www.infoglobe.cz » Nový Zéland I: Před odletem

Nový Zéland I: Před odletem

Publikováno: 4.4.2012
Každý z nás má určitý životní sen, který si buď splní, nebo o něm jen celý život sní. Mým snem bylo spatřit alespoň jednou v životě ráj na zemi, který je téměř nedotčený lidskou činností – a tento ráj se nazývá Nový Zéland. Jsem rád, že patřím do té skupiny lidí, kteří si svůj sen splnili, a to i za cenu, že bylo nutné sáhnout hlouběji do peněženky.

Nový Zéland (dále jen NZ; v maorštině Aotearoa) je ostrovním státem v jihozápadní části Tichého oceánu a je tvořen dvěma velkými ostrovy (Severním a Jižním) a řadou dalších menších ostrůvků (z nichž největší je Stewartův ostrov na jih od Jižního ostrova). NZ je poměrně mladou zemí, a to jak z pohledu geografického, tak z pohledu osídlení. Pevnina, jak ji vidíme dnes na mapě, je stará méně než 10 000 let. Protože se NZ nachází na styku tichomořské a australsko-indické litosférické desky, jedná se o velice aktivní oblast z hlediska zemětřesení a sopečné činnosti. Proto modelace území pokračuje i dnes, a to velice rychlým tempem.

Nový Zéland

Prvními osadníky NZ byli polynéští předchůdci dnešních Maorů. Otevřenou otázkou však zůstává, odkud a kdy přesně byly ostrovy osídleny (zpravidla se uvádí rok 1200 n. l., ale některé prameny hovoří i o dřívějších letech). Prvním Evropanem, který v roce 1642 doplul do této oblasti, byl holandský mořeplavec Abel Tasman, který pátral po legendární „Velké jižní zemi“. Výprava však skončila fiaskem, protože námořnici byli zahnáni místními domorodci. O velký průzkum v těchto končinách se zasadil až v roce 1769 James Cook, který sem podnikl celkem 3 námořní výpravy. Cookovi se podařilo s Maory domluvit a spojení NZ s ostatním světem již přerušeno nebylo. Začátek trvalého osídlení se datuje k roku 1840, kdy britští osadníci založili na Severním ostrově město Wellington. Od roku 1907 je Nový Zéland nezávislým státem, ačkoliv byl v té době stále velmi silně hospodářsky a politicky ovlivňován Velkou Británii. Roku 1931 se pak Nový Zéland stal členskou zemí Commonwealthu a dnes patří mezi 20 nejvyspělejších zemí světa.

Nový Zéland

Na cestu vstříc rajským končinám jsme se vydali dva (kamarádka Dita a já). Vzdušnou čarou je NZ od České republiky vzdálený necelých 18 000 km, a proto i ceny letenek jsou adekvátně vysoké (nejčastěji se pohybují v rozmezí 30–40 000 Kč). My jsme měli relativně štěstí a podařilo se nám koupit letenky u letecké společnosti Korean Air za 26 500 Kč s odletem z Vídně a přestupy v Zürichu a Soulu. S nákupem nám pomohl jeden velice ochotný chlapík, který se specializuje na prodej levných letenek nejen na NZ. Vzhledem k tomu, že Česká republika má s Novým Zélandem tříměsíční bezvízový styk určený pro turistiku, nebylo nutné podstupovat proceduru vízové byrokracie. Na celou cestu čítající Severní i Jižní ostrov jsme měli vyhrazen bohužel jen jeden měsíc (více jsme si z pracovních důvodů nemohli dovolit).

Nový Zéland

Před odletem bylo nutné naplánovat některé věci. Letenky jsme kupovali s dostatečným časovým předstihem (březen), přičemž náš odlet byl až 22. listopadu. Na nejatraktivnější turistická místa NZ je dobré zajistit si rezervace hodně dopředu. Především se jedná o nejznámější trek Milford Sound na jihu Jižního ostrova. Naštěstí jsem tuto informaci zjistil relativně brzo (červen) a s rezervací a nákupem jsem nelenil. Na konci července byly již všechny termíny, které pro nás přicházely v úvahu, plné. S Ditou jsme se domluvili na hrubém plánu naší cesty, který by měl začít v Aucklandu v severní části Severního ostrova a pokračovat směrem na jih, trajektem mezi oběma ostrovy, a dále opět po souši až k samotnému Milford Sound treku, který jsme si nechali na závěr. Cestovat jsme hodlali stopem, ale později se ukázalo, že to není zrovna nejrychlejší varianta, a proto jsme nedlouho nato přesedlali na autobus společnosti InterCity. Z jihu Jižního ostrova jsme měli koupenou letenku u společnosti Air New Zealand (jednosměrná letenka stála cca 5 000 Kč) na trase Queenstown-Auckland.

Nový Zéland

Vzhledem k tomu, že jsme odlétali na konci listopadu, tedy v době, kdy je na NZ již jaro v plném rozpuku, nebylo nutné s sebou vozit příliš mnoho teplého oblečení. Dokonce i v horách jsme si vystačili pouze s lehčí větrovkou, čepicí a termoprádlem. Kromě stanu pro dvě osoby byl nutností spacák, nafukovací karimatka a pak další věci dle potřeby. Dita si k mému obdivu dokázala sbalit krosnu, která vážila 11 kg (bez jídla). Já jsem se stěží vlezl těsně pod 20 kg (taktéž bez jídla). Na NZ je dobré nevozit žádné jídlo, některé potraviny (např. čerstvé ovoce) jsou dokonce zakázané. Před odletem se také doporučuje očistit turistickou obuv a také stan (pokud samozřejmě není nový jako v našem případě). Člověk se tak vyhne nepříjemně důkladné prohlídce při příletu. Po veškeré přípravě, provedení rezervací a čtení nejrůznějších informací o NZ tedy konečně 22. listopadu nastupujeme do autobusu a míříme na vídeňské letiště. 

Nový Zéland

Text/foto: Vojtěch BližňákDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Nový Zéland II: Přílet do Aucklandu
Publikováno: 11.4.2012
Po pětihodinové jízdě autobusem přijíždíme na vídeňské letiště Schwechat, kde máme cca dalších 5 hodin do odletu. Let z Vídně do švýcarského Zürichu byl poměrně rychlý a bezproblémový ve srovnání s dalšími dvěma lety.

Auckland – metropole Nového Zélandu – VIDEO
Publikováno: 23.1.2018
Návštěva Nového Zélandu začíná pro většinu lidí v největším městě – Aucklandu – na severním ostrově. I když není Auckland hlavní město, bydlí v něm zhruba třetina všech obyvatel země. Soustředí se do něj nejen velká část ekonomiky, ale i kultury, umění či gastronomie. Pojďme se v Aucklandu společně krátce zastavit, protože by byla škoda vidět při cestování po Zélandu z města jen letiště.

Nový Zéland – Severní ostrov – VIDEO
Publikováno: 16.1.2018
Když cestujete z Evropy, patří Nový Zéland mezi nejvzdálenější místa na světě, kam se můžete dostat. Už před dávnými časy se oddělil od všech ostatních kontinentů a dnes leží osamocen asi 2 000 km od nejbližší Austrálie. V následujících týdnech se postupně podíváme na mnoho zajímavých míst celého Zélandu, pojďme ale začít tím, že si představíme jeho menší a „civilizovanější” část – severní ostrov.

Nový Zéland, Coromandel Peninsula – VIDEO
Publikováno: 30.1.2018
Jen asi hodinu a půl cesty jihovýchodně od Aucklandu leží ráj pro milovníky přírody a podle mě jedno z nejhezčích míst Severního ostrova – Coromandel Peninsula. Poloostrov je z velké části pokrytý subtropickým deštným lesem a krásnými horami. Pojďme se sem teď společně vypravit.

Nový Zéland: cestování po ostrově I.
Publikováno: 25.5.2013
Můj sen. Odjakživa jsem chtěla jet na Nový Zéland. Byl jako magnet po všechny ty roky a konečně jsem ho uskutečnila. A tak jsem si koupila letenku, naplánovala trasu, sbalila si věci, zamávala a vyletěla za opravdovým dobrodružstvím!

Nový Zéland XII.: Queenstown a odlet domů
Publikováno: 20.6.2012
Poslední den našeho výletu před odletem do Aucklandu byl vyhrazen prohlídce města Queenstown. Město se svými 23 000 obyvateli má skvělou polohu - leží v esovitém prohnutí jezera Wakatipu mezi prudce se zvedajícími horami.

Nový Zéland XI: Milford Sound trek II
Publikováno: 13.6.2012
Noc strávená v chatě nebyla, alespoň pro mě, nikterak příjemná. Jednak zde lítalo několik zbloudilých "Sandflyes" a jednak v ložnici stále někdo chrápal. To se dalo asi očekávat, protože všech 40 lidí bylo rozděleno jen do dvou místností.

Nový Zéland X: Milford Sound trek I
Publikováno: 6.6.2012
Ráno jsme se vzbudili do deštivého dne. Protože jsme tento den měli vyhrazený pro přesun z ledovce Fox do Queenstownu v jižní části Jižního ostrova, byli jsme nuceni si sbalit všechny věci.

Nový Zéland IX.: Punakaiki + NP Westland Tai Poutini
Publikováno: 30.5.2012
Aquataxi nás dovezl zpátky na začátek treku, kde jsme přestoupili na autobus směr Nelson. Zde jsme měli v plánu přespat v jednom z místních hostelů a dokoupit potraviny na naši další cestu. Nelson, který je známý svým ovocnářstvím, vinařstvím a hlavně pivovarnictvím, představuje během hlavní turistické sezóny jedno z nejživějších měst NZ.

Nový Zéland VIII.: NP Abela Tasmana II.
Publikováno: 23.5.2012
Naše toužebné očekávání lepšího počasí se vyplnilo. Probudili jsme se do krásného slunečného rána – člověk by ani neřekl, že předcházející den zde byla celodenní průtrž mračen. Byli jsme moc rádi, protože jsme měli dnes v plánu vyrazit na 3 denní trek – Pobřežní cestu Abela Tasmana.

Nový Zéland VII: NP Abela Tasmana I.
Publikováno: 16.5.2012
Trajekt doplul do malého městečka Picton, odkud jsme měli rezervovaný autobus společnosti InterCity v rámci našeho „Travel Pass“ do Nelsonu. Zde jsme pak měli přibližně hodinu na další a pro dnešek poslední přestup na autobus, který nás měl dovést na začátek Pobřežní cesty v NP Abela Tasmana – do Marahau.

Nový Zéland VI: Wellington
Publikováno: 9.5.2012
Do Novozélandské metropole Wellingtonu jsme dorazili navečer. Měli jsme zde domluvený nocleh u jednoho Angličana z Couchsurfingu. Jmenoval se Mark a na Novém Zélandu žije už asi 6 let. Bydlel v jižní části města zvané Kilbirnie, z centra města bylo nutné vzít autobus, který jel přibližně půl hodiny.

Nový Zéland V: NP Tongariro
Publikováno: 2.5.2012
Naše očekávání pěkného počasí se nám vyplnilo. Z jednoho z místních hostelů v Taupu, kde jsme strávili poslední noc, byl nádherný výhled na zasněžené vrcholky sopek v Národním parku (NP) Tongariro, tyčící se nad jezerem Taupo.

Nový Zéland IV: Waiotapu, Taupo
Publikováno: 25.4.2012
Druhý den ráno jsme měli namířeno do další termální oblasti zvané Waiotapu ležící asi 27 km jižně od Rotorui. Náš původní plán byl takový, že z Rotorui pojedeme dále už jen stopem a busy budeme využívat spíše výjimečně.

Nový Zéland III: Rotorua
Publikováno: 18.4.2012
Naší první zastávkou po Aucklandu bylo podle plánu město Rotorua představující oblast geotermální aktivity a centrum maorské kultury. Do Rotorui jsme přijeli kolem poledne autobusem společnosti InterCity (cesta z Aucklandu trvala cca 4 hodiny) a již při příjezdu na nás dolehlo její magické kouzlo v plné síle.

Nový Zéland: cestování po ostrově II.
Publikováno: 1.6.2013
Právě mi napsal kapitán z lodi z Bay of Island, tak jsem sebou musela hodit a projet to do Wellingtonu, co nejrychleji. Cestu jsem měla plánovanou na dva dny, ale za den se mi podařilo dostopovat až do Pictonu. Takže jsem byla u kapitána o den dřív a ten mě zavezl z jihu Severního ostrova až do Bay of Island, kde jsme na motorové lodi strávili příjemný týden.


Souvisejicí fotogalerie

Nový Zéland – za prací i za přírodou
Nový Zéland se nachází na jižní polokouli, roční období jsou tedy přesně obráceně. To znamená, že...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Letní radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety autem 2 z Knižního klubu + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
2. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety vlakem 2 z Knižního klubu + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v hotelu Diana*** Nové Mesto nad Váhom s wellcome drinkem, snídaní a zapůjčením kol + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

18.8.2019
Košice vás zvou 24. srpna na workshop Svět modře, jehož prostřednictvím odhalíte tajemství modrotisku.
17.8.2019
Do konce září bude v pražských ulicích kampaň zaměřená na pravidla, která musí turisté v hlavním městě dodržovat. Soustředí se na chování turistů noční Prahy v problematických lokalitách.
16.8.2019
Německo vás zve oslavit léto! Během horkých dnů ožívají ulice německých měst tancem, kinem pod širým nebem, koncerty i velkolepou atmosférou.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - ESTONSKO, LOTYŠSKO, LITVA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 18. 8. 2019
svátek:Helena
dnes:
neděle 18.8.
30 °C
zítra:
pondělí 19.8.
22 °C