www.infoglobe.cz » Nová Kaledonie, Nouméa – město, kde byste chtěli žít

Nová Kaledonie, Nouméa – město, kde byste chtěli žít

Publikováno: 7.1.2019
Hlavní město souostroví Nová Kaledonie, Nouméa (čti Numea), leží na hlavním ostrově Grande Terre. Je to pobřežní město a život zde plyne v poklidném plážovém duchu. O bydlení v hlavním městě je velký zájem, proto se Nouméa neustále roztahuje a zvětšuje.

Na počátku 20. století odešlo do Tichomoří několik Čechoslováků. Jednoho z nich, architekta Martina Boetchera, v Nouméi dodnes připomínají jeho stavby. Češi a Slováci tu však žijí i dnes. Navštěvuji vinotéku pana Igora z Olomouce a můj slovenský průvodce Vladko mi u toho vypráví, jak vypadala Nouméa v 70. letech, kdy sem emigroval.

krásné pláže

Že byste tu v té době chtěli strávit dovolenou v ráji, na to rychle zapomeňte. Ostrov byl v té době známý jako domov lidožroutů, přestože po příchodu misionářů a přechodu domorodých obyvatel na křesťanskou víru kanibalismus ustal. Asfaltová cesta vedla pouze mezi Nouméou a letištěm. A že by letiště bylo synonymem vlídného uvítání, to se také říct nedá. Stará bouda a oblast plná komárů rozhodně nenasvědčovaly tomu, že za pár let sem bude jezdit na dovolenou zejména náročná klientela.

výhled na lagunu kolem města

Dnes je však Nouméa město s příjemnou atmosférou. Kromě pláží, které jsou výborně dostupné pěšky i z centra města, tu najdete také katedrálu, přístav, typický tropický trh,tradiční květinové věnce na uvítanou spoustu kaváren a barů, akvárium, kulturní centrum domorodých Kanaků apod.

Kulturní centrum Tjibaou nese své jméno po vůdci domorodého povstání proti nadvládě Francie, na kterého byl v roce 1989 spáchán atentát. Ten totiž usiloval o založení takového centra, kde by se prezentovala kanacká kultura a umění. A budova tohoto centra, která spojuje moderní i tradiční prvky, se po architektonické stránce opravdu povedla.

Aquarium de Lagoon je povinná zastávka pro milovníky podmořského světa. Nejenže zde uvidíte pestrobarevné rybky, želvy, korály (dokonce i zdejší raritu – korály fosforeskující), ale také se toho o životě v moři hodně dozvíte.

podmořský svět v akváriu

Z pláží uvedu dvě nejznámější – Plage de la Baie des Citrons a Anse Vata. „Citrónka“ je lepší pro šnorchlování, Anse Vata zase pro windsurfing. Dejte si však pozor – občas u zdejších pláží lidé zahlédnou žraloka. Útok na člověka tu není ojedinělý.

pohled na Plage de la Baie des Citrons   duha nad pláží v Nouméi

Římskokatolická katedrála sv. Josefa z konce 19. století je jednou z ikon Nouméi. Nakatedrála Josefa její stavbě se podíleli tehdejší trestanci, kteří si zde odpykávali své tresty. Typické jsou pro ni dvě 25metrové kamenné věže. Uvnitř má několik oltářů.

V neděli si rozhodně nenechejte ujít zdejší trh, plný barev, vůní, květin, ovoce a zpěvu. Můžete si zde nakoupit i pěkné suvenýry. Nouméu si prostě zamilujete.

GPS: (letiště) 22°15'34.0"S 166°28'23.2"E

 

Text a foto: Michal HejlDiskuze u článku (2)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Nová Kaledonie – tropický ráj na druhém konci světa
Publikováno: 31.12.2018
Máte rádi exotiku? Láká vás představa dovolené v tropickém ráji s palmami, bílým pískem na plážích a překrásnými korály? Chcete navštívit vzdálené místo, kam mnoho Čechů nezavítá? Pak je pro vás Nová Kaledonie správná volba.

Nová Kaledonie, Amédée – pláže, potápění a tahitský tanec
Publikováno: 14.1.2019
Protože je Nová Kaledonie souostrovím, rozhodně stojí za to navštívit více ze zdejších ostrovů. V tomto článku vás zavedu na ostrov Amédée, který leží pouhých 24 kilometrů od Nouméi a že to není jen tak ledajaký ostrov, o tom svědčí fakt, že byl v roce 2009 zapsán na seznam světového dědictví UNESCO.

Nová Kaledonie, Ile des Pins – místo, kde jste nejblíže k ráji
Publikováno: 21.1.2019
V tomto díle opustíme hlavní ostrov souostroví Nová Kaledonie a z letiště Magenta, které se nachází v centru Nouméi, si zaletíme na třídenní výlet na ostrov Ile des Pins. A že to bude stát za to, napovídá už titulek tohoto článku. Zdejší obyvatelé, kteří se nazývají Kunié, o svém domově s hrdostí prohlašují, že je to ostrov nejblíže k ráji. A hned po příletu je mi jasné, že pro toto tvrzení mají velice pádné důkazy.

Nová Kaledonie, Ile des Pins – tohle musíte vyzkoušet
Publikováno: 28.1.2019
V minulém díle jsme se prošli po plážích tohoto kouzelného ostrova a řekli si něco o jeho obyvatelích. Protože toho ale Ile des Pins nabízí mnohem víc, byla by škoda znát jen pláže. Prozradím vám několik míst, kam se určitě musíte vydat.

SVĚT: Je na čase vybrat si dovolenou!
Publikováno: 3.2.2019
Cesta letadlem se týká pouze byznysmenů a těch, kteří se někam daleko stěhují. Tak to už dávno neplatí. Letadlo je stále častějším prostředkem, který nás přepraví za odpočinkem. A je jedno, jestli je cílem naší cesty poměrně blízké Chorvatsko, nebo třeba Singapur. A co cesta za klokany?

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Daleké kraje

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
Kniha Vltavské vyhlídky z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Výlety podél Sázavy z Knižního klubu
1. cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold***
2. cena redakce:
50% sleva na nákup jízdenek kamkoli po Evropě se společností FlixBus

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

25.6.2019
Filmový svátek strávený v prostředí lázeňského města, kde soutěží filmy z celého světa v několika kategoriích, to je Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary. Letošní 54. ročník potrvá od 28. června do 6. července. Filmy hodnotí nejen porota, ale i diváci. Hlavní cenou festivalu je Křišťálový glóbus.
24.6.2019
Všichni milovníci bruslení se mohou opět těšit na letní inline akci, která se koná každý pátek večer během letních prázdnin od roku 2004. Organizované přejezdy Bratislavou na kolečkových bruslích (a kolech) jsou vhodné pro všechny generace.
23.6.2019
Od 4. do 7. července se uskuteční největší a nejstarší folklorní festival na Slovensku – Východná 2019, kde se po 65. představí více než tisíc účinkujících. Těšit se můžete na domácí folklorní soubory, dětské folklorní soubory, pěvecké skupiny, lidové hudby a sólisty, špičkové zahraniční soubory, jakož i na vítěze celostátních soutěžních přehlídek.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – NOVÁ KALEDONIE, PAPUA-NOVÁ GUINEA, TASMÁNIE A ŠALAMOUNOVY OSTROVY:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 25. 6. 2019
svátek:Ivan