www.infoglobe.cz » Norsko: Trolí jazyk – vyhlídka budící respekt

Norsko: Trolí jazyk – vyhlídka budící respekt

Publikováno: 2.2.2017
Trolí jazyk je pojem, který mnoho lidí zná. Tato vyhlídka je celosvětově proslulá, protože se řadí mezi nejkrásnější přírodní vyhlídky na zeměkouli – a tak jsme ji chtěli vidět na vlastní oči. Ačkoliv jsme přiletěli do Bergenu, půjčené auto nám umožnilo být za 3 h na začátku výstupu. Zásadní vesnicí pro výstup na Trolí jazyk je Tyssedal.

Pokud jedete z Oddy (z jihu), tak vesnice Tyssedal začíná v tunelu. Jakmile tunel skončí, hned odbočte vpravo a propleťte se Tyssedalem směrem vzhůru, až se dostanete k hornímu parkovišti. V jeho levé části narazíte na zdviženou závoru na privátní cestě k horním jezerům Vetlavatnet a Ringedalsvatnet, tedy i k začátku výstupu na Trolí jazyk. U prvního jezera Vetlavatnet je parkoviště (7 km od Tyssedalu), kde můžete nechat auto za 200 norských korun na 5–16 h, což na celodenní výstup stačí. Výlet na Trolí jazyk se doporučuje mezi červnem a zářím. V říjnu a na jaře mezi březnem a červnem se výstup doporučuje pouze s průvodcem. Pokud se na vyhlídku chystáte v rozmezí druhé půlky října až do konce března, pořádně si to rozmyslete, je to totiž dost nebezpečné.

informační značky o vzdálenosti jsou podél celé cesty k vyhlídce   kopcovitá oblast v okolí

Začátek cesty od jezera Vetlavatnet je dobře značen, takže ho určitě najdete. Stezka začíná na schodech z velkých balvanů, dále podél řeky stoupá pěšinou v březovém lese a pokračuje na náhorní plošině. Po každém kilometru vás cedule informuje, kde se právě nacházíte, což je na začátku cesty značně demotivující (př. 2 km za vámi, 9 km před vámi). Již v této části stezky se v jarním období stále nachází sníh, ale pořádné boty si s ním poradí. O kilometr dál se však situace zhoršuje, protože při následujícím stoupání se již sněhu nevyhnete – jiný terén vás již nepotká.

výstup začíná po kamenných schodech   od podzimu do jara je stezka pokrytá sněhem

Již bychom se měli nacházet v místě, kde nás čeká chůze po vrstevnici, což by mělo potvrdit jezero, které pod sněhovou pokrývkou rozeznáme až po pár minutách chůze – cesta se krátí přes zamrzlou vodní plochu jezera. Opravdu se vleče – stále náročný sníh, stále z kopce a do kopce, až na sedmém kilometru vaše nohy stanou na okraji hor, kde můžete poprvé spatřit hladinu jezera Ringedalsvatnet. Když po dalším kilometru chůze spatříte dokonce i vzdušnou čarou nedaleký konec jezera, přestáváte věřit cedulím, že je váš cíl stále vzdálen 3 km. Možná i vám se v tomto okamžiku nebude chtít pokračovat dál, ale vydržte to, vyhlídka stojí za to. Musíte ještě obejít hluboký kaňon a budete tam.

jezero Ringedalsvatnet

Sílu vám také nepřidá fakt, že po celou cestu tuto překrásnou vyhlídku nespatříte. O to víc si užijete, když stanete v cíli a otevře se vám pohled na vlnící se jezero mezi horami a neuvěřitelnou přírodní vyhlídku, která právem patří k nejhezčím na světě. Musí se brát v úvahu, že vyhlídka je zároveň velmi nebezpečná, proto si nejprve sedáme, najíme se, sundáme naskrz mokré boty a ponožky a snažíme se rozmrazit nohy, které už pár hodin ani necítíme (suché ponožky nezapomeňte s sebou). Poté už si trochu chceme zvednout adrenalin. Paradoxem je, že ten, kdo nemá rád výšky, sem jde takovou dobu za těchto podmínek a pak mu strach nedovolí na vyhlídku vkročit. I takové případy jsou. Lidí, kteří chtějí stát na okraji vyhlídky a dělat odvážné pózy, je však většina. 

pohled na jezera Vetlavatnet a Ringedalsvatnet

Pokochali jsme se vyhlídkou a následovala 11km cesta zpět (stejnou cestou). Touha být už dole na parkovišti v suchu se s přítomností dešťové přeháňky o to stupňovala. Výlet jsme zdárně zvládli za 9 h nepřetržité chůze, hodinu jsme pak strávili na vyhlídce. Výlet na Trolí jazyk doporučuji, je to úchvatný zážitek.

vyhlídka pouze pro odvážné

GPS: 60°07'46.3"N 6°37'52.8"E

Text a foto: Martina BrožkováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Norsko, Bergen – velkoměsto mezi sedmi horami – VIDEO
Publikováno: 4.10.2016
Budete-li cestovat do Norska letadlem a vaším cílem návštěvy bude objevování fjordů, předpokládám, že budete přistávat na letišti v Bergenu (25 min od centra). Já sice nejsem zrovna milovníkem velkoměst, ale i tak doporučuji nějaký čas strávit prohlídkou města.

Norsko: Země fjordů I – VIDEO
Publikováno: 11.10.2016
Norsko se řadí mezi severské státy a společně se Švédskem leží na Skandinávském poloostrově, který zemi udává charakteristické rysy. Hlavním lákadlem jsou překrásné fjordy západního pobřeží, které se zařezávají hluboko do vnitrozemí. Takových fjordů je na území Norska požehnaně. Kde není přítomná mořská hladina, tam zajisté najdete jedno z tisíců jezer či nějakou kopcovitou oblast, náhorní plošinu, hluboké lesy nebo hornatý masiv s ledovcem. Divoká rozmanitost přírody a impozantní výhledy lákají stále více turistů. Za návštěvu stojí nejen příroda, ale i dvě největší města – Oslo a Bergen. Sever země bývá turisty většinou nepovšimnut, pokud tedy toužíte po naprosté samotě, bude skvělou volbou.

Norsko, Trollstigen – cestou za králem trollů
Publikováno: 1.7.2015
Na našich toulkách Skandinávií jsme minule navštívili třetí největší norské město –Trondheim. Dnes se přesuneme do města Dombas a následně budeme pokračovat k Trollí cestě zvané Trollstigen.

Norsko: Severské metropole VI – v zemi trollů
Publikováno: 17.12.2016
Po návštěvě Osla se vydáváme na dlouhou cestu k našemu dalšímu ubytování – do kempu Faksfall nedaleko městečka Dombås. Část cesty povede podél největšího norského jezera Mjøsa, které je hluboké celých 468 m.

Norsko: Země fjordů II – VIDEO
Publikováno: 18.10.2016
Další zastávkou po cestě na sever východním pobřežím fjordu Sorfjord je zajisté pro každého Lofthus – malá vesnička charakteristická jabloňovými sady. Lofthus je navštěvován díky příkré turistické stezce, která vede nahoru na náhorní plošinu národního parku Hardangervidda, což je nezalesněná plocha ohromné rozlohy.

Norsko – národní park Jotunheimen
Publikováno: 8.7.2015
Minulý týden jsme opustili klikaté cesty Trollstigenu a vydali se trajektem do neznáma. Proč do neznáma? Asi proto, že dodnes přesně nevíme, kde jsme se vylodili. Důležité ale je, že jsme před sebou měli první opravdu turistický den.


Souvisejicí fotogalerie

Norsko: Bygdøy – největší lákadla Osla II
Na poloostrově Bygdøy se všechna muzea nacházejí pěkně pohromadě: Muzeum vikinských lodí, Muzeum ...

Norsko: Bygdøy – největší lákadla Osla I
Bygdøy je vzdálen jen několik minut z centra Osla, ale přesto si zachovává svůj venkovský ráz. No...

Norsko - hory, oceán, fjordy I.
Norské království je země na severozápadě Skandinávského poloostrova. Je velice řídce osídleno a ...


Souvisejicí videa

Norsko: Země fjordů II
Cesta na sever východním pobřežím fjordu Sorfjord je plná zastávek. V dnešním videu nakoukneme do...

Norsko: Země fjordů I
Norsko leží spolu se Švédskem na Skandinávském poloostrově, který zemi udává charakteristické rys...

Norsko, Bergen – velkoměsto mezi sedmi horami
Pokud pojedete objevovat norské fjordy, pravděpodobně přijedete do Bergenu, kde doporučujeme něja...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Můj mazlíček

1. 9. – 31. 10. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold*** + 2 vstupenky na veletrh Stříbrné vánoční dny

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

25.9.2020
U příležitosti Světového dne cestovního ruchu (27. září), nabízí Gemersko-malohontské muzeum bezplatný vstup do výstavních a expozičních prostor od 13 do 18 hodin.
24.9.2020
Nová kniha cestovatele Jana Hocka!
• 2 500 kilometrů českou a slovenskou přírodou.
• Pěšky, na kole, lodí, na lyžích i na koni.
• Jednodenní výlety různé náročnosti.
• Příroda národních parků a chráněných oblastí.
• Profesionální a panoramatické fotografie.
23.9.2020
Světový den cestovního ruchu se každoročně slaví 27. září a jeho cílem je zvyšovat povědomí o významu cestovního ruchu, jeho sociálních, kulturních, ekologických i ekonomických hodnotách a přínosu k dosažení cílů udržitelného rozvoje.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – NEPÁL:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 28. 9. 2020
svátek:Václav - Státní svátek - Den české státnosti
dnes:
pondělí 28.9.
10 °C
zítra:
úterý 29.9.
14 °C