterou spravoval král. V současnosti tu najdete národní park Ekoparken. Jedná se o jediný národní park na světě, který leží v centru hlavního města. Najdete tu také nejstarší zábavní park Švédska, půvabný zámek Rosendal a od roku 2013 také muzeum skupiny ABBA.

Norsko: Severské metropole VII – horský hřeben Bessegen
Publikováno: 24.12.2016
Můžeme spát o chvilku déle, dnešní den je od těch minulých poněkud odlišný. Před námi je výšlap na horský hřeben Bessegen s jeho nejvyšším vrcholem Veslfjellet (1 743 m). Tento vrchol leží v horské oblasti Jotunheimen, která je nejvyšší v celém Norsku (29 nejvyšších vrcholů Norska leží právě zde), navíc celou třetinu zaujímá stejnojmenný národní park Jotunheimen. Nádherné místo plné příkrých vrcholů, ledovců, ale i krásných údolí.

Norsko, Bergen – velkoměsto mezi sedmi horami – VIDEO
Publikováno: 4.10.2016
Budete-li cestovat do Norska letadlem a vaším cílem návštěvy bude objevování fjordů, předpokládám, že budete přistávat na letišti v Bergenu (25 min od centra). Já sice nejsem zrovna milovníkem velkoměst, ale i tak doporučuji nějaký čas strávit prohlídkou města.

Norsko, Trondheim – korunovační město
Publikováno: 24.6.2015
Opět budeme cestovat. Po návštěvě švédského kostelního městečka Gammelstad a hlavního města Stockholm se přesuneme do sousedního Norska. Navštívíme tu přístavní město Trondheim, které se rozprostírá na březích Trondheimského fjordu a řeky Nidelva.


Souvisejicí fotogalerie

Norsko: Bygdøy – největší lákadla Osla II
Na poloostrově Bygdøy se všechna muzea nacházejí pěkně pohromadě: Muzeum vikinských lodí, Muzeum ...

Norsko: Bygdøy – největší lákadla Osla I
Bygdøy je vzdálen jen několik minut z centra Osla, ale přesto si zachovává svůj venkovský ráz. No...

Norsko - hory, oceán, fjordy I.
Norské království je země na severozápadě Skandinávského poloostrova. Je velice řídce osídleno a ...


Souvisejicí videa

Norsko, Bergen – velkoměsto mezi sedmi horami
Pokud pojedete objevovat norské fjordy, pravděpodobně přijedete do Bergenu, kde doporučujeme něja...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Daleké kraje

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
Kniha Vltavské vyhlídky z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Výlety podél Sázavy z Knižního klubu
1. cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold***
2. cena redakce:
50% sleva na nákup jízdenek kamkoli po Evropě se společností FlixBus

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

18.6.2019
Muzeum východních Čech prošlo od loňského května důkladnou opravou. K obnově se přidaly také dvě sedmimetrové sochy z průčelí Eliščina nábřeží a kašna. Pro veřejnost bude muzeum otevřeno na podzim.
17.6.2019
Nenechte si ujít kouzelný festival s kvalitní hudbou a doprovodným programem, který se uskuteční první srpnový víkend na louce za městem.

16.6.2019
Poznejte krásy a zajímavosti Malých Karpat. Využít můžete turistický autobus Malokarpatský expres, který jede každou sobotu, neděli a během státních svátků na trase Bratislava–Budmerice přes Svatý Jur, Pezinok, Modru, Zochovu chatu a Červený Kameň.

Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – NOVÁ KALEDONIE, PAPUA-NOVÁ GUINEA, TASMÁNIE A ŠALAMOUNOVY OSTROVY:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 18. 6. 2019
svátek:Milan