www.infoglobe.cz » Norsko: Země fjordů I – VIDEO

Norsko: Země fjordů I – VIDEO

Publikováno: 11.10.2016
Norsko se řadí mezi severské státy a společně se Švédskem leží na Skandinávském poloostrově, který zemi udává charakteristické rysy. Hlavním lákadlem jsou překrásné fjordy západního pobřeží, které se zařezávají hluboko do vnitrozemí. Takových fjordů je na území Norska požehnaně. Kde není přítomná mořská hladina, tam zajisté najdete jedno z tisíců jezer či nějakou kopcovitou oblast, náhorní plošinu, hluboké lesy nebo hornatý masiv s ledovcem. Divoká rozmanitost přírody a impozantní výhledy lákají stále více turistů. Za návštěvu stojí nejen příroda, ale i dvě největší města – Oslo a Bergen. Sever země bývá turisty většinou nepovšimnut, pokud tedy toužíte po naprosté samotě, bude skvělou volbou.

Cestu za poznáním Norska začínáme na letišti v Bergenu, kde si u jedné půjčovny vyzvedáváme předem zaplacené auto. Pokud se také chystáte půjčit si auto, mějte na paměti, že hlavní řidič auta musí vlastnit kreditní kartu (nikoliv debetní), ze které vám strhnou vratnou kauci. Na území Norska jezdí velké množství hybridních automobilů (benzín + elektromotor) a mnoho elektromobilů. Je vidět, že si tu svojí přírody a ovzduší váží.

norská krajina   země fjordů a ostrovů

K objevování země jsme si vybrali Hardangerfjord, který se do pevniny zařezává jižně od Bergenu. Hlavní rameno fjordu se na východě rozvětvuje do několika menších větví (největší větví je Sorfjord). Tento fjord dlouhý 120 km je cílem mnoha turistů, ohraničuje ho drsné skalnaté pobřeží a trocha drobných osad.

Naším prvním cílem byla vesnice Tyssedal, která se nachází na východním pobřeží Sorfjordu. Zvolili jsme si cestu z jihu po silnici číslo 48, která nás dovedla až do Gjermundshamnu, do přístavní vesnice, ze které pravidelně jezdí trajekty přes Hardangerfjord do Ænes (někdy přes zastávku na ostrově Varaldsøy). Za trajekt (45 minut) zaplatíte 162 norských korun = necelých 500 Kč (všední den: poslední trajekt 00.10 a první trajekt 7.00). Další úsek cesty je po silnici č. 551, která se zdá být svojí šířkou jednosměrná. Před vesnicí Ænes je úchvatný masivní vodopád, před kterým se projíždí po úzkém mostě. Cestou jsme míjeli vesnici Bondhus, která se nachází poblíž hranice NP Folgefonna, jehož dominantou je stejnojmenný ledovec. Vesnice Bondhus je startovním bodem pro procházku údajně nejhezčím údolím v parku – údolím Bondhusdalen. Cesta vede k jezeru Bondhusvatnet, kde je v dálce již možné spatřit jazyk ledovce.

cesta z Tyssedalu k jezeru Vetlavatnet

Tento výlet jsme však bohužel pro velmi špatné počasí neuskutečnili a pokračovali dál směrem na Oddu. V podstatě jediná silnice přes národní park Folgefonna je tunel Folgefonntunnelen, který má délku 11 km (stále silnice č. 551). Na ceduli stálo, že průjezd stojí 72 norských korun = cca 220 Kč. Předpokládám, že placení tunelů se odečetlo z vratné kauce půjčovny, protože na předním skle půjčeného vozidla je čip. Výhled z konce dlouhého tunelu vás opravdu zarazí, protože vyjedete přímo u industriální části městečka Odda, tudíž náhle spatříte mnoho kouřících komínů – takto už vás vítá Sorfjord, který si nechává trumfy v záloze. Nejprve vás okouzlí samotným městečkem Odda, které se nachází mezi jižním koncem Sorfjordu (v údolí vysokých lesnatých hor) a jezerem Sandvinvatnet. Naše návštěva Oddy proběhla v neděli, mohli jsme naplno nasávat místní atmosféru, protože se zdá, že Norové v neděli ani nevycházejí z baráků (vše má zavřeno). Turistické centrum se nachází přímo u přístavu, zde získáte mnoho informací o nedalekém národním parku Folgefonna a o vyhlídce Trollí jazyk. Především díky těmto přírodním úkazům lidé navštěvují i město Odda. V malebné ulici Røldalsvegen můžete nakoupit oblečení či si zajít na kávu.

dřevěné domky v Oddě   hlavní ulice Oddy

Teď už je naším cílem právě přírodní vyhlídka Trolltunga (Trollí jazyk). Z Oddy se dáte na severovýchod podél fjordu do vesnice Tyssedal (cca 6 km), kde se nachází pro obyvatele velmi důležitá vodní elektrárna. Ve vesnici také najdete krásný kostelík. Většina turistů však tudy pouze projede s jasným cílem – vyhlídka Trolltunga. Hned za tunelem, v kterém je cedule začátku vesnice, se dáte vpravo – vzhůru do hor překrásným svěžím údolím, které je například v jarním období poseté vodopády (údolím jsme projeli dokonce dvakrát, protože nás opravdu nadchlo).

jedinečná vyhlídka Trolltunga

Cesta vás dovede přímo k malému jezeru Vetlavatnet, kde se nachází parkoviště pro výstup na vyhlídku, který trvá 4–5 h v jednom směru a je zakázáno výstup podnikat mezi zářím a březnem. Mezi březnem a červnem by se mělo chodit pouze s průvodcem a v létě můžete vyrazit bez problémů sami. Naplánujte si tedy svůj výlet v ten správný termín.

jezera Vetlavatnet a Ringedalsvatnet

GPS: (Odda) 60°04'07.4"N 6°32'46.6"E

Text, foto a video: Martina BrožkováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Jak jsem vozil Nory (webinář)
Publikováno: 13.11.2020
Nenechte si ujít on-line dvouhodinovou přednášku cestovatele, profesionálního řidiče i autora knižních bestsellerů Ondřeje Sokola – Jak jsem vozil Nory, a to ve středu 18. listopadu od 19 hodin.

Norsko: Trolí jazyk – vyhlídka budící respekt
Publikováno: 2.2.2017
Trolí jazyk je pojem, který mnoho lidí zná. Tato vyhlídka je celosvětově proslulá, protože se řadí mezi nejkrásnější přírodní vyhlídky na zeměkouli – a tak jsme ji chtěli vidět na vlastní oči. Ačkoliv jsme přiletěli do Bergenu, půjčené auto nám umožnilo být za 3 h na začátku výstupu. Zásadní vesnicí pro výstup na Trolí jazyk je Tyssedal.

Norsko: Země fjordů II – VIDEO
Publikováno: 18.10.2016
Další zastávkou po cestě na sever východním pobřežím fjordu Sorfjord je zajisté pro každého Lofthus – malá vesnička charakteristická jabloňovými sady. Lofthus je navštěvován díky příkré turistické stezce, která vede nahoru na náhorní plošinu národního parku Hardangervidda, což je nezalesněná plocha ohromné rozlohy.

Norsko, Bergen – velkoměsto mezi sedmi horami – VIDEO
Publikováno: 4.10.2016
Budete-li cestovat do Norska letadlem a vaším cílem návštěvy bude objevování fjordů, předpokládám, že budete přistávat na letišti v Bergenu (25 min od centra). Já sice nejsem zrovna milovníkem velkoměst, ale i tak doporučuji nějaký čas strávit prohlídkou města.

Norsko, Trollstigen – cestou za králem trollů
Publikováno: 1.7.2015
Na našich toulkách Skandinávií jsme minule navštívili třetí největší norské město –Trondheim. Dnes se přesuneme do města Dombas a následně budeme pokračovat k Trollí cestě zvané Trollstigen.

Norsko, Trondheim – korunovační město
Publikováno: 24.6.2015
Opět budeme cestovat. Po návštěvě švédského kostelního městečka Gammelstad a hlavního města Stockholm se přesuneme do sousedního Norska. Navštívíme tu přístavní město Trondheim, které se rozprostírá na březích Trondheimského fjordu a řeky Nidelva.

Norsko – národní park Jotunheimen
Publikováno: 8.7.2015
Minulý týden jsme opustili klikaté cesty Trollstigenu a vydali se trajektem do neznáma. Proč do neznáma? Asi proto, že dodnes přesně nevíme, kde jsme se vylodili. Důležité ale je, že jsme před sebou měli první opravdu turistický den.

Norsko, Bergen – město deště
Publikováno: 15.7.2015
Poté, co jsme si prohlédli unikátní Borgundský dřevěný kostel, jsme se evropskou silnicí číslo 16 (E16) přesunuli do druhého největšího norského města Bergen, kde jsme strávili noc i celý následující den.

Norsko, Oslo – severský klenot
Publikováno: 22.7.2015
Po návštěvě Bergenu jsme se přesunuli do hlavního města Norského království – Osla. Jelikož den byl dlouhý a náročný, procházku večerním městem jsme vyměnili za hotelovou postel a odpočinek. Ale hned ráno jsme se vydali vstříc dobrodružství.

Víte, že? Norsko - Špicberky I.
Publikováno: 26.2.2012
Ledové souostroví ležící na půli cesty mezi Skandinávií a severním pólem ukrývá možná více pozoruhodných míst, než by se mohlo zdát. Nerostné bohatství a unikátní geomorfologické složení zdejších hornin i drsná krajina sem přilákaly množství expedic, dobrodruhů a v posledních desetiletích i turistů. Dnes se sem podíváme i my.

Víte, že? Norsko - Špicberky II.
Publikováno: 4.3.2012
Druhé zastavení v divokém skalnatém souostroví, které i přes své drsné klima, nehostinnost a polohu láká stále více a více turistů, kteří sem cestují za magickou mocí půlnočního slunce či nebeským divadlem polární záře. Co vše je sem táhne, to si povíme v dnešním příspěvku.


Souvisejicí fotogalerie

Norsko: Park Vigeland v Oslu
Park Vigeland v Oslu je výjimečným výstavním prostorem pod širým nebem, v němž jsou umístěny soch...

Norsko: Bygdøy – největší lákadla Osla II
Na poloostrově Bygdøy se všechna muzea nacházejí pěkně pohromadě: Muzeum vikinských lodí, Muzeum ...

Norsko: Bygdøy – největší lákadla Osla I
Bygdøy je vzdálen jen několik minut z centra Osla, ale přesto si zachovává svůj venkovský ráz. No...

Norsko: Oslo - klidný den před atentátem II.
Norské hlavní město a zároveň největší město v zemi se Vám pomalu dostane pod kůži a postará se o...

Norsko: Oslo - klidný den před atentátem I.
Hlavní město v Norsku den před útokem žilo svůj neuspěchaný život. Turisté a místní obyvatelé si ...

Norsko - hory, oceán, fjordy I.
Norské království je země na severozápadě Skandinávského poloostrova. Je velice řídce osídleno a ...


Souvisejicí videa

Norsko: Země fjordů II
Cesta na sever východním pobřežím fjordu Sorfjord je plná zastávek. V dnešním videu nakoukneme do...

Norsko: Země fjordů I
Norsko leží spolu se Švédskem na Skandinávském poloostrově, který zemi udává charakteristické rys...

Norsko, Bergen – velkoměsto mezi sedmi horami
Pokud pojedete objevovat norské fjordy, pravděpodobně přijedete do Bergenu, kde doporučujeme něja...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Slunečná dovolená

1. 7. – 31. 8. 2021
1. cena:
Letní čtení s vydavatelstvím CBS v podobě obrazové publikace
2. cena:
Letní čtení s Dajamou v podobě turistického průvodce
1. cena redakce:
Letní balíček překvapení od portálu Infoglobe
2. cena redakce:
Unikátní čokoláda s Vincentkou
3. cena redakce:
Výběr legendárních turistických map VKÚ

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

4.8.2021
Radostná zpráva došla od Výboru světového dědictví organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu, která jen před pár dny zařadila do seznamu UNESCO rovnou dvě české památky.
3.8.2021
Svezte se historickými tatranskými tramvajemi typu Kometa z roku 1912 nebo Trojčata z roku 1969, a to každou sobotu (Trojčata) i neděli (Kometa) během celé letní sezony 2021.

31.7.2021
Děti, vezměte své rodiče i prarodiče na prohlídku!
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

TOP 5 MÍST v Maďarsku:

Maďarsko

Přinášíme vám městské tipy na výlety, které které stojí za to vidět.

 

Městečko Mosonmagyaróvár

Královské město Székesfehérvár

Ostřihom není jen známá bazilika

Lázeňské městečko Hévíz

Budapešť - tepající metropole na Dunaji

 

Pokud hledáte ještě více cestovatelsky atraktivních míst, tak se inspirujte ZDE.

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 5. 8. 2021
svátek:Kristián
dnes:
čtvrtek 5.8.
17 °C
zítra:
pátek 6.8.
20 °C