www.infoglobe.cz » Nový Zéland II: Přílet do Aucklandu

Nový Zéland II: Přílet do Aucklandu

Publikováno: 11.4.2012
Po pětihodinové jízdě autobusem přijíždíme na vídeňské letiště Schwechat, kde máme cca dalších 5 hodin do odletu. Let z Vídně do švýcarského Zürichu byl poměrně rychlý a bezproblémový ve srovnání s dalšími dvěma lety.

Albert Park

V Zürichu jsme odlétali z cca 40 minutovým zpožděním a vzhledem k tomu, že v Soulu jsme měli na další přestup pouze 50 minut (tzn. v tuto chvíli pouze 10), nebyl jsem si zcela jistý, zda nakonec nebudeme nuceni strávit v Soulu jednu noc navíc. Má očekávání se však nepotvrdila, naproti tomu jsme zažili nejrychlejší transfer v životě. Po příletu nás okamžitě naložil pracovník letecké společnosti Korean Air do malého vozíku a bleskovou rychlostí nás dopravil na místo, odkud jsme měli náš další let směr Auckland. Letadlo už čekalo pouze na nás, takže jsme nastoupili a pokračovali v letovém maratonu dále. Do Aucklandu jsme přiletěli 24. listopadu v 8:30 ráno místního času. Celková doba letu z Vídně až do Aucklandu trvala téměř 24 hodin, takže není divu, že jsme byli oba velmi unavení. Zavazadla nám pochopitelně nestihli v Soulu přeložit (s čímž jsme samozřejmě počítali), nicméně jako náhradu "škody" jsme dostali od letecké společnosti 60 dolarů. I když jsme s sebou neměli zavazadla (přišla až na druhý den), museli jsme podstoupit rozhovor, kde bylo potřeba uvést, co na Nový Zéland přivážíme. Štěstí bylo, že jsme měli nový stan a boty pro jistotu vyčištěné. Cílem všech podobných rozhovorů je chránit čistotu přírody Nového Zélandu a nepřinést žádná potenciálně nebezpečná semena.

Auckland Domain

Z letiště jsme měli namířeno do centra města, kde jsme měli domluvený nocleh na dvě noci přes Couchsurfing. Jedná se o komunitu uživatelů z celého světa, kteří jsou ochotni zdarma ubytovat, provést po městě, příp. poradit ostatním cestovatelům. Spát jsme měli u jistého Fina jménem Jane, který zde pracuje jako post-doktorand v oblasti fyziky. Protože pracoval z domu, zastihli jsme ho na dané adrese i v dopoledních hodinách, což se nám samozřejmě hodilo.

Po společném obědě s Janem jsme již sami s Ditou vyrazili na procházku městem. Auckland je velice moderní město a již na první pohled na mě nepůsobilo nijak příjemně. Ačkoliv se nejedná o metropoli Nového Zélandu, je Auckland bezesporu největší město - žije zde více než 1 milion obyvatel. Historické jádro zde zcela chybí, na druhou stranu příznivci adrenalinových aktivit si zde přijdou na své. Z nejvyšší budovy celé jižní polokoule - Sky Tower (328 metrů) - je možné nechat se spouštět rychlým tempem k zemi. My jsme zvolili pouze 40 vteřinový výjezd výtahem do cca dvou třetin výšky budovy, odkud byl nádherný výhled na celé město a široké okolí. Výtah i část podlahy byly prosklené, což vyvolávalo nepříliš jisté dojmy při našlapovaní.

 Pohled ze Sky Tower

Po vyhlídce na Sky Toweru jsme šli relaxovat do jednoho z místních parků, které mají velmi pěkně udržované. Navečer si Dita začala stěžovat, že ji po dlouhém letu bolí noha a má podezření, zda se nejedná o trombózu. Pro jistotu jsme tedy zašli do aucklandské nemocnice, kde Ditě udělali několik vyšetření. K naší radosti se nejednalo o nic vážného, nicméně doktoři Ditě doporučili, aby následující dny nohu příliš nezatěžovala.

Druhý den jsem se tedy vydal na prohlídku sám, zatímco Dita odpočívala u Janeho. Prošel jsem si Auckland Museum, které je vybudováno na zatravněném vrchu, a je součástí jednoho ze zdejších nejstarších parků Domain. V muzeu je toho vskutku hodně co vidět - počínaje historií osídlení, přes maorskou kulturu, přírodovědeckou část zahrnující bohaté informace o sopečné a zemětřesné činnosti, až po války Nového Zélandu.

Aucklandské muzeum 

Po prohlídce jsem zamířil k molu trajektů Britomart, odkud pravidelně každých 30 minut vyplouvají lodě do nedalekého Davenportu, který představuje předměstí na výběžku aucklandského poloostrova Severní Břeh (North Shore). Davenport je populární díky dvěma vulkanickým vrcholkům Mt. Victoria a North Head, které dříve sloužily jako maorské vesnické opevnění zvané pa. Vyšel jsem si pouze na vrcholek Mt. Victoria, odkud byl poměrně pěkný pohled na celé město. Při cestě zpět jsem se ještě prošel podél písečných pláží, kde k mému potěšení nebylo ani mnoho turistů. Pak jsem přeplul zpět do centra města a spěchal za Janem a Ditou na společnou večeři. Po příjemně stráveném večeru jsme rychle zalehli, abychom byli další den svěží a plní energie na cestu do Rotorui. Tady už začíná opravdový Nový Zéland, tak, jak jsme si ho představovali.

Pláže na Davenportu

Text/foto: Vojtěch Bližňák

 Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Nový Zéland I: Před odletem
Publikováno: 4.4.2012
Každý z nás má určitý životní sen, který si buď splní, nebo o něm jen celý život sní. Mým snem bylo spatřit alespoň jednou v životě ráj na zemi, který je téměř nedotčený lidskou činností – a tento ráj se nazývá Nový Zéland. Jsem rád, že patřím do té skupiny lidí, kteří si svůj sen splnili, a to i za cenu, že bylo nutné sáhnout hlouběji do peněženky.

Nový Zéland, Cape Kidnappers – hnízdiště terejů – VIDEO
Publikováno: 6.2.2018
Slyšeli jste někdy o terejích? Modrookých mořských ptácích, kteří se umí neuvěřitelnou rychlostí střemhlav ponořit do oceánu, aby si ulovili potravu? Mě vždy v přírodopisných dokumentech fascinovali a na zélandském mysu Kidnappers, kde hnízdí, jsem měl možnost pozorovat je zblízka.

Nový Zéland, Coromandel Peninsula – VIDEO
Publikováno: 30.1.2018
Jen asi hodinu a půl cesty jihovýchodně od Aucklandu leží ráj pro milovníky přírody a podle mě jedno z nejhezčích míst Severního ostrova – Coromandel Peninsula. Poloostrov je z velké části pokrytý subtropickým deštným lesem a krásnými horami. Pojďme se sem teď společně vypravit.

Auckland – metropole Nového Zélandu – VIDEO
Publikováno: 23.1.2018
Návštěva Nového Zélandu začíná pro většinu lidí v největším městě – Aucklandu – na severním ostrově. I když není Auckland hlavní město, bydlí v něm zhruba třetina všech obyvatel země. Soustředí se do něj nejen velká část ekonomiky, ale i kultury, umění či gastronomie. Pojďme se v Aucklandu společně krátce zastavit, protože by byla škoda vidět při cestování po Zélandu z města jen letiště.

Nový Zéland – Severní ostrov – VIDEO
Publikováno: 16.1.2018
Když cestujete z Evropy, patří Nový Zéland mezi nejvzdálenější místa na světě, kam se můžete dostat. Už před dávnými časy se oddělil od všech ostatních kontinentů a dnes leží osamocen asi 2 000 km od nejbližší Austrálie. V následujících týdnech se postupně podíváme na mnoho zajímavých míst celého Zélandu, pojďme ale začít tím, že si představíme jeho menší a „civilizovanější” část – severní ostrov.

Nový Zéland: cestování po ostrově II.
Publikováno: 1.6.2013
Právě mi napsal kapitán z lodi z Bay of Island, tak jsem sebou musela hodit a projet to do Wellingtonu, co nejrychleji. Cestu jsem měla plánovanou na dva dny, ale za den se mi podařilo dostopovat až do Pictonu. Takže jsem byla u kapitána o den dřív a ten mě zavezl z jihu Severního ostrova až do Bay of Island, kde jsme na motorové lodi strávili příjemný týden.

Nový Zéland: cestování po ostrově I.
Publikováno: 25.5.2013
Můj sen. Odjakživa jsem chtěla jet na Nový Zéland. Byl jako magnet po všechny ty roky a konečně jsem ho uskutečnila. A tak jsem si koupila letenku, naplánovala trasu, sbalila si věci, zamávala a vyletěla za opravdovým dobrodružstvím!

Nový Zéland XII.: Queenstown a odlet domů
Publikováno: 20.6.2012
Poslední den našeho výletu před odletem do Aucklandu byl vyhrazen prohlídce města Queenstown. Město se svými 23 000 obyvateli má skvělou polohu - leží v esovitém prohnutí jezera Wakatipu mezi prudce se zvedajícími horami.

Nový Zéland XI: Milford Sound trek II
Publikováno: 13.6.2012
Noc strávená v chatě nebyla, alespoň pro mě, nikterak příjemná. Jednak zde lítalo několik zbloudilých "Sandflyes" a jednak v ložnici stále někdo chrápal. To se dalo asi očekávat, protože všech 40 lidí bylo rozděleno jen do dvou místností.

Nový Zéland X: Milford Sound trek I
Publikováno: 6.6.2012
Ráno jsme se vzbudili do deštivého dne. Protože jsme tento den měli vyhrazený pro přesun z ledovce Fox do Queenstownu v jižní části Jižního ostrova, byli jsme nuceni si sbalit všechny věci.

Nový Zéland IX.: Punakaiki + NP Westland Tai Poutini
Publikováno: 30.5.2012
Aquataxi nás dovezl zpátky na začátek treku, kde jsme přestoupili na autobus směr Nelson. Zde jsme měli v plánu přespat v jednom z místních hostelů a dokoupit potraviny na naši další cestu. Nelson, který je známý svým ovocnářstvím, vinařstvím a hlavně pivovarnictvím, představuje během hlavní turistické sezóny jedno z nejživějších měst NZ.

Nový Zéland VIII.: NP Abela Tasmana II.
Publikováno: 23.5.2012
Naše toužebné očekávání lepšího počasí se vyplnilo. Probudili jsme se do krásného slunečného rána – člověk by ani neřekl, že předcházející den zde byla celodenní průtrž mračen. Byli jsme moc rádi, protože jsme měli dnes v plánu vyrazit na 3 denní trek – Pobřežní cestu Abela Tasmana.

Nový Zéland VII: NP Abela Tasmana I.
Publikováno: 16.5.2012
Trajekt doplul do malého městečka Picton, odkud jsme měli rezervovaný autobus společnosti InterCity v rámci našeho „Travel Pass“ do Nelsonu. Zde jsme pak měli přibližně hodinu na další a pro dnešek poslední přestup na autobus, který nás měl dovést na začátek Pobřežní cesty v NP Abela Tasmana – do Marahau.

Nový Zéland VI: Wellington
Publikováno: 9.5.2012
Do Novozélandské metropole Wellingtonu jsme dorazili navečer. Měli jsme zde domluvený nocleh u jednoho Angličana z Couchsurfingu. Jmenoval se Mark a na Novém Zélandu žije už asi 6 let. Bydlel v jižní části města zvané Kilbirnie, z centra města bylo nutné vzít autobus, který jel přibližně půl hodiny.

Nový Zéland V: NP Tongariro
Publikováno: 2.5.2012
Naše očekávání pěkného počasí se nám vyplnilo. Z jednoho z místních hostelů v Taupu, kde jsme strávili poslední noc, byl nádherný výhled na zasněžené vrcholky sopek v Národním parku (NP) Tongariro, tyčící se nad jezerem Taupo.

Nový Zéland IV: Waiotapu, Taupo
Publikováno: 25.4.2012
Druhý den ráno jsme měli namířeno do další termální oblasti zvané Waiotapu ležící asi 27 km jižně od Rotorui. Náš původní plán byl takový, že z Rotorui pojedeme dále už jen stopem a busy budeme využívat spíše výjimečně.

Nový Zéland III: Rotorua
Publikováno: 18.4.2012
Naší první zastávkou po Aucklandu bylo podle plánu město Rotorua představující oblast geotermální aktivity a centrum maorské kultury. Do Rotorui jsme přijeli kolem poledne autobusem společnosti InterCity (cesta z Aucklandu trvala cca 4 hodiny) a již při příjezdu na nás dolehlo její magické kouzlo v plné síle.

Nový Zéland, Tongariro – fascinující výlet do sopečné krajiny – VIDEO
Publikováno: 20.2.2018
Nový Zéland fascinuje svou proměnlivostí, pestrostí a extrémy. Národní park Tongariro není žádná výjimka a z vlídné zelené krajiny kolem jezera Taupo tak najednou přijedete na sopečnou poušť. Zhruba 20kilometrový trek Tongariro Alpine Crossing patří mezi nejoblíbenější v celé zemi a vy se na něj teď díky Infoglobe můžete také podívat.


Souvisejicí fotogalerie

Nový Zéland – za prací i za přírodou
Nový Zéland se nachází na jižní polokouli, roční období jsou tedy přesně obráceně. To znamená, že...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Můj mazlíček

1. 9. – 31. 10. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold*** + 2 vstupenky na veletrh Stříbrné vánoční dny

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

30.10.2020
Vysoké Tatry momentálně zejí prázdnotou a dostat se do nich je vlivem aktuálních opatření víceméně nemožné. Avšak díky 360° technologii virtuální reality tam můžete jít i hned.
28.10.2020
15. ročník festivalu dobrodružných filmů Horyzonty se uskuteční 5. až 7. listopadu on-line. Kromě skvělých outdoorových filmů uvidíte i tzv. dotáčky, ve kterých promluví tvůrci a protagonisté některých promítnutých filmů.

26.10.2020
Pandemie koronaviru, která zasáhla celou Evropu, se nevyhnula ani organizaci Evropské noci vědců. V důsledku toho se poprvé od svého vzniku místo posledního zářijového pátku festival vědy v celé Evropě uskuteční 27. listopadu a ve změněném formátu.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - KAZACHSTÁN, UZBEKISTÁN a TÁDŽIKISTÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 30. 10. 2020
svátek:Tadeáš
dnes:
pátek 30.10.
12 °C
zítra:
sobota 31.10.
13 °C