www.infoglobe.cz » Nová Kaledonie, Nouméa – město, kde byste chtěli žít

Nová Kaledonie, Nouméa – město, kde byste chtěli žít

Publikováno: 7.1.2019
Hlavní město souostroví Nová Kaledonie, Nouméa (čti Numea), leží na hlavním ostrově Grande Terre. Je to pobřežní město a život zde plyne v poklidném plážovém duchu. O bydlení v hlavním městě je velký zájem, proto se Nouméa neustále roztahuje a zvětšuje.

Na počátku 20. století odešlo do Tichomoří několik Čechoslováků. Jednoho z nich, architekta Martina Boetchera, v Nouméi dodnes připomínají jeho stavby. Češi a Slováci tu však žijí i dnes. Navštěvuji vinotéku pana Igora z Olomouce a můj slovenský průvodce Vladko mi u toho vypráví, jak vypadala Nouméa v 70. letech, kdy sem emigroval.

krásné pláže

Že byste tu v té době chtěli strávit dovolenou v ráji, na to rychle zapomeňte. Ostrov byl v té době známý jako domov lidožroutů, přestože po příchodu misionářů a přechodu domorodých obyvatel na křesťanskou víru kanibalismus ustal. Asfaltová cesta vedla pouze mezi Nouméou a letištěm. A že by letiště bylo synonymem vlídného uvítání, to se také říct nedá. Stará bouda a oblast plná komárů rozhodně nenasvědčovaly tomu, že za pár let sem bude jezdit na dovolenou zejména náročná klientela.

výhled na lagunu kolem města

Dnes je však Nouméa město s příjemnou atmosférou. Kromě pláží, které jsou výborně dostupné pěšky i z centra města, tu najdete také katedrálu, přístav, typický tropický trh,tradiční květinové věnce na uvítanou spoustu kaváren a barů, akvárium, kulturní centrum domorodých Kanaků apod.

Kulturní centrum Tjibaou nese své jméno po vůdci domorodého povstání proti nadvládě Francie, na kterého byl v roce 1989 spáchán atentát. Ten totiž usiloval o založení takového centra, kde by se prezentovala kanacká kultura a umění. A budova tohoto centra, která spojuje moderní i tradiční prvky, se po architektonické stránce opravdu povedla.

Aquarium de Lagoon je povinná zastávka pro milovníky podmořského světa. Nejenže zde uvidíte pestrobarevné rybky, želvy, korály (dokonce i zdejší raritu – korály fosforeskující), ale také se toho o životě v moři hodně dozvíte.

podmořský svět v akváriu

Z pláží uvedu dvě nejznámější – Plage de la Baie des Citrons a Anse Vata. „Citrónka“ je lepší pro šnorchlování, Anse Vata zase pro windsurfing. Dejte si však pozor – občas u zdejších pláží lidé zahlédnou žraloka. Útok na člověka tu není ojedinělý.

pohled na Plage de la Baie des Citrons   duha nad pláží v Nouméi

Římskokatolická katedrála sv. Josefa z konce 19. století je jednou z ikon Nouméi. Nakatedrála Josefa její stavbě se podíleli tehdejší trestanci, kteří si zde odpykávali své tresty. Typické jsou pro ni dvě 25metrové kamenné věže. Uvnitř má několik oltářů.

V neděli si rozhodně nenechejte ujít zdejší trh, plný barev, vůní, květin, ovoce a zpěvu. Můžete si zde nakoupit i pěkné suvenýry. Nouméu si prostě zamilujete.

GPS: (letiště) 22°15'34.0"S 166°28'23.2"E

 

Text a foto: Michal HejlDiskuze u článku (2)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Nová Kaledonie – tropický ráj na druhém konci světa
Publikováno: 31.12.2018
Máte rádi exotiku? Láká vás představa dovolené v tropickém ráji s palmami, bílým pískem na plážích a překrásnými korály? Chcete navštívit vzdálené místo, kam mnoho Čechů nezavítá? Pak je pro vás Nová Kaledonie správná volba.

Nová Kaledonie, Amédée – pláže, potápění a tahitský tanec
Publikováno: 14.1.2019
Protože je Nová Kaledonie souostrovím, rozhodně stojí za to navštívit více ze zdejších ostrovů. V tomto článku vás zavedu na ostrov Amédée, který leží pouhých 24 kilometrů od Nouméi a že to není jen tak ledajaký ostrov, o tom svědčí fakt, že byl v roce 2009 zapsán na seznam světového dědictví UNESCO.

Nová Kaledonie, Ile des Pins – místo, kde jste nejblíže k ráji
Publikováno: 21.1.2019
V tomto díle opustíme hlavní ostrov souostroví Nová Kaledonie a z letiště Magenta, které se nachází v centru Nouméi, si zaletíme na třídenní výlet na ostrov Ile des Pins. A že to bude stát za to, napovídá už titulek tohoto článku. Zdejší obyvatelé, kteří se nazývají Kunié, o svém domově s hrdostí prohlašují, že je to ostrov nejblíže k ráji. A hned po příletu je mi jasné, že pro toto tvrzení mají velice pádné důkazy.

Nová Kaledonie, Ile des Pins – tohle musíte vyzkoušet
Publikováno: 28.1.2019
V minulém díle jsme se prošli po plážích tohoto kouzelného ostrova a řekli si něco o jeho obyvatelích. Protože toho ale Ile des Pins nabízí mnohem víc, byla by škoda znát jen pláže. Prozradím vám několik míst, kam se určitě musíte vydat.

SVĚT: Je na čase vybrat si dovolenou!
Publikováno: 3.2.2019
Cesta letadlem se týká pouze byznysmenů a těch, kteří se někam daleko stěhují. Tak to už dávno neplatí. Letadlo je stále častějším prostředkem, který nás přepraví za odpočinkem. A je jedno, jestli je cílem naší cesty poměrně blízké Chorvatsko, nebo třeba Singapur. A co cesta za klokany?


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Česká krajina

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

3.6.2020
Gemersko-malohontské muzeum vás zve na výstavu s názvem Bionika – příroda na to přišla první, která je zaměřena na přírodu jako nevyčerpatelný zdroj inspirace a poznatků pro techniku, architekturu i design.
2.6.2020
Je téměř neuvěřitelné, že ještě dnes máme u nás, uprostřed hustě zalidněné Evropy, přímo za branou metropole zelený nepřerušený lesní koridor dlouhý 100 kilometrů – pohoří Brdy.
1.6.2020
Slezskoostravský hrad ožije živou hudbou od 19. 6. do 18. 7.2020! Téměř dvě desítky kapel zahrají v pokoronavirové premiéře. Těšit se můžete na jednodenní koncerty zvučných jmen – Monkey Business, Chinaski, David Koller, Pokáč, Wohnout, Bára Poláková, Anna K., Kali a Peter Pann. Z tvrdších žánrů to budou kapely Citron a Lautr, Trautenberk, Horkýže Slíže, Zakázaný ovoce, Vypsaná fixa. Specialitou pak bude minifestiválek Metal!!!, kde zahrají lokální kapely Malignant Tumour, Silent Stream of Godless Elegy, Antigod, Primary Resistance, Postcards from Arkham, Dead Carnage a přespolní budějičáci Gutalax.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – TANZANIE (ZANZIBAR):

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 4. 6. 2020
svátek:Dalibor
dnes:
čtvrtek 4.6.
22 °C
zítra:
pátek 5.6.
18 °C